Podanie o praktyki – jak napisać podanie o praktyki zawodowe wzór

podanie o praktyki

Praktyki zawodowe to jeden ze sposobów na zdobycie kwalifikacji i cennego doświadczenia zawodowego, a także szansa poznania konkretnej branży lub specjalizacji od środka. Dlaczego warto się o nie ubiegać? Wiele osób dopiero podczas trwania praktyk decyduje o tym, czy dany zawód spełnia ich oczekiwania i czy na pewno jest odpowiedni dla nich. Dodatkowo część pracodawców postanawia zatrudnić stażystów na stałe w swojej firmie. Ostateczna decyzja należy do Ciebie- jeśli zdecydujesz się na podjęcie praktyki, pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego wniosku. Jak napisać podanie o praktyki? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia? Wzór podania o podwyżkę w pracy

podanie o podwyżkę

W sytuacji, gdy wewnętrzny system komunikacji w firmie jest ściśle sformalizowany, wówczas załatwianie jakichkolwiek spraw związanych z pracą wymaga złożenia odpowiednich wniosków. Jednym z takich dokumentów jest podanie o podwyżkę. Jeśli jesteś pewny swoich kwalifikacji i osiągnięć, realizujesz w pracy prestiżowe projekty i chciałbyś więcej zarabiać- przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim praktyczne porady, jak stworzyć profesjonalne pismo o podwyżkę, kiedy je złożyć i w jaki sposób uargumentować swoją prośbę. Pobierz gotowy wniosek o podwyżkę PDF lub DOC!

Urlop ojcowski 2022 – Jak napisać wniosek o urlop ojcowski?

wniosek o urlop ojcowski

Wśród urlopów związanych z narodzinami dziecka, zdecydowanie należy uwzględnić także urlop ojcowski, z którego nie może skorzystać nikt inny, jak tylko ojciec dziecka. Jeśli chcesz cieszyć się tym przywilejem, musisz złożyć odpowiedni wniosek o urlop ojcowski 2021. Zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu i przygotuj dokument zgodnie z wymogami. Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy wzór podania o urlop ojcowski.

Wniosek o urlop macierzyński – gotowy wzór

wniosek o urlop macierzyński

Osobom, którym urodziło się dziecko lub zdecydowały się na adopcję, przysługuje niezbywalne prawo do urlopu macierzyńskiego. Aby pracodawca mógł go udzielić przed terminem porodu, musisz złożyć odpowiednie dokumenty, między innymi wniosek o urlop macierzyński. Nie jesteś pewna, jakie informacje w nim zawrzeć i czy musisz dołączyć jakiekolwiek dodatkowe dokumenty? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Wniosek o urlop wypoczynkowy – pobierz gotowy wzór wniosku o urlop

wniosek o urlop wypoczynkowy

Twój wakacyjny wyjazd jest już zaplanowany? Złóż wniosek o urlop, zanim zrobią to inni. Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, zgodnie z przepisami określonymi w Kodeksie pracy. Wspomniane przepisy nie określają jednak formy, w jakiej pismo powinno zostać przygotowane. Najczęściej pracownik zobowiązany jest złożyć pisemny wniosek urlopowy bezpośrednio pracodawcy lub przełożonemu działu, w zależności od struktury przedsiębiorstwa. 

Jak napisać wniosek o urlop wychowawczy?

wniosek o urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy jest jednym z uprawnień rodzicielskich dla osób zatrudnionych, zagwarantowanych przez kodeks pracy. Może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec nowo narodzonego dziecka. Oczywiście nie jesteś zmuszony do przebywania na urlopie wychowawczym. Jest to jedynie uprawnienie, które umożliwi Ci opiekę nad maluchem. Jeśli jednak chcesz z niego skorzystać, przygotuj odpowiedni wniosek o urlop wychowawczy 2021. Zobacz gotowy wzór!

Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?

gdzie szukać pracy za granicą

Choć polski rynek pracy działa coraz prężniej (pojawiają się nowe miejsca pracy, wzrasta średnia płaca krajowa), to obowiązujące u nas standardy wciąż trudno porównać z zarobkami i warunkami zatrudnienia  jakie panują za granicą. Chęć poprawy statusu materialnego, nauka języka czy poznanie innej kultury to główne czynniki skłaniające do wyjazdu. Bez względu na to, jaki jest Twój powód, dowiedz się gdzie szukać pracy za granicą i jak wyjechać za granicę bez ryzyka.

Staż z urzędu pracy – jak wygląda staż?

staż z urzędu pracy

Wizyta w urzędzie pracy z pewnością nie należy do przyjemnych, podobnie jak rejestracja jako bezrobotny. To czas, w którym pojawia się wiele pytań: jak znaleźć pracę? Jak zdobyć doświadczenie? Jak zarobić pieniądze? Staż z urzędu pracy pozwala na gromadzenie doświadczeń zawodowych oraz zwiększanie atrakcyjności na rynku pracy. Jak wygląda praca na stażu? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego

list motywacyjny bez doświadczenia

Rekruterzy nie zawsze wymagają listu motywacyjnego, jednak mimo wszystko warto go przygotować, nawet jeśli nie posiadasz doświadczenia zawodowego. Taki dodatek do CV pozytywnie wpłynie na Twoje szanse u pracodawcy, ale pod warunkiem, że odpowiednio go przygotujesz. Jesteś studentem i dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową? A może postanowiłeś się przekwalifikować i nie masz doświadczenia w danej branży? Nie jesteś pewien, co  zawrzeć w takim liście, aby  zostać zauważonym? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek. Dowiedz się, jak napisać list motywacyjny gdy nie masz doświadczenia.

Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem i ile zarabia strażak?

jak zostać strażakiem

Praca w straży wiąże się z dużym ryzykiem. To nie tylko gaszenie pożarów, ale też udzielanie pierwszej pomocy i ratowanie życia poszkodowanych w różnego rodzaju zdarzeniach, do których zostaje wezwana straż pożarna. Strażacy niemalże każdego dnia prowadzą akcje ratunkowe podczas wypadków komunikacyjnych, katastrof budowlanych i sytuacji związanych z wyciekiem niebezpiecznych substancji chemicznych. Zanim zdecydujesz się na dołączenie do OSP lub PSP, dowiedz się, na czym polega praca strażaka i przemyśl dokładnie czy jesteś gotowy na takie ryzyko. 

Zasiłek dla bezrobotnych 2022 (kuroniówka) – komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

kuroniówka

Złożyłeś wypowiedzenie umowy o pracę, pracodawca nie przedłużył zatrudnienia, a może zajmowane stanowisko nie spełnia Twoich oczekiwań lub nie możesz dogadać się z przełożonym? Powodów może być wiele, ale jedno jest pewne –  wraz z utraceniem posady, stajesz się bezrobotny. Bezrobocie to czas, w którym możesz odetchnąć i nabrać sił na nowe wyzwania oraz kolejne rozmowy kwalifikacyjne. Wiąże się także z brakiem napływających środków na konto. Jak utrzymać się w tym okresie? Odpowiedzią na to pytanie jest zasiłek dla bezrobotnych, inaczej kuroniówka.

Awans zawodowy nauczyciela – jakie są stopnie nauczycielskie?

stopnie awansu nauczyciela

W każdym zawodzie występuje określona ścieżka rozwoju. Awans nauczycieli wprowadzono w 2000 roku. Został ściśle uregulowany w Karcie Nauczyciela oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda ścieżka awansu zawodowego nauczyciela? Przeczytaj nasz artykuł.

Praca na statku – jak zostać marynarzem?

praca na statku

Praca na statkach daje wiele możliwości – można liczyć na wysokie zarobki, niezapomniane przygody i zwiedzanie najdalszych zakątków świata. Dla wielu osób to wymarzone zajęcie, ale należy mieć świadomość, że wymaga dużej wiedzy i umiejętności, a także wiąże się z długą rozłąką z rodziną. Taka praca naprawdę jest osiągalna, ale przed jej rozpoczęciem warto lepiej zorientować się w temacie. Dowiedz się, jak zostać marynarzem i jak wygląda praca na morzu.

Karta MultiSport – co to jest karta MultiSport i jak ją zdobyć?

karta multisport

Motywacja w pracy jest niezwykle ważna, doskonale wiedzą o tym również pracodawcy. Chcąc poprawić atmosferę w miejscu pracy i zachęcić do większego zaangażowania, poza gratyfikacjami finansowymi, decydują się także na przyznawanie benefitów pozapłacowych. Mają one być bodźcem do działania i zwiększać przywiązanie do firmy. Jednym z często wybieranych benefitów jest karta MultiSport. Nie wiesz, jak działa karta MultiSport? A może zastanawiasz się, co daje karta MultiSport? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jak napisać CV i dopasować je do konkretnej oferty pracy?

CV praca

Dobrze napisane CV to jeden z podstawowych warunków otrzymania zatrudnienia. Jest ono pierwszym dokumentem, z którym zapoznaje się potencjalny pracodawca, dlatego dopasowanie go do konkretnej oferty pracy znacząco zwiększa Twoje szanse w procesie rekrutacji. Oczywiście, nie warto umieszczać w nim fałszywych informacji, aby zostać zauważonym. W sytuacji, gdy nie posiadasz odpowiednich kompetencji, po prostu nie aplikuj na dane stanowisko. Jeśli spełniasz stawiane wymagania – udowodnij, że jesteś idealnym kandydatem. Sprawdź, jak to zrobić.

Freelancer – kim jest freelancer i jak wygląda praca freelancera?

freelancer

Praca jako freelancer z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. To kusząca alternatywa dla każdego, kto ceni sobie elastyczny czas pracy, brak nadzoru, możliwość pracowania z dowolnego miejsca na ziemi i pełną kontrolę nad realizowanymi zleceniami. Wraz z rozwojem technologii, praca na etacie przestaje być oczywistym wyborem. Czy freelancing to wymarzone zajęcie dla Ciebie? Poznaj plusy i minusy samozatrudnienia i sprawdź, jak zostać freelancerem?

Urlop ojcowski 2022 – ile trwa urlop ojcowski?

urlop ojcowski 2021

Współcześni ojcowie coraz częściej angażują się w opiekę nad dziećmi i nie chodzi tylko o wspólną zabawę, ale też podstawowe obowiązki np. przewijanie, karmienie czy kąpiel. Wielu z nich decyduje się także na urlop ojcowski, a niekiedy również tzw. tacierzyński. Jaka jest różnica pomiędzy tymi urlopami? Kiedy i jak możesz zgłosić chęć ich wykorzystania? Ile czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego? Dowiedz się więcej na temat przysługujących Ci możliwości i spędzaj ze swoim dzieckiem więcej czasu.

Praca na pół etatu – jak wygląda zatrudnienie na pół etatu?

praca na pół etatu

Jedną z oferowanych przez firmy form zatrudnienia jest umowa na pół etatu. Praca w niepełnym wymiarze godzin może okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą poświęcić mniejszą ilość czasu na pracę o charakterze zarobkowym, najczęściej dlatego, by móc pogodzić ją z innymi obowiązkami. Jak wygląda umowa o pracę na ½ etatu i co należy wiedzieć przed jej podpisaniem? Poznaj prawa i obowiązki pracownika półetatowego.

Urlop wypoczynkowy – Jak obliczyć urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego?

Obawiasz się, że Twoje wakacyjne plany nie dojdą do skutku, ponieważ pracodawca odmówi Ci udzielenia urlopu wypoczynkowego? Nie wiesz, jak wygląda kwestia wynagrodzenia w trakcie jego trwania? I wreszcie; ile dni wolnych Ci jeszcze pozostało do końca roku? Sprawdź, jak liczyć urlop wypoczynkowy? Kiedy pracodawca może odmówić urlopu i czy w ogóle ma do tego prawo?

Urlop macierzyński 2022 – ile trwa urlop macierzyński?

ile trwa urlop macierzyński

Każda kobieta, która objęta jest ubezpieczeniem społecznym, może liczyć na przywileje związane z macierzyństwem. W czasie, w którym ze względu na urodzenie dziecka nie wykonujesz działalności zawodowej, należy Ci się zasiłek macierzyński. Ile trwa macierzyński? Kto płaci za urlop macierzyński? Jakie są inne rodzaje urlopów związanych z rodzicielstwem i czy przysługują każdej kobiecie? W tym artykule udzielamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.