praca w hotelu

Szukasz pracy i zainteresowała Cię branża hotelarska? Zastanawiasz się, jakie doświadczenie musisz mieć, aby ją zdobyć, lub jakie stanowiska są dostępne? A może już zdecydowałeś, gdzie chcesz pracować, ale nie wiesz jakie wykształcenie Ci w tym pomoże? Aby dowiedzieć się więcej odnośnie pracy w hotelu, np. jakie stanowiska możesz objąć, na jakie zarobki powinieneś liczyć oraz z jakimi obowiązkami wiąże się każda z wymienionych posad – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Praca w hotelu – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca hotel – na czym polega zatrudnienie w hotelu?

Praca w hotelach nie może być traktowana ogólnie. Aby takie miejsce działało prawidłowo, potrzebne jest mnóstwo ludzi, którzy się tym zajmą. W każdym z hoteli wyróżnia się kilka niezbędnych stanowisk.

Zobacz nasze wzory CV:

Pracownicy hotelu nazwy – jakie stanowisko możesz objąć?

Szukasz zatrudnienia i przeglądasz oferty pracy w hotelu? Zastanów się, jakie stanowisko będzie dla Ciebie odpowiednie. 

Praca na recepcji – na czym polega?

Praca w recepcji jest często początkiem kariery związanej z hotelarstwem. Możesz zdobyć zatrudnienie na tym stanowisku nawet bez wykształcenia kierunkowego. Oczywiście najlepiej jest ukończyć wcześniej technikum hotelarskie lub posiadać jakieś doświadczenie w tej branży – daje Ci to przewagę nad innymi kandydatami. Nie jest to jednak konieczne.

Jeśli praca na recepcji w hotelu to Twoja wymarzona posada, ale chcesz ją objąć bez wcześniejszego przygotowania – pamiętaj, że jedynym, ale i najważniejszym wymogiem, może się okazać znajomość języka obcego (zazwyczaj angielskiego). Możesz też stworzyć angielskie CV – szczególnie jeśli aplikujesz do pracy za granicą.

Praca w hotelu na recepcji polega na pierwszym kontakcie z klientem. Na tym stanowisku musisz odpowiednio reprezentować miejsce, w którym zostałeś zatrudniony, ponieważ to do Ciebie goście będą się zwracać z pytaniami, prośbami i skargami. Recepcjonistka w hotelu jest odpowiedzialna za:

 • meldowanie oraz wymeldowywanie gości;
 • udzielanie wyczerpujących odpowiedzi na pytania;
 • szybkie i sprawne rozwiązywanie problemów;
 • odpowiednie zapisywanie rezerwacji;
 • kontakt z klientem;
 • pozytywny stosunek do klientów w każdej sprawie.

Aby praca na recepcji była wykonywana prawidłowo, osoba na tym stanowisku powinna charakteryzować się takimi cechami, jak:

 • umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich;
 • wysoka kultura osobista;
 • stosowny wygląd (ubranie odpowiednio dostosowane do zawodu);
 • pozytywne nastawienie.
praca na recepcji

Praca w recepcji hotelu jest prowadzona w systemie zmianowym. Musisz zatem wziąć pod uwagę fakt, że czasami będziesz musiał wykonywać swoje obowiązki w porze nocnej.

Zobacz przykładowe CV recepcjonistki:

Manager hotelu praca – jak wygląda praca managera w hotelu?

Manager hotelu jest odpowiedzialny za całokształt organizacji – od zarządzania pracownikami, aż do dbania o zadowolenie gości. To do niego należy zadbanie o to, aby wszystko w hotelu działało odpowiednio. 

Aby uzyskać stanowisko managera hotelu – musisz się wysilić. Nie jest to tak łatwe, jak w przypadku zdobycia posady recepcjonisty. W przypadku tego stanowiska należy posiadać określone wykształcenie kierunkowe. Można je uzyskać poprzez kilkuletnią szkołę policealną lub odpowiednie studia (np. zarządzanie). 

Należy dodatkowo podkreślić, że manager hotelu musi koniecznie znać przynajmniej jeden język obcy, zazwyczaj jest to angielski. Mile widziane będą jednak także inne języki, zwłaszcza, gdy miejsce zatrudnienia jest hotelem międzynarodowym, umiejscowionym w dużym mieście (Pamiętaj, aby podać poziomy znajomości języka w CV). 

praca manager hotelu

Praca manager hotelu – jakie zadania musi wykonać manager hotelu?

Praca managera hotelu składa się głównie z dbania o odpowiednią pracę innych. Musi on delegować zadania tak, aby wszystko było posprzątane oraz zrobione w określonym czasie. Jeżeli jednak pojawi się jakiś problem lub konflikt – to właśnie manager powinien go załagodzić i rozwiązać. 

Oprócz delegowania zadań powinien on sprawdzać także efekty pracy innych. Podczas organizowania specjalnych wydarzeń musi dbać o to, aby wszystkie życzenia klientów zostały spełnione, a pokoje odpowiednio przygotowane. Osoba na tym stanowisku powinna być wszechstronnie uzdolniona – ponadto najlepiej, aby posiadała doświadczenie w pracy na niższych stanowiskach. Dzięki temu będzie w stanie szybko rozwiązać problem stworzony przez niekompetentnego pracownika.

Praca manager hotelu – jakie cechy są potrzebne do objęcia tego stanowiska?

Nie każdy może zostać managerem hotelu. Należy posiadać określone predyspozycje, które sprawią, że praca będzie łatwiejsza, a efektywność większa. Jakie kompetencje miękkie posiadać dobry manager hotelu? 

 1. Odpowiedzialność

To manager jest główną osobą decyzyjną w hotelu. Jeśli coś pójdzie nie tak – to na niego spadnie odpowiedzialność. Na takim stanowisku należy być osobą, która potrafi przyznać się do własnych błędów i je naprawić.

 1. Charyzma

Aby odpowiednio przewodzić zespołem, należy mieć u niego posłuch. Chcesz dowodzić całą grupą pracowników hotelu? Musisz znaleźć odpowiednie podejście. Aby podkreślić swoje kompetencje, możesz zdobyć wiedzę z zakresu, którym się zajmują, np. pracą jako kelner, barman czy pokojówka.

 1. Umiejętności interpersonalne

W pracy managera hotelu ważne są kontakty międzyludzkie – czy to z innymi pracownikami, czy z klientami. Bez umiejętności interpersonalnych taka praca może się okazać bardzo wyczerpująca i po prostu trudna.

 1. Opanowanie

Praca na stanowisku managera nie może być powierzona nerwowej osobie. Opanowanie to klucz do sukcesu, tak samo jak odporność na stres. Zdarzają się dni, w których Twój spokój zostanie wystawiony na próbę – każdy nierozwiązany problem będzie generował nowy, klienci będą się żalić i skarżyć, a Ty będziesz musiał to wszystko cierpliwie wytrzymać oraz załagodzić sytuację.

 1. Zdolności do organizowania pracy własnej oraz innych

Umiejętności organizatorskie to nie byle co. Nie każdy jest zdolny do zaplanowania własnej pracy w taki sposób, aby wszystkie zadania ukończyć w określonym czasie i z zadowalającym efektem. Manager, oprócz zorganizowania swojej własnej pracy, musi także zadbać o to, aby inni pracownicy odpowiednio wypełnili własne obowiązki.

Zobacz przykładowe CV managera:

Praca dyrektor hotelu – czym różni się stanowisko dyrektora od managera w branży hotelarskiej?

Obowiązki dyrektora oraz managera hotelu nie różnią się od siebie zbyt mocno. W większości przypadków stosuje się te określenia na zmianę. Dyrektor hotelu także powinien dbać o to, aby wszyscy pracownicy należycie wykonywali swoje obowiązki, a w całej placówce panował porządek i określony nastrój. 

W mniejszych hotelach role te mogą się rozmywać. W przypadku większych placówek to dyrektor stoi w hierarchii wyżej niż manager. Mimo że oboje zarządzają pracą, to poziom, z jakiego to robią oraz odpowiedzialność bywa inna.

Praca jako animator w hotelu – czym zajmuje się animator?

Animator czasu wolnego to osoba odpowiedzialna za rozrywkę na terenie hotelu. Może ona zajmować się zarówno planowaniem, jak i organizowaniem zajęć dla dzieci i dorosłych – o różnej tematyce. Dzięki animatorom czas spędzony w hotelu staje się przyjemniejszy.

Praca pokojowa w hotelu – jakie zadania ma pokojówka?

