Wiele osób rozważa rozpoczęcie kariery programisty. Nie są to jedynie młodzi ludzie, ale także osoby, które w pewnym momencie życia decydują się na zmianę pracy i wybór całkiem nowej ścieżki kariery. Programista, inaczej developer lub koder, to osoba pisząca programy komputerowe w języku programowania. Większość programistów zna kilka z nich (na przykład: C, C++, Java czy Python), ale specjalizuje się tylko w jednym z nich. Dlatego, aby podkreślić specjalizację, do nazwy stanowiska dodaje się nazwę języka- na przykład programista Java. Dla wielu osób praca programisty to wymarzony zawód, który daje wysokie zarobki, szerokie możliwości, a także liczne dostępne oferty pracy. Sprawdź, jak zostać programistą i jakie są obowiązki na tym stanowisku.

Jak zostać programistą? Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca, jako programista

Programistyka to bardzo rozległa dziedzina, a języki programowania są niezwykle obszerne. To, który z nich wybierzesz jest decyzją całkowicie indywidualną i uzależnioną od Twoich preferencji. Istnieje wiele możliwości zawodowych. Możesz pracować jako programista aplikacji mobilnych na telefony i tablety lub desktopowych, czyli działających na komputerze, jak również zostać web developerem. Zależnie od posiadanych umiejętności i upodobań, z którymi łączy się wybór języka programowania– programiści dzielą się na:

  • Front-end developera, który dba o atrakcyjność i funkcjonalność aplikacji webowych. Jest on odpowiedzialny za wprowadzanie różnego rodzaju elementów graficznych i animacji do projektu. Do jego zadań należy także dbałość o responsywność stron lub aplikacji, czyli dopasowania widoku w zależności od urządzenia, w jakim chcemy ją zobaczyć. Używa on języków HTML, CSS czy JavaScript.
  • Back-end developera, dbającego o siłę napędową programu. Jego praca ogranicza się w głównej mierze do budowy aplikacji serwerowej, która odpowiada za komunikację między serwerami i obsługuje bazy danych. Zajmuje się czynnościami niewidoczne dla użytkownika, przetwarzaniem danych oraz tworzeniem API. Odpowiada za to, by dany system działał poprawnie, zapewniając jego funkcjonalność techniczną. Sprawuje także kontrolę nad zapleczem strony czy aplikacji i czuwa nad bezpieczeństwem i rozwojem zastosowanych rozwiązań. Backendowiec posługuje się językami PHP, Ruby, Java, C# czy Python.
  • Full Stack Developer jest trzecią możliwością. To wszechstronny programista, który posiada obie te umiejętności, to znaczy potrafi tworzyć zarówno frontend, jak i backend. To najbardziej poszukiwany specjalista, którego każda firma chciałaby mieć na pokładzie, ponieważ zna się na wszystkim i potrafi samodzielnie zbudować całą aplikację. Zwykle to fachowiec z wieloletnim doświadczeniem, który potrafi administrować serwerem, bazami danych i zna się na wdrażaniu oraz utrzymaniu aplikacji.

Sprawdź, jaki zawód wybrać, by do Ciebie pasował

Możesz też zostać programistą urządzeń przemysłowych. W takim przypadku musisz poznać programowanie niskopoziomowe. Inną opcją jest kodowanie gier lub programowanie baz danych. Wybór jest naprawdę szeroki, ale weź pod uwagę, że nauka programowania nie jest łatwa i szybka. Wymaga pracy i czasu, jednak jeśli czujesz, że chcesz zostać developerem, to z pewnością będzie dla Ciebie przyjemna i ekscytująca.

Stwórz profesjonalne CV programisty

Praca programisty – wady i zalety

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda praca programisty to musisz wiedzieć, że nie chodzi w niej tylko o tworzenie kodu, ale przede wszystkim o rozwiązywanie problemów i podejmowanie trafnych decyzji w krótkim czasie. Developer uczy się każdego dnia, często na własnych błędach.

Wady pracy programisty

Potrzebujesz wiele pokory i samozaparcia żeby wykonywać ten zawód. Praca programisty wiąże się z dużym stresem i napięciem. Wysokie zarobki generują duże wymagania. Praca jest stresująca, spędzasz w niej wiele godzin przed komputerem, a dodatkowo developerzy są zobligowani do bieżącej nauki i dokształcania.

