jak dorobić

Studiujesz i szukasz pracy dorywczej, którą mógłbyś pogodzić z nauką? A może jesteś zatrudniony na pełen etat, ale chciałbyś zarobić więcej? Dobrym rozwiązaniem może okazać się praca dodatkowa! W wielu przypadkach będzie Ci łatwo ją dopasować do aktualnego grafiku. Nie zawsze jednak okaże się to bezproblemowe. Z czym wiąże się takie zatrudnienie i jaki sposób na dodatkowy zarobek okaże się dla Ciebie odpowiedni?

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dodatkowa praca – jakie są drogi do dodatkowego zarobku?

Każdy z nas szuka pracy, która będzie odpowiadać jego zainteresowaniom. Do tego dobrze, aby obowiązki były powiązane z wykształceniem oraz doświadczeniem, które już posiadłeś. Z drugiej strony praca dorywcza może być ciekawym oderwaniem od dotychczasowych obowiązków, próbą robienia czegoś innego. Dzięki temu nie znudzisz się zawodem. Która z możliwości najbardziej Ci odpowiada?

Prace dorywcze – pomysły na zarabianie

 • Kasjer / kasjerka – choć w niektórych ofertach wymagana jest umiejętność obsługi kasy fiskalnej, zainteresowanie daną branżą czy chęć do pracy z ludźmi – nie są to wygórowane oczekiwania. Jesteś w stanie zdobyć zatrudnienie w tym sektorze bez wieloletniego doświadczenia. W tym zawodzie możesz liczyć na zarobki w wysokości około 3 390 zł brutto przy pracy na pełen etat.
 • Praktykant/stażysta – jest to bardziej oferta dla uczniów i studentów. Jeżeli jesteś na tym etapie edukacji i chcesz sobie dorobić, warto przemyśleć propozycję płatnego stażu (np. staż z urzędu pracy). Jednocześnie wykorzystasz go na zdobywanie doświadczenia, co przyda się w przyszłości. Zarobki na praktykach nie są zbyt wysokie. Mogą sięgać minimalnej krajowej, chociaż czasami są nawet niższe.
 • Pracownik produkcji – na stanowiskach związanych z pracą fizyczną także znajdziesz oferty, w których nie wymaga się doświadczenia, ale nie będą to wszystkie z nich. Decydując się na taką formę zatrudnienia, musisz liczyć się z możliwością pracy w systemie zmianowym. Jeżeli dobrze ustalisz swój grafik jesteś w stanie dostosować swoją zmianę do innych zajęć. Możesz tu liczyć na zarobki w wysokości 4 000 – 6 000 zł brutto miesięcznie za pełny etat. W przypadku części etatu jest to zależne od liczby godzin, które przepracujesz.
jak dorobić do pensji
 • Praca w gastronomii – jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród studentów. Stanowisko kelnerki czy barmana nie wymaga doświadczenia, a grafik ustalany jest z wyprzedzeniem. Wynagrodzenie w tym sektorze wynosi nawet około 3 470 zł brutto. Do wypłaty należy też doliczyć ewentualne napiwki. Często stanowią one sporą część zarobków. Zacznij więc od przygotowania CV kelnera / kelnerki.
 • Sprzątanie – praca w tym sektorze nie wymaga doświadczenia. Może ona odnosić się do prywatnych zleceń, takich jak sprzątanie domu, jak i komercyjnych, dotyczących np. porządkowania biur czy hal produkcyjnych. W niektórych firmach standardem są stawki nawet 40 zł brutto za godzinę, choć z niższymi stawkami też się spotkasz. 

