praca sezonowa

Masz pracę, ale potrzebujesz chwilowo dodatkowego źródła dochodu? A może jeszcze się uczysz i chciałbyś dorobić sobie w okresie wolnym od zajęć? Masz trochę czasu, który chcesz przeznaczyć na szybki zarobek? Zastanawiałeś się nad wyjazdem za granicę w celach zarobkowych? Jeśli interesuje Cię praca sezonowa i chcesz dowiedzieć się o niej więcej, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Praca sezonowa – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca sezonowa – co to jest?

Praca sezonowa cechuje się tym, że nie jest dostępna przez cały rok. W zależności od warunków atmosferycznych i pory roku można wymienić różne zawody. Należy tu także zauważyć, że praca sezonowa jest zależna od sezonu, a więc podlega pod zatrudnienie tymczasowe; na czas określony, przy czym jest to okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. 

Praca dodatkowa – jak dorobić?

Branże i zawody, które zostały zaklasyfikowane jako sezonowe, określono w załączniku do Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca. Dotyczą one przede wszystkim rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa, rybactwa oraz usług gastronomicznych i zakwaterowania.

Praca sezonowa Polska – jak wygląda praca tymczasowa w kraju zamieszkania?

Praca sezonowa w Polsce może być związana m.in. z turystyką. W miejscowościach wczasowych znaczenie mają okresy, w których jest więcej wolnego czasu, takie jak długie weekendy, święta czy wakacje. W trakcie takiego sezonu zyskują jednak nie tylko właściciele atrakcji, takich jak parki rozrywki (oferujący dmuchańce, trampoliny czy kolejki górskie). To czas wyczekiwany przez hotele, restauracje czy chociażby zwykłe sklepy.

Najważniejsza jest lokalizacja – turyści chętniej wydają pieniądze, gdy mają czas wolny i nie muszą daleko chodzić po zakupy. Na czas wakacji, oprócz wczasowiczów, cieszą się też osoby, które chcą podjąć pracę tymczasową – czas wolny jest okresem, w którym zwiększa się zapotrzebowanie na personel. Wraz z sezonem letnim pojawia się więcej ofert i możliwości do dorobienia. Ludzie, zwłaszcza młodzi, chętnie podejmują się dodatkowych obowiązków, aby zarobić trochę pieniędzy.

Zobacz nasze WZORY CV

Sezonowa praca – kiedy zacząć?

Sezon w Polsce zaczyna się w kwietniu, a kończy w październiku. Jeżeli szukasz pracy, nie czekaj do ostatniej chwili. Już zimą zacznij się rozglądać, a od początku wiosny śmiało odpowiadaj na pojawiające się oferty pracy. Działaj od razu – dużo ludzi jest chętnych na taką formę zarobku, więc musisz się pospieszyć. 

Jak i gdzie szukać pracy?

Praca sezonowa – jak zacząć i jakie są oferty pracy sezonowej?

Oferty pracy sezonowej to oczywiście wszystkie te, które obejmuje umowa na czas określony, a praca, którą obejmują, odbywa się w konkretnym momencie roku. Najczęściej szuka się ich w porze letniej. W wakacje uczniowie i studenci mają więcej czasu wolnego, więc chętnie podejmują zatrudnienie na czas określony. Wiele miejsc pracy potrzebuje w tym czasie dodatkowej pomocy. Są to zazwyczaj propozycje związane z turystyką, gastronomią czy zbiorami. 

Zastanawiasz się jak znaleźć konkretną ofertę, która Cię zadowoli? Przejrzyj propozycje, które znajdują się w internecie. Możesz oczywiście wpisać w wyszukiwarkę bezpośrednio frazy takie jak: “prace sezonowe za granicą” czy “praca zbiory za granicą”. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie. Owszem – znajdziesz tam wiele ofert. Pamiętaj jednak, że inni ludzie też postanowią tam szukać, a zatem ostatecznie będą one najbardziej oblegane. Postaraj się poszukać czegoś odpowiedniego w mediach społecznościowych. Na Facebooku istnieją grupy, które zrzeszają pracowników i pracodawców z określonej branży. Musisz tylko znaleźć coś dla siebie. W takich miejscach jest zazwyczaj mniej chętnych na jedno miejsce, więc proces rekrutacji powinien okazać się łatwiejszy. 

Dowiedz się jak znaleźć pracę!

Oprócz przeglądania ofert w internecie warto również porozmawiać ze znajomymi i rodziną. Nierzadko zdarza się, że ludzie, którzy już podjęli podobne zatrudnienie, wiedzą gdzie należy szukać lub znają osobę, która potrzebuje pracowników. Mogą też dodatkowo podzielić się z Tobą doświadczeniem lub podpowiedzą, gdzie najlepiej szukać. Taka wiedza jest zawsze niezwykle istotna.

oferty pracy sezonowej

Gdy już znajdziesz odpowiednią ofertę i chcesz na nią aplikować – upewnij się, czy Twoje CV jest aktualne. Sprawdź dokładnie, czy zawarte w nim informacje pasują do pracy, którą chcesz podjąć. W razie potrzeby przygotuj nowy dokument lub popraw ten już istniejący. Chcesz ułatwić sobie zadanie? Wybierz nasz Kreator CV!

Aby zacząć pracę, musisz posiadać określone zezwolenia. W przypadku pracy w gastronomii konieczne jest wcześniejsze wyrobienie książeczki sanepidowskiej. Najlepiej zająć się tym jeszcze zanim zaczniesz szukać zatrudnienia. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do rekrutacji. 

Jeżeli rozważasz pracę za granicą – istotną kwestią jest zezwolenie na pracę sezonową. Jest ono obowiązkowe jedynie dla obcokrajowców, którzy chcą zarabiać na terenie innego państwa. Nie ubiega się o nie jednak sam pracownik, a pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca. Musi to zrobić jeszcze zanim podejmie on zatrudnienie. Zezwolenie można zdobyć w powiatowym urzędzie pracy. Należy wybrać właściwy ze względu na:

 • siedzibę firmy – gdy jest to spółka;
 • adres, pod którym mieszka pracodawca – gdy mowa o osobie fizycznej, a więc również jednoosobowej działalności gospodarczej.

Praca zbiory – jak wygląda taki rodzaj zatrudnienia?

W 2018 roku, wskutek nowelizacji Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, wprowadzono nowy typ umowy – umowę o pomocy przy zbiorach. Została ona stworzona, ponieważ wcześniej takie osoby były zatrudnione bez umowy lub na umowie o dzieło, której specyfika nie odpowiada takiemu rodzajowi pracy. Po jej podpisaniu otrzymujesz tytuł pomocnika. 

praca sezonowa zbiory

Praca sezonowa zbiory obejmuje:

 • Przegląd roślin i usuwanie tych części, które są niepotrzebne;
 • zbieranie roślin, takich jak: chmiel, tytoń, zioła, owoce czy warzywa;
 • przygotowywanie zgromadzonych roślin do transportu, sprzedaży lub dłuższego przechowania tak, aby nie straciły one przy tym na jakości (sortowanie lub dzielenie ich według określonych zasad i norm).

Tytuł pomocnika nie oznacza tu jednak, że taki pracownik będzie nieustannie wykonywał obowiązki pod bacznym okiem pracodawcy – powinien potrafić zająć się nimi samodzielnie. Niezbędne narzędzia do wykonywania zadań powinny być mu zaś dostarczone przez rolnika, czyli przełożonego.

Praca sezonowa – ograniczenia i udogodnienia umowy o pomocy

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby umowa o pomocy przy zbiorach była wykorzystywana we właściwy sposób?

 1. Ograniczenie wiekowe – pracownik zatrudniony na podstawie takiej umowy musi mieć ukończone 18 lat. Nie jest to zatem praca dla nieletnich, ponieważ taki rodzaj umowy nie jest dla nich przeznaczony.
 2. Umowa może obowiązywać nie dłużej niż 180 dni. 

Taka umowa nie niesie ze sobą tylko warunków – daje też nowe możliwości i udogodnienia. Jest to między innymi ubezpieczenie społeczne rolników (wlicza się w nie ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe, emerytalno-rentowe oraz macierzyńskie).

Sprawdź również: Czym się różni umowa zlecenie od umowy o pracę?

Praca sezonowa – lepiej podjąć zatrudnienie w górach czy nad morzem?

Szukasz sezonowego zatrudnienia w Polsce i zastanawiasz się, czy lepiej podjąć pracę w górach, czy nad morzem? Możesz zdecydować się na posadę w swojej miejscowości lub jej okolicach, aby nie musieć zbyt daleko dojeżdżać. Jeśli jednak odległość nie jest dla Ciebie istotna, abo chcesz urozmaicić sobie wakacyjny czas podczas pracy i wybrać się w bardziej turystyczne miejsce – co będzie lepsze?

Praca sezonowa Polska – nad morzem

Jeśli zdecydujesz się na pracę nad morzem, masz do wyboru kilka opcji. Są to zazwyczaj usługi gastronomiczne, takie jak sprzedaż lodów czy gofrów, praca kelnerki w restauracji czy nawet posada kucharza w smażalni ryb. Nie chcesz pracować w tej branży? Możesz sprzedawać pamiątki lub różne gadżety w namiotach czy stoiskach rozłożonych wzdłuż deptaków. W ostatnich latach pojawiły się też dodatkowe atrakcje, takie jak zaplatanie kolorowych warkoczyków czy robienie tatuaży z henny. 

Zostają też stanowiska hotelarskie, takie jak pokojówka. Zastanów się dobrze, czy to są dobre miejsca na pracę dla Ciebie. Pamiętaj o tym, że oprócz obowiązków będziesz miał trochę czasu na odpoczynek, leżenie na plaży, kąpiel w morzu, opalanie czy zwiedzanie. Oczywiście możesz też zobaczyć, jak wygląda praca na statku lub jako ratownik. Pamiętaj jednak o konieczności zdobycia odpowiednich uprawnień.

praca sezonowa Polska

Praca sezonowa Polska – w górach

Niektóre posady w górach będą się pokrywać z tymi znad morza. Są to między innymi: gastronomia, sprzedaż pamiątek oraz hotelarstwo. W zależności od pory roku, ponieważ sezon w górach trwa cały rok, możesz poszukać zatrudnienia dodatkowo jako, np. instruktor narciarstwa czy osoba obsługująca kolejkę linową. 

praca sezonowa miasto

Praca sezonowa – miasto

Nie chcesz wyjeżdżać nad morze, ani w góry, aby znaleźć zatrudnienie? W mieście też pojawia się wiele ofert na okres wakacyjny. Czasem jest to związane z turystyką, ponieważ do większych miast również zjeżdżają zwiedzający. W innych przypadkach może to mieć związek z urlopami pracowników – potrzebne są nowe osoby, aby uzupełnić braki kadrowe w okresie letnim. Możesz zatem szukać ofert zarówno w sklepach, restauracjach, jak i na produkcji. W każdym sektorze przydadzą się dodatkowe ręce do pracy. 

List motywacyjny i CV pracownik produkcji 

We wszystkich powyższych przypadkach musisz się jednak przygotować na duży hałas i tłum turystów. W miejscach, w których poszukują pracowników sezonowych, jest to nieunikniony element. Jeśli zatem wolisz ciszę i chcesz unikać nadmiernego kontaktu z ludźmi – rozważ inny rodzaj pracy. Niektóre fabryki lub sklepy oferują stanowiska, które nie wiążą się z kontaktem z klientem, np. magazynier.

Praca za granicą sezonowa – czy wyjazd za granicę w celach zarobkowych to propozycja dla Ciebie? 

Chcesz podjąć pracę sezonową w wakacje, ale jednocześnie szkoda Ci spędzić cały ten czas w rodzinnym mieście? Chciałbyś podróżować, zwiedzać, ale brakuje Ci pieniędzy? Dobrym rozwiązaniem byłyby wyjazdy za granicę do pracy. Nawet zbiory za granicą mogą być dobrą odskocznią od codziennego życia. Dokąd warto wyjechać?

Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca sezonowa za granicą – jakie państwa są częstym wyborem?

Praca sezonowa – Niemcy

Wyjazd do Niemiec jest dobrym pomysłem. Stawki są tam wyższe niż w Polsce, a odległość nie jest duża. Możesz dzięki temu w każdym momencie wrócić do domu. Popularna jest tam praca za granicą zbiory owoców. Często poszukiwani są też pracownicy budowlani czy magazynierzy. Jak przygotować CV magazyniera? Sprawdź nasz artykuł!

Praca zbiory za granica – Holandia

Praca w Holandii często dotyczy pomocy w pielęgnowaniu lub zbieraniu kwiatów, ale nie tylko. Możesz szukać propozycji zatrudnienia jako pracownik produkcji lub magazynier. Holandia jest ponadto częstym miejscem zatrudnienia pokojówek, które dbają o czystość w hotelach, oraz osób pracujących przy zbiorach pomidorów.

praca sezonowa za granicą

Stwórz Lebenslauf, czyli CV po niemiecku

sezonowa praca

Praca sezonowa – kraje skandynawskie

Zatrudnienie w krajach skandynawskich skupia się na ofertach turystycznych, takich jak hotelarstwo i gastronomia. Możesz znaleźć oferty pracy dla pokojówki, kelnera, czy nawet kucharza (zobacz, jak stworzyć CV kucharza). Nie czekaj na ostatnią chwilę. Jeżeli chcesz znaleźć dobrą posadę na wakacje, najlepiej zacznij szukać już na początku roku. Oferty powoli zaczną się pojawiać, a Ty zyskasz możliwość wyboru, na które z nich aplikować i nie przegapisz momentu rekrutacji.

Praca sezonowa za granicą zbiory – zarobki w różnych państwach

Niełatwo jest określić dokładną stawkę, którą otrzymasz za pracę sezonową za granicą, ponieważ jest to zależne od konkretnego stanowiska oraz państwa. Wypłaty jednak wahają się w okolicach 9 – 15 euro za godzinę netto. Sprawdź dokładnie, ile wynosi Twoja stawka oraz porównaj ją z wynagrodzeniami z innych ofert. 

Zobacz też:

Praca Dania
Praca Holandia
Praca w Kanadzie
Praca Norwegia
Praca Anglia i Wielka Brytania

Praca dla nieletnich – czy osoby poniżej 18 roku życia mogą podjąć pracę sezonową?

Zastanawiasz się, czy legalna jest praca dla osób niepełnoletnich?  Jesteś pracodawcą i nie wiesz, czy możesz zgodnie z prawem kogoś zatrudnić? A może sam szukasz pracy, a nie ukończyłeś jeszcze 18. roku życia? Poniżej zamieszczamy odpowiedź na twoje pytania!

Praca dla niepełnoletnich – od ilu lat można pracować?

Zgodnie z Kodeksem Pracy nielegalne jest podejmowanie pracy przez osoby, które mają poniżej 15 lat. Młodociany, czyli osoba, która ma więcej niż 15, ale mniej niż 18 lat, może zostać zatrudniona, o ile:

 • ukończyła przynajmniej szkołę podstawową (ośmioletnią);
 • posiada zaświadczenie lekarskie, że może podjąć tego rodzaju zatrudnienie i nie zagraża to jego zdrowiu.

Należy tu zwrócić uwagę, że młodociany, który jeszcze nie posiada uprawnień związanych z wykonywanym zawodem, może zostać zatrudniony jedynie w celu przygotowania do tej profesji. Pojawiają się także wyjątki od powyższych reguł:

 • osoba, która jeszcze nie ukończyła 15. roku życia, w roku kalendarzowym, w którym je kończy, może być zatrudniona, ale tylko w sytuacji, gdy już odbyła pełną edukację w ośmioletniej szkole podstawowej;
 • osoba, która nie ukończyła 15. roku życia, a przy tym nadal uczy się w ośmioletniej szkole podstawowej, może zostać zatrudniona w celu nauki zawodu. 
praca dla niepełnoletnich

Oferty pracy dla niepełnoletnich są zatem legalne, jednak tacy pracownicy muszą spełniać określone powyżej warunki. 

Praca wakacje dla nieletnich – czy można zatrudniać młodocianych?

Czy jednak w takiej sytuacja praca dorywcza dla nieletnich, która nie jest częścią nauki zawodu, jest zgodna z prawem? Kodeks Pracy posiada odpowiedź i na to pytanie:

Rozdział IIIa 

Zatrudnianie młodocianych w innym celu niż przygotowanie zawodowe 

Art. 200. § 1. Młodociany może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac. 

§ 2. Praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego.

Praca wakacyjna dla nieletnich – ile godzin może przepracować?

Jeżeli taka praca odbywa się w okresie wakacyjnym, to można pominąć kwestię przeszkadzania w obowiązku szkolnym. Wymiar czasu pracy wtedy wynosi maksymalnie 7 godzin na dobę, a tygodniowo – 35 godzin. Jeżeli jednak młodociany nie ukończył jeszcze 16. roku życia – nie może pracować więcej niż 6 godzin na dobę.

Praca dla nastolatka – ile godzin może przepracować w trakcie roku szkolnego?

Inaczej wygląda sytuacja, gdy uczeń podejmuje zatrudnienie w trakcie roku szkolnego. Może on pracować maksymalnie 12 godzin tygodniowo. W dniach, w których uczestniczy w zajęciach szkolnych, czas pracy na dobę nie może być dłuższy niż 2 godziny. 

Praca na wakacje 2023 dla nieletnich – gdzie pracują młodzi ludzie?

Wakacyjna praca dla młodzieży może być oczywiście powiązana z turystyką i gastronomią, ale równie dobrze może to być zawód niezwiązany bezpośrednio z wakacjami. Jakie sposoby na zdobycie zarobku wybierają osoby niepełnoletnie?

praca na wakacje
 1. Praca w sklepie

Jeżeli jesteś niepełnoletni, nie oznacza to, że nie możesz podjąć normalnej pracy. To, co się zmienia, to głównie jej wymiar oraz obowiązki. Dobrym pomysłem jest znalezienie zatrudnienia w sklepie. Jest to popularne zajęcie, ale często szukane są nowe osoby. Ponadto łatwo Ci będzie znaleźć miejsce pracy blisko domu, dzięki czemu dojazdy nie będą zbyt dokuczliwe. Zobacz, jak stworzyć CV sprzedawcy.

 1. Gastronomia

Młodzi ludzie często podejmują pracę w restauracjach czy kawiarniach. Możesz stać przy kasie lub być kelnerem. Wybierz lokalne miejsca lub sieciówki. Coraz częściej młodociani znajdują zatrudnienie w barach z fast foodami, takimi jak McDonald’s czy KFC. Warto to przemyśleć i zdecydować, który rodzaj miejsca bardziej Ci odpowiada. Wygeneruj profesjonalne CV kelnerki.

 1. Zbiory

Sezonowe, zwłaszcza letnie, zbiory owoców i warzyw, są bardzo popularnym źródłem zarobku dla uczniów już od wielu lat. Jeżeli nie chcesz spędzać całego dnia w pomieszczeniu, może warto pomyśleć o takiej formie zarobku?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca sezonowa jest zatem sposobem zatrudnienia dostępnym tylko w określonych miesiącach w roku. Zazwyczaj wiąże się ona z okresem zwiększonego zapotrzebowania na pracowników, np. w okresie wakacyjnym. Możesz ją podjąć zarówno w mieście, w górach czy nad morzem – specyfika miejsca będzie umożliwiać jednak inne sposoby zarobku. Jeżeli wolisz potraktować wakacje jako odskocznię od codziennego życia i przy okazji pozwiedzać – dobrym pomysłem może okazać się wyjazd za granicę. Pracę sezonową mogą podjąć osoby niepełnoletnie, muszą jednak spełniać określone warunki i pracować lżej i mniej, niż w przypadku dorosłych.

Zapraszamy też do naszych pozostałych artykułów:

UX designer / UI designer – co to za zawody i ile można zarobić?
Ile zarabia psycholog? Jak zostać psychologiem?
Kucharz – ile zarabia kucharz? Jak zostać szefem kuchni?
Opinia o praktykancie – czy ocena z praktyk jest istotna?
Straż Graniczna zarobki – jak dostać się do Straży Granicznej? Straż graniczna praca – na czym polega?
Zwolnienie od psychiatry – ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?
Umowa na okres próbny –  czy okres próbny jest płatny?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Team leader – ile zarabia team leader?
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?
Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?
Okres wypowiedzenia – jak się liczy okres wypowiedzenia?
Europass CV