Początek poszukiwania pracy niewątpliwie związany jest ze stworzeniem CV, dzięki któremu pracodawca będzie mógł zapoznać się z naszym dotychczasowym doświadczeniem, umiejętnościami oraz zdobytym wykształceniem. Zależy nam na tym, by przesłana aplikacja wyglądała na profesjonalną, zainteresowała rekrutera, a co za tym idzie, stała się kluczem otwierającym drzwi do przyszłej kariery. Spełnienie powyższego warunku jest w stu procentach możliwe – o ile oczywiście nasze CV będzie napisane w odpowiedni sposób i wyróżni się na tle innych kandydatów. Nie przedłużamy zatem niniejszego wstępu i przedstawiamy praktyczny poradnik, w którym odpowiemy sobie na kluczowe pytanie – jak napisać dobre CV?

Spis Treści

Jak zrobić dobre CV krok po kroku

Nasz poradnik odnosi się do kilku istotnych aspektów, dzięki którym dowiemy się, jak stworzyć dobre CV bez zbędnych informacji, z odpowiednim zdjęciem i w przejrzystym układzie.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dobre CV – zacznijmy od podstaw

Bez względu na to, czy mieliśmy już okazję tworzyć CV, a może dopiero przygotowujemy się do tego działania i szukamy pomocnych wskazówek, dzięki którym nasza pierwsza aplikacja będzie odpowiednio napisana, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych, a wręcz fundamentalnych aspektów, takich jak sekcje w CV, format zapisanego dokumentu, profesjonalne zdjęcie, jak i właściwy układ zamieszczonych informacji. Dlaczego należy podkreślić wskazane, wydawać by się mogło, tak oczywiste kwestie? O odpowiedź możemy poprosić osoby, które zajmują się weryfikacją CV podczas pierwszych etapów rekrutacji – z całą pewnością usłyszymy od nich, że właśnie te aspekty okazują się często problematyczne, a nieświadome błędy kandydatów uniemożliwiają niekiedy nawet samo otwarcie aplikacji.

Dane osobowe – na co zwrócić uwagę w dobrym CV?

Zanim przejdziemy do pisania CV, zaplanujmy sobie, co chcemy w nim umieścić. Bez cienia wątpliwości muszą znaleźć się tam dane osobowe z naszym numerem telefonu i adresem e-mail. Chcąc wypaść w pełni profesjonalnie, zadbajmy o to, by nazwa naszej poczty internetowej wskazanej w CV była stworzona od imienia lub nazwiska. Nie podawajmy adresu e-mail zakładanego w czasach podstawówki, który w większości przypadków wyglądał mniej więcej tak:

anusia_misiaczek@buziaczek.pl 

Jeśli nie mamy innej skrzynki pocztowej, niż ta, której przykład został wskazany powyżej, warto założyć nowe konto. O wiele lepiej prezentuje się adres e-mail pod nazwą:

anna.misiak@gmail.com 

Doświadczenie zawodowe w CV

Obok danych osobowych, należy przedstawić swoje doświadczenie zawodowe z podziałem na stanowiska i okres zatrudnienia. Należy tutaj zaznaczyć nazwę pracodawcy a także wypisać najważniejsze zadania, które spełniło się na danym stanowisku. Istotne jest, aby wskazane przez nas pozycje były pogrupowane zgodnie z zasadą odwróconej chronologii. Zgodnie z wspomnianą regułą na samym początku sekcji przedstawiamy obecną pracę, a jeśli w danej chwili jesteśmy bezrobotni, wskazujemy na ostatniego pracodawcę. 

Pozostając w temacie doświadczenia zawodowego, warto również pochylić się nad sposobem opisywania swoich zadań, które realizowaliśmy. Dążąc do tego, aby pokazać się rekruterowi z jak najlepszej strony, przedstawmy swoje projekty jako coś więcej niż zwykłe obowiązki w ramach danej pracy. Dla przykładu, jeśli ubiegamy się o stanowisko specjalisty ds. eventów, zamiast dodawać do doświadczenia podpunktu, który z pewnością został wykorzystany w niejednym CV innych kandydatów, takiego jak:

– organizacja konferencji

spójrzmy na to nieco szerzej i zapiszmy to jako:

organizacja dwudniowej I Ogólnopolskiej Konferencji Neurodydaktycznej w Warszawie na 150 osób z warsztatami
Jeśli nasze obowiązki były podobne w poszczególnych okresach pracy na danym stanowisku, nie powielajmy ich, a zostawmy miejsce na przedstawienie swoich osiągnięć z tytułu ich wykonywania. Jak wiadomo, w pracy wykonujemy szereg różnych obowiązków – jedne są mniej, a inne bardziej ambitne. Opisujmy jedynie nasze najważniejsze zadania, które pozwolą nam zaprezentować się z jak najlepszej strony – jeśli kserowanie dokumentów było tylko jedną niewielką częścią naszych obowiązków, nie wskazujemy takich zadań podczas tworzenia CV.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak napisać dobre CV bez doświadczenia?

Na początku swojej kariery nie zawsze możemy pochwalić się jednak zbyt dużym doświadczeniem zawodowym. W takich przypadkach skupmy się nad korzystnym przedstawieniem swoich kompetencji – zarówno twardych, jak i miękkich. Warto stworzyć krótką notkę na początku CV, w której odniesiemy się do wartości i kultury organizacyjnej firmy, do której aplikujemy. Jeśli mamy za sobą drobne prace sezonowe, napiszmy czego nauczyliśmy się podczas wykonywania obowiązków. Przykładem może być:

Podczas pracy przy zbieraniu winogron nauczyłem się pokory do pracy, szacunku do innych ludzi, a także działania pod presją czasu. Takie kompetencje z pewnością przydadzą się podczas pracy w obsłudze klienta, która niewątpliwie wymaga cierpliwości i zrozumienia ze strony konsultanta. 

Co więcej, zastanawiając się jak napisać dobre CV bez doświadczenia, można wykorzystać również działalność w wolontariatach, czy kołach naukowych. W trakcie tego typu przedsięwzięć uczymy się często organizacji, pracy w zespole, jak i komunikacji – aspektów, które są doceniane przez wielu pracodawców. Wskazanie ich pozwoli nam stworzyć dobre CV bez doświadczenia i sprawi, że wypadniemy pozytywnie w oczach rekrutera. 

Dowiedz się więcej:

Dobre CV – umiejętności, jakie warto wskazać

Przechodząc do sekcji umiejętności, rekruterzy często zapoznają się z takimi samymi informacjami od kandydatów. Znajomość pakietu Ms Office, praca pod presją czasu i umiejętność zarządzania zespołem – to tylko kilka wskazywanych odniesień, które u wielu kandydatów wyglądają tak samo. 

Co zrobić by wyróżnić CV na tle innych aplikacji? Konkretyzować. W jakim stopniu znasz Ms Office – czy umiesz zarządzać wykresami w PowerPoint i wiesz, jak tworzyć tabele przestawne w Excelu? Jeśli tak, wyróżnij narzędzia, z których korzystasz. Jeśli z kolei chcesz podkreślić, że umiesz pracować pod presją czasu, wykaż to w swoim CV, na przykład poprzez: 

Umiejętność pracy pod presją czasu – zorganizowanie w całości 4 eventów każdy od 150-230 osób w przeciągu 3 tygodni i uzyskanie pozytywnej rekomendacji na stronie www od wszystkich 4 klientów

Umiejętności przedstawiane w CV możemy podzielić na kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność, lub dobra organizacja pracy, a także wskazać na kompetencje twarde, nawiązujące do zdobytego doświadczenia w pracy w określonych programach, czy też obsłudze urządzeń. Tworząc dobre CV należy skupić się na umiejętnościach, które mogą okazać się przydatne na danym stanowisku. Jeśli więc aplikujemy jako trener personalny do pobliskiej siłowni, darujmy sobie informacje o umiejętności obsługi kasy fiskalnej i przygotowywania dokumentacji przetargowej. 

Sprawdź też: Umiejętności miękkie i twarde – Rodzaje umiejętności

Wykształcenie w CV

Sekcja odnosząca się do naszej edukacji powinna zawierać tylko najistotniejsze informacje dla naszego pracodawcy. Oznacza to, że wyróżnienie w CV wszystkich przebytych etapów edukacji może sprawdzić się jedynie, gdy jest to pierwsza aplikacja o pracę lub nie zdecydowaliśmy się na dalsze etapy kształcenia. Nie warto zapełniać aplikacji dodatkowymi treściami o tytule swojej pracy dyplomowej – chyba, że jest ona ściśle powiązana ze stanowiskiem, na które aplikujemy, lub wymaga tego od nas sam pracodawca, np. przy ubieganiu się o posadę w kancelarii prawnej. 

