Tworząc CV jako pracownik fizyczny często nie przykładamy wagi do tego, jak ten dokument wygląda. Zazwyczaj nawet nie przyjdzie nam do głowy, aby napisać list motywacyjny. Jest to ogromny błąd, który może skutecznie pogrzebać nasze szanse na znalezienie pracy. Profesjonalny wzór CV jest kluczem do zainteresowania pracodawcy, nie ma w tej kwestii żadnych wyjątków. Dotyczy to również pracowników fizycznych.

Profesjonalizm wśród pracowników fizycznych zawsze był bardzo ceniony. W dzisiejszych czasach, gdy rynek pracy jest tak dynamiczny, niestety nie możemy liczyć na to, że nasze kompetencje wymienione w CV będą mówić same za siebie.

Jeśli zależy nam na tym, aby przyciągnąć uwagę pracodawcy, musimy pokazać, że jesteśmy fachowcami w każdym calu – nie tylko przez suche wypunktowanie umiejętności i kwalifikacji. Istnieje całe mnóstwo elementów, które koniecznie musimy uwzględnić. Najważniejsze z nich to czytelność, kompozycja i estetyka. Powinniśmy również pokazać, że zależy nam na pracy i mamy do niej poważne podejście. Nie ma na to lepszego sposobu, niż napisanie listu motywacyjnego. Jak się jednak do niego zabrać?

Przede wszystkim – działajmy świadomie. CV jest swego rodzaju rdzeniem każdej aplikacji o pracę – dlatego zaczniemy właśnie od niego. 

CV i list motywacyjny dla pracownika fizycznego – Spis Treści

Profesjonalne CV – wzór dla pracownika fizycznego

Załóżmy, że posiadamy co najmniej kilkuletnie doświadczenie w branży budowlanej. Zdążyliśmy przez ten czas posiąść wiele umiejętności i wziąć udział w niejednej realizacji. Czy wystarczy więc, że włączymy Worda i wypunktujemy nasze zdolności, a później dołączymy do tego swoje dane?

Można powiedzieć, że to w jaki sposób pracodawca spogląda na CV kandydata w dużym stopniu przypomina moment, gdy spotykamy kogoś po raz pierwszy w życiu. Zanim rozpoczniemy z daną osobą dialog, a w zasadzie zanim dojdzie do jakiegokolwiek werbalnego lub niewerbalnego kontaktu – oceniamy ją na podstawie tylko i wyłącznie bodźców wizualnych. Są to między innymi ubiór, postawa, sylwetka, cera czy uczesanie. Na podstawie tych elementów nasz mózg w przeciągu ułamków sekund stwarza obraz charakteru takiej osoby.
Gdy zaczynamy już poznawać daną osobę, jeśli pierwsze wrażenie było dobre, przez jakiś czas intuicyjnie idealizujemy cechy jej charakteru – a jeśli złe, umniejszamy je. Po pewnym czasie znajomości oczywiście ta opinia się normalizuje i tworzymy opinię głównie na podstawie samego charakteru. Niemniej – pierwszy etap znajomości jest ściśle uwarunkowany negatywnym lub pozytywnym pierwszym wrażeniem.

Podobnie to wygląda w przypadku analizowania CV, z tym że tutaj nie następuje weryfikacja po czasie. W sytuacji, gdy kandydat posiada odpowiednie kompetencje, ale przesłał nieatrakcyjne CV do pracodawcy, ten zazwyczaj nawet do końca nie doczytuje dokumentu lub uznaje zawarte w nim informacje za nieprawdziwe (przynajmniej w jakimś stopniu). Prowadzi to do sytuacji, w której niedoświadczony kandydat z czytelnym i estetycznym CV, na stworzenie którego poświęcił wiele czasu, zostanie zatrudniony prędzej, niż fachowiec z CV stworzonym w kilka minut.

Czym jednak właściwie jest ten niezwykle atrakcyjny i skuteczny wzór CV dla pracownika fizycznego, który ma nam zapewnić zatrudnienie niemalże z miejsca? Wbrew pozorom konstrukcja takiego wzoru opiera się jedynie na kilku prostych elementach, które w połączeniu okazują się niezwykle efektywne. Jednym z najważniejszych jest czytelność – co należy przez to rozumieć, czemu ma ona aż takie duże znaczenie i jak kreator CV może nam pomóc ją osiągnąć?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czytelność CV pracownika fizycznego – dlaczego jest taka ważna?

