FGŚP, czyli Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2023 – co to? Kto opłaca?

FGŚP, czyli Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2023 – co to? Kto opłaca?

Pracownik chroniony jest w różnych sytuacjach – nawet jeśli firma, w której podjął zatrudnienie, ogłosi niewypłacalność. Wtedy do akcji wkracza Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, znany powszechnie jako FGŚP. Co gwarantuje pracownikom? Kto go opłaca? W poniższym artykule znajdziesz wyjaśnienie!

Netto brutto – brutto ile to netto? Sprawdź swoje wynagrodzenie na rękę

Netto brutto – brutto ile to netto? Sprawdź swoje wynagrodzenie na rękę

Zdecydowaną większość osób podejmujących pracę interesuje kwestia wynagrodzenia, a w szczególności wysokość kwoty, która każdego miesiąca będzie wpływać na konto bankowe. Już podczas rozmowy kwalifikacyjnej usłyszysz lub usłyszałeś pytanie o preferowaną wysokość zarobków. Pracodawca ma wówczas na myśli kwotę brutto. Jeśli nie chcesz znaleźć się w gronie osób, które nie wiedzą, jak na nie odpowiedzieć – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Jak poprosić o podwyżkę? Rozmowa o podwyżkę + argumenty do podwyżki

Jak poprosić o podwyżkę? Rozmowa o podwyżkę + argumenty do podwyżki

Rozmowa o podwyżkę jest często odwlekana i unikana przez pracowników. Jednak czekanie na inicjatywę pracodawcy zwykle nie ma sensu. Masz poczucie, że z Twoim doświadczeniem i kompetencjami zasługujesz na lepsze zarobki? Nie czekaj i weź sprawy w swoje ręce! Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, kiedy i jak rozmawiać z szefem o podwyżce? O czym należy pamiętać, a czego lepiej unikać? Sprawdź, czy taka rozmowa z szefem może mieć negatywne konsekwencje.

Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?

Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?

Wielokrotnie ktoś z nas lub naszych bliskich zastanawiał się, czy dane badanie “można zrobić na NFZ?” Właśnie dlatego, że za ubezpieczenie zdrowotne w Polsce odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli w skrócie NFZ. Dzięki niemu każdy obywatel ubezpieczony w ZUS-ie może bezpłatnie korzystać z usług medycznych w publicznych placówkach zdrowia. Wizyty lekarskie, zabiegi, pobyty w szpitalu czy refundacje niektórych leków – to część świadczeń, które obejmuje ubezpieczenie zdrowotne. W tym artykule wyjaśniamy wszystkie niejasne kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym – sprawdź!

Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?

Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?

Zastanawiasz się ile powinieneś zarabiać? Chcesz porównać swoje zarobki do wypłaty innych? Masz wątpliwości czy dostajesz odpowiednią stawkę? Pragniesz dowiedzieć się ile wynosi minimalne wynagrodzenie? A może zarabiasz więcej i zastanawiasz się jak Twoja wypłata odnosi się do średnich zarobków? Przeczytaj poniższy artykuł aby dowiedzieć się ile wynosi średnia krajowa.

Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?

Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, niewątpliwie dużym obciążeniem są składki ZUS. Należy bowiem opłacać je niezależnie od uzyskiwanych dochodów. To szczególnie problematyczne dla początkujących przedsiębiorców, dopiero rozwijających biznes i budujących swoją pozycję rynkową. Od 2019 roku właściciele firm mają prawo do skorzystania z ulgi w opłacaniu składek. Zasady związane z Małym ZUS-em dynamicznie się zmieniają, dlatego warto na bieżąco je śledzić. Mały ZUS plus 2022 – złożyłeś wniosek? Poznaj aktualne wytyczne!

Minimalna krajowa 2023. Ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto?

Minimalna krajowa 2023. Ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto?

Najniższa krajowa zwana też “płacą minimalną” lub “wynagrodzeniem minimalnym” to pewnego rodzaju zabezpieczenie bytu pracownika zatrudnionego na umowie o pracę. Jej wysokość ustalana jest każdego roku na podstawie Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 1794). Ile wynosi najniższa krajowa w tym roku? Jaka jest minimalna stawka godzinowa 2021? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiesz się z naszego artykułu.

Ekwiwalent za urlop 2023 – jak wyliczyć ekwiwalent za urlop 2023?

Ekwiwalent za urlop 2023 – jak wyliczyć ekwiwalent za urlop 2023?

Twoja umowa o pracę wygasa? A może postanowiłeś ją rozwiązać? Jest jednak mały problem – nie zdążyłeś wykorzystać przysługującego Ci urlopu wypoczynkowego. W tej sytuacji masz dwie możliwości: przymusowe wakacje lub ekwiwalent za urlop, który wypłacany jest wyłącznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Czy są wyjątki od tej reguły? Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop? Sprawdź!

Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?

Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?