Zalety pracy programisty

Praca jako programista wiąże się z prestiżem, atrakcyjnymi warunkami pracy i dobrymi zarobkami. To ciekawe i rozwojowe zajęcie, które otwiera przed Tobą wiele możliwości. Niezależnie od tego, w jakim języku programujesz i nad jakimi projektami pracujesz, masz naprawdę duże szanse na znalezienie zatrudnienia nie tylko w kraju, ale także niemal w każdym rejonie świata. Duża elastyczność, mobilność, a także możliwość wykonywania obowiązków zdalnie pozwala podjąć współpracę z zagranicznym pracodawcą. Ten zawód zapewnia ogromne perspektywy rozwoju. W miarę zdobywania doświadczenia, realizowania kolejnych projektów i poznawania nowych języków programowania staniesz się coraz bardziej pożądanym pracownikiem i możesz liczyć na wyższe stawki.

Zaprezentuj się profesjonalnie – napisz podsumowanie zawodowe w CV

Jak zostać programistą?

Wiesz już, że chcesz zostać programistą, ale nie do końca jesteś pewien, jak powinieneś się za to zabrać? Uczyć się w domu, pójść na studia informatyczne czy może wybrać kurs na programistę? Od jakiej technologii zacząć i który język będzie dobry na początek? Do zawodu programisty prowadzą cztery drogi. To od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz. A może zdecydujesz się podążać każdą z nich? Wiele osób jest zgodnych co do tego, że aby zrozumieć algorytmy nie potrzeba wyższego wykształcenia, znacznie ważniejsza jest zdobyta wiedza. Studia informatyczne są wymagające i czasochłonne, dlatego polecane są osobom, które mają dużo czasu i motywacji do nauki. Wadą tego rozwiązania jest mała ilość zajęć praktycznych oraz  brak nowoczesnych specjalizacji na niektórych uczelniach wyższych.

Czy studia to dobry wybór?

Jeśli wychodzisz z założenia, że warto mieć dyplom, który daje większe możliwości, warto zastanowić się, jakie studia wybrać. Najlepsze kierunki studiów to przede wszystkim informatyka (gdzie znajdziesz szeroki zakres specjalizacji), inżynieria procesowa, czy kierunki informatyczno-ekonometryczne. Wśród polskich uczelni wyższych na czele znajduje się Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki na Uniwersytecie Warszawskim. Warto również rozważyć wybór Politechniki Poznańskiej, Wrocławskiej czy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Weź pod uwagę, że nie istnieją typowe studia programistyczne. Dużą wiedzę na temat komputerów zdobędziesz na studiach informatycznych, na których programowanie stanowi tylko jedną z części całego programy dydaktycznego. Jeśli dobrze wykorzystasz ten czas, zdobędziesz solidne podstawy do dalszego rozwoju. Decydując się na takie rozwiązanie, postaraj się jak najlepiej wykorzystać możliwości. Korzystaj z konferencji, spotkań, wykładów i bierz udział w konkursach. Dzięki temu poznasz wielu utalentowanych praktyków, którzy chętnie odpowiedzą na zadane pytania, co pozwoli Ci poszerzyć zakres wiedzy. Kwestia tego, jak spożytkujesz wybraną ścieżkę rozwoju i jaką podejmiesz ostateczną decyzję zależy wyłącznie od Ciebie.

Napisz profesjonalne CV studenta!

Praca po kursie programowania

Decydując się na kurs programowania musisz wiedzieć, że nawet najlepszy z nich może okazać się niedopasowany do Ciebie. Dzieje się tak, ponieważ nigdy nie masz pewności czy trafisz na odpowiednią metodę nauki. Wybierając spośród dostępnych ofert, zwróć przede wszystkim uwagę na aktualność oferty edukacyjnej. Zorientuj się, kogo aktualnie szukają rekruterzy w zamieszczonych ogłoszeniach o pracę i pod tym kątem przeglądaj zamieszczone w Internecie propozycje szkoleń i kursów. Wśród popularnych szkół, które cechują się w pełni profesjonalnym podejściem, wyróżnia się: Software Development Academy, IT Academy, Coders Lab czy Infoshare Academy.

Bądź przygotowany na wysokie ceny takich kursów i szkoleń, sięgających nawet 8-10 tysięcy złotych za kilkumiesięczną naukę. Kurs programisty ma jeszcze jedną ważną zaletę, podczas jego trwania nauczysz się pracy w zespole, rozdzielania zadań oraz organizacji pracy, co z perspektywy pracodawców jest niezwykle ważne.

Sprawdź, jak wpisać kursy i certyfikaty w CV

Wybierz jeden z szablonów CV programisty

Samodzielna nauka programowania

Znacznie tańszą alternatywą jest samodzielna nauka programowania przez Internet. Sięgnij po popularne kursy programowania online: The Odin Project, Udemy, Coursera czy Kodilla lub czerp bieżącą wiedzę z dobrych kanałów na YouTube – Mirosław Zelent, Oracle Academy, Derek Banas czy Learn Code Academy. Te propozycje cieszą się popularnością i uznaniem także wśród praktyków. Jeśli nie wiesz, jak zostać programistą od zera, to wiedza przekazana w jasny i przystępny sposób z pewnością pomogą Ci postawić pierwsze kroki w tej branży. Dołącz też do kilku grup lub forum internetowego dla programistów, gdy natrafisz na jakiś problem, ich członkowie z pewnością Ci pomogą.

Bootcampy programistyczne – co to takiego?

Ostatnią metodą zdobywania fachowej wiedzy są tzw. Bootcampy programistyczne, czyli intensywne szkolenia z programowania odbywające się online. Jest to z reguły kilkutygodniowy kurs z mentorem. Lekcje odbywają się na żywo przez Internet, dlatego są doskonałym sposobem nauki programowania w zaciszu domowym, pod okiem doświadczonych specjalistów. Samodzielna nauka ma wiele zalet, ale niestety także pewne wady. Przede wszystkim nie jesteś w stanie na bieżąco kontrolować swojego postępu, a dodatkowo możesz mieć problem z motywacją. Jeżeli obawiasz się zaczynać przygodę z programowaniem zupełnie samodzielnie, to zdecydowanie lepszą alternatywą będą dla Ciebie właśnie Bootcampy.

Sprawdź też:

Program do pisania CV
Referencje w CV – co to są referencje?
Jak wpisać wykształcenie w CV
CV dla doradcy klienta
Zwroty grzecznościowe w mailu
Przebranżowienie i przekwalifikowanie

Jak zostać programistą od zera?

Pamiętaj, że praca wymaga od programistów przede wszystkim zaangażowania i pasji. Prywatny czas często trzeba poświęcać na naukę lub praktykę. Przydatna jest intuicja, spostrzegawczość, wytrwałość, umiejętność skupienia oraz zdolności analityczne– w tej branży to wręcz obowiązkowe cechy. Jeśli znajomość logiki, algorytmiki i matematyki opanowałeś przynajmniej w podstawowymi zakresie i odnalazłeś w sobie predyspozycje do kodowania to warto spróbować zaistnieć w branży.

Na samym początku spróbuj i przekonaj się, czy jest to praca dla Ciebie. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z tematem za pomocą książek lub ogólnodostępnych tutoriali. To pomoże Ci zweryfikować, czy chcesz podążać taką drogą lub przekonać się, że zupełnie inaczej wyobrażałeś sobie kodowanie. Następnym krokiem jest staż w firmie informatycznej, gdzie pod okiem doświadczonych specjalistów jesteś w stanie wiele się nauczyć. To doskonała szansa na otrzymanie stałego zatrudnienia, dlatego warto z niej skorzystać.

Wiesz już, że chcesz rozwijać się jako programista? Jak zacząć ścieżkę kariery? Przede wszystkim wybierz język programowania, którego chcesz się nauczyć. Możliwości jest naprawdę wiele, jednak najprostszym na początek będzie Python, Java lub JavaScript. Sprawdź, który z nich jest najbardziej poszukiwany przez pracodawców. Inny będzie wymagany w środowisku akademickim, inny w agencji reklamowej lub w banku. To pozwoli Ci się ukierunkować, żeby zwiększyć szanse na znalezienie przyszłej pracy. Sytuacja wygląda podobnie w momencie, gdy zdecydujesz się na zmianę swojej ścieżki zawodowej. Wiele osób związanych z zupełnie inną branżą, decyduje się na przekwalifikowanie się na kodera. Jeśli nie miałeś wcześniej nic wspólnego z informatyką, zacznij od zakupu przydatnych książek i zapoznaj się z tematem. Zweryfikujesz, czy jest to praca dla Ciebie.

Pierwsze kroki za Tobą– skorzystałeś z dostępnych w Internecie kursów, zapoznałeś się z poradnikami na YouTube i przeczytałeś kilka książek, czyli posiadasz podstawy, które pomogą Ci rozwinąć się jako deweloper. Następny etap to praca, jako programista IT. Twoim pierwszym stanowiskiem z pewnością będzie Junior developer, czyli młodszy programista i pod tą frazą szukaj ogłoszeń o pracę. Pamiętaj, że zatrudnienie w takiej firmie opiera się także na współpracy z innymi działami, dlatego poza kompetencjami twardymi, przydadzą się także zdolności interpersonalne, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole, która pomoże Ci w odpowiednim rozdzielaniu zadań i wzajemnej współpracy niezbędnej do terminowego zrealizowania projektu.

Zadbaj o znajomość języka angielskiego. Minimalny wymagany poziom to B2, który pozwala na swobodną komunikację. Coraz częściej zdarza się, że dokumentacja projektów jest po angielsku lub część zespołu to obcokrajowcy, dlatego możesz też stworzyć CV po angielsku. Jeśli wiesz, że masz problem ze swobodnym porozumiewaniem się w tym języku, postaraj się uzupełnić swoje braki. Kolejną ważną kwestią jest umiejętność przyjmowania krytyki i uwag od innych. Nie odbieraj ich, jako atak, a szansę na rozwój. Analizując otrzymane wskazówki, sam zdecydujesz czy okażą się wartościowe i jak mogą zaprocentować w przyszłości.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca dla programisty – gdzie jej szukać?

Znalezienie pracy dla początkującego developera może przysporzyć trudności. To stresujące zadanie, a pracodawcy często wolą zatrudniać bardziej doświadczone osoby. Nie zapominaj o odpowiednim nastawieniu i pokaż, że jesteś w stanie poświęcić swój czas, by zdobywać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności. Podczas rozmowy rekrutacyjnej udowodnij, że posiadasz umiejętności komunikacyjne, potrafisz pracować w zespole i wiesz, jak efektywnie zorganizować swoją pracę. Często to właśnie kompetencje miękkie decydują o tym, który z kandydatów otrzyma pracę. Jeśli się nie uda za pierwszym razem– nie zrażaj się. Szukanie pracy wymaga zaangażowania i czasu. Staraj się trzymać rękę na pulsie i na bieżąco przeglądać aktualne oferty pracy.

Jeśli jesteś dopiero na początku swojej zawodowej kariery, ofert pracy z pewnością będziesz szukał na portalach ogłoszeniowych. Jeśli chcesz pracować nad naprawdę ciekawymi projektami, z których będziesz dumny, już na początku swojej drogi zorientuj się w ogłoszeniach. Praca dla początkujących programistów dostępna jest w Internecie, gdzie znajdziesz wiele stron dedykowanych tej branży, między innymi nofluffjobs.com, 4programmers.net, bulldogjob.pl czy justjoin.it. Również portale społecznościowe obfitują w oferty pracy. Szczególnie polecamy specjalne grupy na Facebooku, takie jak: Praca IT/oferty i zlecenia czy Szukam grafika/programisty/Web developera/szukam zleceń.

Nie wiesz, jak i gdzie szukać pracy? Sprawdź nasz artykuł

Jeśli dasz się poznać, jako dobry programista, oferty znajdą Cię same. Wielu rekruterów poszukuje pracowników przez portal LinkedIn – w branży IT taki sposób rekrutacji jest bardzo popularny. Poza tym znaczna część programistów znajduje pracę przez polecenie. Poza możliwością stałej posady w dużej firmie, możesz również zdecydować się na pracę jako freelancer, samodzielnie szukając zleceń w Internecie. To gwarancja dużej swobody i elastycznego czasu pracy dopasowanego do Twoich indywidualnych preferencji. Wymaga jednak samodyscypliny i zaangażowania, szczególnie na początku kariery, gdy jesteś na etapie poszukiwania angażujących i ciekawych projektów.

Napisz dobre CV programisty z naszą pomocą

Zapotrzebowanie na programistów jest duże i stale wzrasta. Jeśli będziesz dobrym specjalistą w swoim fachu, czeka na Ciebie wiele ofert. Pracodawcy zabiegają o takich pracowników. Kwestie finansowe również przemawiają za tym, by zdecydować się na zawód, jakim jest programista. Zarobki uzależnione są jednak od doświadczenia i umiejętności. Senior developerzy zarabiają od 10 tysięcy netto w górę. Jednak, jeśli dopiero startujesz, nie licz na takie wynagrodzenie. Jako Junior developer, spodziewaj się kwoty sięgającej około 3 tysięcy netto. Choć może wydawać się niewiele, w branży IT naprawdę szybko zdobędziesz doświadczenie i nowe umiejętności, co przełoży się na zwiększenie zarobków. Jeśli nie opuści Cię motywacja i będziesz chętnie poszerzał swoją wiedzę, to już na przestrzeni kilku lat dojdziesz do pułapu 8-10 tysięcy netto. Tak szybki awans nie jest możliwy w żadnej innej branży.

Prezentujemy spis najlepiej płatnych zawodów w Polsce – dowiedz się, czy programista do nich należy

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zawód: programista – perspektywy na przyszłość

Polska stała się doskonałym miejscem do outsourcingu programistycznych projektów dla Zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych. Dzieje się tak z kilku powodów: wciąż jest u nas taniej, posługujemy się językiem angielskim na bardzo dobrym poziomie, a także jesteśmy uznawani są za bardzo dobrych specjalistów w swoim fachu. Poszukiwanie nowych rozwiązań i rozwiązywanie skomplikowanych problemów nie sprawia nam trudności. Dzięki temu w Polsce tworzy się coraz więcej miejsc pracy dla programistów. Również zagraniczne korporacje otwierają u nas swoje oddziały. To wszystko sprawia, że znalezienie pracy nie jest trudne, a dalszy rozwój kariery zależy wyłącznie od Twoich decyzji zawodowych i podjęcia odpowiednich kroków w celu poszerzania kompetencji i rozwoju.

Choć bycie programistą dla wielu jest marzeniem i uważane jest za najbardziej przyszłościową pracę marzeń – w dłuższej perspektywie niekoniecznie może tak być. Przewiduje się, że za kilka lat dzieci będą uczyły się kodowania, tak samo jak pisania i czytania, a programowanie stanie się podstawową umiejętnością każdego wykształconego człowieka. Co więcej, nieustannie rozwijana sztuczna inteligencja także może stać się poważnym konkurentem na rynku pracy. Mówi się, że administratorzy systemów i sieci, testerzy oprogramowania, project managerowie czy analitycy danych jako pierwsi mogą zostać zastąpieni. Mowa tu jednak o dalekiej przyszłości, dlatego nie warto rezygnować ze swoich marzeń/ Na ten moment szanse na powodzenie są bardzo duże. Zdecyduj, którą ścieżką chcesz podążać i zadbaj o swoją karierę, która zależy wyłącznie od Twojej motywacji i chęci rozwoju. Zadbaj o swój sukces.

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Więcej informacji znajdziesz w naszych pozostałych artykułach:

Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony (wady i zalety)?
Zarabianie przez internet w 2023
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady
Jak napisać dobre cv? – Najczęstsze błędy podczas pisania CV
CV copywriter – Praca copywritera, kim jest copywriter
Jak napisać CV nauczyciela i list motywacyjny do pracy w szkole? – porady
Kreatywne CV – jak skutecznie przyciągnąć uwagę pracodawcy?
Jak napisać podanie o pracę?