list referencyjny

Odchodzisz z pracy? Możesz poprosić byłego pracodawcę o wystawienie listu referencyjnego (szczególnie jeśli pozostaliście w dobrych stosunkach). W Stanach Zjednoczonych to niezbędny element rekrutacji. W Polsce taki zwyczaj dopiero zaczyna się pojawiać, dlatego tym bardziej warto wiedzieć na czym polega. List rekomendacyjny może przybliżyć Cię do wymarzonej pracy – jak wygląda? W jakiej formie występuje? Sprawdź!

List referencyjny – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czym jest list polecający?

List polecający inaczej referencyjny lub rekomendacyjny to dokument przygotowywany przez przełożonego (lub współpracownika) dla osoby odchodzącej z pracy. Jego głównym celem jest przedstawienie pracownika w pozytywnym świetle poprzez opis kompetencji, sposobu wykonywania pracy, osiągnięć czy też współpracy z zespołem.

W skrócie – list rekomendacyjny ma przekonać przyszłych rekruterów i pracodawców, że jest to osoba godna zaufania, z którą warto nawiązać współpracę. I przede wszystkim posiada kwalifikacje zawodowe przedstawione w dokumentach aplikacyjnych. 

List polecający jest używany do potwierdzenia i rozszerzenia informacji zawartych w aplikacji lub CV kandydata. Może to być szczególnie pomocne, gdy są pewne kwalifikacje lub doświadczenia, które najlepiej opisać z perspektywy osoby trzeciej.

Listy referencyjne nie zawierają negatywnych informacji, dlatego jeśli zakończenie współpracy przebiegło w złej atmosferze, lub pracodawca nie był zadowolony z Twoich efektów – nie proś go o wystawienie takiego dokumentu. 

Jeśli zaś te relacje były dobre, a rozwiązanie stosunku pracy przebiegło w miłej atmosferze – warto poprosić o przygotowanie listu polecającego. Referencje (czy też listy rekomendacyjne) są mile widziane na dzisiejszym rynku pracy.

List referencyjny wzór – co powinien zawierać?

Jakie elementy powinien zawierać wzór listu referencyjnego?

 • Miejscowość i datę przygotowania dokumentu;
 • nazwę firmy, imię i nazwisko oraz stanowisko osoby, która wystawia list polecający;
 • nagłówek: “List referencyjny”, “List rekomendacyjny”, “List polecający”;
 • imię i nazwisko pracownika;
 • podstawowe informacje o pracowniku m.in. zajmowane stanowisko i okres współpracy;
 • informacje na temat przebiegu współpracy, zakresu obowiązków;
 • opis kompetencji oraz osiągnięć pracownika wraz z ich charakterystyką;
 • zachętę do zatrudnienia pracownika;
 • zwrot grzecznościowy, pieczątkę firmy i opis osoby wystawiającej dokument;
 • dane kontaktowe (telefon, e-mail, adres firmy), które umożliwią przyszłemu pracodawcy weryfikację informacji.

Oczywiście najważniejsza jest sekcja dotycząca współpracy i kompetencji pracownika.

List rekomendacyjny wzór:

[Miejscowość i data]

[Imię i nazwisko]
[Stanowisko]
[Nazwa firmy]

List polecający

Szanowny Panie/Szanowna Pani,

Chciał(a)bym zarekomendować [Imię i nazwisko pracownika], który pracował dla mnie jako [stanowisko pracownika] w [Nazwa firmy] od [data początku pracy] do [data zakończenia pracy].

Podczas pracy dla [Nazwa firmy], [Imię pracownika] wykazał(a) się jako niezwykle wartościowy pracownik. Wykazywał(a) się nie tylko doskonałym poziomem umiejętności technicznych związanych z [jego/jej] stanowiskiem, ale również posiadał(a) umiejętności interpersonalne, które czyniły [go/ją] niezastąpionym elementem naszego zespołu.

[Imię pracownika] wykazywał(a) się dużą inicjatywą i był(a) stale gotowy/a do podjęcia dodatkowych zadań. [Jego/Jej] umiejętność rozwiązywania problemów i analityczne myślenie wielokrotnie przynosiły korzyści naszej firmie.

Zawsze mógł(em) polegać na [Imię pracownika] podczas realizacji najważniejszych projektów. [On/Ona] zawsze wykonywał(a) swoje zadania na czas i nigdy nie zawahał(a) się podjąć ekstra wysiłku, aby zapewnić, że prace były wykonane na najwyższym poziomie.

Z pełnym przekonaniem polecam [Imię i nazwisko pracownika] do jakiejkolwiek roli, którą wybierze podjąć. Jestem przekonany, że [on/ona] będzie cennym nabytkiem dla każdej organizacji.

Proszę o kontakt, jeśli potrzebujecie Państwo dodatkowych informacji.

Z poważaniem,
[Imię i Nazwisko]
[Podpis i pieczątka]

Dane kontaktowe:
[Numer telefonu]
[Adres e-mail]
[Adres firmy]

Kiedy list referencyjny jest przydatny?

Choć list referencyjny nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularny, okazuje się przydatny w różnych sytuacjach, zwykle związanych z poszukiwaniem pracy lub edukacją.

 • Podczas poszukiwania pracy – list referencyjny od poprzedniego pracodawcy, kolegi z pracy lub klienta może pomóc Ci wyróżnić się na tle innych aplikantów. Referencje mogą potwierdzić umiejętności i doświadczenie w CV, a także dostarczyć dodatkowego kontekstu dotyczącego charakteru i etyki Twojej pracy.
 • Podczas składania wniosku o przyjęcie na studia – szkoły wyższe, zwłaszcza na poziomie magisterskim i doktorskim, często wymagane są listy referencyjne od poprzednich nauczycieli, profesorów lub mentorów. Takie dokumenty pomagają szkole lepiej zrozumieć zdolności akademickie kandydata oraz jego zaangażowanie w dziedzinę, którą chce studiować.
 • Podczas aplikowania na stypendia lub granty – listy referencyjne mogą również być pomocne dla osób starających się o stypendia lub granty. Osoba pisząca list może opisać osiągnięcia kandydata, determinację oraz to, jak planuje wykorzystać pozyskane fundusze.

Istotne jest to, aby list rekomendacyjny pochodził od osób, które dobrze znają kandydata i mogą dostarczyć szczegółowych informacji na jego temat tzn.

 • miała okazję z Tobą pracować lub bezpośrednio obserwować Twoją pracę;
 • zna Twoje mocne strony i umiejętności;
 • może podać konkretne przykłady współpracy z Tobą;
 • może przekazać na Twój temat pozytywne informacje. 
list rekomendacyjny

List polecający pracownika – wskazówki dla pracodawcy

Nie da się ukryć, że pracodawcy często sceptycznie podchodzą do listów polecających. Wynika to z faktu, że przecież nie ma ludzi idealnych, a dokument ma prezentować pracownika w samych superlatywach i podkreślać jego największe atuty. 

Warto jednak pamiętać o tym, by list polecający dla pracownika był wyważony, a przede wszystkim rzetelny. Zanim poprosisz przełożonego o napisanie takiego pisma lub sam przygotujesz dokument dla współpracownika – zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

list polecający

List polecający od pracodawcy – o czym pamiętać?

 • Nie przesadzaj z zaletami – oczywiście list referencyjny ma pokazać pracownika w dobrym świetle, jednak przesadne wychwalanie może wzbudzić podejrzenia rekrutera. Dokument powinien być w pełni szczery i skupiać się głównie na kompetencjach oraz najmocniejszych stronach pracownika.
 • Spersonalizuj pismo – wiele osób korzysta z darmowych wzorów wymieniając jedynie dane osobowe pracownika, co jest dużym błędem. Wzór listu referencyjnego może służyć jako inspiracja, warto podpowiedzieć pracodawcy, na jakie informacje powinien zwrócić uwagę, aby dopasować list do stanowiska, o które się ubiegasz.
 • Stawiaj na konkrety – zdecydowanie nie warto tworzyć rozbudowanego opisu pełnego “kwiecistych” wyrażeń. List polecający powinien być konkretny, treściwy i możliwie zwięzły. Chodzi przede wszystkim o rzetelne przedstawienie kompetencji miękkich i twardych kandydata oraz jego osiągnięć.
 • Zadbaj o formę pisma – list referencyjny, jak każdy dokument, powinien wyglądać profesjonalnie. Warto zadbać o odpowiednie formatowanie i całkowitą poprawność (sprawdź, czy nie ma w nim literówek, błędów ortograficznych, językowych lub interpunkcyjnych). 

List referencyjny – podsumowanie

List referencyjny znany też jako list polecający to dokument przydatny podczas procesu rekrutacji do pracy, składania wniosku o przyjęcie na studia, czy przy aplikowaniu na stypendia lub granty. Powinien zostać napisany przez osobę, która zna kandydata i jest w stanie opisać jego umiejętności, doświadczenie i kompetencje w pozytywny sposób. 

Odchodzisz z pracy w przyjaznej atmosferze? Poproś pracodawcę o list polecający – będzie on doskonałym uzupełnieniem CV i listu motywacyjnego.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź Ciekawe CV:

Przychód a dochód – czym się różnią?
Zawody medyczne 2023 – aktualny wykaz zawodów medycznych
Własna działalność – jak założyć firmę? Jak otworzyć działalność jednoosobową?
Kompetencje kluczowe – jakie kompetencje są kluczowe według Rady UE?
Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić pracę bez stresu?
Wzory CV
Zdjęcie biznesowe damskie a zdjęcie męskie – po co je robić? Czym się charakteryzuje?
Headhunter – kto to? Czym się zajmuje? Ile zarabia?
Wolny zawód – co to jest wolny zawód? Lista wolnych zawodów
Networking – co to? Jak stworzyć sieć kontaktów?
Przykładowe CV
Prawnik – ile zarabia prawnik? Co robić po prawie?
Umowa zlecenie a emerytura – czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury i stażu pracy?
Praca sezonowa w Polsce 2023 i praca sezonowa za granicą
Elementy CV – jaka jest odpowiednia budowa CV?
Szablony CV
Netto brutto – brutto ile to netto? Sprawdź swoje wynagrodzenie na rękę