Choć czas pracy zatrudnionych na umowę o pracę nie powinien przekraczać 8 godzin w ciągu doby i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, pracodawcy mogą go wydłużyć. W jaki sposób? Wprowadzając odpowiedni system oraz rozkład czasu pracy. Trudno być zadowolonym z takiej sytuacji, ale nie martw się! Kodeks pracy pilnuje tego, abyś nie musiał pracować ani zbyt długo, ani za darmo. W takim razie, jak płatne są nadgodziny? Jaka jest stawka za nadgodziny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Team leader – ile zarabia team leader?

Team leader – ile zarabia team leader?

Team leader brzmi dla Ciebie obco? Widziałeś gdzieś zapis ,,team lider”, które choć niepoprawne – zaintrygowało Cię? Znalazłeś ofertę pracy na takie stanowisko, ale nie wiesz, na czym właściwie miałoby ona polegać? Czym zajmuje się team leader? Czy to to samo, co manager zespołu? Ile zarabia team leader? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?

Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?

Wynagrodzenie zasadnicze, inaczej płaca zasadnicza stanowi główną składową pensji każdego pracownika. W praktyce oznacza to tyle, że nie wliczają się do niej żadne premie, dodatki np. stażowe czy pieniądze za nadgodziny lub pracę w weekendy. Czy w takim razie jest tym samym co minimalna krajowa? Wynagrodzenie zasadnicze to brutto czy netto?  Rozwiewamy wątpliwości!

Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?

Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?

Nagrody jubileuszowe przyznawane są pracownikom w postaci premii, jako wyróżnienie za staż pracy. Zasad związanych z ich udzielaniem nie reguluje Kodeks pracy, tym samym nie przysługują one wszystkim zatrudnionym. Jak sama nazwa wskazuje, nagroda jubileuszowa ma być nagrodą za wieloletnią pracę w zawodzie lub u jednego pracodawcy, ale na takie wynagrodzenie mogą liczyć zwykle jedynie pracownicy budżetówki. Zobacz, czy przysługuje Ci nagroda jubileuszowa i jakie są warunki jej przyznawania?

Praca Norwegia – Ile zarabia się w Norwegii?

Praca Norwegia – Ile zarabia się w Norwegii?

Norwegia kusi malowniczymi krajobrazami, zachwyca pięknymi fiordami i lodowcami. Jednak wielu Polakom ten kraj wcale nie kojarzy się z turystyką, ale ze świetnymi zarobkami. Od dawna rozważasz wyjazd za granicę? Praca w Norwegii wciąż jest dobrym rozwiązaniem – zarówno dla zainteresowanych długotrwałą emigracją zarobkową, jak i chcących wyjechać sezonowo. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź jakie wymagania musisz spełnić? Ile można zarobić w Norwegii? Oraz o czym należy pamiętać, planując swój wyjazd?

Czym się zajmuje i ile zarabia fizjoterapeuta? 

Czym się zajmuje i ile zarabia fizjoterapeuta? 

Nie da się ukryć, że praca fizjoterapeuty jest trudna, odpowiedzialna i wyczerpująca – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Chęć niesienia pomocy często jest jednak silniejsza od pojawiających się przeszkód. Jeżeli Ty również czujesz, że to Twoje życiowe powołanie, zobacz, co robi fizjoterapeuta w swojej codziennej pracy i jak nim zostać?

Praca na akord – jak obliczyć akord?

Praca na akord – jak obliczyć akord?

Zastanawiasz się, co to akord? Czy podjęcie zatrudnienia na takich zasadach byłoby dla Ciebie odpowiednie? Wielu ludzi skarży się na taki system wynagradzania, chociaż według niektórych ma on też wiele zalet. Wszystko zależy zatem od preferencji. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym jest praca akordowa. 

Praca w wydawnictwie – co robi redaktor? Ile zarabia korektor?

Praca w wydawnictwie – co robi redaktor? Ile zarabia korektor?

Zatrudnienie w wydawnictwie jest dla każdego miłośnika książek spełnieniem marzeń. Pozwala poszerzać wiedzę na tematy, które naprawdę Cię interesują, a jednocześnie utrzymywać się z tego. Czy jest ktoś, kto nie chciałby pracować w ten sposób? Choć wszystko, co związane z książkami, wydaje się w tych czasach mało dochodowe – wydawnictwa wciąż prężnie działają i całkiem nieźle się trzymają. Zobacz, jak zostać korektorem, recenzentem lub redaktorem. Poznaj najpopularniejsze wydawnictwa w Polsce. 

Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?

Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?

Pracujesz w jednym miejscu od dłuższego czasu, ale Twoja wypłata, Cię nie zadowala? Może wzrosły koszty życia i to, co kiedyś było dla Ciebie dobrą stawką, teraz nagle przestało wystarczać? A może dopiero zaczynasz nową pracę i chciałbyś wynegocjować lepszą stawkę na początek? Jeżeli stresuje Cię poruszanie tematu pensji z przełożonym, ale bardzo zależy Ci na przełamaniu i zawalczeniu o swoje – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Nie chcesz przecież zostać w obecnej sytuacji, prawda?