Marzy Ci się praca na stanowisku stewardessy? A może chciałbyś codziennie rano wypiekać świeże pieczywo?  Lub rozwijać swój talent kulinarny w najlepszych restauracjach w kraju? Podczas aplikowania na wspomniane stanowiska pracodawca będzie zwracał uwagę na zupełnie różne umiejętności i doświadczenie. Jednak w przypadku każdego jesteś zobowiązany do posiadania książeczki sanepidowskiej. Czy wiesz, czym właściwie jest ten dokument? Jak wyrobić książeczkę sanepidowską i ile to kosztuje? Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi na postawione pytania, to przyszedł czas na rozwianie wątpliwości- zapraszamy do lektury!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czym jest książeczka sanepidowska? 

Książeczką sanepidowską, a dokładnie książeczką do celów sanitarno-epidemiologicznych aktualnie jest zastąpiona przez orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jest to wynik zmian w ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób z 2008 r., która wskazuje na zastąpienie książeczki sanepidowskiej badaniem sanepidowskimi. Bez względu na to, jakiej nazwy pracodawca będzie używał, jest to dokument, który wskazuje na brak nosicielstwa pałeczki duru brzusznego, pałeczki durów rzekomych, prątki gruźlicy, bakterii Salmonelli czy Shigelli.- czyli bakteriami, która powoduje zatrucia pokarmowe, w tym nudności, wymioty i biegunki. Nic dziwnego, że spośród pracowników, które chcą pracować przy obróbce żywności, prawo dopuszcza wyłącznie osoby, które są w pełni zdrowe, a co za tym idzie, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa innych- nawet jeśli kontakt pracownika z wyrobem będzie tylko pośredni. 

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Zatrudnienie osoby bez ważnego orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych może wiązać się z wystawieniem mandatu przez inspektora sanitarnego podczas kontroli. Jest to kwota od 100 do 500 PLN, którą opłaca właściciel lokalu. Przy ponownej kontroli, która może nastąpić nawet tydzień po pierwszej, inspektor jest uprawniony do wystawienia kolejnego, wyższego mandatu. 

Aby uniknąć wspomnianych konsekwencji, pracodawca przekazuje kandydatowi oficjalne skierowanie na badania sanepidowskie. W celu otrzymania orzeczenia, należy wykonać kilka czynności:

  1. Udać się ze skierowaniem do wybranej stacji sanitarno-epidemiologicznej w swojej miejscowości.
  2. W punkcie badań laboratoryjnych oddać próbki kału z ostatnich trzech dni.
  3. Poczekać na wyniki badań, a po ich udać się do lekarza medycyny pracy, który finalnie decyduje, czy nie istnieją przeciwwskazania do wyrobienia książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych. 

Ile kosztuje książeczka sanepidowska?

Koszt książeczki sanepidowskiej można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy samych badań laboratoryjnych próbki kału, wynoszących ok. 70- 100 PLN za całość. Druga opłata jest związana z wizytą u lekarza medycyny pracy, na którą trzeba przeznaczyć od 50 do 100 PLN. Całkowity koszt książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych to ok. 120 – 200 PLN.

Kto płaci za książeczkę sanepidowską? 

Omówiliśmy sytuację, gdy pracodawca kieruje pracownika na badania sanepidowskie. W tym przypadku to on zobligowany jest do pokrycia ich kosztów. Jednak w wielu ogłoszeniach o pracę wymóg posiadania książeczki sanepidowskiej jest już z góry określony- jeśli kandydat nie posiada tego dokumentu, musi sam zadbać o to, by wykonać badanie i otrzymać orzeczenie, opłacając je samodzielnie. 

Ważność książeczki sanepidowskiej

Ważność książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych nie jest określona w przepisach prawa. Wszystko zależy od decyzji lekarza medycyny pracy. Data ważności może wynosić 5 lat lub być bezterminowa. Oczywiście, wpływ na ważność książeczki sanepidowskiej ma w dużej mierze zakres realizowanych obowiązków w pracy i warunki, w jakich są wykonywane. 