Wyjechałeś na wakacje lub w podróż służbową? Fakt, że na miejscu zastałeś posprzątany pokój oraz czystą i perfekcyjnie rozłożoną pościel jest zasługą pokojówek. To dzięki nim każdy pobyt jest przyjemniejszy. Obowiązki pokojówki związane są przede wszystkim ze sprzątaniem hotelu wewnątrz budynku oraz na zewnątrz. Zajmuję się między innymi takimi aspektami jak: 

 • odkurzanie i mycie podłóg;
 • czyszczenie łazienek i toalet;
 • ścielenie łóżek w pokojach i wymiana pościeli.

Aby pracować jako pokojówka nie musisz posiadać specjalistycznego wykształcenia. Najważniejsze jest doświadczenie, to głównie na nie zwracają uwagę pracodawcy.

praca pokojowa w hotelu

Sprzątanie hoteli praca – z jakimi wymaganiami można się spotkać przy pracy na tym stanowisku?

Pokojówki obowiązuje określony dress code. Może on być inny w zależy od konkretnego miejsca pracy. Zazwyczaj do wymaganego ubioru wlicza się: płaskie buty, czarną sukienkę oraz fartuch. Ważna jest dbałość o czystość stroju oraz należyty wygląd – cała obsługa hotelu jest traktowana jako jego reprezentacja. Często można się spotkać także z wymaganiami dotyczącymi spiętych włosów.

Wymagania dotyczą oczywiście nie tylko stroju. Aby odpowiednio wykonywać obowiązki, pokojówka powinna być:

 • dokładna;
 • o dobrym zdrowiu fizycznym;
 • wytrwała;
 • obowiązkowa.

Jeśli pokojówka podejmuje pracę w dużym hotelu, do którego przyjeżdżają goście z innych państw, warto, aby znała język angielski przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Dzięki temu bez problemu będzie się w stanie z nimi porozumieć w razie potrzeby. 

Ile zarabia pokojówka?

Pokojówka może liczyć na medianę wynagrodzenia w wysokości 3 660 zł brutto. 25 procent osób na tym stanowisku zarabia mniej niż 3 310 zł brutto, a najwięcej otrzymujące 25 procent zarabia powyżej 4 230 zł brutto.

Zobacz przykładowe CV dla osoby sprzątającej

Praca w hotelu – kim jest concierge?

Concierge jest stanowiskiem, które pojawia się w hotelach o określonej renomie. Nie będzie potrzebny w przydrożnym hostelu, ale w pięciogwiazdkowej lokalizacji już jak najbardziej. Do zadań konsjerża należy zaspokajanie potrzeb i zachcianek klientów. Jest on odpowiedzialny za rezerwację miejsca w restauracji, zakup biletów na spektakle teatralne czy doradzanie w sprawach spędzenia dnia lub wieczoru w sposób spełniający oczekiwania klientów.

Aby odpowiednio wykonywać ten zawód potrzebne są kontakty. To dzięki nim uda Ci się łatwiej zapewnić miejsce w obleganej kawiarni czy też zorganizować wszystko tak, aby w pełni zadowolić nawet najbardziej wymagających gości. 

Praca w hotelu – kto pracuje w hotelowej restauracji?

Posiadasz doświadczenie w gastronomii i rozważasz pracę w restauracji hotelowej. Takie oferty również są dostępne. Jacy pracownicy są potrzebni? Odpowiedź jest prosta – tacy, jak w innych restauracjach czy barach. Są to między innymi:

 • kelnerzy;
 • kucharze;
 • cukiernicy;
 • barmani;
 • pomoce kuchenne.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Technik hotelarstwa co robi – czym możesz się zająć po ukończeniu technikum hotelarskiego?

Technik hotelarstwa brzmi, jak osoba idealnie przygotowana do objęcia stanowiska w hotelu. Czy możliwe jest, aby po ukończeniu jednej szkoły posiadać uprawnienia i kompetencje do pełnienia tylu stanowisk jednocześnie. Co można robić po technikum hotelarskim?

Co można robić po hotelarstwie? Jak ukończenie technikum o tym profilu przygotuje Cię do przyszłej pracy?

co można robić po hotelarstwie

Wydawałoby się, że technikum hotelarstwa może przygotować tylko do jednego/ dwóch zawodów? Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że z takim wykształceniem możesz wykonywać między innymi takie zawody, jak:

 • recepcjonista;
 • animator;
 • pokojówka;
 • kelner;
 • barman;
 • ogólnie pojmowany pracownik hotelu, w tym osoba zatrudniona w ruchomej bazie hotelarskiej (np. lotniczej, kolejowej czy morskiej).

