CV praca

Dobrze napisane CV to jeden z podstawowych warunków otrzymania zatrudnienia. Jest ono pierwszym dokumentem, z którym zapoznaje się potencjalny pracodawca, dlatego dopasowanie go do konkretnej oferty pracy znacząco zwiększa Twoje szanse w procesie rekrutacji. Oczywiście, nie warto umieszczać w nim fałszywych informacji, aby zostać zauważonym. W sytuacji, gdy nie posiadasz odpowiednich kompetencji, po prostu nie aplikuj na dane stanowisko. Jeśli spełniasz stawiane wymagania – udowodnij, że jesteś idealnym kandydatem. Sprawdź, jak napisać CV do pracy i dopasować je do konkretnej oferty!

Jak napisać CV do pracy? Dowiedz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak się pisze CV o pracę? Dlaczego CV powinno być dopasowane do oferty pracy?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby poszukujące pracy jest wysyłanie tego samego CV do wielu firm. Oznacza to, że tworzą CV ogólne, tzw. Master CV i aplikują na każde stanowisko, które jest dla nich interesujące. Problem polega na tym, że pracodawcy oczekują konkretnych umiejętności i kompetencji od kandydatów. Jeśli ich nie odnajdą – nie otrzymasz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Wyobraź sobie, że jesteś grafikiem komputerowym i właśnie znalazłeś idealną ofertę pracy, postanawiasz więc na nią aplikować. Możesz pochwalić się 5-letnim doświadczeniem w branży, posiadasz niezbędne umiejętności i kwalifikacje. Dysponujesz bogatym portfolio, a  tworzenie kreacji wizualnych to dla Ciebie pestka. Co może pójść nie tak? Jeśli zbyt ogólnikowo opiszesz swoje osiągnięcia, pracodawca nie zainteresuje się Twoją aplikacją i nie zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Sprawdź, jak stworzyć profesjonalne CV grafika komputerowego

CV powinno być dopasowane do oferty pracy, a jednocześnie zawierać słowa kluczowe, zawarte w ofercie pracy. Główne dane należy wyeksponować, a istotne informacje zapisać pogrubioną czcionką. Rekruterzy poświęcają niewiele czasu poszczególnym aplikacjom. Jeśli nie wyróżnisz się już na etapie pierwszej weryfikacji, możesz stracić szansę na zatrudnienie.

Dokumenty aplikacyjne dostosowane do oferty pracy mają odpowiadać na potrzeby pracodawcy. Dlatego Twoim zadaniem jest zmiana toku myślenia i przedstawienie swojego doświadczenia zawodowego oraz umiejętności w sposób, którego oczekuje pracodawca. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w opisie stanowiska, dlatego dokonaj szczegółowej analizy ogłoszenia.

Jak napisać CV o pracę? Jakie korzyści ma analiza oferty pracy?

 • Analiza oferty pozwoli Ci przede wszystkim ocenić czy jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko i czy posiadasz wymagane kompetencje. Odpowiedź na tak postawione pytania sprawi, że unikniesz ewentualnego rozczarowania;
 • Ułatwia także dopasowanie dokumentów aplikacyjnych do konkretnych wymagań.

Jak napisać CV do pracy w szkole? Zobacz przykładowe CV nauczyciela:

Jak napisać proste CV do pracy i znaleźć słowa kluczowe?

Jeśli zaczynasz szukać pracy i wpadła Ci w oko interesująca oferta, najpierw bardzo dokładnie ją przeczytaj. Szukając najważniejszych wymagań, zwróć jednocześnie uwagę na poszczególne słowa kluczowe. Pracodawcy będzie poszukiwał tych samych słów kluczowych w Twoim życiorysie. Jeśli od razu je zauważy, to Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną rosną. Jak znaleźć ważne frazy?

 • Aby znaleźć istotne słowa kluczowe, warto sprawdzić, czy dana informacja powtarza się w ogłoszeniu kilkukrotnie. 
 • Możesz przejrzeć ogłoszenia innych firm na to samo stanowisko i wybrać te, które widnieją także w interesującej Cię ofercie. 
 • Dobrym źródłem wiedzy dla pracowników i pracodawców jest LinkedIn. Jeśli obserwujesz osoby zajmujące stanowisko, na które aplikujesz, wybierz słowa kluczowe powtarzające się w opisie ich umiejętności i doświadczenia, a następnie porównaj z ofertą pracy.
CV do pracy

Jak się pisze CV do pracy? Przykładowa oferta pracy dla kelnerki/kelnera:

Nasze wymagania:

 • doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku (1);
 • umiejętność obsługi gości (2);
 • umiejętność pracy w zespole (3);
 • dbanie o czystość (4);
 • umiejętność telefonicznej obsługi gości (5);
 • znajomość języka angielskiego (6) w stopniu komunikatywnym;
 • zaangażowanie i odpowiedzialność za powierzone zadania;
 • komunikatywność i wysoka kultura osobista.

Jak pisać CV dla kelnerki dopasowane do takiego ogłoszenia?  Jak napisać CV do pracy gotowy wzór:

10.2018 – 08.2021 – Restauracja NOVA (1)

Stanowisko: Kelnerka

Obowiązki:

 • zapewniałam profesjonalną obsługę gości (2);
 • obsługiwałam gości, dbając o najwyższą jakość usług;
 • nadzorowałam pracę 5-osobowego zespołu (3);
 • realizowałam cele sprzedażowe;
 • dbałam o czystość i wygląd sali (4);
 • przyjmowałam telefoniczne rezerwacje stolików (5);
 • obsługiwałam zagranicznych klientów w języku angielskim (6).

Jak się pisze CV do pracy? Przykładowa oferta pracy dla kosmetologa

Wymagania:

 • umiejętność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych na twarz i ciało (1);
 • umiejętność wykonywania manicure i pedicure (2);
 • doświadczenie zawodowe mile widziane;
 • znajomość form masażu (3);
 • umiejętność pracy w zespole;
 • dyspozycyjność;
 • sumienność i dobra organizacja pracy (4);
 • komunikatywność (w tym znajomość języka angielskiego) (5);
 • zaangażowanie.

Przykład doświadczenia w CV kosmetolog dopasowane do oferty pracy – jak napisać CV do pracy gotowy wzór:

11.2015 – 02.2020 – Studio Urody Bella

Stanowisko: kosmetolog

Obowiązki:

 • wykonywałam peeling medyczny twarzy z wykorzystaniem kwasów (1);
 • nakładałam maseczki (1);
 • wykonywałam zabiegi manicure i pedicure metodą klasyczną, hybrydową oraz japońską (2)
 • wykonywałam zabiegi na twarz m.in. kwasy, mikrodermabrazja, oczyszczanie twarzy, mezoterapia mikroigłowa, masaż twarzy (1);
 • wykonywałam zabiegi depilacji;
 • wykonywałam masaż klasyczny, relaksacyjny i tajski (3);
 • organizowałam swoje stanowisko i dbałam o czystość w miejscu pracy (4);
 • obsługiwałam klientki (również w języku angielskim) z zachowaniem najwyższych standardów (5).

Jak widzisz, w obu przypadkach opis doświadczenia został spersonalizowany, skonkretyzowany oraz dopasowany do oczekiwań pracodawcy. Dzięki temu kandydaci wypadną w pełni profesjonalnie, a ich CV zostaną od razu zauważone. Pamiętaj, że to, co zapada w pamięć to konkretne liczby. Poza tym przykłady uwiarygodniają Twoją wiedzę i kompetencje, dlatego zdecydowanie warto je stosować.

CV o pracę jak napisać? Dlaczego dopasowanie CV do oferty pracy przesądza o zatrudnieniu? Przykład CV manager:

Załóżmy, że ubiegasz się o stanowisko Project Managera. Jednym z wymagań zawartych w ogłoszeniu jest doświadczenie w pozyskiwaniu klientów. Jeśli napiszesz, że na poprzednim stanowisku pracy aktywnie pozyskiwałeś i utrzymywałeś relacje z klientami, zostanie to odebrane jako suchy fakt. Znacznie lepiej sprawdzi się stwierdzenie: Pozyskałem 5 kluczowych dla firmy klientów biznesowych, co zwiększyło sprzedaż o 30% w skali roku. W ten sposób pokażesz, że masz doświadczenie w budowaniu relacji z klientami, które przełoży się na sukces firmy, w której chcesz pracować.

Zobacz przykładowe CV managera:

Jak napisać CV do pracy? Które umiejętności umieścić w życiorysie?

