ux designer

Może słyszałeś już kiedyś takie nazwy jak UX/UI designer. A może spotkałeś się raczej z określeniami UI/UX w połączeniu z nazwą researcher? Zastanawiałeś się co one oznaczają i jak dotąd nie znalazłeś zadowalającej odpowiedzi? Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się na czym polega ta praca. 

UX designer – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

UI UX – co oznaczają te nazwy?

UI i UX to skróty, oznaczające kolejno: User Interface oraz User Experience. Co kryje się pod tymi nazwami, na czym polega praca i co to oznacza, że ktoś pracuje jako UX UI designer?

UI UX designer – czym różnią się te stanowiska?

User experience po polsku tłumaczy się jako doświadczenie użytkownika. UX designer będzie zatem projektantem doświadczeń użytkownika. Co to jednak oznacza w praktyce? Zajmują się oni przede wszystkim takim tworzeniem koncepcji stron internetowych, aby były one przyjemne w użytkowaniu, czyli inaczej: aby doświadczenia użytkowników były pozytywne. 

UI designer natomiast oznacza projektanta interfejsu użytkownika (user interface). Ich obowiązki skupiają się na przygotowaniu ostatecznego projektu. 

Różnica jest nadal słabo wyczuwalna? Ma to związek z tym, że pracownicy na stanowisku UX designer przejmują często także obowiązki UI designer. Wszystko jest tu zależne od konkretnej firmy, w której zdobyłeś zatrudnienie. Nadal jednak nie możemy mylić tych dwóch określeń.

UX designer co to – czym właściwie się zajmuje?

Praca UX designer ma charakter projektowy. Oznacza to, że aby stworzyć coś od początku do końca, należy przejść przez wiele etapów. Z tego powodu UX design składa się z zadań o różnej specyfice.

UX designer skupia się na użytkowniku oraz jego odczuciach. Jego zadanie to niejako zaprojektowanie sposobu działania aplikacji tak, aby była ona jak najbardziej intuicyjna. Nie będzie to dotyczyć tylko rozmieszczenia tekstu, ale wszystkiego, co odpowiada za uproszczenie korzystania. 

Do kogo skierowana jest aplikacja – jakie są preferencje takiej grupy wiekowej? Czy lepiej użyć tekstu czy wizualizacji? Gdzie umieścić przyciski i menu? Jak wygląda strona główna? Co się stanie, gdy naciśniesz dany przycisk? Dla UX designer praca opiera się w dużej mierze na analizie ocen użytkowników, a więc danej grupy docelowej. Dobrym sposobem jest testowanie aplikacji w tej grupie i dokładne słuchanie uwag. 

Oprócz tego można też przeprowadzić analizę istniejących już podobnych aplikacji na rynku – jakie mają wady? Czego im brakuje? Co jest dobrym pomysłem, a co należałoby zmienić? Jest to droga, którą musi przebyć UX designer, aby stworzyć dobry schemat działania danej aplikacji. W tej pracy potrzebne jest dobre zrozumienie potrzeb odbiorców i sytuacji na rynku. 

ux designer co to

Umowa B2B – co to jest umowa B2B?

ux design

Zadajesz sobie teraz pytanie “UI designer co to”? UI designer praca skupia się na wyglądzie aplikacji. Będzie on więc decydować o kolorach, które występują w aplikacji, o kształcie przycisków i aspektach graficznych. Jest ponadto odpowiedzialny za dobór grafik, które zostaną tam umieszczone. Zamiast o funkcjonalności, będzie myśleć o estetyce. UI design będzie zatem oznaczało projekt interfejsu użytkownika od strony graficznej. W tej pracy potrzebne są umiejętności graficzne. 

Możesz zatem wykonywać takie obowiązki, jakie ma UX UI designer na jednym stanowisku. Jest to praktykowane w niektórych firmach ze względu na większą spójność projektu oraz mniejsze zapotrzebowanie na pracowników. Praca nad zleceniem odbywa się zazwyczaj w grupie lub przy konsultacji z innymi współpracownikami. Pamiętaj jednak, że do efektywnej pracy, jeśli jesteś odpowiedzialny za zadania z tych dwóch kategorii, musisz posiadać umiejętności potrzebne na obu stanowiskach.

Mogłeś się ponadto spotkać ze stanowiskiem UX researcher, czyli badacza doświadczeń użytkownika. Jest to osoba, która nie projektuje, a sprawdza, dowiaduje się, zbiera informacje. UX researcher praca polega na przeprowadzeniu dokładnych badań odnośnie grupy docelowej oraz analizie rynku (w tym konkurencji). Do jego obowiązków należy też zebranie ankiet czy przeprowadzenie warsztatów, mających na celu zgromadzenie informacji o użytkownikach i ich odczuciach. Dane, które są przez nich analizowane, mogą zostać wykorzystane przez projektantów do dalszej pracy. 

Obsługa komputera – jak opisać znajomość programów w CV?

UI/UX designer – jak nim zostać?

Aby zostać projektantem UX lub UI musisz zdobyć wszystkie potrzebne umiejętności. Dobrym rozwiązaniem będą zatem studia UX. Ich program dostosowuje się do aktualnych wymagań. Ponadto zdobędziesz w pełni certyfikowane uprawnienia i podstawową wiedzę do podjęcia zatrudnienia w tym sektorze. 

Studia w branży UX możesz znaleźć w:

 • Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku;
 • Dolnośląskiej Szkole Wyższej;
 • Wyższej Szkole Europejskiej;
 • Collegium Da Vinci.

Wykształcenie wyższe – czy licencjat to wykształcenie wyższe?

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że takie studia często są prowadzone w trybie podyplomowym. Najlepszym pomysłem jest wtedy rozpoczęcie od nauki na kierunkach takich jak: psychologia, socjologia, kognitywistyka, informatyka i grafika lub zdecydowanie się na naukę bezpośrednio pod kątem UI UX design, ale na uczelni prywatnej.

Oprócz edukacji uniwersyteckiej istnieją też oczywiście inne sposoby na zdobycie umiejętności, wiedzy i doświadczenia z tego zakresu. Kurs UI czy szkolenia będą dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz, aby zajęcia były inaczej rozłożone czasowo. Trwają one zazwyczaj krócej niż studia. Organizowane są tam spotkania z ludźmi pracującymi w tej branży. Nauczysz się ponadto korzystania  z przydatnych programów, np. Figma, Webflow, Google Analytics czy Principle. Pamiętaj, że takie kursy nie będą z pewnością darmowe. Możesz jednak wybrać zajęcia od podstaw, aby spokojnie przyswoić sobie wiedzę od początku. 

Kursy i certyfikaty w CV – zobacz, jak je wpisać!

Poza tym warto przeczytać kilka książek o UX, żeby bardziej zagłębić się w temat. Możesz też czerpać informacje ze stron internetowych, a także wybierając się na konferencje czy wystąpienia o tej tematyce. Popularne zebrania, które odbywają się w Polsce, to:

 • UX Poland;
 • DesignWays Conf 2022;
 • TXB Digital Conf 2022;
 • ProductCamp;
 • POLISHOPA Design Thinking Conference.
ui ux designer

UX/UI – jakie umiejętności i cechy są przydatne w pracy UX i UI designera?

Zastanawiasz się, czy praca UX/UI designera jest dla Ciebie? Bardzo ważna w tym zawodzie jest zdolność analitycznego myślenia, wyciągania wniosków oraz podejmowania decyzji. Musisz umieć odróżnić zachcianki odbiorców od ich faktycznej potrzeby. Poza tym ważne jest traktowanie grupy całościowo – nie możesz pozwolić sobie na faworyzowanie i spełnianie wszystkich propozycji. Ważna jest też umiejętność słuchania. 

W obu przypadkach – UX i UI – istotne jest, abyś posiadał kompetencje miękkie i twarde, a przede wszystkim umiejętności technologiczne. Podstawowe zdolności mogą nie wystarczyć. Warto poznać wcześniej obsługę kilku programów oraz wzorców wykorzystywanych na stronach internetowych i w aplikacjach. Podstawowe umiejętności programowania także mogą okazać się przydatne.

Programista – jak zostać programistą i co robi programista?

Jeżeli chcesz się zatrudnić bardziej w kierunku UI, to musisz znać się na obsłudze programów graficznych. Są one bowiem niezbędne w tej pracy. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

UX designer zarobki – na ile możesz liczyć, pracują w UX UI?

Jak we wszystkich branżach – dokładna kwota wypłaty zależy od Twoich umiejętności, stopnia stanowiska, wielkości firmy oraz miasta, w którym podjąłeś zatrudnienie. 

Według portalu wynagrodzenia.pl zarobki wynoszą średnio:

 • młodszy specjalista – 5 270 zł brutto;
 • specjalista – 7 380 zł brutto;
 • starszy specjalista – 11 030 brutto. 

Weź jednak pod uwagę, że jest to wartość uśredniona. Może ona być zarówno niższa, jak i wyższa. 

A ile wynosi średnia krajowa? Sprawdź!

UX UI design – gdzie szukać pracy?

ui designer

Możesz standardowo przeszukać wyszukiwarkę w internecie, wpisując takie hasła, jak “UX UI designer praca” czy “Junior UX designer praca” – zwłaszcza, gdy dopiero co skończyłeś edukację. Jeżeli masz już jakieś rozeznanie w branży i wiesz, w jakiej firmie chciałbyś podjąć zatrudnienie – możesz skierować się bezpośrednio tam. Sprawdź, czy dana spółka nie prowadzi akurat rekrutacji. Nawet, jeśli tak nie jest, możesz przesłać swoje przykładowe CV. Da Ci to przewagę, gdyby firma zaczęła szukać pracowników w niedalekiej przyszłości.

Warto poza tym dołączyć do grup na mediach społecznościowych, które zrzeszają ludzi z tej branży. Jest to bezpośrednie źródło informacji, więc może Cię zainteresować. 

Dobrym rozwiązaniem na początek jest też staż UX. Pomoże Ci on zdobyć potrzebne umiejętności i spokojniej wejść w branżę. Da Ci też czas na naukę, jeśli jeszcze nie czujesz się odpowiednio przygotowany do objęcia w pełni odpowiedzialnego i samodzielnego stanowiska pracy. 

User experience designer – jak napisać list motywacyjny i CV?

Zacznij od sprawdzenia, czego wymaga pracodawca. W większości ofert będzie widniało polecenie przesłania CV oraz portfolio. Rzadziej spotkasz się z wymogiem dołączenia listu motywacyjnego, co nie oznacza, że nie możesz tego zrobić. Jak przygotować każdy z tych dokumentów?

Zacznij od CV, gdyż jest to dokument potrzebny przy większości rekrutacji. Napisz profesjonalne CV – tak, aby pracodawca widział, że znasz się na fachu. Jeśli nie wiesz, jak zrobić taki dokument od początku,  skorzystaj z kreatora CV! Pomoże Ci on krok po kroku stworzyć życiorys.