Czy dobre CV zawiera sekcję Zainteresowania?

Sekcja Zainteresowania w CV nie jest koniecznym elementem, ale jak najbardziej możemy dodać ją do dokumentu. Nie powinna ona jednak zajmować zbyt dużo miejsca, stąd też wypunktowywanie swoich hobby nie jest dobrym pomysłem. Można za to opisać nasze zainteresowania w dwóch lub trzech zdaniach.. Warto, by również tutaj znalazły się konkretny – zamiast wskazania, że interesuje nas sport, podajmy bardziej szczegółowe informacje, np. o ostatnim przebiegniętym półmaratonie lub ukończonym kursie na trenera personalnego.

Klauzula o ochronie danych osobowych w CV

Zapominanie o dodaniu klauzuli o ochronie danych osobowych w CV jest jeszcze spotykanym błędem, przez który nasza szansa do zajęcia upragnionego stanowiska spada do zera. Brak wskazanej formułki uniemożliwia bowiem weryfikację wysłanego CV. Standardową klauzulą jest:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)).

Niekiedy w ogłoszeniach o pracę możemy znaleźć klauzulę przygotowaną przez konkretnego pracodawcę, w której znajduje się nazwa firmy lub stanowisko, na które aplikujemy. Właśnie dlatego powinniśmy zawsze czytać ogłoszenie do końca – jeśli nie dodamy tak spersonalizowanej formułki, nasza aplikacja również nie będzie brana pod uwagę w dalszych etapach rekrutacji.

Zajrzyj do artkułu: Klauzula CV czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych i dowiedz się więcej.

Podsumowanie zawodowe – dobre CV powinno je zawierać!

Dobre CV powinno zawierać również krótkie podsumowanie zawodowe. Jest to element, o którym bardzo często zapominamy, myśląc że wskazanie w podpunktach swojego doświadczenia jest już wystarczające. Jednak dodanie takiej sekcji pozwala nam na pozytywne przedstawienie swojej kandydatury w kilku zdaniach – stąd też należy umieścić ją na górze dokumentu, aby rekruter mógł się z nią zapoznać już w pierwszej chwili po otwarciu aplikacji.

Podsumowanie zawodowe to krótki opis odnoszący się do naszego stanowiska, sukcesów zawodowych oraz postawionych celów na ścieżce kariery. Niniejsza sekcja powinna być w pełni merytoryczna i zwięzła, a także powiązana ze stanowiskiem, na które aplikujemy.  Posłużmy się przykładem:

Od 5 lat jestem brand managerem i zajmuję się tworzeniem strategii marki. Dzięki uzyskanemu przeze mnie wsparciu od reklamodawców w produkcie XYZ udało nam się zwiększyć budżet o 20%. W przyszłej pracy chciałbym realizować projekty z obszaru ABC (tu odniesienie do specjalizacji danej firmy).

Chcesz, by Twoje CV było dobre, a zarazem nowoczesne? Zajrzyj do artykułu: Nowoczesne CV – jak je napisać?

Jak powinno wyglądać dobre CV?

Oprócz wskazania najważniejszych informacji i ich odpowiednim ugrupowaniu należy jeszcze zadbać o kwestie wizualne naszej aplikacji. Jak powinno wyglądać dobre CV? 

Dobre CV – Kilka porad

Oto kilka prostych zasad, które sprawią, że rekruter z zainteresowaniem spojrzy na przesłany dokument:

  • używajmy pogrubień i kursywy, w miejsach, gdzie chcemy podkreślić istotne z punktu widzenia pracodawcy informacje – tzn. stanowisko, przebyty kurs, czy certyfikat. Pamiętajmy, by nie wyróżniać wszystkiego, a jedynie najważniejsze aspekty w naszym CV, które przyciągną wzrok rekrutera;
  • jeśli decydujemy się na dodanie zdjęcia do naszego CV, zwróćmy uwagę na to, by nie było to selfie zrobione na wakacjach nad morzem. Powinniśmy wyglądać na nim schludnie i naturalnie. Samo zdjęcie natomiast powinno być odpowiednio wyostrzone i rozjaśnione;
  • kiedy zakończymy już cały proces tworzenia CV, niezwykle ważne jest, aby zapisać je w formacie, który da nam pewność, że nasz starannie rozmieszczony tekst nie będzie rozjeżdżał się po otwarciu pliku, a czcionki pozostaną takie, jak wybraliśmy. Najprościej będzie zapisać swój dokument w formacie pdf. i przesłać go do rekrutera z równie przejrzystą nazwą, jak:

