barista

Jesteś miłośnikiem kawy i uważasz, że jej parzenie to prawdziwa sztuka? Nie rozumiesz ludzi, którzy nie odróżniają Latte od Macchiato? Baristyka będzie branżą dla Ciebie! Za barem można spotkać dwa typy ludzi- takich, którzy nie orientują się, jakie ziarna mają w młynku, a nawet nie wiedzą, jak działa ekspres oraz profesjonalistów, dokładnie znających i fascynujących się produktem, z którym pracują. Prawdziwi bariści zdecydowanie należą do tej drugiej grupy. Poznaj realia pracy baristy i przygotuj się do procesu rekrutacyjnego z naszą pomocą.

Barista/ baristka – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Barista kto to?

Teoretycznie baristą można nazwać każdą osobę pracującą w restauracji, kawiarni, barze lub w innym miejscu, gdzie podawana jest kawa, jeśli do jego zadań należy jej przygotowywanie. W praktyce zawód ten wymaga specjalnych umiejętności i predyspozycji, a także dużej wiedzy na temat kawy i procesu jej parzenia. W tej branży istotne jest doszkalanie na temat gatunków, sposobów przyrządzania oraz obsługi oraz konserwacji specjalnych urządzeń np. ekspresu. W Polsce nie jest to jeszcze popularny zawód, dlatego warto się nim zainteresować.

Oczywiście wiedza na temat tego, jak zrobić dobrą kawę to nie wszystko. Barista ma jeszcze inne obowiązki, między innymi:

 • profesjonalną obsługę klienta;
 • doradztwo w zakresie smaków;
 • podawanie kawy;
 • dekorowanie kawy;
 • dbanie o swoją prezencję;
 • obsługę sprzętu do parzenia kawy;
 • dbanie o porządek swojego miejsca pracy.
ile zarabia barista

Trzeba podkreślić, że kontakt z klientem jest w tej pracy na porządku dziennym, dlatego jeśli planujesz karierę baristy, powinieneś być osobą przyjazną i komunikatywną. Z kompetencji miękkich liczy się cierpliwość, precyzja oraz duża kreatywność. Profesjonaliści parzenie kawy porównują do sztuki, dlatego polot i finezja mogą okazać się niezbędne. 

Stwórz profesjonalne CV baristy

Zobacz też, jak napisać CV kelnera

Cafe barista – jak wygląda dzień pracy w tym zawodzie?

Barista swój dzień spędza na rozmowach z gośćmi i przyjmowaniu oraz realizowaniu zamówień. Parzenie kawy to nie wszystko, często musi również wyciskać soki, przygotowywać herbaty, robić kanapki, kroić ciasta i w międzyczasie sprzątać swoje stanowisko pracy. Odpowiada za kontrolę stanu sali, a niekiedy nawet za prowadzenie kawiarnianych mediów społecznościowych. Do obowiązków baristy należy też przyjmowanie i rozpakowywanie dostaw, sprawdzanie dat ważności i wypełnianie dokumentów. 

Z jednej strony wydaje się, że jest to praca monotonna i powtarzalna, z drugiej – czas upływa na miłych rozmowach z gośćmi lokalu, dobieraniu smaków kawy i reagowaniu w nagłych sytuacjach. W sytuacjach kryzysowych, na przykład jeśli w dostawie brakuje ważnego produktu, a kostkarka przestała działać, wymagana jest szybka interwencja baristy. Na koniec dnia pozostaje sprzątanie. Do zadań pracownika należy porządne wyszorowanie całego swojego sprzętu (dzbanki do mleka, młynki, łyżki, deski do krojenia, wyciskarki, blendery) oraz wnętrza restauracji (mycie podłóg czy wynoszenie śmieci  także może być jego obowiązkiem). W tym zawodzie bez wątpienia przydaje się szybkość, dobra organizacja, energiczne działania i komunikatywność. W pewien sposób barista jest gospodarzem lokalu, który ma swoją pracą umilić gościom czas.

praca w kawiarni

Jak zostać baristą?

Jest wiele sposobów na to, aby zostać baristą. Ważne, aby ścieżkę rozwoju dopasować do swoich upodobań. W tym zawodzie nie potrzebujesz specjalnego wykształcenia czy tytułu magistra. Liczą się przede wszystkim umiejętności.

Kurs baristy

Możesz brać udział w szkoleniach organizowanych przez specjalne firmy. Takie kursy baristyczne odbywają się nie tylko granicą, w Polsce również znajdziesz ciekawą ofertę, a ceny wahają się od 200-1000 zł.

