Każdego roku w głowach maturzystów pojawia się bardzo ważne pytanie: “jakie studia wybrać?” Podjęcie takiej decyzji nie jest łatwe, ponieważ ten wybór w znacznym stopniu decyduje o przyszłości. Za wyborem studiów często stoją wizje kariery zawodowej, oczekiwania społeczne, a niekiedy oczekiwania rodziców i bliskich. Czy warto nimi się kierować? Co warto studiować? Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów? Jak wybrać studia? I czy warto słuchać rad innych? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.  

Jakie studia wybrać? – Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak wybrać kierunek studiów?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji musisz mieć świadomość, że na dzisiejszym rynku pracy wykształcenie nie jest najważniejszym wymogiem. Oczywiście są zawody, jak na przykład lekarz czy prawnik, w których odpowiednie kwalifikacje są niezbędne do podjęcia pracy. Jednak pracodawcy cenią sobie przede wszystkim  wiedzę, indywidualne predyspozycje kandydatów, doświadczenie oraz umiejętności, które można nabyć również podczas staży, praktyk, kursów i wolontariatów. 

Z tego powodu bardzo ważne jest, aby dokładnie się zastanowić czy warto wybrać się na studia i co dany kierunek oferuje. Dobrze jest też zadać sobie kilka pytań: Czy chcę iść na studia, a jeśli tak to po co? Czego mogę się na nich nauczyć? Czy wyższe wykształcenie jest mi potrzebne w zawodzie, który chce wykonywać? Czy studia rozwiną moje zainteresowania?

Czym są studia?

Studia to przede wszystkim okres, który pozwala na zdobywanie wiedzy, kwalifikacji i umiejętności, ale też czas rozwoju, kreatywnych pomysłów i nawiązywania nowych znajomości. Ukończenie prestiżowej uczelni może stać się Twoim atutem i zwiększyć szanse na zatrudnienie lub wyższe wynagrodzenie. Pamiętaj jednak, że na tym etapie trudno przewidzieć, jakie umiejętności czy kompetencje okażą się niezbędne w przyszłej karierze zawodowej. 

Studia można podzielić ze względu na ich typ:

 • studia I stopnia i jednolite (licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie);
 • studia II stopnia (magisterskie);
 • studia podyplomowe

oraz ze względu na tryb, przez co można wyróżnić:

 • studia stacjonarne;
 • studia niestacjonarne;
 • studia online.

Zastanawiasz się jakie studia wybrać? Kieruj się zapotrzebowaniem na rynku pracy, prestiżem uczelni oraz (a może przede wszystkim) swoimi zainteresowaniami. Miej na uwadze fakt, że wybierając kierunek, który nie cieszy się dużą popularnością wśród pracodawców, poszukiwanie zatrudnienia będzie wymagało od Ciebie więcej starań i wysiłku. Z kolei praca na stanowisku postrzeganym jako prestiżowym może nie przynosić Ci radości. Zdecydowanie najlepiej połączyć ze sobą każdy z tych aspektów. Idealna praca powinna być gwarancją dobrego wynagrodzenia, satysfakcji zawodowej, możliwości rozwoju oraz zadowolenia z wykonywanych obowiązków.

Co w sytuacji, gdy nie da się połączyć wszystkich elementów? Warto postawić na swoje zainteresowania. Jeżeli dana dziedzina jest dla Ciebie ciekawa, nauka i przyszła praca będą dla Ciebie bardziej efektywne i satysfakcjonujące.

Jak wybrać kierunek studiów, żeby nie żałować podjętej decyzji?

Pierwszym poważnym błędem, który popełniają przyszli studenci, jest kierowanie się aktualną modą i trendami. Prawo, medycyna czy informatyka to kierunki studiów, po których jest praca. Jeśli jednak nie posiadasz odpowiednich predyspozycji do danego zawodu, istnieje małe prawdopodobieństwo, że ukończysz studia. Nie ulegaj naciskom ze strony najbliższych, którzy często sugerują, jaką ścieżką kariery powinieneś podążać. To Twoja przyszłość i sam dobrze wiesz, w czym odnajdujesz się najlepiej. Nie narażaj się na brak satysfakcji zawodowej, kierując się wyborami swoich znajomych i przyjaciół. Każdy z nas ma inne zdolności, predyspozycje, oczekiwania czy plany. Fajnie jest spędzić kolejne lata z najlepszym przyjacielem, jednak studia to doskonały czas na nawiązanie nowych, trwałych znajomości.

Jaki kierunek studiów wybrać, jeśli żaden mnie nie interesuje?

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której chcesz studiować, ale nie do końca wiesz, na jakie studia iść – sprawdź poziom zapotrzebowania rynku pracy na absolwentów danego kierunku. Warto też zorientować się, jakie zadania obowiązują na konkretnych stanowiskach, dzięki czemu będziesz wiedział czego się spodziewać po zakończeniu edukacji i unikniesz ewentualnego rozczarowania. Z pewnością uda Ci się znaleźć ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły:

Jak zostać programistą?
Co powinno zawierać idealne CV?
Kim jest copywriter?
Jak i gdzie szukać pracy?
Przebranżowienie i przekwalifikowanie
Zarabianie przez internet w 2023
Spis nazw zawodów w Polsce

Najpopularniejsze kierunki studiów 2020/2021

Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów, która przekroczyła 8 tys., najpopularniejsze kierunki studiów to:

Lp.Nazwa kierunkuLiczba zgłoszeń
1.Informatyka33687
2.Psychologia29239
3.Zarządzanie25369
4.Prawo19189
5.Kierunek lekarski17660
6.Ekonomia16708
7.Finanse i rachunkowość13610
8.Filologia angielska12475
9.Budownictwo11867
10.Logistyka9835
11.Administracja9593
12.Biotechnologia9079
13.Fizjoterapia9017
14.Zarządzanie i inżynieria produkcji8679
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Inne popularne kierunki studiów:

 • administracja;
 • automatyka i robotyka;
 • dietetyka;
 • kosmetologia;
 • architektura;
 • bezpieczeństwo wewnętrzne;
 • grafika komputerowa;
 • mechanika i budowa maszyn;
 • pielęgniarstwo;
 • stosunki międzynarodowe;
 • analityka gospodarcza;
 • ratownictwo medyczne;
 • anglistyka;
 • dziennikarstwo i medioznawstwo;
 • kryminologia;
 • mechatronika;
 • telekomunikacja;
 • weterynaria;
 • zarządzanie i prawo w biznesie.

Jakie są najbardziej przyszłościowe kierunki studiów?

Ryzykownie jest mówić o najbardziej przyszłościowych kierunkach studiów, ponieważ w związku z dynamicznym rozwojem rynku pracy, trudno przewidzieć, jak on będzie wyglądał w perspektywie 15, 10, a nawet już 5 lat. Coś, co dziś wydaje się atrakcyjne, za kilka lat wcale nie musi takie być. Jak zatem wybrać studia z przyszłością? Możesz analizować wszelkie statystyki, raporty czy dane o zarobkach, które pomogą Ci w uzyskaniu ważnych informacji i wyborze ostatecznej ścieżki kariery. 

Według raportu pracuj.pl najczęściej rekrutowane specjalizacje w 2020 r. to:

 • Handel i sprzedaż – 33%;
 • Obsługa klienta – 18%;
 • IT – 14%;
 • Finanse – 13%;
 • Inżynieria – 10%.

Z kolei ranking najczęściej rekrutujących branż, kształtował się następująco:

 • Bankowość/finanse – 11%;
 • Handel i sprzedaż B2C – 9%;
 • Produkcja FMCG – 9%;
 • IT – 7%;
 • Handel hurtowy B2B – 7%;
 • Budownictwo/inżynieria – 6%.

Jakie są najlepsze studia? Absolwenci, których kierunków zarabiają najwięcej?

Poniżej prezentujemy wykaz kierunków, po których są największe szanse na znalezienie zatrudnienia, a także atrakcyjne wynagrodzenie tuż po zakończeniu edukacji – to najlepiej płatne zawody w Polsce. Studia kierunki:

Lp.SpecjalizacjaPrzeciętne zarobki brutto
1.Informatyka5700
2.Elektronika i telekomunikacja4900
3.Automatyka i robotyka4700
4.Lotnictwo i kosmonautyka4700
5.Farmacja4600
6.Zarządzanie i marketing4500
7.Elektrotechnika4300
8.Inżynieria biomedyczna4200
9.Matematyka4100

Po jakich studiach zarabia się najmniej?

Z kolei na początku swojej kariery, najmniej zarabiają osoby po studiach, takich jak:

Lp.SpecjalizacjaPrzeciętne zarobki brutto
1.Administracja3500
2.Kosmetologia3300
3.Geografia3200
4.Wychowanie fizyczne3200
5.Pedagogika3000
6.Biologia3000
7.Historia3000
8.Fizjoterapia2900

Jakie wybrać studia? Stacjonarne, niestacjonarne czy online?

Choć sam wybór kierunku studiów może spędzać sen z powiek, warto rozważyć się jeszcze kwestie formalne, takie jak tryb kształcenia. Studia stacjonarne, gdzie od poniedziałku do piątku studenci uczestniczą w planowanych zajęciach, nadal cieszą się największą popularnością. Studia dzienne na publicznej uczelni zwalniają także z opłat za czesne. To najlepsza alternatywa dla osób, które chcą całkowicie poświęcić się nauce.

Niezależnie od trybu, studenci zobowiązani są do zrealizowania określonego planu dydaktycznego. Na studiach niestacjonarne zajęcia odbywają się w weekendy.  W tym przypadku część materiału trzeba opanować we własnym zakresie. 

Nowością na polskim rynku akademickim są studia online. Dzięki dostępowi do specjalnych platform e-learningowych studenci mogą kształcić się we własnym domu, co ogranicza czas poświęcony na dojazdy oraz daje dużą swobodę i wiele możliwości. W roku akademickim 2020/2021 studenci mogli podjąć taki rodzaj kształcenia na ponad 20 uczelniach niepublicznych w Polsce, a największą popularnością cieszyły kierunki takie jak: informatyka, zarządzanie, kosmetologia, dietetyka, administracja, finanse i rachunkowość, logistyka oraz psychologia.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ciekawe studia – jaką uczelnię wybrać?

Poza pytaniem “co studiować?” w głowach studentów pojawia się również pytanie “gdzie studiować?” Wybór uczelni nie należy do łatwych. Na samym początku warto zebrać jak najwięcej informacji na temat danej placówki – porównaj przede wszystkim:

 • program dydaktyczny, czyli z jakimi przedmiotami się spotkasz, jakie są efekty kształcenia, zakres wiedzy, a także rodzaje umiejętności i kompetencji, które nabędziesz w trakcie edukacji;
 • dostęp do praktyk i staży – wbrew pozorom to bardzo ważna część kształcenia, nie jest tajemnicą, że praktyczne wykorzystanie wiedzy jest niezwykle istotne dla dzisiejszych pracodawców;
 • specjalność w ramach kierunku – specjalność pozwala studentowi ukierunkować jego ścieżkę zawodową. Na przykład studenci psychologii mogą zdecydować się na: neuropsychologię kliniczną, psychologię kliniczną dziecka i rodziny, psychoterapię, psychologię zdrowia i rehabilitacji, psychologię sądową, psychologię biznesu, psychologię wychowawczą stosowaną, wspieranie rozwoju osobowości czy psychologię organizacji i pracy.

W Polsce wybór jest naprawdę szeroki – dostępne są uniwersytety medyczne, uczelnie wojskowe, uczelnie artystyczne czy politechniki.

Najpopularniejsze uczelnie 2020/2021:

Lp.Nazwa uczelniLiczba kandydatów na jedno miejsce
1.Politechnika Poznańska6,6
2.Politechnika Gdańska6,5
3.Politechnika Warszawska6,3
4.Politechnika Łódzka5,5
5.Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie5,2
6.Uniwersytet Wrocławski5,1
7.Uniwersytet Warszawski4,9
8.Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu4,8
9.Uniwersytet Gdański4,2
10.Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie4,2
11.Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie4,2
12.Uniwersytet Jagielloński w Krakowie4,1
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Uczelnia publiczna czy niepubliczna?

W Polsce obowiązuje jeszcze jeden podział uczelni na: publiczne i niepubliczne. Wbrew panującej do niedawna opinii, prywatne placówki odnoszą spore sukcesy, oferują swoim studentom rozwijające staże i praktyki, a także innowacyjne kierunki wpisujące się w aktualne trendy na rynku pracy. Według badań przeprowadzonych przez Ogólnopolski System Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów – osoby, które w 2014 roku ukończyły uczelnie niepubliczne, zarabiały o 160 zł więcej niż absolwenci studiów publicznych. Głównym czynnikiem, który ma wpływ na taką sytuację, jest ich wcześniejsze wejście na rynek pracy. Uczelnie niepubliczne najczęściej oferują niestacjonarny tryb studiów, przez co studenci podejmują pracę jeszcze w trakcie edukacji. Przy czym osoby, które zdecydowały się na studia dzienne, z braku czasu, rzadko mogą sobie pozwolić na zatrudnienie.

Szukasz pracy? Stwórz profesjonalne CV studenta

Ciekawe kierunki studiów – podsumowanie

Jak sam widzisz, wybór kierunku studiów to bardzo subiektywna kwestia, podyktowana indywidualnymi predyspozycjami, możliwościami, umiejętnościami oraz zainteresowaniami. Trudno ocenić, które studia są najlepsze, ponieważ dla każdego “najlepszy” oznacza zupełnie coś innego. Napotkałeś trudności w podjęciu ostatecznej decyzji? Możesz kierować się dostępnością miejsc pracy, wysokością przyszłych zarobków czy liczbą konkurentów. Życzymy powodzenia w dokonaniu odpowiedniego wyboru. 

Dowiedz się więcej:

Najniższa krajowa 2021 – ile wynosi minimalne wynagrodzenie?
Jak stworzyć profesjonalne CV fotografa wraz z listem motywacyjnym
Jak napisać list motywacyjny do urzędu? – CV do urzędu
Referencje w CV – co to są referencje?
Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – jak napisać maila po rozmowie rekrutacyjnej?
Jak napisać dobre CV i wyróżnić je na tle innych kandydatów?
Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony (wady i zalety)?
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady
Jak znaleźć pracę? – Dowiedz się jak znaleźć pracę
Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?