praca w mediach

Praca w mediach wydaje się dla wielu młodych ludzi niezwykle ekscytująca, a kierunki studiów związane z mediami cieszą się dużym zainteresowaniem. Z drugiej strony można spotkać się z opinią, że po dziennikarstwie nie ma pracy, a zarobki w tej branży są niskie. Jeśli jesteś odpowiednio zmotywowany – poradzisz sobie wszędzie. Wystarczy, że dobrze się przygotujesz!

Praca w mediach – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Na czym polega praca w mediach?

Zacznijmy od tego, że media dzielą się na dwie główne kategorie:

 • media tradycyjne (prasa, radio, telewizja) – czyli środki masowego przekazu, które towarzyszą nam od lat,
 • nowe media (media elektroniczne oparte na nowoczesnej technologii) – obecnie najsilniejszym sektorem nowych mediów są media społecznościowe zrzeszające miliardy osób i umożliwiające natychmiastową publikację informacji.

Niezależnie od rodzaju mediów, w których chciałbyś pracować – najpopularniejszym zawodem w tej branży niewątpliwie jest dziennikarz. 

Studia dziennikarskie – warto czy nie?

Wiele osób zastanawia się, czy warto studiować dziennikarstwo? Dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem w branży zgodnie twierdzą, że znacznie lepiej decydować się na specjalistyczne kierunki studiów.

Pracę w mediach możesz rozpocząć niezależnie od wykształcenia. Tak naprawdę liczy się pasja i zaangażowanie. Poza tym wiedza z konkretnego zakresu pozwoli Ci wyspecjalizować się w określonej dziedzinie. 

Mimo wszystko studia dziennikarskie mogą Ci ułatwić start i przyspieszyć Twoją karierę.

Zobacz nasze przykładowe CV!

Jak studia dziennikarskie mogą Ci pomóc w podjęciu pracy w mediach?

 • Poznasz podstawy warsztatu dziennikarskiego – interesujesz się kulturą, polityką, sportem? Jeśli chcesz zostać dziennikarzem wyspecjalizowanym w jednej z tych dziedzin studia dziennikarskie pozwolą Ci nabyć niezbędne umiejętności do CV. Dlatego wybierz uczelnię, która praktykę stawia ponad teorię. Dokładnie zapoznaj się z programem nauczania i sprawdź, czy zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych dziennikarzy. Zwróć również uwagę na warsztaty pisarskie, radiowe i telewizyjne, które pozwolą Ci zaznajomić się z funkcjonowaniem takich miejsc. W ten sposób ocenisz w czym się odnajdujesz i lepiej przygotujesz się do pracy w mediach.
 • Zdobędziesz ważne znajomości – w dzisiejszych czasach networking jest bardzo ważny, szczególnie w mediach, gdzie liczą się znajomości. Na zajęciach będziesz miał okazję poznać zawodowców i zaprezentować im swoje umiejętności. Dodatkowo nawiążesz cenne znajomości z innymi studentami, z którymi być może będziesz w przyszłości pracował.
 • Łatwiej zdobędziesz praktyki zawodowe – bardzo często uczelnie pomagają studentom w zdobyciu praktyk dziennikarskich lub staży w redakcjach. Prowadzący dziennikarze też niekiedy poszukują praktykantów do swoich redakcji. Staże i praktyki dziennikarskie rozwijają kompetencje i pozwalają sprawdzić, jak wygląda ta praca w praktyce.
 • Sprawdzisz, czy dziennikarstwo jest dla Ciebie – studia to najlepsza okazja, by poznać świat mediów i upewnić się czy na pewno jest on dla Ciebie.

Studia dziennikarskie to dobry wybór dla osób, które chcą zdobyć niezbędne umiejętności do tego, aby rozwijać swoją pasję i realizować się w mediach.

Dziennikarz i co poza tym? Jakie jeszcze stanowiska można objąć w mediach?

W mediach można obrać kilka ścieżek zawodowych. Sprzyja temu rozwój nowych mediów, który otwiera szerokie możliwości zatrudnienia. Media potrzebują specjalistów PR dbających o wizerunek firmy. Za nadążanie za zmieniającymi się trendami dbają managerowie social media. Z kolei eksperci ds. marketingu i reklamy zajmują się promowaniem firmy i zaspokojeniem potrzeb odbiorców.

Jak widzisz praca w mediach ma różne oblicza. Możliwości rozwoju są dość elastyczne i umożliwiają podjęcie zatrudnienia w różnych warunkach.

praca dziennikarz

Praca dziennikarz – jak zacząć pracę w mediach? 

Interesuje Cię praca w mediach? Zastanawiasz się, jak zostać dziennikarzem i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Najlepiej zacząć od praktyk lub stażu. Domy mediowe, redakcje czy agencje marketingowe często prowadzą nabory kierowane do młodych i ambitnych osób, które chcą rozwijać się w tej branży. Tak naprawdę staż w redakcji to najlepsza forma zdobywania doświadczenia zawodowego, które w tej dyscyplinie jest niezwykle istotne. 