 1. Dane osobowe – zacznij od zdjęcia do Curriculum Vitae oraz uzupełnienia podstawowych informacji o sobie. Możliwe, że podczas rekrutacji pracodawca poprosi Cię o ponowne podanie tych danych w kwestionariuszu osobowym.
 2. Podsumowanie zawodowe – to część dokumentu, którą umieszcza się na górze strony. napisz parę zdań o sobie, swoich celach zawodowych oraz największych osiągnięciach. Niech będzie to Twoja wizytówka w skrócie. Jeśli zainteresujesz nią przełożonego – będzie chciał czytać dalej. Zwiększy to Twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną
 3. Doświadczenie – wypisz stanowiska, które już obejmowałeś. Jeśli było ich dużo – skup się na tych, które są najbardziej powiązane z posadą, na którą aplikujesz. Pamiętaj przy tym, ze ta sekcja, jak i wszystkie inne, powinna być jak najbardziej dopasowana do oferty pracy. Jeżeli nie posiadasz jeszcze doświadczenia zawodowego, możesz wpisać w tym miejscu kursy czy wolontariaty, które są związane z zawodem. 
 4. Umiejętności – dokładnie opisz, jakie umiejętności posiadasz. Dzięki temu przełożony będzie dokładnie wiedział, co już potrafisz. Dobrze wyuczone zdolności pomogą Ci też zdobyć wymarzoną posadę.
 5. Wykształcenie – jest to sekcja o tyle specyficzna, że nie powinno się w niej znaleźć za dużo. Szkoła podstawowa, czy nawet średnia, może być często zbędnym wpisem. Skup się na ostatnim szczeblu edukacji. Możesz wyjątkowo wpisać wcześniejsze, jeśli mają one związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz. 
 6. Języki obce – w każdym zawodzie warto podać znajomość języków obcych. Daje to pracodawcy większe pole do popisu, gdyby chciał współpracować z zagranicznymi kontrahentami, czy wejść na inny rynek. Dodatkowo, jeśli wiesz, że firma, do której aplikujesz, jest zagraniczna, warto napisać Curriculum Vitae w tym języku. CV po angielsku może zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie.
 7. Inne sekcje – jeśli chcesz dodać także inne rubryki do swojego dokumentu, to nie ma problemu. Wszelkie projekty, referencje, czy zdobyte nagrody możesz umieścić w odpowiednich miejscach. 
 8. Klauzula RODO – pamiętaj, aby koniecznie zawrzeć aktualną klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Bez tego pracodawca nie będzie mógł wykorzystać informacji o Tobie w procesie rekrutacyjnym. 

Pamiętaj, że oprócz profesjonalizmu, warto, aby życiorys był aktualny. Kreator CV pomoże Ci wykreować Curriculum Vitae na miarę 2023 roku

Z kolei, jeśli ubiegasz się o pracę jako UI designer, warto napisać życiorys podobny do CV grafika. W tych zawodach wymagane są bowiem zbliżone umiejętności.

CV grafika – zobacz przykładowe CV

User experience design – jak powinien wyglądać list motywacyjny?

Chcesz do zgłoszenia dołączyć list motywacyjny? Nie ważne, czy wymaga tego pracodawca, czy sam wykazujesz taką chęć – musi on być zrobiony dobrze. Jak napisać list motywacyjny? Przede wszystkim musisz pamiętać, że oprócz niego wysyłasz też CV. Nie powielaj informacji! Możesz opisać dokładniej najważniejsze kwestie z życiorysu lub wspomnieć o innych. Skup się jednak na tych najważniejszych. Napisz, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie, co motywuje Twoją decyzję.

To będzie Twoja pierwsza praca? Nie martw się – można napisać list motywacyjny bez doświadczenia. Skup się swoich planach zawodowych i wykształceniu. Warto ponadto wspomnieć o stażach, praktykach lub projektach, w których brałeś udział. 

UI designer / UX designer – bez portfolio ani rusz!

Każdy projektant UX powinien posiadać portfolio. To zbiór projektów, nad którymi pracowałeś. Dzięki niemu możesz zaprezentować przyszłemu pracodawcy swoje pomysły i prace. Z pewnością pomoże Ci to zdobyć posadę, ponieważ przełożony będzie od początku wiedział, czego może od Ciebie wymagać i na co Cię stać. 

Przeczytaj nasze pozostałe artykuły:

Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Ekwiwalent za urlop 2023 – jak obliczyć ekwiwalent za urlop?
CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących
Trener personalny – ile zarabia trener personalny i jak nim zostać? 
Wzory CV
Umowa na czas określony – ile umów na czas określony 2023?
Okres wypowiedzenia – jak się liczy okres wypowiedzenia?
Urlop na poszukiwanie pracy – ile dni na poszukiwanie pracy?
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się do niej przygotować?
Szablony CV
Praca Norwegia – Ile zarabia się w Norwegii?
Lebenslauf, czyli jak napisać CV po niemiecku?
Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka
Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?
Logistyk – czym zajmuje się logistyk?
Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?
Zwolnienie lekarskie – jak dostać L4? Najważniejsze informacje