trener personalny

Zdrowy tryb życia zyskuje na popularności, a w ostatnim czasie trend ten wręcz zalewa media społecznościowe. Z pewnością niejednokrotnie widziałeś na Instagramie profile trenerów i trenerek personalnych. Również planujesz pójść tą drogą? Pamiętaj, że rzeczywistość nie zawsze wygląda tak, jak w sieci. Dlatego, zanim zdecydujesz się na karierę trenera personalnego, poznaj realia tego zawodu.

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Trenerka personalna / trener personalny kto to?

Na czym polega praca jako trener personalny? Jak sama nazwa wskazuje, na prowadzeniu indywidualnych zajęć sportowych. Osoba na tym stanowisku powinna być prawdziwym ekspertem w swojej dziedzinie, a także posiadać wiedzę na temat odpowiedniej suplementacji, zdrowego żywienia czy fizjoterapii. Klient korzystający z usług trenera personalnego oczekuje indywidualnego i najlepszego planu ćwiczeń wraz ze wskazówkami dotyczącymi żywienia. 

Warto wiedzieć, że trenerem personalnym nie jest instruktor dyżurujący na siłowni, prowadzący zajęcia grupowe czy trener przygotowania motorycznego wyczynowych sportowców. Trener personalny trenuje najczęściej 1 na 1, jego klientem jest osoba uprawiająca sport amatorsko oraz dąży do realizacji celów klienta poprzez spersonalizowany plan treningowy. 

Zawód trener: czym się wyróżnia dobry trener?

Przede wszystkim definicja “dobrego trenera” dla każdego będzie inna, w zależności od indywidualnych oczekiwań klienta. Zamiłowanie do sportu to podstawa w tej branży. Podobnie, jak dbałość o zdrowie i sylwetkę, które są najlepszą reklamą trenera. Nie staniesz się popularny, jeśli Twoja forma nie potwierdzi, że znasz się na rzeczy. Jakie jeszcze cechy są szczególnie cenione?

 • Rozległa wiedza merytoryczna;
 • doskonałe przygotowanie praktyczne;
 • terminowość;
 • elastyczność i dopasowanie do potrzeb klientów;
 • komunikatywność zarówno w bezpośredniej relacji, jak i przez internet;
 • postawa lidera i umiejętność motywowania innych oraz przekonywania do swoich racji;
 • cierpliwość i pozytywne nastawienie do klienta.

Zobacz też, jak stworzyć CV dietetyka

Trener personalny to człowiek o wielu talentach, który łączy umiejętności:

 • dietetyka – jeśli interesujesz się zdrowym stylem życia, z pewnością już wiesz, że wymarzona sylwetka zależy zarówno od ćwiczeń, jak i odpowiednio dobranej diety. Musisz więc posiadać wiedzę na temat żywienia, ponieważ najprawdopodobniej  będziesz układać także indywidualne plany dietetyczne dla swoich podopiecznych, oraz zmieniać ich złe nawyki oraz pomagać osobom borykającym się z różnymi chorobami i nietolerancjami pokarmowymi;
 • managera –  zadaniem trenera jest ułożenie planu ćwiczeń i dbanie o to, by treningi były wykonywane zgodnie z wytycznymi;
 • motywatora – każdego w pewnym momencie dopada kryzys i zniechęcenie, dlatego także w tej kwestii Twoja rola okaże się nieoceniona. Dzięki wiedzy na temat narzędzi motywacyjnych i psychologicznych będziesz wiedział, jak skutecznie zmotywować swojego podopiecznego do działania;
 • trenera – bez względu na to czy Twój klient będzie osobą początkującą, czy doświadczoną, musisz wiedzieć, jak przygotować indywidualny plan ćwiczeń, wskazać odpowiednią technikę i wyeliminować ewentualne błędy.

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

zawód trener

Jak zostać trenerem personalnym?