Czytelność w CV pracownika fizycznego jest niezwykle ważna. Wywołuje jednoznaczne skojarzenie z rzeczowością i rzetelnym podejściem do pracy – czyli cechami niezwykle pożądanymi w przypadku takiego profilu kandydata. Na co konkretnie powinniśmy zwrócić uwagę? Takich elementów jest kilka:

 • Układ dokumentu
 • Struktura
 • Podział tematyczny
 • Obecność nagłówków

Jeśli chodzi o układ dokumentu, kluczowe jest odpowiednie umiejscowienie poszczególnych informacji i elementów. Na samej górze umieśćmy napis “Curriculum Vitae” i swoje imię oraz nazwisko. Dzięki temu pracodawca już od pierwszego momentu nie będzie miał wątpliwości, jakiego rodzaju dokument przegląda. Ma to szczególne znaczenie gdy oprócz CV pracownika fizycznego przesyłamy inne dokumenty i załączniki – jak list motywacyjny czy skany certyfikatów.

Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV

Chcąc zwiększyć czytelność wzoru CV pracownika fizycznego powinniśmy podzielić je pionowo na dwa segmenty. Po lewej stronie umieśćmy wyraźną fotografię swojej osoby, pod nią natomiast najważniejsze dane osobowe: imię i nazwisko, adres mailowy oraz numer telefonu. Opcjonalnie możemy również umieścić tam adres korespondencyjny i datę urodzenia.

W niektórych przypadkach możemy się również pokusić o wypisanie dotychczasowych osiągnięć związanych z zawodem. Może być to na przykład pomyślne, terminowe ukończenie realizacji, jeśli zarządzaliśmy zespołem budowlańców. Pamiętajmy o tym, aby trzymać się faktów i nie koloryzować bez potrzeby – wszystkie zawarte przez nas w CV informacje są bowiem bardzo łatwe pod kątem weryfikacji.

Po prawej stronie dokumentu umieszczamy już samą treść CV. Tej części dotyczą wymienione wcześniej struktura, podział tematyczny i obecność nagłówków. Są one bowiem ze sobą ściśle powiązane. Kluczowe jest podzielenie treści wzoru CV pracownika fizycznego na trzy segmenty – kompetencje, doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Każdy z tych obszarów powinien zostać oznaczony stosownym nagłówkiem – użyjmy nieco większej czcionki i pogrubmy je.

Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy

W ten sposób spełniliśmy już dwa kryteria tworzenia CV dla pracownika fizycznego – podział tematyczny i nagłówki. Następna jest struktura – czyli zasadniczo kolejność nagłówków. Zależna będzie ona od tego, co jest najważniejsze w przypadku konkretnego stanowiska. Jeśli chodzi o CV pracowników fizycznych w zdecydowanej większości będą to kompetencje i umiejętności – właśnie je należy zatem umieścić na samej górze. Poniżej opisujemy swoje doświadczenie zawodowe, z uwzględnieniem nazw konkretnych firm i przedziałów czasowych. Należy stosować zasadę odwróconej chronologii – zaczynamy od teraźniejszości, z każdym kolejnym wersem sięgając dalej w przeszłość. Na samym końcu treści umieszczamy wykształcenie.

Jeśli skrupulatnie przestrzegaliśmy opisanych wyżej zasad – mamy gwarancję, że nasze CV jest całkowicie czytelne dla pracodawcy. Bardzo pomocne w takiej sytuacji jest użycie kreatora takiego, jak CiekaweCV – rozplanuje on, podzieli i zatytułuje poszczególne segmenty CV za nas. Nie jest to jednak koniec naszej pracy. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas tworzenia wzoru profesjonalnego CV dla pracownika fizycznego?

Przydatne wskazówki podczas pisania CV – wzór, pracownik fizyczny

Podczas tworzenia wzoru CV pracownika fizycznego powinniśmy za każdym razem trzymać się kilku podstawowych zasad. Możemy je zapisać nawet w pliku na pulpicie, jeśli mamy problemy z zapamiętaniem. Przestrzeganie ich pozwoli nam na skonstruowanie atrakcyjnego, profesjonalnego i efektywnego CV, które wyróżni nas na tle konkurencyjnych kandydatów.

 1. Określenie celów zawodowych
  Wielu z nas pomija pytanie:, “Jakie są nasze cele zawodowe?”. Wychodzimy z założenia, że poza otrzymaniem etatu nic innego nie ma znaczenia. Jest to błąd! Zanim przystąpimy do tworzenia wzoru CV i późniejszego wysyłania go, zastanówmy się do jakiej w zasadzie firmy chcielibyśmy się dostać? Jakie stanowisko byłoby dla nas satysfakcjonujące i czego oczekiwalibyśmy od pracodawcy?
 2. Znalezienie swoich wad i zalet
  Zanim wypunktujemy swoje mocne strony w CV – musimy określić jakie w zasadzie one są? Innymi słowy – co możemy zaoferować swojemu pracodawcy? Zaangażowanie, sumienność, respektowanie zasad? Z drugiej strony – poznajmy również swoje minusy. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, nad czym musimy jeszcze popracować.
 3. Konkretna oferta pracy i konkretne CV
  Bardzo często rozsyłamy jeden i ten sam życiorys w odpowiedzi na każdą napotkaną ofertę, licząc na to, że ktoś się w końcu z nami skontaktuje. Wynika to z faktu, iż wielu z nas ma tendencję do chodzenia na skróty. Niestety, podczas poszukiwania pracy takie podejście jest absolutnie wykluczone. Zamiast wysyłać kilkanaście identycznych aplikacji w ciągu dnia, poświęćmy chwilę na przeanalizowanie oferty i skonstruowanie CV, a także listu motywacyjnego dedykowanego względem konkretnego stanowiska w konkretnej firmie.
 4. Czego wymaga pracodawca?
  Zanim prześlemy CV do pracodawcy, spójrzmy jeszcze raz na jego listę oczekiwań i wymagań względem idealnego kandydata. Za każdym razem starajmy się dokładnie analizować tę listę. Im więcej kompetencji z naszego CV pokrywa się z oczekiwaniami, tym większą mamy szansę na pozytywne rozpatrzenie kandydatury.
 5. Spełnienie wymogów
  Przed przesłaniem kandydatury porównajmy jeszcze raz nasze CV z wymaganiami pracodawcy. Zapoznajmy się z listą zadań na danym stanowisku i zastanówmy się, czy na pewno spełniamy wszystkie wymogi i poradzimy sobie w każdej sytuacji podczas pracy.
 6. CV, a oczekiwania w ofercie pracy
  Jeśli po analizie oferty uważamy się za odpowiedniego kandydata na dane stanowisko, postarajmy się podkreślić w CV wszelkie kompetencje, które mogą okazać się przydatne w danej pracy.

Weryfikacja CV pod kątem błędów

W chwili, gdy skończymy pisać nasze CV, przeczytajmy je jeszcze co najmniej kilka razy. Postarajmy się wyeliminować wszelkie możliwe błędy – dotyczy to zarówno kwestii językowych; jak interpunkcja, ortografia czy stylistyka, jak i poprawności podawanych danych: adresu mailowego, numeru telefonu, imienia i nazwiska. Jeśli korzystamy z kreatora CV, wychwyci on wszelkie ewentualny błędy. Warto jednak nawet wtedy jeszcze raz lub dwa przeczytać nasz dokument od początku do końca.

Proces tworzenia naszego CV pracownika fizycznego właśnie dobiegł końca. Czy możemy więc już wysyłać? Nie do końca. Zanim odpowiemy na ofertę pracy, zastanówmy się, czy potrzebny będzie nam list motywacyjny.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czy pracownik fizyczny powinien pisać list motywacyjny?

List motywacyjny dla pracownika fizycznego uznajemy często za element całkowicie zbędny i nieprzydatny. Jest to jednak najlepszy sposób na podkreślenie swoich kompetencji i dostarczenia pracodawcy dowodu na nasze rzetelne podejście do pracy.

Pierwszym powodem, dla którego powinniśmy włożyć więcej wysiłku w aplikację i napisać list motywacyjny jest fakt, iż większość naszych konkurentów tego nie robi. Sprawia to, że właśnie ten dokument jest najlepszym sposobem na wyróżnienie swojej kandydatury na tle innych.

Ponadto, przesyłając pracodawcy list motywacyjny razem z CV podkreślamy, że naprawdę zależy nam na tej pracy i kładziemy duży nacisk na profesjonalizm. Taki dokument, oprócz zachęcenia pracodawcy samą treścią, zachęca go również do nas ze względu na sam wysiłek, jaki włożyliśmy w skonstruowanie aplikacji.

Ze względu na malejącą popularność tego dokumentu wielu z nas nie do końca wie, jak powinien on wyglądać. Podobnie jak w przypadku CV pracownika fizycznego – całą konstrukcję i treść należy oprzeć na kilku prostych elementach.

Szukasz dobrze płatnej pracy w Niemczech na budowie? – Sprawdź praca Niemcy

List motywacyjny – o czym powinien pamiętać pracownik fizyczny?

Przy pisaniu listu motywacyjnego pracownika fizycznego należy podążać dokładnie tym samym schematem, co w przypadku CV. Różnice są w samej zawartości dokumentu. Tak więc pamiętajmy o odpowiednim układzie dokumentu, jego strukturze, podziale tematycznym i obecności nagłówków – a konkretniej, jednego nagłówka.

Jeśli chodzi o układ strony, jest on identyczny jak w przypadku każdego listu formalnego, który przesyłamy elektronicznie. Na samej górze umieśćmy nasze imię i nazwisko oraz adres mailowy. W liście motywacyjnym nie powinniśmy załączać swojej fotografii. Następnie sprecyzujmy do kogo skierowany jest list – zawrzyjmy w nim dane firmy, jej adres, numer telefonu oraz adres e-mail. Jeśli znamy adresata z imienia i nazwiska – również je napiszmy. Pamiętajmy aby wyrównać owe dane do lewej krawędzi dokumentu.

Następny w kolejności będzie wyśrodkowany nagłówek o treści “List motywacyjny”. Posłużmy się nieco większą czcionką niż w reszcie dokumentu. Później przystępujemy do pisania samego listu. Pamiętajmy o tym, aby stosować formalne zwroty i zadbać o odpowiednią kolejność. Na samym początku listy motywacyjnego określmy, z jakiego powodu piszemy – będzie to naturalnie odpowiedź na ofertę pracy zamieszczoną w konkretnym miejscu.

Jak napisać list motywacyjny – sprawdzone sposoby na idealne przedstawienie swojej kandydatury.

W następnej kolejności możemy pokrótce nakreślić, dlaczego uważamy się za odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Uzasadnijmy, co możemy wnieść do firmy i co pracodawca zyska, zatrudniając właśnie nas. Później podsumujmy całość wypowiedzi i zakończmy wyrażeniem nadziei o pozytywnym rozpatrzeniu kandydatury. Koniecznie umieśćmy z prawej pod tekstem zwrot “Z poważaniem,” i podpiszmy się.

WAŻNE! Zarówno w przypadku CV, jak i listu motywacyjnego pamiętajmy o dołączeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych wedle najnowszej ustawy. Możemy umieścić ją w stopce dokumentu w edytorze Word.

Teraz jednak przyjrzyjmy się, na co należy zwrócić uwagę podczas składania aplikacji do zagranicznej firmy.

Pracownik fizyczny za granicą – CV i list motywacyjny po angielsku

Polacy, jako pracownicy fizyczni, słyną za granicą z sumienności i profesjonalizmu podczas wykonywania zadań. W niektórych przypadkach mogą również liczyć na atrakcyjniejsze wynagrodzenie w porównaniu do tego w Polsce. Jedynym warunkiem jest tutaj znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Czy CV po angielsku dla pracownika fizycznego różni się czymś – oprócz języka – od tego, które tworzymy w języku polskim?Najkrótsza możliwa odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Warto natomiast położyć nacisk na poprawność językową całego dokumentu. Skorzystajmy z kreatora, który posiada opcję tłumaczenia na język angielski i przeanalizujmy wygenerowany wzór. Zapoznajmy się ze zwrotami, które powinniśmy umieścić w CV. Starajmy się również używać jak najbardziej formalnego języka. Jeśli potrafimy komunikować się po angielsku, jednak napisanie dokumentów sprawia nam trudność, możemy wykorzystać kreator do stworzenia kompletnej, anglojęzycznej wersji dokumentu. Kiedy będziemy dysponować wzorem CV po angielsku, edytowanie go względem konkretnych ofert nie powinno sprawić nam żadnej trudności.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi

Podsumowanie – list motywacyjny i CV w pdf – pracownik fizyczny

Wbrew pozorom, tworzenie CV dla pracownika fizycznego, nie jest aż tak proste. Jeśli jednak będziemy pamiętać o podstawowych kwestiach – wymienionych w tym artykule – nie będzie stanowić to dla nas problemu. Starajmy się również na bieżąco edytować swoje CV w stosunku do każdej oferty, która nas zainteresuje. Pozwoli nam to nawet kilkukrotnie zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie kandydatury.

Jeśli chodzi o list motywacyjny – zachowajmy świadomość, że nie warto go pomijać. W wielu przypadkach bowiem może się okazać swego rodzaju kartą przetargową, która skłoni pracodawcę do zaproszenia właśnie nas na rozmowę kwalifikacyjną, a nie kogoś innego.

Szukając pracy fizycznej za granicą nie bójmy się tworzenia CV po angielsku. Nie jest to bowiem tak trudne, jak się wydaje. Nawet jeśli pojawiłyby się jakiekolwiek problemy, mamy możliwość skorzystania z kreatora, który stanowi gwarancję poprawnego i wiernego tłumaczenia.

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zapraszamy też do innych artykułów:

CV logistyk – porady, jak napisać CV i list motywacyjny logistyka
Jak napisać list motywacyjny i CV dla kosmetyczki/ kosmetologa – praktyczne porady
Jak stworzyć profesjonalne CV dla elektryka?
CV dla fryzjera – jak stworzyć CV i list motywacyjny dla fryzjera
Gotowe wzory CV do wypełnienia – Zobacz 24 szablony CV do pobrania
List motywacyjny pracownik socjalny – stwórz CV pracownika socjalnego
Urlop ojcowski 2023 – ile trwa urlop ojcowski?
CV pielęgniarka – jak napisać CV i list motywacyjny pielęgniarki?
Urlop macierzyński 2023 – ile trwa urlop macierzyński?