CV dla osoby sprzątającej pozwoli Ci zdobyć zatrudnienie

 • Wsparcie pracy sklepu – to kolejne ze stanowisk, na których nie wymaga się wcześniejszego doświadczenia. Twoje obowiązki będą mieć związek przede wszystkim z wykładaniem towaru na półki czy dbaniem o czystość. Jeżeli zatrudnienie dotyczy sklepu spożywczego to konieczne okaże się posiadanie książeczki sanepidowskiej. Wynagrodzenie za pełny etat wyniesie około 3400 – 4000 zł brutto. 
 • Prowadzenie dodatkowych zajęć dla dzieci – płatne lekcje, na które rodzice często zapisują swoje pociechy, potrzebują animatorów. Spraw, aby czas spędzony na nauce, był dla nich także zabawą! Wymagania, które możesz napotkać to doświadczenie w pracy z dziećmi, empatia oraz sympatyczne podejście do podopiecznych. Jeżeli zajęcia będą profilowane – istotne może okazać się także odpowiednie wykształcenie z tego zakresu. W tej branży często stawka zależna jest od czasu pracy i jest to 60 – 80 zł brutto za godzinę.
 • Lektor języka angielskiego – prowadzenie lekcji nie tylko dla dzieci wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Certyfikat znajomości języka lub ukończone studia na właściwej filologii są przepustką do tego zawodu. Stawka jest często ustalana w zależności od liczby przeprowadzanych lekcji w miesiącu oraz wieku i liczebności grup, które uczysz. Szkoły językowe w ofertach podają jednak zróżnicowane wynagrodzenia, w granicach 3 500 – 5 500 zł brutto miesięcznie. 

Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich

praca dodatkowa w domu
 • Telefoniczny doradca klienta – wymagania na to stanowisko nie są dokładnie sprecyzowane. W tym przypadku liczą się głównie umiejętności miękkie, w tym interpersonalne. Zarobki konsultantów są szacowane na średnio 4 120 zł brutto. Oczywiście jest to w dużej mierze zależne od wysokości etatu. Przy pełnym wymiarze pracy wynagrodzenie może wynosić nawet powyżej 5 160 zł brutto. 
 • Przewóz osób – na popularności coraz bardziej zyskują firmy takie jak Uber, gdzie możesz pracować wieczorami lub w weekendy. Dzięki temu ta posada nie będzie kolidować z innymi zajęciami. Zarobki są dość wysokie, ale niestety uzależnione od klientów. Jeżeli dużo osób skorzysta z Twoich usług, możesz otrzymać nawet 1800 za mniej niż 20 godzin pracy w miesiącu.

Chcesz pracować jako kierowca? Stwórz CV kierowcy

 • Opieka nad osobami starszymi lub dziećmi – jeżeli odpowiadają Ci godziny, w których Twoi pracodawcy muszą zostawić małe dziecko lub starszego członka rodziny samych – możesz pomóc w ich opiece. Wymagania są tu jednak trudne do określenia, gdyż wszystko zależy od konkretnych klientów. Niektórzy mogą koniecznie wymagać, abyś do ich dziecka mówił w języku obcym, z kolei inni będą żądać wykształcenia pielęgniarskiego przy zajmowaniu się schorowanym dziadkiem czy babcią. Tutaj także  zarobki mogą wahać się w różnych zakresach – zależy to od wymagań oraz liczby godzin, jaką spędzasz na opiece. 
 • Praca hostessy – zastanawiasz się czym zajmuje się hostessa? Zawód ten wiąże się zazwyczaj z witaniem gości na uroczystościach lub promowaniem danego produktu / zachęcaniem do skorzystania z usług. Zarobki hostessy są zależne od rodzaju wydarzenia. Mogą one więc wynosić zarówno 15 jak i 50 zł za godzinę. Jeżeli wydarzenie organizowane jest na wysoką skalę – możesz liczyć na jeszcze więcej. 
 • Praca instruktora fitness – jeśli kochasz ruch i chcesz swoją pasją zarazić innych – możesz zacząć prowadzić zajęcia fitness. Wystarczy, że ukończysz odpowiedni kurs, trwający zazwyczaj około 7 – 8 dni. Oprócz tego powinieneś być wysportowany, aby móc prawidłowo wykonać wszystkie ćwiczenia. Zarobki są zależne od tego, ile osób zechce przyjść na Twoje zajęcia. Średnie wynagrodzenie wynosi 3 020 zł brutto.
prace dorywcze
 • Wyprowadzanie psów – wiele osób ma czworonożnego przyjaciela, ale z powodu pracy nie może mu zapewnić odpowiednio długich spacerów. Zaoferuj swoją pomoc i zarabiaj, spacerując z psami! Stawka waha się w okolicach 25 do nawet 50 zł za wyjście lub godzinę spaceru. 
 • Korepetycje – posiadasz dużą wiedzę z danego przedmiotu i wiesz jak ją przekazać? Możesz pracować jako korepetytor. Zawód ten stał się popularny zwłaszcza wśród studentów, którzy nauczają młodsze roczniki. Stawka jest zazwyczaj zależna od zakresu materiału, czasu trwania lekcji oraz rodzaju spotkań. Możliwe jest bowiem realizowanie lekcji w formie zdalnej, jak i z dojazdem do klienta. Wynagrodzenie wynosi średnio około 40 złotych za godzinę.
 • Produkcja wytworów artystycznych – jeżeli masz talent artystyczny, potrafisz malować/rysować/haftować, jesteś kreatywny – wykorzystaj to! Możesz własnoręcznie szyć ubrania lub je przerabiać. Malowanie naczyń oraz obrazów także stało się popularne. Twoje zarobki będą zależne od jakości wykonanych rzeczy i liczby klientów. Zadbaj o renomę w internecie i poprzez znajomych. Najważniejsze to zacząć!
 • Tłumaczenia – jeżeli posługujesz się biegle jakimś językiem obcym możesz to wykorzystać i wykonywać tłumaczenia tekstów. W tym zawodzie jesteś w stanie zajmować się swoimi obowiązkami bezpośrednio z domu. Jeżeli pracujesz odpowiednio dużo, to jesteś w stanie zarabiać nawet 5 000 zł brutto miesięcznie. Duże znaczenie ma tu jednak język przekładu. Przy znajomości języków takich jak chiński czy japoński możesz liczyć na wyższe wynagrodzenie. Zaletą jest także umiejętność przekładania zarówno na język polski, jak i angielski. Wynagrodzenie wzrasta wtedy i wynosi około 7 000 zł brutto przy pełnym wymiarze pracy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV
 • Tester – jeżeli chcesz zbliżyć się do branży IT, możesz zostać płatnym testerem oprogramowań. Praca ta polega na sprawdzeniu, czy gotowa aplikacja spełnia wymogi klienta i będzie sprawna w użytkowaniu. Zarobki przy pełnym wymiarze pracy, już na początku kariery mogą wynosić około 4 890 zł brutto.
 • Rozdawanie ulotek – choć zarobki nie są zbyt wysokie, bo wynoszą około 16 – 20 zł za godzinę lub maksymalnie 10 gr za ulotkę. Praca nie jest przy tym trudna – polega na rozdawaniu ulotek przechodniom lub wrzucaniu ich do skrzynek na listy. Musisz jednak przygotować się na to, że warunki atmosferyczne nie zawsze będą sprzyjające, a przechodnie raczej niechętnie przyjmują ulotki.
 • Sprzedaż wyrobów cukierniczych – jeśli dobrze czujesz się w kuchni i posiadasz umiejętności cukiernicze możesz piec ciasta i torty na różne uroczystości. Ważne, abyś wyróżniał się wśród konkurencji. Lepsza cena lub bardziej kreatywne wypieki mogą zaważyć na Twoim sukcesie. Zacznij od proponowania wypieków znajomym. Pamiętaj o aktualnej książeczce sanepidowskiej.
dorywcze prace

Zauważ, że w każdej dziedzinie mogą być poszukiwani pracownicy na część etatu – dokładnie przejrzyj interesujące Cię branżę, a może uda Ci się znaleźć wymarzoną ofertę.

Sprawdź też, jak i gdzie szukać pracy?

Praca dodatkowa w domu – który z zawodów może być wykonywany zdalnie?

Chcesz zyskać dodatkowe źródło dochodu, ale jednocześnie potrzebujesz elastycznych godzin pracy? Może jesteś na studiach dziennych i Twój plan zajęć to wiele okienek i długie przerwy między wykładami? Rozważ pracę zdalną!

Zarabianie przez internet 2023 – tutaj znajdziesz więcej informacji

Jak dorobić do pensji w domu – która praca dodatkowa może być wykonywana zdalnie?

Oto lista przykładowych zawodów, którymi możesz się zająć nie ruszając się z domu czy uczelni:

 1. Korepetytor – jeśli uzgodnisz ze swoimi uczniami, że Wasze lekcje będą odbywać się zdalnie, to nie musisz martwić się o dojazd. Istnieje też możliwość, że uczeń sam dojedzie na miejsce zajęć, czyli np. do twojego domu.
 2. Produkcja wytworów artystycznych – to Twoje dzieła. W domu bez problemu wykonasz swoją pracę w spokoju.
 3. Tłumaczenia – jeżeli Twoja praca liczona jest od liczby przełożonych tekstów, to prawdopodobnie możesz się tym zająć w dowolnej chwili.
 4. Przygotowywanie wyrobów cukierniczych – jeśli prowadzisz własną firmę i dopiero zaczynasz biznes, możesz produkować swoje wytwory w domowej kuchni. 
 5. Copywriting – jeśli jesteś dobry w pisaniu i chcesz spróbować swoich sił w marketingu, możesz pisać teksty na zlecenie.
Zobacz profesjonalne CV copywritera

Praca dodatkowa po godzinach – gdzie szukać ofert?

Zastanawiasz się jak i gdzie szukać pracy? Zacznij od wyboru sektorów, w których dobrze byś się czuł. Obecnie najprostszą drogą do znalezienia oferty pracy jest internet. Wejdź na jeden z portali, które gromadzą propozycje zatrudnienia. Spośród możliwych opcji wybierz “praca tymczasowa”, “praca na pół etatu” lub “praca dorywcza / dodatkowa”. Koniecznie pamiętaj o zaznaczeniu jaka miejscowość Cię interesuje (i jaka dzielnica – jeśli jest to większe miasto). Czasami dostępne są też atrakcyjne oferty pod hasłem “praca sezonowa”. Jak dorobić do pensji przed sylwestrem? Zostać świętym mikołajem! Z kolei latem prace dodatkowe mogą dotyczyć zbierania owoców czy pracy w hotelach, gdzie wzrasta zapotrzebowanie na pomoc w okresie wakacyjnym. 

dodatkowa praca

Praca dodatkowa / po godzinach – czy wszystkie oferty są bezpieczne?

Nie wszystkie propozycje zatrudnienia są odpowiednie. Zdarzają się sytuacje, w których oszuści chcą wykorzystać Twoją naiwność. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji?

 1. Bądź ostrożny – jeżeli pracodawca wymaga od Ciebie skanu dowodu osobistego, przelewu jakiejś kwoty czy opłacenia szkolenia – nie daj się nabrać!
 2. Sprawdź pracodawcę – czy firma, do której chcesz aplikować, posiada profile w mediach społecznościowych i aktywnie je prowadzi? Czy istnieje możliwość oceny ich działalności? Jeśli nie – zastanów się, zanim wyślesz CV.
 3. Nie wierz zbyt hojnym ofertom – zbyt wysoka stawka powinna budzić Twoje wątpliwości. Tego typu propozycje mogą kończyć się kradzieżą pieniędzy lub Twoich danych.
 4. Uważaj na oferty, które zawierają błędy w treści. Literówki i błędy ortograficzne powinny wzbudzać wątpliwości – zwłaszcza, gdy jest ich więcej. Sprawdź też: Najczęstsze błędy podczas pisania CV.
 5. Kontakt do pracodawcy powinien być możliwy przez różne komunikatory. Zarówno adres e -mail, numer telefonu, jak i konto w mediach społecznościowych są dobrym sposobem na nawiązanie go. Jeżeli w ofercie nie zostało to podane – nie bądź zbyt ufny wobec tej firmy.
 6. Aby przekonać się, czy firma jest wiarygodna i istnieje naprawdę – sprawdź w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) nazwę firmy, numer REGON lub NIP.
 7. Uważnie sprawdź treść umowy – jeżeli postanowiłeś przyjąć ofertę pracy, dokładnie sprawdź czy wszystkie zapisy w niej są zgodne z ustaleniami. Jeśli coś się nie zgadza, lub nie jesteś czegoś pewny – omów to dokładnie z pracodawcą. Nie podpisuj dokumentu, dopóki wszystkie zapisy nie zostaną wyjaśnione i w razie potrzeby zmienione.

Dowiedz się więcej o możliwościach zatrudnienia:

Umowa na zastępstwo
Umowa na czas nieokreślony
Umowa zlecenie
Umowa B2B

Praca dodatkowa – jak przygotować CV i list motywacyjny?

Fakt, że zamierzasz aplikować do pracy dodatkowej, nie powinien wpływać na to, że mniej się będziesz starał podczas rekrutacji. Jeśli chcesz się wyróżnić i mieć większe szanse na zdobycie zatrudnienia – dobrze przygotuj dokumenty. Profesjonalne CV i list motywacyjny będą sporą pomocą. 

Jak dorobić – konieczne będą CV i list motywacyjny!

Interesuje Cię dodatkowa praca, ale nie jesteś pewien jak napisać CV? A może umiejętność przygotowania tego dokumentu już dawno opanowałeś, ale nie wiesz jak napisać list motywacyjny? Zacznij od przyswojenia sobie najważniejszych zagadnień.

 1. Zawrzyj podsumowanie zawodowe. Wielu kandydatów zapomni o tym aspekcie. Dzięki niemu masz szansę się wyróżnić i zdobyć posadę, o którą się ubiegasz. Umieść je na górze życiorysu. Czym jednak ono jest i jak je napisać? Podsumowanie zawodowe to cel zawodowy w CV. Opisz w paru zdaniach swoje największe osiągnięcia i najważniejsze aspekty z wykształcenia czy umiejętności potrzebnych w pracy.
 2. Pochwal się! Pracodawca musi poznać Twoje mocne strony. Wypisz swoje osiągnięcia i sukcesy. Poinformuj w CV o doświadczeniu, które już posiadasz. Gdzie wcześniej pracowałeś? W jakich miejscach i na jakich stanowiskach robiłeś praktyki? Wszystkie te informacje będą miały znaczenie i zwiększą Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia.
 3. Podaj dokładne informacje o ukończonych szkołach czy poprzednich miejscach pracy. Pamiętaj przy tym, aby skupić się na najważniejszym. Jeśli studiujesz – nie wpisuj szkoły podstawowej czy nawet średniej. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy były one profilowane i może to mieć znaczenie przy rekrutacji.
 4. Dostosuj swoje CV do stanowiska, o który się ubiegasz. Zwróć uwagę na ofertę. Jeśli posiadasz kwalifikacje zawodowe, które są tam wymienione – zacznij od nich. Dzięki temu pracodawca już w pierwszym momencie odniesie wrażenie, że idealnie nadajesz się na to stanowisko. 
 5. Pamiętaj o estetyce dokumentu! Wybierz jedną czcionkę, zastosuj pogrubienia przy najważniejszych fragmentach i wypunktuj, zamiast pisać ciągłym tekstem. Dzięki temu Twój życiorys będzie bardziej przejrzysty. Poza tym zadbaj o to, aby do CV nie wkradły się błędy.
 6. W liście motywacyjnym staraj się nie powtarzać informacji zawartych w CV. Możesz je poszerzyć o dodatkowe informacje, a także dodać kolejne, których nie umieściłeś w CV. Pamiętaj jednak, aby on także był dopasowany do danej oferty pracy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Sprawdź również:

Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Praca w ochronie – jak zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony?
Urlop okolicznościowy ślub
Logistyk – czym zajmuje się logistyk?
Technik weterynarii a weterynarz – jak zostać weterynarzem?
Licencja pilota – jak zostać pilotem?
Czym się zajmuje branża FMCG? Jak znaleźć pracę w tym sektorze?
Jak wygląda praca w HR?
Agent nieruchomości / pośrednik nieruchomości – jak wygląda praca w agencji nieruchomości?
Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Praca w banku – ile zarabia pracownik banku?
Praca w wydawnictwie – co robi redaktor? Ile zarabia korektor?