Umiejętności w CV to kolejna istotna sekcja, na którą pracodawca zwraca uwagę. Jak zrobić ją poprawnie? Zacznij od stworzenia listy wszystkich swoich umiejętności, uwzględniając te związane z pracą (np. umiejętność tworzenia angażujących treści marketingowych) oraz bardziej ogólne (np. dobra organizacja pracy). Następnie uporządkuj listę i wybierz kompetencje, których wymaga pracodawca w ogłoszeniu. Umiejętności warto ułożyć w odpowiedniej kolejności, tak aby te najważniejsze były widoczne na pierwszy rzut oka.

Hierarchia umiejętności jest bardzo ważna. Wylewność w tym przypadku nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, dlatego przygotowując swoją aplikację szczegółowo przeanalizuj zbieżność Twoich umiejętności z oczekiwaniami pracodawcy. Nie wpisuj wszystkich swoich zalet – pytanie o słabe i mocne strony z pewnością pojawi się na rozmowie rekrutacyjnej. Będąc trafny i rzetelny, zyskasz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji.

CV jak napisać

Jak pisze się CV do pracy? Umiejętności dzieli się zwykle na 3 grupy: 

 • umiejętności specjalistyczne (1) – są najważniejsze w CV, związane bezpośrednio z Twoją pracą, dlatego powinny znaleźć się na samej górze dokumentu;
 • umiejętności uniwersalne (2) – to rodzaj umiejętności, które można wykorzystać na wielu stanowiskach np. prawo jazdy kat. B, znajomość języka obcego lub pakietu Ms Office;
 • umiejętności adaptacyjne (3) inaczej kompetencje miękkie, kiedyś uznawane są za najmniej ważne, w tym momencie coraz więcej pracodawców zwraca na nie uwagę. Może to być umiejętność pracy pod presją czasu, praca zespołowa czy kreatywność.

Na przykładzie podsumowania zawodowego w CV logistyka, pomożemy Ci je rozróżnić:

Jestem specjalistą ds. logistyki z ponad 4-letnim doświadczeniem zawodowym w branży transportowej. Zajmuję się organizacją i nadzorem przepływu towarów oraz dostarczaniem surowców na rynek (1). Biegle posługuję się językiem niemieckim (2). Potrafię pracować pod presją czasu (3). Szukam nowych możliwości rozwoju.

Jak się pisze CV do pracy i czy warto uwzględniać zainteresowania?

Wiele osób pomija zainteresowania w swoim CV. Okazuje się jednak, że pasje powiązane z danym stanowiskiem pracy, również stanowią ważny element życiorysu. W ten sposób zaprezentujesz się jako osoba ciekawa i zaangażowana. Pracownicy, którzy lubią swoją pracę, zwykle są bardziej efektywni, dlatego to ceniona cecha u kandydatów.

Jak napisać CV do pracy w sklepie? Zobacz przykładowe CV sprzedawcy:

Jak napisać CV do pierwszej pracy?

Jak napisać CV do pracy bez doświadczenia? Idealne CV dopasowane do oferty pracy to również umiejętność automarketingu. Brak doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji na konkretnym stanowisku nie musi Cię skreślić, jeśli udowodnisz, że wymagane umiejętności wykorzystywałeś w innych sytuacjach – pokrewne stanowisko, wolontariat czy studia podyplomowe. Dodatkowo warto podkreślić swoje zaangażowanie, chęć nauki lub gotowość do zmian (przebranżowienie i przekwalifikowanie – sprawdź, jak zrobić to odpowiednio). Te wskazówki okażą się szczególnie przydatne jeśli tworzysz swoje pierwsze CV lub ubiegasz się o staż.

Jak napisać pierwsze CV do pracy? Sprawdź nasze wzory CV:

Sprawdź też nasz artykuł: praca sezonowa i zobacz, jak napisać CV do pracy sezonowej

Aby stworzyć prawidłowe CV do pracy, wystarczy dojść do wprawy

Wiele osób może dojść do wniosku, że dopasowywanie dokumentów do konkretnej oferty pracy jest trudne i czasochłonne. Tymczasem aplikowanie na mniejszą liczbę ogłoszeń, ale bardziej odpowiadającym Twoim kompetencjom, sprawdzi się lepiej i otworzy Ci nowe ścieżki rozwoju i kariery. Nie chodzi o to, aby pisać rzeczy niezgodne z prawdą, a o to, by wybrać cechy, które posiadasz i dopasować je do oczekiwań pracodawcy. Kilka dokumentów stworzonych w taki sposób, pozwoli Ci dojść do wprawy, a wtedy tworzenie CV będzie szybkie. 

pisanie CV

Jeśli jeszcze bardziej chcesz skrócić ten czas, skorzystaj z naszego kreatora CV. Wystarczy, że puste rubryki uzupełnisz wybranymi przez siebie informacjami, a będziesz mógł wygenerować nowoczesne CV w formacie PDF. Przygotowane przez specjalistów ds. rekrutacji gotowe szablony to propozycje zgodne z najnowszymi trendami i dopasowane do aktualnych wymogów rekrutacyjnych.

Dowiedz się więcej z naszych artykułów:

Ile trwa urlop ojcowski?
Praca na pół etatu
Jak napisać CV i list motywacyjny pielęgniarki?
Urlop macierzyński 2021
Przerwa w pracy
Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Jak napisać proste CV do pracy dopasowane do ogłoszenia? Podsumowanie

Dopasowanie do oferty pracy to jedna z kluczowych zasad pozwalająca wyróżnić kandydaturę i tym samym zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie. Przestrzeganie określonych wymogów pomaga w karierze. Nie tylko dlatego, że sprawiasz wrażenie idealnej osoby na dane stanowisko, ale świadczy też o Twoim zaangażowaniu i chęci do pracy, a to ważne cechy na każdym stanowisku.

 1. Przede wszystkim poznaj firmę, w której chcesz pracować. Warto zorientować się, jaką ma specyfikę i w którym kierunku będziesz mógł się rozwijać. To ułatwi Ci podjęcie decyzji czy chcesz pracować w tym miejscu i sprawi, że lepiej dopasujesz się do oczekiwań pracodawcy.
 2. Dokładnie przeanalizuj treść ogłoszenia o pracę. Szczególną uwagę zwróć na wymagania i jeśli je spełniasz, koniecznie zawrzyj je w swoim CV. Jeśli nie posiadasz jeszcze doświadczenia, ale posiadasz oczekiwane kompetencje miękkie, jak np. punktualność, sumienność czy umiejętność pracy pod presją czasu – możesz dzięki temu zdobyć swoją wymarzoną pracę.
 3. Warto zastanowić się nad tym, czy spełniasz się zawarte w ofercie oczekiwania. Jeśli poszukiwana jest osoba z wieloletnim doświadczeniem, a Ty jesteś dopiero na początku swojej kariery zawodowej- lepiej zrezygnuj z aplikowania, ponieważ Twoje szanse na zatrudnienie w tej firmie są znikome.
 4. Zamieszczaj informacje istotne z perspektywy pracodawcy. Dobre CV ma być treściwe i w najlepszym świetle prezentować Twoją kandydaturę. Ubiegasz się o stanowisko managera w dużej firmie? Pomiń kwestię kursu baristycznego, chyba że starasz się o posadę kelnerki, wtedy będzie to kluczowa wiadomość dla pracodawcy.
 5. CV powinno być dopasowany do oferty pracy, ale także aktualne. Z wiekiem zmienia się wygląd człowieka oraz jego zainteresowania, dlatego zadbaj o aktualizowanie doświadczenia, odpowiednie zdjęcie w CV i obecne hobby. 
jak stworzyć CV

Skorzystaj z naszych porad i zyskaj pracę dopasowaną do Twoich kompetencji. Życzymy powodzenia!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zajrzyj do naszych pozostałych artykułów:

List motywacyjny pracownik socjalny – stwórz CV pracownika socjalnego
Urlop wypoczynkowy – Jak obliczyć urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego?
Jak napisać wypowiedzenie z pracy? Wzór wypowiedzenia umowy o pracę
CV kucharz: porady, które pomogą Ci stworzyć profesjonalny list motywacyjny i CV dla kucharza
Jak stworzyć profesjonalne CV dla elektryka?
Gotowe wzory CV do wypełnienia – Zobacz 24 szablony CV do pobrania
Jak napisać list motywacyjny do urzędu? – CV do urzędu