Barista kurs – lista kursów dla baristów:

 • Międzynarodowa Szkoła Barmanów i Sommelierów;
 • Coffee Support;
 • Coffee Lab;
 • Czarny Deszcz;
 • HAYB Coffee;
 • Story Coffee;
 • Java Coffee Roasters;
 • Colours of Coffee;
 • Szkoła Barmanów w Warszawie;
 • Coffee Art Masters;
 • Krakowska Szkoła Restauratorów;
 • HoReCa Management Academy.
baristyka

Praca w kawiarni

Inną możliwością jest zatrudnienie się w renomowanej kawiarni i nauka pod okiem profesjonalisty. Dzięki temu w praktyczny sposób poznasz tę branżę.

Pamiętaj, że do pracy w kawiarni niezbędna jest książeczka sanpeidowska. Sprawdź, jak ją wyrobić!

Samodzielna nauka

Przygodę z parzeniem kawy możesz też rozpocząć we własnym domu. W jaki sposób? Wystarczy, że zaopatrzysz się w niezbędny sprzęt. Co powinien zawierać zestaw baristy poza ekspresem i młynkiem?

 • Temper służący do ubijania kawy;
 • dzbanek do spieniania mleka;
 • odbijak na fusy, który pomaga w pozbyciu się fusów po przeprowadzeniu ekstrakcji;
 • pisak do latte art – umożliwia tworzenie finezyjnych wzorów na spienionym mleku.  

Wiedzę możesz czerpać z tematycznych blogów oraz portali powiązanych z tą branżą. Zacznij od materiałów dostępnych w sieci, które zawierają mnóstwo cennych porad. Polecamy odwiedzić:

 • Kanał YouTube Konsesso.pl
 • Kanał YouTube Akademia Kawy i Herbaty J.J. Darboven;
 • Magazyn internetowy Kawa z mleczkiem;
 • Kursy Udemy.

Pamiętaj jednak, że to praktyka czyni mistrza!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Własny biznes

Ostatnią opcją jest otwarcie własnej kawiarni i branie udziału w różnego rodzaju warsztatach, branżach i imprezach, gdzie nabędziesz przydatne umiejętności.

Czy wiesz, że mistrzem w parzeniu kawy można zostać dosłownie? Od 2002 roku w Polsce organizowane są Mistrzostwa Polski Baristów, a zwycięzca reprezentuje nasz kraj na Mistrzostwach Świata Baristów. W 2020 roku była to Natalia Piotrowska. 

Szukasz pracy w innej branży? Sprawdź przykładowe CV
CV recepcjonistka
CV pielęgniarki
CV psycholog
CV grafika komputerowego
CV fizjoterapeuty
CV managera

Barista – zarobki

Baristyka to stosunkowo nowa branża na polskim rynku. Grupa smakoszy i  wielbicieli dobrze zaparzonej kawy w Polsce rośnie, ale ciągle jest ich niewielu. Najczęściej zamieszkują oni większe miasta i tam też można zarobić najwięcej. Ile zarabia barista? Według serwisu wynagrodzenia.pl mediana zarobków wynosi 3410 zł brutto, co daje 2645 zł na rękę. Nie jest to zadowalająca pensja, a budżet pracowników mogą poprawić napiwki. Jednak nie zawsze się je otrzymuje, dlatego bariści twierdzą zgodnie, że baristyka jest zajęciem dla prawdziwych pasjonatów. 

Najbardziej dochodowe mogą okazać się prace, w których przysługuje prowizja od sprzedaży oraz zatrudnienie w renomowanych restauracjach, hotelach i klubach. Innym sposobem na dorobienie jest założenie mobilnego baru i organizowanie pokazów na weselach, wydarzeniach i różnych eventach. Kariera w tym zawodzie nie jest łatwa. Warto jednak pamiętać, że ciągle otwierają się nowe miejsca, a picie dobrej kawy staje się nie tylko nawykiem, ale też modą.

Najlepiej płatne zawody w Polsce – sprawdź!

barista kto to

Barista – praca w Starbucks

Starbucks niewątpliwie jest jedną z najpopularniejszych sieci kawiarni na świecie. Ile zarabia barista w Starbucks? Student na umowie zlecenie otrzymuje na rękę najniższą krajową godzinową, czyli w 2022 roku jest to 19,70 zł. Choć zarobki nie są wygórowane, to trzeba też podkreślić, że praca w sieciówkach jest dość elastyczna, a pracownicy mogą liczyć na dodatkowe premie za zrealizowanie planów sprzedażowych.

Praca barista – gdzie szukać ofert?

Możliwości zatrudnienia dla baristów jest sporo, a wciąż powstają nowe kawiarnie sieciowe, lokalne knajpki czy renomowane restauracje. Zawód ten można wykonywać na pełen etat, traktować jako dorywcze zajęcie lub pracę na weekendy – takich ofert też jest sporo. Gdzie ich szukać? Zacznij od popularnych portali z ofertami pracy:

 • Pracuj.pl,
 • OLX,
 • Gumtree,
 • Indeed,
 • Nuzle.
cafe barista

Lub aplikuj bezpośrednio na stronach różnych kawiarni. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce “o nas” lub “kariera”. Sprawdź na przykład:

 • praca w Costa Coffee;
 • Cafe Nero praca;
 • Coffeedesk praca;
 • Starbucks praca;
 • McCafe praca.

Więcej na temat poszukiwania pracy znajdziesz w artykule: jak i gdzie szukać pracy?

CV barista – jak przygotować się do procesu rekrutacji?

Niewątpliwie CV jest najważniejszym dokumentem w każdym procesie rekrutacji. Jeśli chcesz zdobyć pracę, szczególnie w renomowanej restauracji, musisz się odpowiednio przygotować, by w czytelny oraz konkretny sposób zaprezentować swoją kandydaturę. Każdą wolną chwilę poświęcasz na naukę zawodu? Stwórz życiorys w kilka minut! Wystarczy, że wybierzesz nasz Kreator CV. Znajdziesz tam wzory CV dopasowane do każdej branży. Wystarczy, że gotowy szablon uzupełnisz informacjami o sobie i CV gotowe! Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć merytoryczny dokument.

 1. CV dopasuj do oferty pracy dla baristy. Na samym początku wypisz te obowiązki i umiejętności, których pracodawca wymaga w ogłoszeniu. Co  przypadku, gdy nie masz doświadczenia i przygotowujesz swoje pierwsze CV? Na pewno wśród swoich dotychczasowych zajęć znajdziesz takie, które są zbieżne z ofertą pracy. Im więcej wspólnych elementów – tym większa szansa na zatrudnienie.
 2. W CV baristy powinno znaleźć się podsumowanie zawodowe. Podsumowanie zawodowe zamieszczone na samym początku dokumentu to najlepszy sposób, aby wyróżnić się na tle innych. Powinna się w nim znaleźć krótka wzmianka o tym, kim jesteś, czym się zajmujesz i jakie są Twoje osiągnięcia. Po więcej informacji zapraszamy do artykułu: Cel zawodowy w CV – jak napisać?
 3. Posługuj się konkretnymi informacjami. Praca pod presją czasu czy zaangażowanie to ogólniki, które mogą się nie sprawdzić. Znacznie lepiej podawać szczegółowe informacje, jak np. doradztwo w zakresie smaków.
 4. Wyeliminuj błędy w swoim CV. Ta zasada dotyczy każdego dokumentu- błędy nie tylko źle świadczą o Tobie, ale też pokazują lekceważący stosunek do odbiorcy. Sprawdź CV pod kątem literówek, ortografii i błędów językowych. W kwestiach merytorycznych skorzystaj ze wskazówek, które znajdziesz w naszym poradniku: Jak napisać dobre cv? – Najczęstsze błędy podczas pisania CV.
kurs baristy

List motywacyjny baristy – wysyłać czy nie?

Zasadniczo większość pracodawców w ogłoszeniu nie wymaga wysyłania listu motywacyjnego. Jednak jeśli go przygotujesz, zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. Dlaczego? Przede wszystkim pokażesz swoje zainteresowanie i udowodnisz, że naprawdę zależy Ci na pracy. Po drugie możesz pokazać się z zupełnie innej strony i podać w nim przykłady różnych sytuacji i osiągnięć zawodowych, które mogą okazać się przydatne na nowym stanowisku. Jest tylko jedna ważna zasada! Nie przepisuj wszystkiego z CV, ponieważ pracodawca nie chce drugi raz przeczytać tego samego. W liście spróbuj przekonać go, że jesteś idealnym kandydatem i powinien Cię zatrudnić. O czym jeszcze warto pamiętać?

 • List motywacyjny ma wszystkie elementy każdego pisma formalnego tzn. miejscowość i datę, dane nadawcy i adresata, tytuł, zwroty grzecznościowe oraz podpis;
 • ton wypowiedzi w liście motywacyjnym powinien być formalny, ale nie zbyt wyniosły;
 • warto, aby w liście posługiwać się konkretnymi nazwami, liczbami oraz przykładami;
 • w dokumencie wyraź chęć spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej;
 • zadbaj o poprawność i spójność językową.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zajrzyj też do naszych pozostałych artykułów:

Wniosek o wczasy pod gruszą – ile trzeba przepracować, żeby dostać wczasy pod gruszą?
Kosiniakowe – co przysługuje kobiecie w ciąży bez pracy? + wzór wniosku
Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?
Staż z urzędu pracy – jak wygląda staż?
Podanie do policji – jak napisać CV i list motywacyjny do policji?
Freelancer – kim jest freelancer i jak zacząć?
Praca na pół etatu – jak wygląda zatrudnienie na pół etatu?
Urlop macierzyński 2023 – ile trwa urlop macierzyński?
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Jak napisać CV lekarza?
Szablony CV

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV