Staż pracy – Co wlicza się do lat pracy? Jak liczyć staż pracy?

staż pracy

Staż pracy obejmuje łączną długość okresów zatrudnienia mających realny wpływ na przywileje pracownicze. Lata pracy decydują, między innymi, o długości urlopu wypoczynkowego lub prawa do nagrody jubileuszowej. Warto więc dokładnie pilnować tej kwestii i skrupulatnie rozliczać wszystkie okresy zatrudnienia. Niestety wiele osób nie wie, że ich praca nie wlicza się do stażu pracy. Ty również masz wątpliwości? Spróbujemy je rozwiać – sprawdź, co wlicza się do stażu pracy.

Kontynuuj czytanie

Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska – kto musi zdawać psychotesty?

testy psychologiczne

Przed przystąpieniem do wykonywania pewnych zawodów, niezbędne jest badanie psychologiczne. Zwykle są to profesje, w których wykorzystuje się szczególne cechy psychiczne. Konkretne wymagania dotyczą najczęściej wojskowych czy też pracowników poruszający się samochodem w ramach obowiązków służbowych. W wielu osobach takie testy psychotechniczne mogą wywoływać stres, ponieważ nie do końca wiadomo, na czym mają polegać i jak będą przebiegać. Podstawowe informacje wystarczą, aby zminimalizować towarzyszące temu zdenerwowanie. Nasz artykuł pomoże Ci ograniczyć niepotrzebną tremę.

Kontynuuj czytanie

Praca zdalna – jak znaleźć pracę zdalną?

praca zdalna oferty

Praca najczęściej kojarzy się z monotonnym siedzeniem w biurze od 8.00 do 16.00, krótkim urlopem i ciągłymi spotkaniami z nieprzyjemnym szefem. Okazuje się, że wcale nie musi tak być! Obecnie dużym trendem stała się możliwość pracy zdalnej, czyli z dowolnego zakątka kraju, a nawet świata i często w dogodnych dla Ciebie godzinach. Chcesz pracować zdalnie, ale nie wiesz, od czego zacząć i jak znaleźć wiarygodne oferty pracy zdalnej? Zapraszamy do lektury tego artykułu.

Kontynuuj czytanie

Jak stworzyć profesjonalne video CV? Czy CV multimedialne pomaga zdobyć pracę?

video cv

Już wiele lat temu rekruterzy przewidywali, że wideo CV zdominuje aktualne formy aplikacji i wyprze papierowe życiorysy. Sytuacja jest jednak inna, a w procesach rekrutacji wciąż dominują wersje tradycyjne – chociaż wcale nie wyklucza to innych możliwości. W ofertach pracy, szczególnie w branżach kreatywnych, można spotkać się z prośbą o przesłanie kreatywnego CV lub multimedialnego CV. Jak stworzyć taką aplikację? Co powiedzieć, żeby dobrze wypaść? I jak poradzić sobie z kwestiami technicznymi? Podpowiadamy!

Kontynuuj czytanie

Emerytury stażowe – kiedy emerytury stażowe wejdą w życie? Zobacz najnowsze informacje o emeryturach stażowych

emerytury stażowe

14 grudnia 2021 roku Prezydent RP Andrzej Duda, skierował do Sejmu projekt ustawy, który miałby zmodyfikować dotychczasowe zasady przyznawania emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy umożliwiałyby przechodzenie na wcześniejsze emerytury, poniżej ustawowego wieku emerytalnego. Tzw. emerytury stażowe miałyby być przyznawane ze względu na staż pracy. Wciąż jednak pojawia się pytanie: czy wejdą emerytury stażowe i na jakich zasadach będą przyznawane? Zobacz najnowsze wiadomości o emeryturach stażowych.

Kontynuuj czytanie

Wypalenie zawodowe – czy można otrzymać zwolnienie na wypalenie zawodowe? Jakie są najczęstsze objawy wypalenia zawodowego?

wypalenie zawodowe

Czujesz, że masz mniej energii i brakuje Ci sił do działania? Na myśl o pójściu do pracy przeszywa Cię dreszcz? Nie masz motywacji do wykonywania swoich codziennych obowiązków zawodowych? Być może masz gorszy moment związany ze zmianą pogody, albo cierpisz na wypalenie zawodowe. W tym artykule poznasz symptomy wypalenia zawodowego, przyczyny i sposoby leczenia. Dowiedz się, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym.

Kontynuuj czytanie

Stewardessa / steward: jak zostać stewardessą? Ile zarabia stewardessa?

stewardessa

Ciągłe podróżowanie do najdalszych zakątków świata, poznawanie nowych kultur, obyczajów i ludzi – tak właśnie wygląda praca stewardessy. Brzmi jak spełnienie marzeń? Zostać członkiem cabin crew nie jest jednak łatwo, a wymagania niektórych linii lotniczych są wręcz zaskakujące. Praca jako stewardessa od zawsze jest Twoim celem? To ambitny plan, ale jeśli go osiągniesz – satysfakcja gwarantowana! Pod warunkiem, że kochasz podróże i kontakt z ludźmi. Zobacz, jak zostać stewardem / stewardessą i jakie są wymagania na stewardessę?

Kontynuuj czytanie

Praca dla niepełnosprawnych – Jak wygląda praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności? 

praca dla niepełnosprawnych

Jesteś osobą niepełnosprawną i obawiasz się, że nigdzie nie znajdziesz zatrudnienia? Od czego zacząć poszukiwania pracy i jakich udogodnień się spodziewać? A może interesuje Cię wyłącznie praca zdalna dla niepełnosprawnych? Ten artykuł pozwoli Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i zrobić krok w przód w drodze do wymarzonej kariery zawodowej. Dowiedz się, jak wygląda praca z orzeczeniem, gdzie szukać ofert i jak przygotować profesjonalne CV?

Kontynuuj czytanie

CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?

ceo

Coraz częściej nazwy stanowisk w firmach określane są skrótami lub anglojęzycznymi odpowiednikami. Duże nagromadzenie obco brzmiących nazw prowadzi do tego, że często nie jesteśmy pewni, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Taka tendencja jest szczególnie widoczna w przypadku osób pełniących funkcje kierownicze oraz zarządcze. Kto to CEO? Kim jest CEO Founder? I co oznacza CTO? Poznaj nazwy stanowisk najważniejszych osób w firmie.

Kontynuuj czytanie

Doświadczenie w CV – jak opisać przebieg doświadczenia zawodowego, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie

cv doświadczenie

Każdego dnia rekruterzy otrzymują dziesiątki aplikacji. Jeśli chcesz się wyróżnić na tle pozostałych kandydatów, przygotuj swoje CV w taki sposób, aby było przejrzyste, estetyczne i zawierało informacje ważne z perspektywy pracodawcy. Nie da się ukryć, że doświadczenie zawodowe jest jednym z najważniejszych elementów w każdym życiorysie. Podpowiadamy, jak uniknąć podstawowych błędów oraz w jaki sposób opisać poszczególne stanowiska pracy. Zwiększ swoje szanse otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Kontynuuj czytanie

Dane personalne w CV – co zawierają dane kontaktowe? Jakich danych nie podawać?

dane osobowe przykłady

Jesteś na etapie poszukiwania zatrudnienia? Zapewne wiesz, jak ważne są dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne. Zgodnie z wymogami rekrutacyjnymi, każde CV musi zawierać określoną pulę informacji. Niewątpliwie są wśród nich doświadczenie zawodowe, wykształcenie, a także dane osobowe – poprawne wypełnienie tej sekcji to podstawa. Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że zależy Ci na profesjonalizmie i kompleksowym przygotowaniu się do poszukiwań pracy. Zobacz, czego nie podawać, a jakie podstawowe dane osobowe powinny znaleźć się w CV.

Kontynuuj czytanie

Praca w korporacji – na czym polega praca w korporacji?

praca w korporacji

Wiele osób zastanawia się, czy praca w korporacji to dobry wybór? Dla tych, którzy szukają wysokich zarobków i stabilnego zatrudnienia w międzynarodowej firmie – może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jednak co ze stresem, presją czasu i tak popularnym ostatnio “wyścigiem szczurów”, które niemalże od razu kojarzą się z korporacją? Faktycznie, wielu uważa, że praca w korpo to ciągła harówka i pożegnanie się z prywatnym życiem. Poznaj wady i zalety zatrudnienia w takim miejscu.

Kontynuuj czytanie

Wypłata wynagrodzenia – na konto czy do ręki? Co jeśli na koncie brak wypłaty?

wypłata

Nie da się ukryć, że to właśnie wynagrodzenie stanowi główną motywację do podjęcia zatrudnienia. Zgodnie z Kodeksem pracy: “pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia”. Wypłatę można otrzymać przelewem lub do ręki, jednak domyślną formą stało się wynagrodzenie na konto. Kto o tym decyduje i czy nie ma już możliwości rozliczeń gotówkowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Kontynuuj czytanie

Szkolenia BHP – kogo w zakładzie obowiązuje szkolenie w zakresie BHP?

szkolenie BHP

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy swoim pracownikom, między innymi poprzez przeprowadzenie wstępnych oraz okresowych szkoleń z tego zakresu. Podwładni również mają związane z tym obowiązki- bez względu na to, jaki charakter ma ich praca, muszą bezwzględnie przestrzegać zasad BHP, aby w bezpieczny dla siebie i współpracowników sposób wykonywać określone zadania. Jak wygląda szkolenie BHP dla pracownika? Czy szkolenie BHP jest obowiązkowe oraz jak długo jest ważne? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w naszym artykule. 

Kontynuuj czytanie