Wbrew powszechnemu przekonaniu, farmaceuci nie pracują wyłącznie w aptekach, ale też w szpitalach, laboratoriach czy firmach farmaceutycznych. Niezależnie od tego, jakie jest Twoje  wymarzone miejsce pracy, żeby znaleźć zatrudnienie w zawodzie, musisz przygotować CV farmaceuty. To najważniejszy dokument aplikacyjny, dzięki któremu nawiążesz pierwszy kontakt z pracodawcą. Nie wiesz jakie sekcje powinny znaleźć się w Twoim CV? Na jakich elementach skupić największą uwagę oraz czy warto pisać list motywacyjny? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Nasze porady zwiększą Twoje szanse na zatrudnienie – sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Od czego zacząć pisanie CV farmaceuty?

Podsumowanie zawodowe, inaczej cel zawodowy, w wielu krajach stanowi standardowy element CV, jednak w Polsce wciąż jest mało znane. Warto to wykorzystać i za pomocą krótkiego opisu swojej kandydatury wyróżnić się na tle innych.

Na podsumowanie zawodowe składają się najczęściej 3-4 zdania. W tym przypadku zasada “im więcej, tym lepiej” zdecydowanie się nie sprawdzi. Opis zamieszczony na samej górze dokumentu (tuż pod danymi osobowymi) powinien uwzględniać tylko najważniejsze informacje o Tobie, takie jak wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz szczególne umiejętności i osiągnięcia. Wspomnij o tym, czego szukasz w nowym miejscu pracy. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób stworzyć cel zawodowy w CV farmaceuty, postaraj się odpowiedzieć na poniższe pytania:

 • Kim jesteś? Jakie posiadasz wykształcenie? Jakie jest Twoje doświadczenie?
 • Jakie są Twoje umiejętności, szczególne osiągnięcia lub sukcesy?
 • Dlaczego ubiegasz się o pracę w tej właśnie firmie?

CV farmaceuta – przykład podsumowania zawodowego

Jestem farmaceutką z 5-letnim doświadczeniem na stanowisku technika farmacji w aptece. W swojej pracy kieruję się przede wszystkim dobrem i zadowoleniem klientów. Biegle posługuję się językiem angielskim, co często wykorzystuję w mojej codziennej pracy. Szukam zatrudnienia, które pozwoli mi rozwinąć kompetencje sprzedażowe. 

Jak napisać podsumowanie zawodowe bez doświadczenia?

Wiele osób poszukuje stażu, praktyk lub pierwszej pracy. Jak zaprezentować się w pełni profesjonalnie bez doświadczenia? Nie rezygnuj z podsumowania zawodowego, jednak przygotuj je w inny sposób, uwzględniając między innymi:

 • nazwę uczelni i kierunku, który studiujesz;
 • dodatkowe aktywności studenckie oraz szczególne osiągnięcia;
 • wolontariaty i zakres Twoich obowiązków w czasie ich trwania;
 • informację o tym, w jaki sposób Twoja wiedza zdobyta na studiach może pomóc firmie, w której chcesz pracować.
Podsumowanie zawodowe bez doświadczenia – CV farmaceuty: wzór

Jestem absolwentką farmacji na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W trakcie studiów aktywnie uczestniczyłam w kole naukowym, gdzie mogłam rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę z zakresu szeroko rozumianej receptury aptecznej. Odbyłam również roczny staż w jednej z lokalnych aptek. Zdobyte umiejętności pozwolą mi wprowadzić innowacyjne rozwiązania do Państwa firmy. 

Podpowiadamy, jak znaleźć pracę

Praca farmaceuty – na czym polega?

Farmacja jest bardzo szeroką dziedziną wiedzy. Farmaceuta może sprzedawać leki, realizując recepty oraz doradzając klientom apteki. Prowadzić działalność naukową polegającą na opracowywaniu składu, wykonywaniu analiz teoretycznych oraz doświadczeń praktycznych. Farmaceuci zajmują się także analizą składu medykamentów, ich właściwości oraz kontrolą jakości. Mogą pracować w fabryce leków, nadzorując proces ich wytwarzania, dobierając najlepsze metody produkcji oraz wdrażając najnowsze technologie. Należy też wyróżnić przedstawicieli handlowych, którzy w koncernach i firmach farmaceutycznych przedstawiają ofertę i sprzedają leki oraz farmaceutów klinicznych udzielających lekarzowi wskazówek na temat wzajemnej interakcji poszczególnych specyfików.

Farmaceuta musi posiadać dużą wiedzę oraz zainteresowania naukowe z dziedziny chemii lub medycyny. W tym zawodzie liczy się także dobra pamięć, myślenie przyczynowo-skutkowe, umiejętność koncentracji oraz dokładność, a także w zależności od specjalizacji- łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi, wychodzenie z własną inicjatywą czy kreatywność i zamiłowanie do pracy w laboratorium chemicznym. 

Najlepiej płatne zawody w Polsce – zobacz, ile możesz zarabiać

Wybierz jeden z szablonów CV dla farmaceuty

Jak opisać doświadczenie w CV? Technik farmaceutyczny/magister farmacji

Podsumowanie zawodowe pozwoli Ci się wyróżnić, jednak najważniejszym elementem CV farmaceuty niewątpliwie jest doświadczenie zawodowe. Postaraj się opisać je przejrzyście i czytelnie, z zachowaniem odpowiednich zasad. Przedstawiamy je poniżej:

 • odwrócona chronologia – ostatnie miejsce pracy wpisz na górze;
 • data rozpoczęcia i zakończenia pracy na danym stanowisku;
 • nazwa firmy;
 • nazwa stanowiska;
 • szczegółowy opis obowiązków z uwzględnieniem specjalistycznych umiejętności oraz kompetencji miękkich;
 • dopasowanie do wymagań zawartych w ofercie pracy.

W zależności od miejsca, w którym ubiegasz się o pracę, dopasuj zakres obowiązków do danego stanowiska. 

Jeśli interesuje Cię zatrudnienie w koncernie farmaceutycznym, napisz o swoim doświadczeniu w procesie wytwórczym lub w zakresie badań nad lekami. Wspomnij też o konkretnych technikach oraz metodach, którymi się posługiwałeś.

W sytuacji, gdy szukasz pracy w aptece, napisz o swoich relacjach z pacjentami, dostawcami oraz z innymi pracownikami. Jeśli byłeś kierownikiem zmiany, nadzorowałeś dostawy lub szkoliłeś zespół podwładnych, koniecznie o tym wspomnij. Wbrew pozorom, praca w aptece to nie tylko sprzedawanie leków, ale również wiele innych, kluczowych zadań. 

Obowiązki wypisuj jeden pod drugim, punktowo, skracając ich opis do jednej linijki tekstu. Postaraj się opisać wszystkie czynności ważne dla danego stanowiska, ale pomiń te nieistotne lub powtarzalne. Ne chodzi o ilość, ale o pokazanie rekruterowi, że posiadasz profesjonalne doświadczenie.

Jak powinno wyglądać i co powinno zawierać idealne CV?

CV farmacja – przykładowy opis doświadczenia

06.2015 – 05.2021 – Apteka Lorem
Stanowisko: Farmaceuta

Obowiązki:
Fachowe doradztwo w zakresie farmaceutyków;
Organizowanie pracy apteki;
Nadzór nad stanem zaopatrzenia apteki;
Realizowanie wyznaczonego budżetu sprzedażowego;
Doradztwo w zakresie prowadzenia zaleconego leczenia;
Kontrola prawidłowego obiegu dokumentacji związanej z rozliczeniem z NFZ;
Prawidłowe przyjmowanie dostawy i potwierdzanie jej zgodności z zamówieniem;
Praca zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi.

CV farmaceuty – brak doświadczenia

Piszesz swoje pierwsze CV i nie wiesz, co napisać w sekcji doświadczenie zawodowe, jeśli jeszcze go nie nabyłeś? Wspomnij o praktykach, stażach lub innych zajęciach odbywanych w czasie studiów. Tego typu dodatkowe aktywności zaprezentują Cię jako dobrze rokującego pracownika. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak opisać wykształcenie? Technik farmacji/magister farmacji

Ustawa o zawodzie farmaceuty nakazuje posiadanie odpowiedniego wykształcenia, dlatego sekcja “edukacja” jest w CV farmaceuty szczególnie istotna – powinna znaleźć się tuż pod opisem doświadczenia.  

 • Technik farmacji, który ukończył studium policealne lub technikum farmaceutyczne powinien wpisać nazwę szkoły oraz lata nauki, bez uwzględniania niższych stopni edukacji. 
 • Magister farmacji zobowiązany jest wspomnieć o ukończonych studiach oraz zdobytym tytule naukowym. Niższe szczeble w tym przypadku również są zbędne, z wyjątkiem sytuacji, gdy ukończyłeś technikum farmaceutyczne.

CV magister farmacji wzór: sekcja wykształcenie

10.2000 – 02.2006 Warszawski Uniwersytet Medyczny, 
Wydział: Farmaceutyczny
Tytuł: Magister

Więcej o tym, jak wpisać wykształcenie w CV, dowiesz się z naszego poradnika.

Kursy i certyfikaty w CV farmaceuty – wpisywać czy nie?

Farmacja jest dziedziną, w której liczy się rozwój, dlatego jeśli ukończyłeś dodatkowe kursy i szkolenia, koniecznie wspomnij o nich w CV. Osoby, które nie spoczywają na laurach, a nieustannie się dokształcają i chętnie poszerzają swoją wiedzę są szczególnie cenione przez pracodawców.

Przykłady kursów dla farmaceuty
 • Metody zwiększania skuteczności leczenia farmakologicznego;
 • Postępy w farmakoterapii chorób układu krążenia;
 • Współczesna antybiotyko- i chemioterapia chorób infekcyjnych;
 • Leki pediatryczne;
 • Opieka farmaceutyczna dla pacjentów z cukrzycą;
 • Interakcje leków roślinnych;
 • Wyroby medyczne i gazy medyczne.

To tylko niewielka część kursów, w jakich może brać udział farmaceuta. CV to dokument, w którym warto chwalić się zdobytą wiedzą i umiejętnościami. 

Poznaj też inne zawody:

CV dla fryzjera – CV wraz z listem motywacyjnym
CV fotografa – jak stworzyć profesjonalne CV?
CV informatyka – jak napisać dobre CV programisty?
CV kierowca – jak napisać CV dla kierowcy?
CV copywriter – kim jest copywriter?
CV sprzątaczka – co powinno zawierać CV osoby sprzątającej?

Umiejętności i języki w CV farmaceuty

W CV farmaceuty liczą się kompetencje twarde i miękkie. Zanim przystąpisz do uzupełniania tej sekcji, zapoznaj się z treścią ogłoszenia o pracę, aby wpisać te umiejętności, których wymaga pracodawca.

Przykłady umiejętności twardych dla farmaceuty:

 • Obsługa programu Kamsoft;
 • Obsługa pakietu Ms Office;
 • Znajomość Prawa Farmaceutycznego;
 • Praca w systemie GMP;
 • Praca techniką HPLC;
 • Obsługa kasy fiskalnej;
 • Prawo jazdy kat. B.

Przykłady umiejętności miękkich dla farmaceuty

 • Odporność na stres;
 • Łatwość w nawiązywaniu relacji z klientem;
 • Umiejętność zarządzania zespołem;
 • Wysoka kultura osobista;
 • Skrupulatność i dokładność;
 • Analityczne myślenie;
 • Wielozadaniowość;
 • Gotowość do pracy zmianowej.

Jak wpisać języki w CV?

W tym fachu znajomość języków obcych jest dużym atutem. Często stanowi  wymaganie dla osób, które ubiegają się o pracę w międzynarodowym koncernie farmaceutycznym lub w aptece w dużym mieście.

Języki wpisuj wraz z poziomem znajomości, jeśli dodatkowo zdobyłeś certyfikaty w tym zakresie, także o nich wspomnij.

Języki w CV – przykłady:

 • język angielski – C1
 • język niemiecki – B2

Poziomy znajomości języka w CV – dowiedz się więcej

Czy opisywać zainteresowania w CV?

Zainteresowania to sposób, by pokazać swoją osobę w inny sposób niż za pomocą suchych faktów zamieszczonych w CV. Wybierz aktywność, która jest Twoją największą pasją. Jeśli Twoje hobby związane jest z pracą lub pokazuje chęć nauki nowych rzeczy – z pewnością zyskasz przychylność rekruterów.

Zainteresowania – wzór:

Interesuję się zdrowym odżywianiem oraz wpływem naturalnych produktów spożywczych na funkcjonowanie organizmu ludzkiego.

List motywacyjny farmaceuta – pisać czy nie?

List motywacyjny warto przygotować nawet jeśli pracodawca nie wymaga tego w ogłoszeniu. W ten sposób udowodnisz, że zależy Ci na danej pracy i jeszcze bardziej podkreślisz swoje mocne strony. Dokument nie musi być długi, najlepiej, by nie zajmował więcej niż jedną stronę. Zawrzyj w nim tylko najważniejsze informacje o swojej kandydaturze, staraj się jednak nie powielać treści CV, a rozbudować ją o cenne informacje i konkretne przykłady z życia zawodowego. Bazuj na liczbach i procentach, by zwiększyć swoją wiarygodność. Udowodnij, że warto Cię zatrudnić oraz opisz korzyści, jakie przyniesiesz pracodawcy. 

Jeśli chcesz, aby Twój list motywacyjny został przeczytany w całości, już na wstępie musisz zainteresować pracodawcę swoją osobą. Właśnie dlatego odrzuć utarte slogany znalezione w internecie. Postaraj się spersonalizować dokument, pisząc o swoim doświadczeniu i umiejętnościach.

Jak napisać list motywacyjny – sprawdzone sposoby na idealne przedstawienie swojej kandydatury.

List motywacyjny – kwestie formalne

List motywacyjny dla farmaceuty tworzy się na podstawie podobnych zasad, co inne pisma formalne. W prawym górnym rogu dokumentu powinna znaleźć się miejscowość wraz z datą, z kolei w lewym Twoje dane osobowe, a także dane adresata. List motywacyjny rozpoczyna się zwrotem grzecznościowym: Szanowny Panie, Szanowna Pani lub Szanowni Państwo, w zależności od tego, do kogo go kierujesz. Podobnie jest z zakończeniem: “z wyrazami szacunku”  to najczęściej wybierana forma grzecznościowa.

Więcej o zwrotach grzecznościowych: Zwroty grzecznościowe w mailu

List motywacyjny i CV farmaceuty – o czym jeszcze pamiętać?

Elementem, który stanowi wymóg formalny, jest aktualna klauzula RODO ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez niej Twoje CV z całą pewnością nie zostanie rozpatrzone w procesie rekrutacyjnym. Klauzula CV powinna znaleźć się na samym dole dokumentu, napisana mniejszą czcionką niż pozostałe sekcje.

Drugą istotną kwestią są poprawnie wpisane dane osobowe. Dopilnuj, by nie zabrakło Twojego numeru telefonu oraz adresu e-mail. Zrezygnuj natomiast z podawania dokładnego adresu czy stanu cywilnego, te informacje nie są ważne dla rekrutera. Warto, by w CV pojawiło się odpowiednie zdjęcie. Selfie, fotografia rodzinna czy z wakacji na pewno nie będzie dobrym pomysłem. Postaraj się zaprezentować swój wizerunek biznesowo. Zdjęcie w CV powinno być profesjonalne, a przede wszystkim wyraźne i czytelne. Rozmazane będzie prezentować się niedbale i nieelegancko. Dodatkowo dokumenty aplikacyjne powinny zostać wygenerowane i wysłane w formacie PDF, aby nikt niepożądany nie miał możliwości ich edycji.

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykłądowe wzory CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ciekawe CV to spora dawka wiedzy dla osób szukających pracy:

Program do pisania CV
Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich
Referencje w CV – co to są referencje?
Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – jak napisać maila po rozmowie rekrutacyjnej?
Jak napisać dobre CV i wyróżnić je na tle innych kandydatów?
Spis nazw zawodów w Polsce, czyli szukanie pracy idealnej dla nas
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady
Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?
Nowoczesne CV – jak je napisać?