JanKowalskiCV

Obok aspektów estetycznych możemy również stworzyć kreatywne lub graficzne CV, w którym wykorzystamy drobne ikony do przedstawienia swoich zainteresowań lub zobrazujemy znajomość programów za pomocą skali. Więcej o tworzeniu takiego graficznego CV znajdziemy w naszym osobnym artykule – Graficzne CV – oryginalne spojrzenie na życiorys zawodowy

Spersonalizowane CV to najlepsze CV

Wyróżnienie swojego CV na tle innych kandydatów i wywarcie pozytywnego wrażenia w oczach rekrutera jest możliwe dzięki stworzeniu spersonalizowanego CV pod kątem wybranego ogłoszenia o pracę. 

Zanim przejdziemy do redagowania naszego dokumentu, sprawdźmy czym dokładnie zajmuje się firma, do której aplikujemy. Jakie propaguje wartości? Czy na stronie internetowej możemy znaleźć coś o jej kulturze organizacyjnej? Przyjrzyjmy się również stanowisku, na które aplikujemy w ramach tej rekrutacji. Jakie cechy okażą się tutaj najbardziej potrzebne? Czy obowiązki, które przyszły pracownik będzie wykonywał pokrywają się z naszymi dotychczasowymi zadaniami? Jeśli tak, jak przedstawić je w taki sposób, by pokazać pracodawcy, że to właśnie my idealnie nadajemy się na to stanowisko?

Jak widać, dokładna analiza profilu kandydata wiąże się z postawieniem przed sobą wielu pytań. Dobre CV powinno być dedykowane określonemu stanowisku, a co za tym idzie, przedstawiać te umiejętności, które nasz pracodawca uzna za cenne. Przykładowo, jeśli aplikujemy do firmy zajmującej się sprzedażą artykułów papierniczych, już na samym wstępie, w podsumowaniu zawodowym powinniśmy umieścić informację na temat naszych osiągnięć sprzedażowych, a podając swoje kompetencje nawiązać do pożądanych cech przez przyszłego pracodawcę np:

Wysoka kultura osobista potwierdzona wieloma rekomendacjami klientów z firmy XYZ oraz realizacja miesięcznych planów sprzedażowych w ubiegłym kwartale na średnim poziomie 102%

Ponadto, aby jeszcze bardziej spersonalizować dokument i stworzyć naprawdę dobre CV, można zadbać o szatę graficzną, która będzie odpowiadać kolorom i czcionkom widniejącym w logo organizacji, do której aplikujemy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak stworzyć dobre CV – podsumowanie

Podsumowując, stworzenie dobrego CV to zwrócenie uwagi na odpowiednie opisanie podstawowych sekcji, w których należy przedstawić jedynie najważniejsze informacje. Nie zapominajmy o estetyce dokumentu – używajmy wytłuszczeń i odstępów, a jeśli chcemy pójść o krok dalej, zaprojektujmy graficzne lub kreatywne CV, o którym wspominaliśmy już w artykule: Kreatywne CV – jak skutecznie przyciągnąć uwagę pracodawcy?Starajmy się również napisać jak najbardziej spersonalizowaną aplikację, która będzie odnosić się do stanowiska oraz firmy, do której aplikujemy, tak aby pokazać rekruterowi, że to właśnie my idealnie pasujemy do profilu kandydata. 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże stworzyć najlepsze CV i przyczyni się do otrzymania upragnionej pracy! 

Powodzenia!

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Po więcej praktycznych porad zapraszamy do naszych pozostałych artykułów:

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon
Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?
Szablony CV / Wzory CV – Jakie są rodzaje CV i który powinieneś wybrać?
Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony (wady i zalety)?
Obsługa komputera – jak opisać znajomość programów w CV?
Świadczenie postojowe – jak złożyć wniosek o postojowe?
Jak napisać wniosek do sądu o nabycie spadku?
Wniosek o mieszkanie socjalne
Podanie o praktyki – jak napisać podanie o praktyki zawodowe wzór
Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?
CV dla ucznia – jak napisać przykładowe CV ucznia?
Wypłata wynagrodzenia – na konto czy do ręki? Co jeśli na koncie brak wypłaty?