barman

Jak wyobrażamy sobie pracę barmana? Stanie za ladą, przygotowywanie drinków, rozmowa z klientami – to główne zadania osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Czy na pewno? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Dobry barman musi wyróżniać się odpowiednimi cechami, dbać o swoją prezencję i zachowanie. Oprócz tego powinien ukończyć stosowne szkolenie. Jak zostać barmanem? Ile kosztuje kurs barmański? Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby poznać odpowiedzi na te (i inne) pytania. Czy praca barmana jest stworzona dla Ciebie?

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Barman – jak nim zostać?

Praca barmana, choć jest normalnym zawodem, bywa często traktowana jako praca dorywcza. Studenci chętnie wybierają tę możliwość, aby dorobić sobie w weekendy czy wieczorami, gdy nie mają już zajęć. Choć grafik faktycznie może być elastyczny na tym stanowisku, to wymagania nie są aż tak zaniżone, jak mogłoby się wydawać. 

Praca barman – zakres obowiązków

Co faktycznie składa się na listę zadań, które barman wykonuje na każdej swojej zmianie?

 • Dbanie o odpowiedni wygląd w pracy (swoją osobą musi reprezentować cały bar);
 • dopilnowanie, aby niczego nie zabrakło w asortymencie;
 • rzetelna i staranna obsługa klientów;
 • rozliczanie kasy przy zamykaniu baru lub na końcu zmiany;
 • poszerzanie wiedzy i umiejętności w tematyce przygotowywania drinków;
 • dbanie o prezencję lokalu – sprzątanie, wycieranie blatu, polerowanie szklanych naczyń.

Barman – co na początek?

Najważniejsza jest praktyka, więc jeśli chcesz podjąć pracę jako barman, musisz dobrze się podszkolić. Zacznij od trenowania w domu lub ze znajomym, który już zna się na rzeczy. Warto nauczyć się przepisów na najłatwiejsze drinki. Nie dość, że będziesz je mógł wykorzystywać na imprezach, to jeszcze pracodawca chętniej Cię przyjmie, gdy już będziesz posiadał podstawowe umiejętności.

na czym polega praca barmana

Gdy postanowisz rozpocząć pracę – zacznij od małych barów. Nie bój się powiedzieć, że dopiero uczysz się tego fachu. Pracodawca musi wiedzieć, że jest Ci potrzebne początkowe przeszkolenie. W przeciwnym razie, jeśli będziesz, udawał, że świetnie znasz się na rzeczy – poczuje się oszukany i z łatwością wręczy Ci wypowiedzenie. W tym zawodzie duże znaczenie ma czas. Przełożony od razu zauważy czy masz wprawę i bez zawahania się przygotowujesz poszczególne napoje, czy potrzebujesz więcej czasu. 

Barman – czy posiadasz potrzebne cechy?

Oprócz wyćwiczonych umiejętności twardych – do pracy jako barman potrzebne są konkretne predyspozycje miękkie. Czy posiadasz je wszystkie? Kompetencje miękkie i twarde – sprawdź!

 1. Rozwinięte umiejętności interpersonalne – barman musi być osobą komunikatywną. Czasami któryś z klientów postanowi zwierzyć Ci się ze swoich problemów – powinieneś umieć szybko mu doradzić, obsługując przy tym innych klientów. Jeśli ktoś Cię zagada – właściwym jest podjąć rozmowę. Jeżeli wolisz ignorować ludzi i rozmawiać tylko z małym gronem swoich znajomych – to nie miejsce dla Ciebie.
 2. Opanowanie – jako barman nie możesz dać się ponieść emocjom. Na pewno przytrafią Ci się kiedyś nieprzyjemni klienci. Twoim zadaniem nie jest pouczanie ich. Potrafisz zacisnąć zęby i puścić nieprzyjemne uwagi mimo uszu?
 3. Wytrzymałość – praca barmana nie jest łatwa. Musisz stać przez kilka – kilkanaście godzin, bez większej przerwy na odpoczynek. Nieustanne wysłuchiwanie życzeń klientów, a czasem również przejmowanie roli kelnera i zbieranie pustych naczyń, pozostawionych na stolikach. Weź pod uwagę to, że po kilku pierwszych dniach z pewnością wrócisz do domu z obolałymi nogami lub plecami. 
jak zostać barmanem

Jeśli Twoja osobowość i zdrowie pozwalają Ci na podjęcie pracy barmana – powinieneś przyłożyć się do nauki języków obcych. Jest to ważne zwłaszcza, gdy chcesz pracować w dużym mieście. Twoimi klientami mogą być bowiem obcokrajowcy. Znajomość języka angielskiego jest w takich sytuacjach koniecznością. Oczywiście, jeśli dodatkowo znasz jeszcze jakiś inny język – będzie to przemawiało na Twoją korzyść.

Poza tym ważnym elementem jest orientowanie się w rodzajach alkoholi oraz sposobach ich łączenia. Nauczysz się tego na specjalnych kursach przygotowujących dla barmanów.  Gdy już udasz się na odpowiednie zajęcia doszkalające – skup się. Ta wiedza i umiejętności okażą się bardzo przydatne, ponieważ będziesz musiał umieć przygotować drinki bez zawahania. Zaangażuj się, a z powodzeniem ukończysz kurs i dostaniesz lepszą pracę. 

Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?

barman praca

Kurs barmański – jak i gdzie go zrobić?

Kursy na barmana realizowane są przez takie instytucje jak:

 • Ogólnopolska Szkoła Barmanów;
 • Międzynarodowa Szkoła Barmanów i Sommelierów;
 • Bar Work Academy;
 • Krakowska Szkoła Barmanów;
 • Poznańska Akademia Barmanów;
 • Krakowska Szkoła Restauratorów;
 • Galicyjska Szkoła Smaku.

Kurs barmański cena

Różnią się one ceną (849 zł, 1 500 zł, 1 000 zł, 2 000 zł) oraz czasem trwania (4 dni, 10 dni (105 godzin, 30 godzin, 40 godzin). Czasami cena jest powiązana z liczbą godzin, ale nie zawsze. Do Ciebie należy wybór, na który kurs się zdecydujesz.

kurs barmański

Kurs barmana – a co poza tym?

Chciałbyś zostać barmanem na pełen etat? Planujesz dostosować swoje wykształcenie do zatrudnienia, ale nie wiesz, jaki kierunek powinieneś wybrać? Nie istnieje coś takiego jak studia barmańskie. Możesz jednak uzyskać część potrzebnych kompetencji poprzez naukę zawodów pokrewnych:

 • kucharza (w branżowej szkole I stopnia);
 • kelnera (w technikum);
 • technika żywienia i usług gastronomicznych (w technikum lub branżowej szkole II stopnia).

Chcesz pracować w gastronomii? Stwórz CV kucharza!

Istnieją też policealne szkoły, w których przez rok uczysz się o barmaństwie. Nauka w nich zazwyczaj jest zaoczna.

Oprócz tego możesz też zainteresować się miksologią. Jest to nietypowy kierunek, ponieważ zajmuje się sposobami na mieszanie koktajli autorskich. Nie będziesz zatem uczył się przepisów, a raczej odkrywał nowe rodzaje i smaki napojów. Aby zająć się miksologią musisz jednak nabyć jakieś doświadczenie w tym zakresie.

Barback – kto to?

Chcesz rozpocząć pracę, ale masz zbyt małe doświadczenie, by zostać barmanem? Spróbuj zatrudnić się jako barback! To posada pomocnika, która pozwoli Ci pracować za barem, a przy okazji będziesz miał czas na przyuczenie się do zawodu. Jakie obowiązki będą do Ciebie należeć?

 • donoszenie składników, które kończą się przy barze;
 • sprzątanie lokalu, w tym lady;
 • zbieranie brudnych naczyń od klientów.

Jeżeli będziesz dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków i uczył potrzebnych rzeczy – możliwe, że otrzymasz awans i zostaniesz barmanem w tej samej restauracji lub barze. 

Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ile zarabia barman – na ile możesz liczyć?

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, zarobki barmana wynoszą średnio 4 120 zł brutto, a 25% osób, pracujących na tym stanowisku, otrzymuje 5 050 zł brutto lub więcej. Jest to wysokość pensji, a zatem należy do niej doliczyć napiwki. Jeżeli zdecydujesz się na pracę w klubach czy innych miejscach, w których nocą odbywają się imprezy – możesz liczyć na hojność klientów. Gdy wybierasz prestiżowe miejsca – prawdopodobieństwo napiwku także się zwiększa. 