Nie wszystkie zawody muszą też bezpośrednio wiązać się z zatrudnieniem w hotelu tak jak:

 • pracownik biura podróży;
 • pracownik agencji turystycznej;
 • pracownik firmy cateringowej.

Oprócz rozpoczęcia pracy od razu, możesz też wykorzystać nabytą wiedzę do rozwijania własnych usług hotelarskich lub zdecydować się na poszerzenie kompetencji poprzez rozpoczęcie studiów.

Praca w hotelu – a może najpierw studia?

Zastanawiasz się nad wyborem studiów, związanych z hotelarstwem? Ukończyłeś technikum o tym profilu i chcesz poszerzać swoją wiedzę? A może chcesz spróbować swoich sił w tej branży po liceum? Obie drogi są właściwe. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę przykładowych uczelni, na których dostępne są kierunki związane z pracą w hotelu!

 1. Kierunek: hotelarstwo i animacja czasu wolnego – to studia licencjackie prowadzone w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Trwają 3 lata i można je studiować w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. 
 1. Hotelarstwo i gastronomia – to studia podyplomowe, które możesz podjąć w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego.
 1. Turystyka i rekreacja – to studia licencjackie lub magisterskie, które trwają odpowiednio 3 i 2 lata. Nauka na nich jest prowadzona formie stacjonarnej, niestacjonarnej, jak i online. Możesz rozpocząć naukę na tym kierunku między innymi na następujących uczelniach:
 • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie;
 • WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu;
 • Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie;
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;
 • Uniwersytet WSB Merito w Toruniu;
 • Uniwersytet WSB Merito w Gdyni;
 • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu;
 • Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu;
 • Uniwersytet WSB Merito w Chorzowie;
 • Uniwersytet WSB Merito w Szczecinie;
 • Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie;
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie;
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku;
 • Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu;
 • Uniwersytet Łódzki;
 • Uniwersytet Zielonogórski;
 • Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie;
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
 • Uniwersytet Rzeszowski;
 • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie;
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
 • Akademia Ignatianum w Krakowie;
 • Politechnika Białostocka;
 • Uniwersytet Szczeciński;
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;
 • Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi;
 • Politechnika Opolska;
 • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach;
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie;
 • Politechnika Koszalińska.

Możesz też oczywiście zdobyć wykształcenie ściśle gastronomiczne i starać się bezpośrednio o posadę kucharza w danym hotelu.

praca w hotelu za granicą

Praca w hotelu za granicą – jacy pracownicy są poszukiwani?

Szukasz pracy w hotelu i zainteresowała Cię możliwość zatrudnienia za granicą? Zastanawiasz się nad konkretnym stanowiskiem i państwem lub podjąłeś już decyzję, jaki kierunek byś wybrał, ale nadal nie czujesz się przekonany? Dowiedz się więcej o pracy za granicą w branży hotelarskiej!

Oferty w pracy za granicą są bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim przepustką do takiego wyjazdu jest znajomość języka. Każde wcześniejsze doświadczenie zawodowe, związane z tą branżą, jest oczywiście zaletą. Jakie zawody są najczęściej poszukiwane w hotelach za granicą?

Praca za granicą hotel – pokojówka

Chcesz objąć stanowisko pokojówki? Za granicą często są poszukiwane osoby na to stanowisko, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, kiedy to hotele odwiedza więcej gości i wzrasta zapotrzebowanie na personel.

Praca za granicą sprzątanie hoteli – dla kogo?

Wymagania do objęcia tego stanowiska za granicą są zazwyczaj podobne do tych, z którymi spotkasz się w Polsce. Oczywiście najlepiej, jeśli posiadasz już jakieś doświadczenie – dzięki temu pracodawca chętniej Cię zatrudni i szybciej zdobędziesz tę posadę. 

Może zainteresuje Cię wyjazd do Szwecji? Sprawdź: praca pokojówka za granicą

Praca w hotelu za granicą – obsługa restauracji

W ofertach zagranicznych często możesz znaleźć propozycje zatrudnienia w hotelach jako kelner, barman czy kucharz. Jest to bardzo dobra okazja, zwłaszcza gdy posiadasz potrzebne kompetencje.

Praca gastronomia w Szwecji – zobacz aktualne oferty!

Praca w hotelach za granicą – inne zawody

Powyżej wymienione przykłady to oczywiście nie wszystkie profesje, jakie spotkasz wśród ofert zatrudnienia za granicą, jednakże to właśnie te pojawiają się najczęściej. Szukasz innej profesji? Nie poddawaj się! Istnieje duża szansa, że uda Ci się znaleźć propozycję zatrudnienia idealną dla Ciebie.