Zawód trenera personalnego nie został uregulowany prawnie i jest zawodem wolnym. Wiele osób zastanawia się, jaką szkołę trzeba skończyć, aby zostać trenerem personalnym? Okazuje się, że nie potrzebujesz konkretnego wykształcenia. W tym przypadku największe znaczenie ma pasja i zainteresowanie sportem oraz dietetyką, jednak nie oznacza to, że każda osoba “z ulicy” może prowadzić treningi personalne. Wymagany jest do tego odpowiedni kurs, szczególnie jeśli zaczynasz od zera. 

Kurs trenera personalnego cena

Obecnie oferta firm szkoleniowych jest naprawdę bogata. Wystarczy, że w wyszukiwarkę internetową wpiszesz hasło “kurs trenera personalnego Warszawa” czy “kurs trenera personalnego Wrocław”, a znajdziesz zarówno ogólne szkolenia, jak i takie, które kładą nacisk na konkretną specjalizację np. trening medyczny. Możesz skorzystać z usług prywatnych ośrodków szkoleniowych lub ofert uczelni wyższych, takich jak np. AWF.

kurs trenera personalnego

Średnia cena takiego kursu waha się od 1500 do 2200 zł. Czego się nauczysz? Poznasz działanie ludzkiego ciała, dowiesz się, jak zbudowane są mięśnie i jakie bodźce na nie działają oraz zaznajomisz się z metodami kreowania własnego podejścia do klienta. Uzupełnieniem zajęć powinna być praktyka, czyli organizowanie ćwiczeń, w tym także radzenie sobie z różnymi przypadkami.

Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?

Jak zostać trenerem? Trener personalny wymagania

Ośrodki szkoleniowe nie mają wygórowanych wymagań. Zwykle potrzebna jest informacja o braku przeciwwskazań lekarskich i posiadanie ważnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Pamiętaj! To ważne

Teoretycznie trenerem personalnym możesz zostać nawet bez zaliczonego kursu. W praktyce ukończenie szkolenia potwierdza zdobyte kwalifikacje. Bez odpowiedniego dokumentu możesz mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia lub pozyskaniem klientów.

Zaliczenie kursu to nie wszystko. Podobnie, jak większość współczesnych profesji, zawód trenera personalnego wymaga ciągłego doszkalania. Jeśli chcesz być specjalistą w swoim fachu, nie rezygnuj z udziału w kursach, konferencjach czy kongresach. I jeszcze jedno – poza specjalistycznymi kompetencjami, ważne w tym zawodzie są również umiejętności miękkie. Trener personalny powinien być komunikatywny, cierpliwy, empatyczny i oczywiście kreatywny. 

Trener personalny studia

Od trenerów personalnych wymaga się zazwyczaj wykształcenia średniego, ale mile widziane są osoby, które ukończyły AWF np. studia podyplomowe na kierunku trenera personalnego lub takie, które studiowały fizjoterapię, wychowanie fizyczne czy dietetykę.

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów – Sprawdź!

trener personalny studia

Jak wygląda praca trenera personalnego?

Podstawowym zadaniem każdego trenera jest indywidualne podejście do każdego klienta, które polega na przygotowaniu planu treningowego oraz często także diety wraz z suplementacją. Powinien on kierować się przy tym konkretnymi parametrami dotyczącymi podopiecznego: 

 • wiekiem, 
 • wagą, 
 • poziomem codziennej aktywności, 
 • przebytymi schorzeniami, chorobami i urazami, 
 • wytrzymałością, 
 • preferencjami żywieniowymi,
 • dostępnością czasową. 

Poza ułożeniem planu treningowego Twoja praca będzie polegać głównie na obserwacji techniki wykonywania ćwiczeń i eliminowaniu błędów oraz wad postawy. Prawdziwy specjalista wykracza jednak poza siłownię. Wykazując się cierpliwością i empatią, w pewien sposób zmienia życie swojego klienta na lepsze, poprawiając jego stan zdrowia i kondycję, a także przywracając mu wiarę własne możliwości. 

praca trener personalny

Trener personalny zarobki

Ile zarabia trener? Z danych portalu wynagrodzenia.pl wynika, że zarobki trenera personalnego kształtują się na poziomie 4450 zł brutto (mediana). Przy czym, najbardziej opłaca się być trenerem pracującym na własny rachunek, czyli freelancerem. W takim przypadku to ile będziesz zarabiał zależy od:

 • Iiczby i czasu treningów z poszczególnymi klientami. W tej branży przyjęło się rozliczanie tzw. płatności pakietowych, co oznacza, że im więcej czasu poświęcasz danemu klientowi, tym niższa będzie cena jednego treningu.
 • Miejsca wykonywania treningów. Z trenerem można spotkać na siłowni, w klubie fitness, na dworze lub w domu. Najbardziej kosztowne są zajęcia u klienta, ponieważ wiążą się z dojazdami. Z kolei fitness kluby pobierają prowizje za współpracę. Początkujący trenerzy mogą wybrać spotkania w terenie, w które nie wliczają się dodatkowe opłaty.
 • Zasad współpracy z klubem fitness. Zajęcia w klubie można prowadzić na różnych zasadach:
  • freelancing – trener płaci siłowni czynsz za możliwość prowadzenia działalności. Najczęściej jest to kilkaset złotych. O marketing i pozyskiwanie klientów musi zatroszczyć się sam;
  • pracownik fitness klubu – trener zatrudniany jest przez klub, któremu płacą klienci. Trener otrzymuje prowizję od każdego przeprowadzonego treningu (wysokość prowizji waha się od 30 do 60 proc.). Teoretycznie jest to rozwiązanie mniej korzystne finansowo, jednak z drugiej strony zapewnia stały napływ klientów oraz wsparcie marketingowe;
  • niskobudżetowe kluby całodobowe – to miejsca, które nie oferują treningów personalnych, ale tolerują zewnętrznych trenerów nie oczekując od nich żadnych opłat. 
 • Kosztów fiskalnych prowadzenia działalności. Umowy o pracę w tej branży tak naprawdę nie istnieją, dlatego zdecydowana większość trenerów personalnych decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Niestety duża część obrotów wciąż odbywa się w szarej strefie. 

Umowa B2B – co to jest umowa B2B?

ile zarabia trener personalny

Najważniejsze jest to, ile będziesz pracował, bowiem poziom zarobków jest silnie uzależniony od Twojej skuteczności. Średnia cena godzinnego treningu wynosi w Polsce 85 zł, ale wszystko zależy od miasta, w którym działasz i zasad współpracy z klientem. Ceny wahają się zwykle od 50 zł do 200 zł za godzinę, jednak warto zauważyć, że żaden trener nie jest w stanie prowadzić przez pięć dni w tygodniu ośmiu efektywnych treningów dziennie. Poza tym trzeba również doliczyć czas niezbędny na pozyskanie klientów, konsultacje i działania marketingowe.  

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Trener personalny praca – gdzie szukać ofert?

Przede wszystkim musisz zdecydować, która opcja zatrudnienia jest dla Ciebie najkorzystniejsza, a masz do wyboru trzy podstawowe ścieżki kariery: 

 • stałe zatrudnienie w klubie fitness lub siłowni;
 • współpracę z klubem fitness lub siłownią;
 • pracę jako trener online.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co ciekawe ta ostatnia opcja zyskuje na popularności (rozwinęła się szczególnie w czasie pandemii). Taka praca polega na przygotowaniu dla podopiecznego indywidualnej rozpiski treningowej i często także dietetycznej oraz kontrolowaniu jego postępów poprzez konsultacje mailowe lub telefoniczne. 

Podstawowe miejsca pracy to kluby fitness i siłownie, ale pracę znajdziesz także w hotelu, klubie sportowym, ośrodku wypoczynkowym, a nawet na basenie.