Najlepiej płatne zawody w Polsce – sprawdź!

Oprócz zatrudnienia w lokalu istnieje też możliwość dorabiana w trakcie zamkniętych przyjęć. Coraz popularniejsze staje się wynajmowanie barmana na imprezy firmowe, okolicznościowe, czy wesela. W takich przypadkach oczekuje się profesjonalizmu. Nie jest to zatem dobra droga na początek kariery. Jednak, gdy odpowiednio się podszkolisz – możesz założyć własną działalność, która będzie świadczyła takie usługi. Spróbuj dodać coś od siebie, aby wyróżnić się na rynku. Warsztaty barmańskie, pokazy, degustacje czy możliwość przygotowania własnego drinka do podawania na uroczystości to tylko przykłady. Dobór oferty zależy od Ciebie. 

ile zarabia barman

Kto robi drinki? Czyli gdzie szukać ofert pracy?

Praca barman Warszawa, a może praca barmanka – większość ludzi szuka zatrudnienia, przez internet. Jest to dobry sposób, ponieważ znajduje się tam wiele ofert. Zwróć jednak uwagę, że w sieci znaleźć możesz wiele blogów i forów dyskusyjnych na temat zawodu barmana. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej, czy poznać opinię innych ludzi o tej profesji – śmiało przejrzyj takie strony.  Nie jesteś tym zainteresowany? Możesz zacząć szukać pracy bezpośrednio na portalach przedstawiających oferty. 

Tutaj znajdziesz więcej praktycznych porad: Jak i gdzie szukać pracy?

kto robi drinki

Zanim jednak zdecydujesz się podjąć zatrudnienie w konkretnym miejscu, powinieneś poznać specyfikę różnych rodzajów lokali. 

 1. Restauracja – praca jako barman w takim lokalu wygląda nieco inaczej. Tu znaczenie będą miały dobór i proponowanie oraz odpowiednie podanie napoju. Jeśli chcesz się specjalizować w winach, możesz zostać sommelierem. Na tym stanowisku Twoja praca skupiałaby się na kontakcie z klientem i odpowiednim doborze trunków.
 2. Klub – gdy dookoła trwa wieczna zabawa musisz nadążać z przygotowywaniem drinków. Głośna muzyka, bardzo szybkie tempo pracy i ciągła postawa stojąca mogą być męczące. W takich miejscach z reguły pracują ludzie młodzi, którym nie przeszkadza ciężka praca, ponieważ liczą na wysokie napiwki. 
 3. Pub – to dobra praca dla kogoś, kto lubi kontakt z klientem i chętnie pomaga rozmową, ale nie zależy mu na bardzo wysokich napiwkach. Nie musisz się aż tak spieszyć podczas przygotowywania napojów – klientów zazwyczaj jest trochę mniej niż w przypadku klubu, nie ma zatem aż takiej presji. Przekłada się to jednak na zarobki barmana, które mogą być niższe.

Barman – jak przygotować dobre CV?

Posiadasz już podstawy do pracy w tym zawodzie i szukasz zatrudnienia? Konieczne będzie przygotowanie Curriculum Vitae. Jak to zrobić, aby wyróżnić się z tłumu kandydatów i jednocześnie o niczym nie zapomnieć?

 • Skorzystaj z kreatora CV online – Nie stresuj się przygotowywaniem dokumentu. Jeśli użyjesz odpowiedniego programu, bez problemu stworzysz perfekcyjny życiorys i z pewnością zawrzesz w nim wszystkie potrzebne informacje. CV będzie również czytelne, dzięki przejrzystemu rozmieszczeniu sekcji, a także ujednoliconej czcionce. 
 • Wpisz dane osobowe i kontaktowe – kreator CV poprowadzi Cię przez wszystkie etapy tworzenia dokumentu – chcemy przygotować Cię na każdy krok. Uzupełnij rubryki swoim imieniem, nazwiskiem, a także numerem telefonu i adresem e-mail. Inne informacje nie są konieczne. Nie musisz podawać swojego stanu cywilnego czy pełnego adresu. Najlepiej będzie z tego zrezygnować. 
 • Pamiętaj o zdjęciu – na tym etapie konieczne jest też zamieszczenie zdjęcia. Nie dodawaj jednak fotografii z wakacji. To powinien być Twój portret, wyglądający profesjonalnie (najlepiej odpowiednio do stanowiska, o które się ubiegasz). Zadbaj o to, abyś na zdjęciu widniał tylko Ty.
 • Opisz swoje doświadczenie – jeżeli już wcześniej pracowałeś jako barman – koniecznie o tym napisz. Inne zawody, nie powiązane z tym, możesz pominąć, lub umieścić niżej. Ważne, aby pracodawca zauważył od razu, że już byłeś zatrudniony na podobnym stanowisku. Z kolei, jeżeli nie posiadasz jeszcze doświadczenia zawodowego – możesz uzupełnić tę sekcję innymi informacjami, np. o stażach, praktykach czy wolontariatach. Może ukończyłeś jakieś kursy barmańskie? Warto się tym pochwalić!
kurs barmana
 • Wykształcenie w CV barmana nie jest konieczne – w tej rubryce wspomnij o swojej edukacji. Podaj jedynie ostatnio ukończoną szkołę. Pomiń opisywanie wcześniejszego toku nauki. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy profil Twojej szkoły lub klasy nawiązywał do barmaństwa lub kierunków pokrewnych (kucharza, kelnera  lub technika żywienia i usług gastronomicznych).
 • Ucz się języków obcych – jak już zostało wspomniane: zwłaszcza w dużych miastach znajomość języka angielskiego jest nieodzowną częścią pracy barmana. Wypisz wszystkie języki obce, które znasz w stopniu minimum komunikatywnym. W kreatorze CV online znajdziesz specjalny system, dzięki któremu z łatwością zaznaczysz swój poziom znajomości języka.
 • Umiejętności – to się ceni u barmana – praktyka jest bardzo ważna w zawodzie barmana. Wypisz dokładnie, co już umiesz. Podniesie to Twoje szanse na uzyskanie pracy, a przełożonemu ułatwi ocenę Twojego stopnia zaawansowania. Możesz tu też wspomnieć o posiadanej aktualnej książeczce sanepidowskiej, gdyż będzie to z pewnością wymagane do rozpoczęcia pracy. 
 • Wyróżnij się podsumowaniem zawodowym – podsumowanie zawodowe nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularne. Jeżeli chcesz się wyróżnić – to najlepsza z możliwości. Skup się na swoich największych osiągnięciach. Napisz o kierunku i celu zawodowym. Może już gdzieś pracowałeś wcześniej i ma to związek z nową pracą? Wspomnij o najważniejszym z miejsc. Możesz odwołać się do tego, od ilu lat pracujesz w zawodzie. Nie rozpisuj się jednak za bardzo. Pięć – sześć zdań w zupełności wystarczy. Potraktuj podsumowanie zawodowe jako skrót z najważniejszymi informacjami i umieść je na górze dokumentu. 
barman zarobki
 • Inne sekcje – jeśli zależy Ci na tym, by dodać coś jeszcze, np. opisałeś doświadczenie, ale wolontariaty czy kursy wolałbyś zawrzeć w innym miejscu – żaden problem. Dodaj odpowiednie rubryki i wypisz to, czym chcesz się pochwalić. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić – CV nie powinno przekraczać jednej strony A4.
 • Klauzula RODO – to najważniejszy element CV. Bez niego cała reszta życiorysu nie ma znaczenia, ponieważ przełożony nie będzie mógł wykorzystać podanych przez Ciebie informacji, w procesie rekrutacyjnym.
 • List motywacyjny – jeśli w życiorysie zabrakło Ci miejsca – napisz list motywacyjny! Niektórzy pracodawcy wymagają dostarczenia go przy rekrutacji. Możesz to jednak zrobić nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne. Pracodawca zauważy wtedy, że bardzo Ci zależy na otrzymaniu tej posady. Nie powielaj jednak w liście motywacyjnym informacji z CV. Możesz go użyć do poszerzenia treści umieszczonych w życiorysie.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV