Znalezienie pracy, która odpowiadałaby oczekiwaniom i kwalifikacjom, nie jest łatwym zadaniem. Jak szukać pracy skutecznie? Sukces zależy od wielu czynników: od wysiłku włożonego w poszukiwania, od tego, w jaki sposób i gdzie jej szukamy, a nierzadko po prostu od szczęścia. Niezależnie od tego, do którego aspektu przywiązujemy największą uwagę,  trzeba uzbroić się w dużo cierpliwości, bo szukanie może okazać się czasochłonne. W niniejszym artykule poznasz podstawowe błędy osób poszukujących pracy, dowiesz się, jak znaleźć ogłoszenia i jakie możliwości oferuje internet w dzisiejszych czasach.

Poszukujesz pracy? Z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Pamiętaj, że szukanie pracy to temat, w którym pójście na kompromis, półśrodki i działania na chybił-trafił nie są najlepszym rozwiązaniem. Od Twojej decyzji zależy, jak spędzisz (być może )najbliższe kilka lat. Zadbaj o to, by znaleźć się w dobrym miejscu, z odpowiednimi ludźmi, robiąc to, co robisz dobrze i co lubisz robić.

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci znaleźć pracę związaną z Twoimi zainteresowaniami oraz zdobytym do tej pory doświadczeniem zawodowym. Połącz przyjemne z pożytecznym i zarabiaj na tym, co lubisz robić, a Twoja kariera w naturalny sposób, rozwinie się w najlepszym możliwym dla Ciebie kierunku. Jak znaleźć pracę? Gdzie najlepiej szukać pracy? Jak szukać pracy w Polsce i za granicą? Na jakich stronach szukać pracy? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Jak szukać pracy?

 • Szukaj pracy świadomie i według ustalonego wcześniej planu działania. Na samym początku określ, czego właściwie szukasz: gdzie chcesz pracować, jaka praca, w jakiej branży i miejscu najbardziej Cię interesuje. Co lubisz/chcesz robić, a czego zdecydowanie nie chcesz? Marzysz o zatrudnieniu jako pracownik urzędu, w branży IT, a może w obsłudze klienta? Możesz też sprawdzić przygotowany przez nas spis zawodów w Polsce. To ważne pytania, które warto postawić sobie już na samym początku. Pozwolą Ci wyznaczyć odpowiedni kierunek i nie zabłądzić na portalach  i stronach z ofertami pracy. 
 • Zorientuj się, jakie masz możliwości rozwoju kariery zawodowej na stanowisku, którym jesteś zainteresowany. Zdecyduj, jaką lokalizację bierzesz pod uwagę, ile kilometrów mógłbyś dojeżdżać do pracy? Czy jesteś gotów na przeprowadzkę w związku z podjęciem nowej pracy? A może interesuje Cię praca za granicą? To również pytania, na które warto odpowiedzieć.
 • Aby skutecznie szukać pracy, stwórz listę swoich umiejętności/mocnych stron, którymi chcesz się pochwalić przed potencjalnym pracodawcą. Jeżeli masz z tym problem, zapytaj swoich bliskich, rodzinę, przyjaciół, jakie są Twoje największe zalety. Możesz to zrobić z pomocą doradcy zawodowego lub trenera kariery. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, jakie zalety warto podkreślić podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zajrzyj do naszego wcześniejszego artykułu: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi
 • Przygotuj niezbędne dokumenty: profesjonalne CV, list motywacyjny, świadectwa pracy, certyfikaty. Jeżeli nie wiesz, jak dobrze napisać CV, możesz poczytać o tym w naszym artykule: Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV
 • Poszukiwanie pracy potraktuj jako obowiązek do wykonania i zarezerwuj sobie na to kilka godzin dziennie. Bądź systematyczny, wykorzystuj wszystkie dostępne/znane Ci źródła/sposoby/portale z pracą.
 • Koniecznie zapisuj sobie, na jakie oferty pracy już odpowiedziałeś w ostatnim czasie, jakie portale z ofertami pracy/strony z pracą/serwisy pracy już odwiedziłeś. Dzięki temu zminimalizujesz prawdopodobieństwo kilkukrotnego zgłoszenia kandydatury na to samo stanowisko.
 • Jeśli to możliwe, ustaw powiadomienia. Portale z ogłoszeniami o pracę dają możliwość wysłanie do Ciebie maila, gdy pracodawca otrzyma lub otworzy Twoją wiadomość z CV. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twoje dokumenty nie trafiły do folderu SPAM. Istnieją także aplikacje (np. YesWare), które pomagają sprawdzić, czy Twoja aplikacja dotarła do adresata, a nawet, czy otworzył CV i list motywacyjny.
 • Co ważne: uzbrój się w cierpliwość. Jeżeli szukasz pracy, musisz być przygotowany na to, że to może potrwać. Znalezienie pracy, która będzie Ci odpowiadała, zazwyczaj nie jest szybkie i proste. Myśl pozytywnie i nie zniechęcaj się chwilowymi niepowodzeniami. Podstawą sukcesu jest dobre nastawienie.
 • W międzyczasie, rozwijaj swoje umiejętności i podnoś swoje kwalifikacje zawodowe. Rynek pracy ciągle się zmienia, więc i Ty nie możesz stać w miejscu.

GDZIE SZUKAĆ OFERT PRACY?

Wiesz już, jak szukać pracy. Czas odpowiedzieć na drugie pytanie: gdzie szukać ofert pracy? Jak szukać pracy w Internecie, a jak w innych źródłach?Gdzie dodać ogłoszenie o pracę? Na jakich portalach szukać pracy? Na te pytania odpowiemy w drugiej części naszego poradnika.

Nie wiesz, jaki zawód wybrać? Sprawdź!

Szukanie pracy w Polsce

Jeżeli interesuje Cię tylko i wyłącznie praca w Polsce, musisz zdecydować, czy weźmiesz pod uwagę tylko oferty z Twojej najbliższej okolicy, czy może jesteś w stanie przeprowadzić się w związku z zatrudnieniem?

Gdy to określisz, możesz przejść do poszukiwań. Możliwości jest naprawdę wiele. Przemyśl, gdzie zamieścić ogłoszenie szukam pracy, przejrzyj najpopularniejsze portale ogłoszeniowe, media społecznościowe i wyszukiwarki ofert pracy. Sprawdź, jak dodać ogłoszenie o poszukiwaniu pracy na olx i jaka wyszukiwarka ofert pracy jest najlepsza. A może nie zamierzasz szukać w Internecie? Jest przecież wiele  alternatywnych sposobów:

Szukanie pracy poza Internetem 

 • Urząd pracy– jest odpowiednim miejscem, jeżeli szukasz pracy fizycznej. Najczęściej do urzędu pracy trafiają oferty dla zawodów takich, jak m.in.: malarz, murarz, tapeciarz, spawacz, ślusarz; w urzędach pracy możesz też znaleźć informacje dotyczące tego,, jakie masz prawa w związku z byciem bezrobotnym, a także możliwość odbycia wielu przydatnych szkoleń, kursów i staży.
 • Prasa– kiedyś gazety były najpopularniejszym źródłem dla osób szukających zatrudnienia. Dziś nadal funkcjonują, jednak ze względu na powszechność Internetu, straciły swoją pozycję lidera. Nadal pozostają jednym z ważniejszych źródeł informacji o rynku pracy. Wiele ogólnopolskich dzienników, tj. Rzeczpospolita, Fakt czy Gazeta Wyborcza, zawierają dodatki ogłoszeniowe. Znajdziemy je również w większości gazet lokalnych. Na pewno warto uwzględnić prasę w swoich poszukiwaniach, śledzić pisma branżowe i specjalistyczne, które zawierają ogłoszenia z poszczególnych sektorów.
 • Agencja pośrednictwa pracy– dobrym rozwiązaniem jest także zgłoszenie się do agencji pracy, która prowadzi w imieniu pracodawcy wstępną lub kompletną rekrutację kandydatów do pracy.
 • Targi pracy/giełda pracy– coraz częściej organizowane przez Urzędy Pracy. Zaprasza się na nie przedstawicieli różnych sektorów, u których prowadzona jest rekrutacja. Często przeznaczone dla konkretnych grup: np. studentów i absolwentów, lub osób z określonymi kwalifikacjami zawodowymi (np. dla grafików, informatyków, telemarketerów).
 • Znajomi– warto pamiętać o tej możliwości. Zapytaj swoich znajomych, czy w ich miejscu pracy w najbliższym czasie planowany jest nabór, albo czy wiedzą coś o pracy w branży, w której szukasz. W wielu firmach istnieją też programy poleceń, dzięki któremu Twój znajomy chętniej poleci Cię swojemu pracodawcy, ponieważ również na tym skorzysta.
 • Biura karier na uczelni– działają na uczelniach wyższych, pomagają studentom i absolwentom w wejściu na rynek pracy.
 • Stacje radiowe i telewizyjne– co jakiś czas pojawiają się audycje o rynku pracy (np. Znajdź pracę) lub ogłoszenia pracodawców. 
 • Pozostałe miejsca umożliwiające znalezienie pracy: agencje doradztwa personalnego,  agencje pracy tymczasowej, Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, biura i kluby pracy, Gminne Centra Informacji i inne instytucje i organizacje aktywnego wspierania poszukiwania pracy.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: Zarabianie przez internet w 2023

Znajdź wymarzoną pracę z naszymi poradnikami:

Gdzie szukać pracy w Internecie?

Profesjonalne portale społecznościowe (portal pracy):
 • Linkedin– to absolutna podstawa, jeżeli chcesz stać się widoczny dla potencjalnych pracodawców; znajdują się tutaj oferty pracy niepublikowane w innych serwisach;
 • Goldenline- wyszukiwarka pracy, która pomoże Ci zbudować swoją sieć partnerów biznesowych; znajdziesz tam też opinie o pracodawcach i raporty płacowe.
Popularne portale z ofertami pracy w internecie
 • Portal GoWork.pl – Oferty pracy z polski i zagranicy.
 • Portal praca pl– oferty z Polski i zagranicy, profile pracodawców, filtrowanie przez branżę lub lokalizację;
 • Pracuj pl– najpopularniejszy portal do szukania pracy, rozbudowany tematycznie: oferty pracy, opinie o pracodawcach, porady zawodowe, kalkulatory płacowe, tematyka pierwszej pracy;
 • www Infopraca pl– możliwość wyszukiwania ofert pod kątem regionu, branży, wymiaru pracy; również oferty pracy za granicą;
 • serwis PracaTobie.pl- z szeroką kategoryzacją wyszukiwania, znajduje się też kreator CV i listu motywacyjnego;
 • Aplikuj.pl– portal zatrudnienia z profilami pracodawców i z kreatorem CV;
 • Jobs.pl– portal o pracy w Polsce i za granicą, zawiera artykuły z poradami, profile pracodawców, propozycje ciekawych praktyk i stażów;
 • GazetaPraca.pl– serwis pracy, na którym znajdziesz nie tylko oferty, ale także profile pracodawców i artykuły tematyczne;
 • PracaTrovit.pl– portal o pracy z prostym filtrowaniem, wystarczy wpisać lokalizację i stanowisko;
 •  Praca.owi.pl – portal z ofertami pracy głównie za granicą, ale również z dziedziny obsługi klienta, sprzedaży, administracji;
 • OLX– portal z pracą m. in. w gastronomii, budownictwie, sprzedaży i w wielu innych branżach;
 • LinguaJob– portal dla szukających pracy w języku innym, niż polski, np. niemieckim, angielskim, rosyjskim; umieszcza artykuły z zakresu doradztwa zawodowego;
 • szukam-pracy.pl– standardowy i dość popularny serwis z ofertami pracy
Agregatory ofert dla osób szukających pracy

znajduje się na nich najwięcej ofert pracy, ponieważ łączą w sobie różne strony do szukania pracy z całego kraju, dzięki czemu wszystko jest w jednym miejscu.

 •  www.indeed.pl – największa na świecie wyszukiwarka ofert pracy (indeed opinie);
 • portal oferty pracy Praca.wp.pl – ponad 100 tys. ofert z całej Polski;
 • portal dla poszukujących pracy Adzuna – skupia oferty z portali tj. GO Work.pl, gratka.pl, jobs.pl, www.info praca.pl, praca.pl.
Aplikacje do szukania prac, które pomagają znaleźć pracę

Pomoc w znalezieniu pracy niosą też różne aplikacje, które możesz pobrać na telefon (aplikacja praca):

 • YesWare– wcześniej wspomniana aplikacja, która pomaga sprawdzić, czy Twoje dokumenty aplikacyjne dotarły do pracodawcy;
 • Ciekawe CV – pomaga stworzyć CV online;
 • about.me– skierowane głównie do branży kreatywnej, pozwala stworzyć swoją wirtualną wizytówkę i podpiąć linki do swoich prac/blogów/stron www związanych z Twoją twórczością;
 • LanguageTod– czuwa nad poprawnością językową (ortograficzną i stylistyczną) Twojego CV i listu motywacyjnego.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV
Portale o pracy dla studentów i absolwentów ułatwiające poszukiwania pracy

Jeżeli jeszcze się uczysz lub niedawno skończyłeś studia i chcesz zacząć pracę, lub interesują Cię ciekawe praktyki lub staże, koniecznie powinieneś zajrzeć na te serwisy:

 • Absolvent.pl,
 • EMPLOCITY,
 • Feender.com.

Sprawdź też, jak napisać pierwsze CV!

Temat rynku pracy – strony internetowe przydatne podczas szukania pracy:
 • happyhr.pl – porady dotyczące procesu rekrutacji;
 • OSOBYZASOBY.pl– portal dla freelancerów, osób prowadzących działalność gospodarczą i specjalistów HR;
Blogi

Przemyślenia na temat samorozwoju, zarządzania zespołem, motywacji do pracy, kompetencji poszukiwanych przez pracodawców; informacje o prowadzeniu własnego biznesu, o poszukiwaniu swoich mocnych stron, o pisaniu CV i listu motywacyjnego. Praktyczne porady na temat szeroko rozumianego życia zawodowego znajdziesz na blogach:

 • Liczy się Wynik,
 • Tajemnice kariery,
 • Trening kariery,
 • Piotr Michalak Strategie Rozwoju,
 • Blog – Akademia Rekrutacji.
Ile możesz zarobić?

Zanim zaczniesz szukać pracy oraz zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, warto mieć świadomość, jakie są średnie zarobki na stanowisku, o które się ubiegasz. Możesz to sprawdzić m in. na stronach:

 • zarobki.pracuj.pl,
 • raportplacowy.pl,
 • wynagrodzenia.pl.

Gdzie znaleźć pracę za granicą?

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Powodem jest najczęściej chęć uzyskania wyższych zarobków a niekiedy potrzeba zdobycia nowych doświadczeń, podróżowania, zwiedzania, poznania kultury danego kraju. Niezależnie od tego, co jest powodem naszej decyzji, taki wyjazd może być wyzwaniem.

Jak i gdzie szukać pracy za granicą? Na pewno warto się dobrze przygotować. Szczególnie w kwestii dokumentów. Najlepiej zacząć od sprawdzenia daty ważności swojego dowodu osobistego, wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a następnie przetłumaczyć swoje dokumenty potwierdzające wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Gdy już to zrobimy, możemy wreszcie zacząć szukać.

Szukanie pracy w Polsce i wyjazd:

Z pomocą przychodzi Internet. Dzięki niemu możesz w domowym zaciszu wysyłać swoje CV do pracodawców z całego świata, a rozmowy kwalifikacyjne odbywać na komunikatorach. Wyjedziesz gdy znajdziesz pracę. Minus jest taki, że może ominąć Cię wiele ofert pracy, gdzie firma szuka pracowników „na już”, a Ty nie jesteś w stanie stawić się w miejscu pracy. Strony z ogłoszeniami o pracę za granicą sprawiają jednak, że szukanie pracy poza Polską jest o wiele prostsze i bezpieczniejsze. By zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, przygotuj też CV po angielsku.

Wybierz nasz kreator CV!
Strony z ofertami pracy głównie fizycznej – wyszukiwarki ofert pracy

Strony z ogłoszeniami pracy głównie fizycznej, dla osób nie znających języka obcego. Znajdziesz tutaj także ofertę pracy z zakwaterowaniem:

 • EURES– kompleksowa pomoc w znalezieniu ofert pracy za granicą: szukanie ofert, zakwaterowania, wskazanie kursów językowych (a nawet pomoc w otrzymaniu dofinansowania na nie), tłumaczenie dokumentów do aplikacji;
 • MyPolacy.de– oferty pracy z firm niemieckich, np. opieka nad osobami starszymi, prace na produkcji, magazynie i inne; przydatne forum, gdzie można zadawać pytania osobom, które korzystały z portalu i pracowały w Niemczech;
 • Pracujwunii.pl– praca z kilkudziesięciu krajów Europy, możliwość sprawdzenia statusu prawnego pracodawcy; możliwość znalezienia zatrudnienia nawet bez doświadczenia i bez konieczności przesyłania CV.

Bądź odpowiednio przygotowany – wyślij CV i list motywacyjny dla pracownika fizycznego

Portale z praca zagranicą dla specjalistów w swojej dziedzinie

Portale z praca zagranicą dla specjalistów w swojej dziedzinie (lekarze, prawnicy, informatycy, graficy itd.) ze znajomością języka obcego:

 • Indeed – oferty pracy, opinie o pracodawcach  i informacje o średnich wynagrodzeniach; wyszukiwarka pracy działająca w ponad 60 krajach od 15 lat;
 • LinkedIn – aktywny udział w grupach dyskusyjnych z innymi specjalistami i profil w języku angielskim zwiększają Twoją wiarygodność w oczach rekruterów;
 • NordicJobs.io – praca w krajach skandynawskich dla osób z wykształceniem wyższym i znających język angielski. Bardzo wysokie zarobki oraz standard życia;
Pozostałe oferty pracy za granicą:
 • Workaway.com – możliwość wyjazdu w dowolne miejsce na świecie, bez znajomości języka do prac takich jak sprzątanie, opieka nad zwierzętami; portal dla podróżników i oferujących pracę gospodarzy (hostów); portal płatny.
 • Hotistin.com portal praca  zajmujący się rekrutacją głównie do branży hotelarskiej i gastronomicznej na rynek szwedzki i niemiecki;
 • Inserv.com.pl – portal z ogłoszeniami o pracę w Niemczech w branży budowlanej;
Praca Niemcy – oferty pracy inserv.com.pl

Drugim sposobem szukania pracy za granicą jest zgłoszenie się do agencji pracy. To wygodny sposób, ponieważ agencja bierze na siebie wszystkie kwestie związane z dokumentacją, załatwia sprawy związane z zakwaterowaniem oraz przypisuje opiekuna, do którego można zwrócić się w wielu sprawach po pomoc. Trzeba jednak uważać, by nie dać się oszukać.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wyjazd i szukanie pracy na miejscu:

Jako członkowie Unii Europejskiej mamy prawo zarejestrować się w każdym Urzędzie Pracy jej państw członkowskich i szukać zatrudnienia właśnie w ten sposób. Unikniemy opłat za pośrednictwo. Szukanie pracy może jednak potrwać, średnio około 3 miesięcy, na co trzeba być przygotowanym i mieć odpowiednie środki pieniężne na start oraz zakwaterowanie.

PODSUMOWANIE

Dzisiejszy świat daje nam wiele możliwości szukania nowego zatrudnienia. Wszelkiego rodzaju urzędy, instytucje, znajomi, prasa, radio, telewizja oraz  Internet- warto wiedzieć, że wszystkie te źródła oferują swoją pomoc. Często już jednym kliknięciem aplikujesz na wybrane ogłoszenia.

Stron z ofertami pracy jest na tyle dużo, że łatwo się pogubić w tej ilości możliwości. Najważniejsze to dobre przygotowanie i cierpliwość w szukaniu odpowiedniej oferty.  Z takim podejściem na pewno uda Ci się znaleźć wymarzoną pracę. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Szukasz więcej informacji? Zajrzyj do naszych pozostałych tekstów:

Przebranżowienie i przekwalifikowanie
Książeczka sanepidowska – jak ją wyrobić?
Obsługa komputera – jak opisać znajomość programów w CV?
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady
Nowoczesne CV – jak je napisać?
Jak napisać podanie o pracę?