Najlepsze redakcje każdego dnia otrzymują mnóstwo aplikacji od osób, które tak jak Ty marzą o karierze w mediach. Dlatego jeśli chcesz rozpocząć przygodę z dziennikarstwem czasem warto zacząć od bezpłatnych praktyk i staży. Możesz skorzystać z biura karier na swojej uczelni lub samodzielnie znaleźć staż dziennikarski. Na przykład TVN prowadzi rozbudowany system praktyk i staży dla studentów.

Pamiętaj jednak o ważnej rzeczy – praktyki dziennikarskie nie polegają na parzeniu kawy. Wręcz przeciwnie mają Ci pomóc w rozwoju kariery zawodowej.

To może Ci się przydać: Podanie o praktyki – jak napisać podanie o praktyki zawodowe wzór

Praktyki dziennikarskie / staż dziennikarski – jakie będą Twoje zadania?

Praktyki dziennikarskie będą różniły się w zależności od tego, czy trafisz do redakcji internetowej, gazety, radia lub telewizji. Podstawowy zakres obowiązków powinien być jednak podobny. Jakich zadań możesz się spodziewać na stażu?

 • Research, czyli zbieranie informacji potrzebnych do artykułów (swoich lub pisanych przez innych dziennikarzy).
 • Zbieranie informacji w terenie – np. zdjęcia i materiały wideo z wydarzeń kulturalnych.
 • Pisanie artykułów, zarówno krótszych form, jak np. news, ale często także dłuższych reportaży.
 • Przeprowadzanie sond ulicznych/ wywiadów – te pierwsze dotyczą rozmów z napotkanymi na ulicy przechodniami, z kolei wywiady prowadzone są zwykle ze znanymi osobami.
 • Prowadzenie mediów społecznościowych.
 • Montowanie materiałów audio i wideo.

Jeśli jeszcze nie wybrałeś konkretnej ścieżki, którą chcesz podążać warto spróbować każdego medium, dzięki temu dowiesz się, gdzie czujesz się najlepiej i w którym kierunku powinieneś się rozwijać.

praktyki dziennikarskie

Zobacz też: Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Praca w redakcji – zarobki

Ile zarabia dziennikarz? Ile zarabia się w radiu? Ile zarabia reporter? Ile zarabia komentator sportowy? Zarobki dziennikarzy to kwestia nurtująca większość osób wiążących swoją przyszłość z mediami. Niestety są one bardzo zróżnicowane i zależą od wielkości firmy, działu, czy stanowiska, na którym podejmiesz zatrudnienie. 

Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków dziennikarza wynosi 5290 zł brutto. Ale płace wahają się od 4310 zł brutto do 7090 zł brutto. Z kolei na innych pokrewnych stanowiskach mediana zarobków wynosi:

 • specjalista ds. marketingu – 5290 zł brutto;
 • specjalista ds. PR – 6320 zł brutto;
 • montażysta – 4620 zł brutto;
 • realizator dźwięku – 5410 zł brutto;
 • social media manager – 5670 zł brutto.

Praca redakcja – jak znaleźć?

Aby zdobyć pracę w mediach trzeba się rozwijać, ale też przejąć inicjatywę w działaniu. Pozostając biernym nie osiągniesz sukcesu, o którym marzysz. Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? 

praca redakcja
 • Przede wszystkim dbaj o samorozwój – jeśli chcesz pracować w gazecie staraj się ćwiczyć pisanie. Warto zacząć od portali branżowych, gdzie będziesz poruszać wątki, które Cię interesują. Nawet jeśli nieodpłatnie – taki wpis świetnie prezentuje się w CV. Warto dodatkowo wiedzieć, jak optymalizować artykuły pod wyszukiwarki czyli tzw. SEO. Jest to obecnie przydatna wiedza szczególnie w redakcjach internetowych. Jeśli zaś planujesz karierę w telewizji dobrze opanować obsługę programów do montażu.
 • Rozwijaj swoją markę – jak to zrobić? Poprzez uczestnictwo w konkursach czy aktywne działanie w sieci. Jeśli lubisz pisać – zacznij prowadzić bloga. Jeśli myślisz o pracy w telewizji – załóż kanał na YouTube. W ten sposób oswoisz się z tego typu pracą, a także zyskasz rozgłos.
 • Wyjdź z inicjatywą i rozpocznij walkę o pracę marzeń – jeśli od zawsze wiesz, że chcesz pracować w konkretnej redakcji, ale nie prowadzi ona żadnych aktywnych rekrutacji – zawsze możesz sam wyjść z inicjatywą! Przygotuj materiał, który zechcą opublikować i prześlij do redakcji, a najlepiej redaktora naczelnego. Jeśli materiał będzie dobry być może otrzymasz propozycję stałej współpracy.

Dziennikarstwo praca – gdzie szukać?

Na samym początku zajrzyj na strony internetowe popularnych redakcji lub firm, w których chciałbyś podjąć współpracę. Szukaj zakładek: “Praca”, “Kariera”, “O nas”, czy “Praktyki”. Tam powinieneś znaleźć informacje na temat aktualnie prowadzonych rekrutacji czy ścieżce kariery, jaką możesz podążać.

Inną możliwością jest przegląd popularnych portali ogłoszeniowych. Wystarczy, że w wyszukiwarkę internetową wpiszesz takie hasła, jak: “praca dla dziennikarza”, “praca w mediach Warszawa”, “dziennikarz muzyczny praca”, czy “praca w gazecie”. W ten sposób znajdziesz szeroki wybór ofert pracy – zastosuj specjalny filtry, a dopasujesz je do swoich oczekiwań.

Jak zostać dziennikarzem? Przygotuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne

Kandydatów do pracy w mediach jest wielu. Redakcje otrzymują dziesiątki aplikacji – niestety część z nich trafia do szuflady. Nie każdy kandydat potrafi zaprezentować się w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy. 

Zatem, jak trafić do grona wybranych?

 • Dopasuj dokumenty aplikacyjne do oferty pracy – jeszcze zanim przystąpisz do pisania CV i listu motywacyjnego dokładnie przeanalizuj treść ogłoszenia. Wymagania, które zostały w nim zawarte wypisz na samej górze, dzięki temu pokażesz, że jesteś idealnym kandydatem, a dodatkowo zależy Ci na tym stanowisku.
 • Dodaj podsumowanie zawodowe, które będzie Twoją wizytówką. Kilka krótkich zdań umieszczonych na samej górze CV powinno przekonać rekrutera do zatrudnienia właśnie Ciebie. Napisz w nim o swoim doświadczeniu, kompetencjach, sukcesach i planach związanych z dalszym rozwojem zawodowym.
 • CV i list motywacyjny muszą się uzupełniać – jeśli w liście motywacyjnym zawrzesz te same informacje, co w CV to jego wysyłanie nie ma sensu. List motywacyjny służy temu, aby napisać o sobie coś więcej. To dobra okazja, by opisać sytuacje, w których wykorzystałeś swoje umiejętności. Warto też wspomnieć o tym, co firma zyska dzięki zatrudnieniu Ciebie. 
 • Zadbaj o poprawność i czytelność dokumentów aplikacyjnych – zbite bloki tekstu zdecydowanie nie zachęcają do czytania. Zarówno CV, jak i list motywacyjny powinny być podzielone na sekcje/ akapity, a najważniejsze informacje wyróżnione np. pogrubioną czcionką. Przyjrzyj się także czy nie ma w nich literówek i błędów, które świadczą o nieprofesjonalnym podejściu kandydata. 
praca po dziennikarstwie

Jakie wady i zalety ma praca w mediach?

Jakie wady ma praca po dziennikarstwie?

 • Nieodłącznym towarzyszem tej branży jest stres – często będziesz zmuszony do organizowania swojej pracy pod presją czasu.
 • Ciągła gotowość i bardzo elastyczny czas pracy – historia warta opisania może zdarzyć się o każdej porze, dlatego jako dziennikarz musisz być w gotowości o każdej porze. Możesz zapomnieć o ośmiogodzinnym dniu pracy.
 • Pełna dyspozycyjność – nie chodzi tylko o pracę w porze wieczornej, ale też w weekendy i święta. Pracując w mediach musisz być cały czas dostępny dla pracodawcy.
 • Nie zawsze jest możliwość samodzielnej pracy, ponieważ zdarza się, że trzeba podejmować tematy z góry narzucone, a nie takie, na które mamy ochotę w danym momencie.

Jakie zalety ma praca w mediach?

 • Nieustanny rozwój i nabywanie nowej wiedzy – w tej branży nie można stać w miejscu, co zmusza pracownika do aktywności, która skutkuje rozwojem charakteru, intelektu i osobowości. 
 • Ciągłe poznawanie nowych osób podczas pracy, ale też gal i konferencji. Nawiązywanie nowych kontaktów (networking) to wymiana wiedzy i doświadczeń.
 • Samodzielność – możesz zaprezentować swój sposób myślenia poprzez tworzenie angażujących tematów dla redakcji.
 • Nie ma czasu na nudę – w tym zawodzie nie ma powtarzalnych obowiązków i siedzenia w miejscu.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz dodatkowo:

Customer service – na czym polega customer service i jak rozpocząć pracę?
Jak wygląda rejestracja bezrobotnego w Urzędzie Pracy? [Rejestracja jako bezrobotny online]
List intencyjny – co to jest, jak napisać list intencyjny?
Szablony CV
Zaświadczenie o dochodach oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – wzór
Headhunter – kto to? Czym się zajmuje? Ile zarabia?
Choroba zawodowa – Czy należy Ci się odszkodowanie za chorobę zawodową?
Okresowa ocena pracownika + metody oceniania pracowników
Jak opisać sekcję “o mnie” w CV? Co napisać o sobie w CV?
Wzory CV
Badania medycyny pracy – jakie badania do pracy? Kiedy trzeba wykonać badania lekarskie do pracy?
Jak się nie stresować? Poznaj sprawdzone sposoby na stres!
Rodzinne 2023 – ile wynosi rodzinne? Jakie dokumenty do zasiłku rodzinnego?
Jak poprosić o podwyżkę? Rozmowa o podwyżkę + argumenty do podwyżki
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Mobbing w pracy – co to jest mobbing? Przykłady mobbingu w pracy