Z całą pewnością doświadczeni rekruterzy mogą stwierdzić, że dostarczane do nich CV od kandydatów znacząco różnią się od tych, z którymi mogli zapoznać się jeszcze 5 lat temu. Białe tło, oficjalne zdjęcie na górze strony oraz zwykłe wypunktowanie swojego doświadczenia, wykształcenia i zainteresowań zostało oprawione w ciekawą szatą graficzną i nietuzinkowym przedstawieniem swojego profilu za pomocą ikonek i wykresów. Graficzne CV to niewątpliwie nowe podejście do przedstawienia swojego profilu w procesach rekrutacyjnych, które ma za zadanie przyciągnąć uwagę pracodawcy i już na tym etapie pokazać mu kreatywność i pomysłowość osoby ubiegającej się o konkretne stanowisko. Jak stworzyć takie nowoczesne CV? Na co zwrócić uwagę podczas projektowania dokumentu? O czym nie można zapomnieć? Odpowiedź znajdziemy poniżej! 

Spraw dobre pierwsze wrażenie – oryginalny szablon CV

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy rekruter otrzymuje dziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu CV. Na samym początku nie musi wczytywać się w zawarte tam kompetencje i doświadczenie – wystarczy samo spojrzenie na dokument, by ocenić, czy przyciąga uwagę, czy jest po prostu kolejnym czarno-białym CV, które nie wyróżnia się z zebranych aplikacji. Jeśli zdecydujemy się wzbogacić je o dodatkowe elementy, takie jakie kolorowe ramki i nietypowe tło, z całą pewnością jako pierwsze wpadnie w oko pracodawcy.

Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV z naszym poradnikiem

Jak wygląda graficzne CV?

Aby jak najlepiej wypaść przed rekruterem już na samym etapie składania CV warto, by nasz zawodowy życiorys był dedykowany konkretnej firmie, a co za tym idzie –  zawierał elementy, które mogą być utożsamiane z danym pracodawcą lub nawiązywały do profilu kandydata na określone stanowisko.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dla przykładu – sprawdźmy, jakie kolory widnieją w logo wybranej organizacji i dopasujmy szatę graficzną do jej barwy. Podobną taktykę można również zastosować z czcionką, która kojarzona jest z hasłami reklamowymi firmy i zastosować ją w swoich nagłówkach, jak i wykorzystać ją podczas wyróżniania swoich danych kontaktowych.

Dowiedź się więcej: Jakie umiejętności wpisać w CV? – Zainteresowania w CV (Przykłady)

Z drugiej zaś strony, można stworzyć graficzne CV, które będzie odnosić się do konkretnego stanowiska. Tak też w CV prawnika, zamiast zwyczajnych punktorów, można użyć powszechnie przez nich używanych oznaczeń paragrafów. 

Uniwersalne graficzne CV 

Co więcej, można przygotować pewien schemat pod graficzne CV, które dzięki odpowiednio dobranym informacjom i zmianom sprawdzi się w każdej sytuacji. Decydując się na taki sposób przedstawienia swojego życiorysu, warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

  • szata graficzna aplikacji;
  • oryginalne rozmieszczenie poszczególnych sekcji z doświadczeniem, wykształceniem, czy zainteresowaniami;
  • wskazanie na stopień zaawansowania w językach, czy programach za pomocą ikonek lub skali;
  • wykorzystanie obrazków do wyrażenia swojego hobby.

Mając na uwadzę podwyższe wskazówki nie należy zapominać o najważniejszym – przekazie, jaki płynie z CV. To właśnie dzięki zawodowemu życiorysowi nasz pracodawca będzie miał możliwość sprawdzić, jakie obowiązki wykonywaliśmy w poprzednich pracach i poznać nieco nasze zainteresowania. Nie rezygnujmy więc z dodatkowej sekcji z umiejętnościami na rzecz grafiki i pamiętajmy o zawarciu klauzuli o ochronie danych osobowych

CV i list motywacyjny dla pracownika fizycznego – jak zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy?

Nowoczesne CV? Tak, ale z umiarem!

Wracając do tematu robienia pierwszego wrażenia, które zaczyna się już od pierwszego kontaktu z potencjalnym przełożonym – czyli w trakcie przekazania mu swojego życiorysu zawodowego – miejmy na uwadze zasadę zdrowego rozsądku. Nie starajmy się na siłę ubarwiać naszego CV, ponieważ powinno ono być przejrzyste, a wraz z odpowiednimi elementami graficznymi tworzyć spójną całość, dzięki której będziemy w stanie pozytywnie przedstawić się wybranemu pracodawcy już na pierwszym etapie rekrutacji.

Trzymamy kciuki za przesłane aplikacje i mamy nadzieję, że stworzone graficzne CV wzbudzą zainteresowanie rekruterów i okażą się doskonałą “przepustką” do kolejnych etapów i rozmów kwalifikacyjnych.

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Przeczytaj więcej: Jak napisać proste CV – Sprawdzone wzory – Poznaj proste szablony CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czytaj też:

Jak napisać podanie o urlop okolicznościowy? Praktyczne porady i gotowy wzór wniosku
Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia? Wzór podania o podwyżkę w pracy
Urlop wychowawczy 2022 – Jak napisać wniosek o urlop wychowawczy?
List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego
Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?
Urlop ojcowski 2023 – ile trwa urlop ojcowski?
Praca na pół etatu – jak wygląda zatrudnienie na pół etatu?