Praca w hotelu dla par za granicą – czy jest możliwa?

Praca za granicą w hotelu często wiąże się z długotrwałym wyjazdem z dala od drugiej połówki. Dla niektórych tak długa rozłąka może być zdecydowaną wadą i wręcz przesądzić o rezygnacji z wyjazdu. Nie odrzucaj jednak od razu takich ofert pracy! Warto rozważyć możliwość zatrudnienia we dwójkę w jednym hotelu np. na różnych stanowiskach. Podczas pracy nie będziecie prawdopodobnie spędzać zbyt dużo czasu wspólnie, ale każda godzina może mieć znaczenie, gdy musisz wybrać to lub rozstanie na kilka tygodni czy miesięcy.

Praca za granicą w hotelu bez znajomości języka – czy jest możliwa?

Nie znasz języka obcego, ale mimo to chcesz pojechać za granicę do pracy? Musisz dokładnie przejrzeć wszystkie oferty. Większość z nich zawiera informacje, że umiejętność posługiwania się np. językiem angielskim jest konieczna, jednak zawsze istnieje szansa, że uda Ci się znaleźć coś bez takiego wymogu. W takiej sytuacji musisz jednak przeglądać głównie stanowiska niewymagające kontaktu z klientem czy personelem – byłoby to oczywiście znacznie trudniejsze, jeśli nie znasz danego języka.

praca w hotelu dla par za granicą

Hotelarstwo zarobki – na ile możesz liczyć?

W pracy, oprócz wymagań oraz obowiązków liczy się też wynagrodzenie. Na jakie stawki możesz liczyć na przykładowych z podanych wyżej stanowisk?

Recepcjonista zarobki – ile zarabia recepcjonista / ile zarabia recepcjonistka w hotelu?

Odpowiada Ci to stanowisko, ale nie wiesz, ile wynosi wynagrodzenie? Zastanawiasz się, ile zarabia recepcjonista w hotelu? Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, mediana wynagrodzenia wynosi 4 120 zł brutto, przy czym najgorzej zarabiający mogą otrzymać poniżej 3 600 zł brutto, a najlepiej zarabiający – powyżej 4 950 zł.

Ciekawi Cię ile zarabia recepcjonistka na godzinę? Można to łatwo policzyć. Jeżeli mediana wynagrodzeń wynosi 4 120 zł brutto na miesiąc, a w miesiącu na pełen etat pracuje się 160 godzin, to recepcjonista na godzinę otrzyma około 25-26 zł brutto.

Manager hotelu zarobki – ile zarabia manager hotelu?

Mediana wynagrodzenia dla managera hotelu wynosi 6 370 zł brutto. 25 procent najmniej zarabiających osób na tym stanowisku może liczyć na kwotę niższą niż 4 910 zł brutto, a najlepiej zarabiające 25 procent otrzymuje powyżej 8 110 zł brutto.

Dyrektor hotelu zarobki – ile zarabia dyrektor hotelu?

Według danych z platformy wynagrodzenia.pl – mediana wynagrodzeń dyrektora hotelu wynosi 10 630 zł brutto. 25 procent osób zarabia przy tym mniej niż 8 050 zł brutto, a kolejne 25 procent osób – powyżej 15 860 zł brutto.

Ile zarabia technik hotelarstwa?

Zarobki technika hotelarstwa zależą od konkretnego stanowiska, które obejmie. Jego wynagrodzenie może się wahać, ale zazwyczaj jest zbliżona do 4 000 zł.

Praca w hotelu – jak znaleźć idealną ofertę?

Najłatwiej znaleźć ofertę pracy w internecie. Możesz zacząć od bezpośredniego wpisania w wyszukiwarkę odpowiednich haseł, które wskażą na to, na czym Ci zależy. Mogą to być takie frazy, jak:

 • “praca w hotelu Niemcy”;
 • “sprzątanie hoteli Niemcy bez języka”;
 • “praca Kraków hotel”;
 • “praca hotele Warszawa”;
 • “dyrektor hotelu praca”;
 • “praca w hotelu Wrocław”;
 • “praca hotel za granicą”.

Możesz też skorzystać z pomocy agencji pracy lub szukać na specjalnych grupach, zrzeszających osoby powiązane z branżą hotelarską w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV