rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? To duży krok w stronę wymarzonej pracy! Jednak udział w procesie rekrutacyjnym bywa stresujący, szczególnie, gdy czeka Cię rozmowa o pracę po angielsku. Przygotuj się odpowiednio do tego wydarzenia – nie tylko pod kątem merytorycznym, ale także językowym. Poznaj najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku!

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – podstawowe zasady

Aplikując do pracy za granicą lub do międzynarodowej korporacji w Polsce – musiałeś przesłać CV po angielsku. Twój życiorys przekonał rekruterów? Teraz czeka Cię rozmowa o pracę po angielsku? Mimo znajomości tego języka na poziomie zaawansowanym odczuwasz jeszcze większy stres? To normalne, w końcu nie posługujesz się nim na co dzień. 

Zanim rozpoczniesz przygotowania, otwórz ponownie swoje CV i sprawdź, jaki poziom znajomości języka w nim zawarłeś. Z pewnością nie jest on podstawowy czy komunikatywny, a raczej zaawansowany. W przeciwnym razie nie otrzymałbyś zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku. Jest również mała szansa, że dostałbyś takie zaproszenie wpisując poziom śrendiozaawansowany.

Kandydat o zaawansowanej znajomości języka angielskiego nie będzie miał trudności w swobodnej rozmowie o swoim doświadczeniu, umiejętnościach, sukcesach i dalszych planach zawodowych. Chyba że nieco podkoloryzowałeś informacje w swoim życiorysie. Niestety prawda wyjdzie na jaw już po kilku pytaniach, a kłamstwo w CV skreśli Twoje szanse na zatrudnienie.

Jak wpisać znajomość języka do CV?

Znajomość języka obcego staje się obecnie standardem, dlatego koniecznie zawrzyj taką informację w CV. Jeżeli wiesz, że Twoje obowiązki w przyszłej pracy będą sprowadzały się do rozmów po angielsku lub pracodawca zawarł taki wymóg w ogłoszeniu – zadbaj o to, aby sekcja ta była dobrze widoczna. 

Poziom znajomości języka w CV możesz wskazać w różny sposób:

 • opisowo – np. poziom zaawansowany, poziom średniozaawansowany;
 • za pomocą uniwersalnej skali Rady Europy – np. B1, B2, C1, C2;
 • wykorzystując graficzną skalę.

Chcesz stworzyć kreatywne CV z wykorzystaniem graficznych elementów? Skorzystaj z praktycznego i łatwego w obsłudze kreatora CV. Dostępność wielu wzorów i szeroki wybór kolorów, pozwoli Ci stworzyć wyjątkowy dokument.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi

Pewnie zastanawiasz się jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku mogą się pojawić? Dokładnie takie same, jak podczas standardowej rozmowy po polsku. Są one podzielone na kilka grup, dzięki czemu pracodawca zdobędzie podstawowe informacje o Tobie, Twoich umiejętnościach, planach zawodowych oraz słabych i mocnych stronach. Poniżej znajdziesz pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej, które usłyszysz na większości takich rozmów wraz gotowymi odpowiedziami – koniecznie sprawdź i nie daj się zaskoczyć!

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania

Jak myślisz, jakie jest najczęściej zadawane pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej? 

Tell me something about yourself / Powiedz coś o sobie

Ale nie traktuj go zbyt dosłownie. Pracodawca na początku rozmowy chciałby otrzymać garść konkretnych informacji, a nie usłyszeć, że interesujesz się sportem i lubisz podróżować. Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć, bazując na zawartym w CV podsumowaniu zawodowym. Twój potencjalny przełożony zapewne jest ciekawy, jak Twoje doświadczenie zawodowe łączy się ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, czy masz na swoim koncie jakieś sukcesy i dlaczego starasz się o pracę właśnie w tym miejscu.

Odpowiedź ang:

I have four years of experience as a manager. I have worked both in SCRUM and AGILE. I am fluent in English, which makes it easier to negotiate with foreign contractors. As a manager I have been building awareness of the product and monitoring the effectiveness of actions taken. I am looking for a job that will enable me to develop further as a Product Manager

Stwórz profesjonalne CV managera

Inne pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej to między innymi:

What do you know about us? / Co wiesz o naszej firmie?

Można powiedzieć, że jest to pytanie pułapka. Pracodawcy nie zależy tak bardzo na Twojej wiedzy w tym temacie, a na sprawdzeniu Twojego zaangażowania. Jeżeli nie udzielisz odpowiedzi na to pytanie – pokażesz, że kompletnie nie przygotowałeś się do spotkania i nie zrobiłeś żadnego researchu. Dlatego przed rozmową koniecznie przeczytaj informacje o firmie, zajrzyj w tym celu na stronę www, media społecznościowe oraz LinkedIn.

Odpowiedź zależy od profilu i specyfiki firmy, może brzmieć np. tak:

Your company is one of the leaders in banking and finances. It has been on the market for over 8 years, implementing innovative internet applications for customer service. Environmental protection and social activity are important to you.

What’s your greatest strength? / Jakie są Twoje mocne strony?

Odpowiadając na to pytanie nie wymieniaj swoich umiejętności z CV – pracodawca zdążył zaznajomić się z Twoim życiorysem, więc zna je doskonale. Chodzi o to, aby wybrać jedną lub dwie kompetencje, które pomagają Ci w życiu zawodowym i przydadzą się na stanowisku, na które aplikujesz.

Mocne strony po angielsku – przykładowa odpowiedź fotografa:

I can set the background, lighting and the composition, therefore I’m capable of preparing photo sessions from scratch. I can also professionally process and retouch photos using Adobe Photoshop, Capture One Pro and Capture Shot.

Zobacz przykładowe CV fotografa

What’s your weakness? / Jakie są Twoje słabe strony?

Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony? Mówienie o swoich wadach nie jest niczym przyjemnym, szczególnie że podczas rozmowy kwalifikacyjnej chcesz wypaść jak najlepiej. Z drugiej strony, rekruterzy wiedzą, że nie ma ludzi idealnych, dlatego przekonywanie o swojej nieomylności nie zostanie dobrze odebrane. Jak wybrnąć z takiego pytania? Powiedz o swojej słabości, a jednocześnie podkreśl, że nieustannie nad nią pracujesz i się doskonalisz.

Once I have had difficulties in teamwork. Mainly because I often took on too much. I have worked on it and now I pay more attention to what others suggest. I don’t consider myself being always right any more.

Pytania po angielsku na rozmowie o pracę sprawdzające Twoje motywacje

Są też pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzające Twoje ambicje i motywacje do pracy. 

Where would you like your career to take you in next five years? / Jak widzisz swoją karierę za 5 lat?

Why should we hire you? / Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Why do you want to work here? / Dlaczego chcesz tutaj pracować?

Ważne, abyś w tym przypadku wskazał swoje kwalifikacje zawodowe i umiejętności, które mogą usprawnić funkcjonowanie firmy. Warto też wspomnieć, co wyróżnia to miejsce spośród innych, że akurat tutaj chcesz pracować.

rekrutacja po angielsku

Pytania na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku sprawdzające Twoje zachowania

Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, co oznacza, że spełniasz wymagania na stanowisko, o które się starasz. Jednak dla pracodawcy to za mało i prawdopodobnie będzie chciał sprawdzić także Twoje predyspozycje pod kątem charakteru. To oznacza, że jest ciekawy Twoich reakcji i zachowań w stresujących sytuacjach. Jakich pytań możesz się w związku z tym spodziewać?

Give me an example of mistake you have made. How did you handle it? / Podaj przykład sytuacji, w które popełniłeś błąd. Jak sobie z nią poradziłeś?

Najważniejsze! Odpowiadając na to pytanie nie mów, że nigdy nie popełniłeś błędu. Możesz zostać odebrany jako zbyt pewny siebie. Po drugie – nie obwiniaj innych, skup się na sobie i na lekcji, którą wyciągnąłeś w ten sposób. 

While preparing a presentation with an employee I didn’t like, I avoided communicating with him. The presentation turned out to be very unsuccessful. I have learned that teamwork is not about making friends, but about shared goals and mutual motivation.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Rozmowa kwalifikacyjna angielski – inne pytania

Could you describe your ideal work environment? / Czy możesz opisać Twoje idealne środowisko pracy?

Zadając to pytanie, pracodawca chce sprawdzić czy odnajdziesz się w jego firmie. Jeżeli ubiegasz się o pracę w korporacji nie mów, że najlepiej czujesz się w niewielkim przedsiębiorstwie i na odwrót. Oczywiście powinieneś uzasadnić swój wybór.

I want to work in a small company to feel like a part of the team. The complicated corporate structure makes people anonymous.

What motivates you? / Co Cię motywuje?

W ten sposób pracodawca chce sprawdzić, czy rozwiniesz skrzydła na oferowanym przez niego stanowisku.

I am motivated by new challenges. I also value a friendly work environment with similar goals.

Rekrutacja po angielsku – jakie są najczęściej popełniane błędy?

 1. Używanie języka polskiego podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku.

Nie da się ukryć, że rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim jest dość stresująca, przez co może doprowadzić do kłopotliwych sytuacji. Zapomniałeś tego jednego, istotnego słowa? Czy możesz zastąpić go polskim? Jest to najgorsza rzecz, którą możesz zrobić podczas rozmowy rekrutacyjnej. Wypadniesz znacznie lepiej, jeśli:

 • zastąpisz je innym słowem;
 • opiszesz po angielsku o jakie słowo Ci chodzi.