Książeczka sanepidowska –  ile się czeka?

Oczekiwanie na książeczkę sanepidowską może zająć od 1 do 3 tygodni. Jest to uzależnione od pracy stacji epidemiologicznej oraz terminu odbycia wizyty u lekarza medycyny pracy. Jeśli chcesz podjąć się pracy sezonowej związanej z żywnością  podczas wakacji, a  pracodawca wymaga aktualnego orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego, warto pomyśleć o wyrobieniu książeczki sanitarnej odpowiednio wcześniej. 

Zgubiona książeczka sanepidowska – co zrobić?

Zastanawiasz się, co zrobić w przypadku, gdy zdarzyło Ci się zgubić lub zniszczyć książeczkę sanepidowską? Czy musisz ponownie przechodzić badania? 

Jeśli badania sanepidowskie zaginęły w terminie 5 lat od wyrobienia książeczki sanepidowskiej, masz możliwość wyrobienia jej duplikatu. Musisz zgłosić się do stacji sanepidowskiej, w której miałeś wykonane badania, a następnie zaplanować wizytę u lekarza medycyny pracy, który musi potwierdzić Twoją zdolność do wykonywania obowiązków. Taka konsultacja może być jednak odpłatna, więc warto przygotować się na opłatę 50 – 100 PLN na pokrycie kosztów uzyskania duplikatu książeczki sanepidowskiej. 

Gdzie zrobić książeczkę sanepidowską?

Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem książeczki sanepidowskiej, skorzystaj z  poniższego zestawienia stacji sanitarno-epidemiologicznych w poszczególnych miastach i wybierz jedną z nich w celu uzyskania legalnego dokumentu:

Sanepid w Poznaniu

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu
Zygmunta Noskowskiego 23, 61-705 Poznań

Sanepid w Warszawie

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna W Warszawie
Żelazna 79, 00-875 Warszawa

Przeczytaj najciekawsze artykuły na naszym blogu

Sanepid we Wrocławiu

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu
Składowa 1/3, 50-209 Wrocław

Sanepid w Krakowie

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie
Prądnicka 76, 31-202 Kraków

Sanepid w Łodzi

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi ul. Wodna 40, 90-046 Łódź

Sanepid w Szczecinie

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinieul. Spedytorska 6/7, 71-899 Szczecin

Sanepid w Bydgoszczy

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczyul. Kujawska 4, 85-031 Bydgoszcz

Sanepid w Gdańsku

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gdańsku ul. Dębinki 4, 80-211 Gdańsk

Książeczka sanitarno-epidemiologiczna – podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom temat książeczki sanitarno-epidemiologicznej (a dokładnie orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych) oraz proces jej uzyskania nie będzie stanowić żadnego problemu. W przygotowanym materiale poruszyliśmy najważniejsze kwestie dotyczące książeczki sanepidowskiej, w tym: 

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz jej do pracy w salonie kosmetycznym, czy planujesz aplikację na stanowisko barmana- trzymamy kciuki za udany przebieg rekrutacji!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Szukasz więcej sprawdzonych informacji? Zajrzyj:

Freelancer – kim jest freelancer i jak zacząć?
List motywacyjny pracownik socjalny – stwórz CV pracownika socjalnego
Urlop ojcowski 2023 – ile trwa urlop ojcowski?
Praca na pół etatu – jak wygląda zatrudnienie na pół etatu?
CV recepcjonistka/ recepcjonista – jak wygląda praca recepcjonistki?
CV psycholog – Jak stworzyć list motywacyjny i profesjonalne CV psychologa?
Jak wygląda praca jako grafik i jak stworzyć profesjonalne CV grafika komputerowego?
Urlop wypoczynkowy – Jak obliczyć urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego?
Urlop macierzyński 2023 – ile trwa urlop macierzyński?
Jak napisać CV managera? Przykładowe CV na stanowisko kierownicze