Trener personalny musi zadbać o swój wizerunek w mediach społecznościowych. Profile na Facebooku i Instagramie to wręcz konieczność. Oczywiście nie chodzi tu o chwalenie się mięśniami – chociaż warto dawać dobry przykład – ale o porady, instrukcje czy pokazywanie efektów uzyskanych przez podopiecznych. Nic tak nie motywuje do działania, jak możliwe do osiągnięcia rezultaty. 

Staż pracy – Co wlicza się do lat pracy? Jak liczyć staż pracy?

Praca trener personalny – jak szukać?

Po pierwsze odwiedź strony internetowe klubów fitness i siłowni, a dokładnie zakładki, takie jak: “Kariera”, “Praca”, “Dołącz do nas”. Jeśli nic nie przyciągnęło Twojej uwagi, zajrzyj na popularne portale ogłoszeniowe:

 • OLX;
 • Pracuj.pl;
 • Gumtree;
 • Jooble;
 • Indeed;
 • InfoPraca.pl;
 • Gratka.
jak zostać trenerem

Inną możliwością jest wpisywanie w wyszukiwarkę internetową haseł, takich jak: “praca trener personalny Warszawa” czy “praca na siłowni Wrocław”, jednak w ten sposób trafisz na najbardziej oblegane oferty – niekoniecznie najlepsze.

Dowiedz się więcej: Jak i gdzie szukać pracy?

Praca trener – jak stworzyć CV i list motywacyjny?

Jeśli interesuje Cię praca na siłowni, prawdopodobnie jednym z wymogów rekrutacyjnych będzie przesłanie CV, a niekiedy nawet listu motywacyjnego. Poza zawartością merytoryczną skup się także na wyglądzie swoich dokumentów aplikacyjnych. Tylko w ten sposób przyciągniesz uwagę potencjalnego pracodawcy. Pamiętaj o najważniejszych sekcjach w życiorysie, jakimi są:

Pamiętaj również o tym, że list motywacyjny nie może być kopią CV. Najważniejsze, abyś rozwinął w nim kluczowe kwestie i pokazał pracodawcy, że warto Cię zatrudnić. Bazuj na konkretnych przykładach z życia zawodowego i nie bój się chwalić sukcesami. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Chcesz stworzyć profesjonalne i nowoczesne CV w kilka minut? Wybierz łatwy w obsłudze Kreator CV. To program stworzony z myślą o osobach poszukujących pracy, który pomoże Ci przejść przez żmudny proces tworzenia życiorysu. Wystarczy, że zdecydujesz się na jeden z dostępnych szablonów, wypełnisz puste pola informacjami o sobie, dopasujesz styl dokumentu do swoich indywidualnych preferencji i pobierzesz gotowy plik w formacie PDF.

Zobacz też przykładowe CV dla innych branż:

Trener personalny zawód – podsumowanie

Współczesny świat otwiera nowe możliwości, wzrasta także świadomość w kwestii zdrowia, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Ludzie coraz częściej sięgają po wartościowe posiłki i dążą do smukłej sylwetki. Właśnie dla takich osób powstał zawód trenera personalnego, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w walce o lepszą kondycję. Jeśli chcesz rozpocząć pracę w tym zawodzie, a przede wszystkim utrzymać się w tej branży, musisz ciężko pracować, ale też posiadać odpowiednie predyspozycje i kwalifikacje, które zdobędziesz kończąc specjalistyczny kurs i stale się rozwijając.

Zobacz również:

Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?
Urlop okolicznościowy śmierć babci
Praca na akord – jak obliczyć akord?
Wykształcenie wyższe – czy licencjat to wykształcenie wyższe?
Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?
Ewidencja czasu pracy 2023 – Ile godzin pracy w miesiącu?
Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?
Umowa na czas nieokreślony – kiedy umowa na stałe?
Umowa na zastępstwo – jak długo można kogoś zastępować?
Praca w banku – ile zarabia pracownik banku?
Project manager – kim jest i jaki ma zakres obowiązków?