Może zdarzyć się również tak, że nie zrozumiesz pytania pracodawcy bo nie znasz jednego z użytych przez niego słów. Zamiast się domyślać i odpowiadać na inne pytanie, poproś o zadanie tego pytania w inny sposób, np.:

Excuse me, I am not sure if I understood your question. Could you rephrase it, please?

Jeśli należysz do grona osób, które nie radzą sobie ze stresem i mimo, że zrozumiałeś zadane pytanie to nawet najprostsze słowa po angielsku uleciały z Twojej głowy – powiedz o tym rozmówcy. Mówienie o emocjach, uspokaja. Możesz użyć stwierdzenia:

Excuse me, I am feeling a bit stressed because this job interview is very important to me. Would you mind repeating your question once again, please?

mocne strony po angielsku
 1. Zbyt dosłowne potraktowanie pytania How are you?

How are you? – tego pytania nie usłyszysz na polskiej rozmowie rekrutacyjnej, ale na tej w języku angielskim, pojawi się niemal na pewno. Co w tym przypadku może pójść nie tak? 

Część osób w odpowiedzi na to pytanie – chcąc dobrze wypaść – decyduje się opowiedzieć rekruterowi o tym, jak się czuje i jak minął mu dzień. Tymczasem, rekruter oczekuje krótkiej, konkretnej odpowiedzi: I’m fine, thank you, and you?

Musisz wiedzieć, że znajomość języka angielskiego to nie wszystko. Ważne jest również stosowanie zasad krajów, w których się go używa. Nigdy nie odpowiadaj pełnym zdaniem na pytanie How are you? – nawet jeśli rozmawiasz z Polakiem. Potraktuj ten zwrot, jak polskie “dzień dobry”.

Choć rozbudowana odpowiedź na to pytanie nie pozbawi Cię szans na zatrudnienie, znacznie lepiej pominąć taki błąd. To szczególnie istotne, jeżeli ubiegasz się o pracę na stanowisku, gdzie Twoim obowiązkiem będzie kontakt z zagranicznymi klientami – pracodawcy oczekują wtedy doskonałej znajomości zwyczajów obowiązujących w danym kraju.

 1. Używanie wyrażeń, które nie istnieją

Czy wiesz, że są słowa, które brzmią jakby pochodziły z języka angielskiego, ale wcale tak nie jest? Przygotowując odpowiedzi na pytania po angielsku bądź ostrożny i zweryfikuj pochodzenie wyrazów, których nie jesteś do końca pewny. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

 • CV (życiorys) – po angielsku to resume;
 • chef (szef kuchni) – po angielsku szef to boss;
 • motivational letter (list motywacyjny) – po angielsku to cover letter;
 • brutto – po angielsku to gross;
 • netto – po angielsku to net.

Inne najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

W stresie łatwo popełnić podstawowe błędy, których podczas rozmowy kwalifikacyjnej lepiej unikać. Do najpopularniejszych należą:

rozmowa o pracę po angielsku
 • Spóźnienie – sprawdź dokładnie możliwości dojazdu do miejsca, w którym odbędzie się spotkanie. Weź pod uwagę ewentualne korki i nieprzewidziane sytuacje drogowe. Lepiej jeżeli to Ty poczekasz na rekrutera, niż rekruter na Ciebie.
 • Nieodpowiedni strój – dostosuj swój ubiór do okoliczności. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Przede wszystkim czysto, schludnie i elegancko.
 • Brak przygotowania – przed rozmową upewnij się, że pamiętasz wszystkie najważniejsze informacje o firmie i stanowisku, sprawdź też ponownie swoje CV.
 • Krytykowanie poprzedniego pracodawcy i miejsca zatrudnienia – mówienie źle o swoim przełożonym z pewnością zostanie źle odebrane.
 • Niejasne odpowiedzi – niejasno odpowiadasz na pytania? Rekruter może uznać, że chcesz coś ukryć.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – zwroty

Każda odpowiedź na pytania rekrutera będzie inna (w zależności od posiadanych kwalifikacji), mimo wszystko warto znać podstawowe zwroty w języku angielskim. Dzięki nim wypadniesz profesjonalnie oraz unikniesz sytuacji, w której nie będziesz wiedział w jaki sposób mówić o swoim doświadczeniu.

Przydatne zwroty po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej

 • Skills – umiejętności;
 • Competences – kompetencje;
 • Qualifications – kwalifikacje;
 • Strengths – mocne strony;
 • Weaknesses – słabe strony;
 • Teamwork – praca zespołowa;
 • Creativity – kreatywność;
 • To implement – wdrażać;
 • benefits – korzyści;
 • Analytical thinking – myślenie analityczne;
 • to set goals – wyznaczać cele;
 • customer-oriented – zorientowany na klienta;
 • As my resume shows – jak pokazuje moje CV;
 • I have … years experience in the field of… – mam… lat doświadczenia w dziedzinie…;
 • I’m good at multitasking – mam udowodnione osiągnięcia w…
 • What sets me apart from other candidates is … – to co wyróżnia mnie spośród innych kandydatów, to ….;
 • Worked on … projects for – pracowałem nad … projektami dla;
 • My experience … would help your company to … – moje doświadczenie w…. pomoże firmie w…. .
rozmowa rekrutacyjna po angielsku

Pamiętaj też o zwrotach specyficznych dla danej branży. Na przykład praca w korporacji wiąże się z określonym korpo slangiem.

 • task – zadanie do wykonania;
 • research – poszukiwanie informacji na dany temat;
 • deadline – termin wykonania zadania;
 • case – konkretny przypadek / przykład;
 • brainstorm – “burza mózgów”.

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

W erze pracy zdalnej, popularna staje się również zdalna rekrutacja. Spotkanie kwalifikacyjne może przybrać formę video rozmowy z wykorzystaniem popularnych programów takich, jak Microsoft Teams czy Google Meets. Ale wielu pracodawców decyduje się na rozmowę kwalifikacyjną przez telefon. Jak się do niej przygotować?

Jeżeli merytorycznie nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć  – zadbaj także o swój telefon. Przede wszystkim wyłącz wszelkie “melodie na czekanie” i pocztę głosową. Nie chcesz przecież, aby pracodawca usłyszał jakąś śmieszną piosenkę lub nieformalną wypowiedź nagraną specjalnie dla znajomych. Pamiętaj oczywiście o naładowaniu baterii – nigdy nie wiesz, jak długo może potrwać taka rozmowa. Warto też na wszelki wypadek mieć pod ręką ładowarkę lub power bank. 

pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon powinna odbyć się w cichym miejscu, najlepiej w domu (pamiętaj o wyłączeniu telewizora, radia lub innych głośnych sprzętów). Dodatkowo zacisze własnego mieszkania pozwoli na lepsze skupienie i relaks. Nie musisz też martwić się niestabilnym połączeniem internetowym. 

Trudność rozmowy po angielsku przez telefon polega na tym, że nie widzisz swojego rozmówcy. Często trwa ona krócej, ponieważ głównym zadaniem rekrutera jest sprawdzenie Twojej znajomości języka. Dlatego spodziewaj się pytań głównie o doświadczenie i umiejętności.

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Na rozmowie rekrutacyjnej prawdopodobnie zostaniesz poproszony o zadawanie pytań. Ich brak zostanie odebrany jako niewystarczające zaangażowanie, dlatego warto przygotować sobie taki zestaw jeszcze przed rozmową. O co można zapytać pracodawcę?

 1. What are the duties? – Jakie są obowiązki na tym stanowisku?
 2. Do you offer training opportunities? – Czy oferują państwo możliwość szkoleń?
 3. Is it possible to be promoted in your company? – Czy jest możliwość awansu w Państwa firmie?
 4. Does the salary also include a bonus? – Czy wynagrodzenie obejmuje także premie?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Rozmowa o pracę angielski – przydatne wskazówki

Dobre przygotowanie pozwoli Ci ograniczyć stres i zrobić lepsze wrażenie na pracodawcy. 

 • Stwórz listę kluczowych kompetencji i szczególnych osiągnięć;
 • przećwicz rozmowę z bliską osobą;
 • obejrzyj przykładowe rozmowy kwalifikacyjne po angielsku na YouTube;
 • naucz się przydatnych zwrotów i wyrażeń po angielsku.

Chcesz pracować za granicą? Zobacz, jak znaleźć zatrudnienie za granicą?

Zacznij od profesjonalnego życiorysu. Gotowe wzory CV znajdziesz na naszej stronie.

To również może Cię zainteresować:

Ewidencja czasu pracy 2023 – Ile godzin pracy w miesiącu?
Zwolnienie lekarskie – jak dostać L4? Najważniejsze informacje
Umowa na czas nieokreślony – kiedy umowa na stałe?
Umowa zlecenie a umowa o pracę – czym się różni umowa zlecenie od umowy o pracę?
Zwolnienie dyscyplinarne – za co można zwolnić dyscyplinarnie? Skutki zwolnienia dyscyplinarnego
Staż pracy – Co wlicza się do lat pracy? Jak liczyć staż pracy?
Praca zdalna – jak znaleźć pracę zdalną?
CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?
Umowa B2B – co to jest umowa B2B?
Jak napisać podanie o przedłużenie umowy? Podanie wzór
Staż z urzędu pracy – jak wygląda staż?