Szukasz pracy w gastronomii i zastanawiasz się, jak powinno wyglądać CV kelnera? Świetnie się składa, ponieważ wbrew pozorom dobrze przygotowany dokument stanowi ważny aspekt zdobycia zatrudnienia w tej branży. CV kelnera jest jak menu, które prezentuje ciekawą ofertę w przystępny, a zarazem interesujący sposób. Zawód ten bywa niedoceniany- często kelnerzy postrzegani są jako osoby przeszkolone wyłącznie do przyjmowania zamówień i serwowania jedzenia. Pozornie każdy może wykonywać tego typu zadania. Tymczasem okazuje się, że właściciele restauracji uważają, że trudno o dobrego oraz rzetelnego pracownika, znającego standardy obsługi klienta i jednocześnie zaangażowanego, o wysokiej kulturze osobistej i odpowiedniej organizacji pracy. Chcesz pracować w gastronomii? Znasz zakres obowiązków i uważasz że to zajęcie dla Ciebie? Kelner z odpowiednio przygotowanym CV i dołączonym listem motywacyjnym zwiększa swoje szanse na zatrudnienie w najlepszych restauracjach. Sprawdź, jak wyróżnić się na tle konkurencji.

CV kelner/ CV kelnerka – spis treści

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV kelner/ CV kelnerka – jak napisać podsumowanie zawodowe?

Podsumowanie zawodowe to krótka informacja rozpoczynająca Twoje CV, w której w 2-3 zdaniach zaprezentujesz się jako wartościowy pracownik. Umieszczone na samej górze, pozwoli Ci się wyróżnić i zostać lepiej zapamiętanym, dzięki czemu zyskasz przewagę nad konkurentami. Zadbaj o to, by podsumowanie zawodowe było dopasowane do ogłoszenia. Dzięki temu pracodawca będzie miał wrażenie, że trafił na idealnego kandydata. 

Jakie informacje zawrzeć w podsumowaniu zawodowym?

 • doświadczenie- np. “jestem kelnerem z 2-letnim doświadczeniem”
 • wzmianka o poprzedniej pracy- np. “przez ostatni rok pracowałem w restauracji XYZ, gdzie obsługiwałem gości oraz uczestników spotkań biznesowych”
 • dodatkowe umiejętności kelnera oraz odbyte kursy – np. “ukończyłem kurs barmański, potrafię obsługiwać kasę fiskalną, znam standardy obsługi klienta w dużych restauracjach, a także posługuję się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym”. Kliknij, by dowiedzieć się więcej – Kursy i certyfikaty w CV
 • informację o celu zawodowym, czyli o tym, jakiej pracy szukasz, a także dyspozycyjności – np. “poszukuje pracy jako kelner, najchętniej w dużej restauracji, także za granicą”.

Podsumowanie zawodowe dla kelnera – CV wzór

Jestem kelnerką z 2-letnim doświadczeniem. Przez ostatni rok pracowałam w restauracji XYZ, gdzie obsługiwałam gości hotelowych oraz uczestników spotkań biznesowych i konferencji. Ukończyłam kurs barmański i kurs baristy, potrafię obsługiwać kasę fiskalną oraz znam standardy obsługi klienta w dużych restauracjach. Biegle komunikuję się w języku angielskim. Szukam pracy jako kelnerka, najchętniej w dużej restauracji, interesuje mnie też praca za granicą.

Jak widzisz, podsumowanie zawodowe, powinno zawierać odpowiedzi na 3 podstawowe pytania:

 1. Na jakie stanowisko aplikujesz i jak duże doświadczenie posiadasz?
 2. Jakie jest Twoje najważniejsze osiągnięcie zawodowe i jakie kompetencje Cię wyróżniają?
 3. Gdzie szukasz pracy i w jakim kierunku chcesz się rozwijać?

Dzięki temu będzie zawierało szczegółowe przedstawienie Twojej kandydatury w zwięzłej i przystępnej formie. Pracodawca, przeglądając poszczególne aplikacje, poświęca każdej z nich jedynie kilka sekund- to dobry sposób, by przykuć jego uwagę i zainteresować swoją osobą.

Stwórz wyjątkowe CV dla kelnerki – wybierz jeden z dostępnych szablonów:

Młodzieżowe CV
Wyróżniające CV
Uniwersalne CV

Kelner/kelnerka zakres obowiązków – jak opisać?

“Obsługa klienta” i “przyjmowanie zamówień”- to najczęściej powtarzane i banalne sformułowania w CV kelnerki. Jeśli chcesz otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, wyjdź poza schemat i zadbaj o to, by sekcja ta zawierała znacznie więcej pozycji.

Zakres obowiązków kelnera – wzór

Skorzystaj z naszych propozycji, by wyróżnić swoje CV kelnerki/kelnera:

 • Zapewniałam/zapewniałem profesjonalną obsługę klienta
 • Obsługiwałam/obsługiwałem klientów dbając o najwyższą jakość usług
 • Planowałam i zarządzałam/ planowałem i zarządzałem rezerwacjami stolików
 • Dbałam/dbałem o zadowolenie i satysfakcję klientów
 • Budowałam/budowałam pozytywny wizerunek firmy
 • Realizowałam/ realizowałem cele sprzedażowe
 • Dbałam/dbałem o wygląd i czystość sali
 • Telefonicznie przyjmowałam/przyjmowałem rezerwacje stolików

Jak zapewne zauważyłeś – obowiązki kelnera najlepiej opisywać w pierwszej osobie liczby pojedynczej. To pozwoli Ci uzyskać bardziej spersonalizowane CV. Pamiętaj jednak o tym, by jeden obowiązek nie zajmował więcej niż pojedynczą linijkę.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej i dowiedz się, jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony

Szukasz pracy za granicą lub w dużej, prestiżowej restauracji? Przygotuj także anglojęzyczną wersję swojego CV. Kelner zwykle posiada konkretne obowiązki:

 • serving food and drinks
 • giving out menus and taking orders for food and drinks
 • providing 5 star customer service
 • achieving sales targets
 • building positive image of restaurant

Jak napisać CV po angielsku? – dowiedz się więcej i znajdź dobrze płatną pracę w Szwecji z Hotistin

Jeśli nie masz pomysłu, co jeszcze wpisać w CV, inne obowiązki kelnera znajdziesz poniżej:

 • obsługa gości
 • dbanie o lokal
 • udzielanie gościom informacji na temat menu
 • przyjmowanie uwag gościu i zgłaszanie ich managerowi restauracji
 • przyjmowanie płatności
 • nakrywanie stołów
 • doradzanie klientom
 • odbieranie rezerwacji telefonicznych
 • uzupełnianie zamówień

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV dla kelnerki – opisz swoje osiągnięcia, by pracodawca Cię zapamiętał

Większość kandydatów tworząc swoje CV, skupia się jedynie na tym, by opisać obowiązki kelnerki. Jeśli chcesz wyróżnić się na tle konkurencji, zawrzyj również w aplikacji swoje sukcesy i osiągnięcia zawodowe. W ten sposób przekonasz pracodawcę, że warto zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną, ponieważ możesz przynieść konkretne korzyści restauracji. Jeśli nie wiesz, jak najlepiej je zdefiniować – spróbuj odpowiedzieć na kilka poniższych pytań:

 1. Za co byłeś szczególnie ceniony w poprzednim miejscu pracy?
 2. Czy udało Ci się pozyskać stałych gości restauracji?
 3. Czy realizowałeś założone cele sprzedażowe?
 4. Czy w jakiś sposób usprawniłeś procesy, które wspomogły funkcjonowanie restauracji? A może sam zaproponowałeś procedurę, która usprawniła pracę?

Chcesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Staraj się dopasować do oferty, podając osiągnięcia, na których zależy danemu pracodawcy. CV do restauracji powinno być zwięzłe, dlatego staraj się nie podawać zbyt wielu szczegółów. Zaleca się, by jedno osiągnięcie zawierało maksymalnie 1,5 linijki.

Z nami znajdziesz wymarzoną pracę – sprawdź:

Jakie zdjęcie wybrać do CV?
Co napisać w mailu z CV?
Jak i gdzie szukać pracy?
Jak napisać pierwsze CV?
Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Jakie umiejętności kelnera do CV warto wpisać i jak je przedstawić?

W sekcji “umiejętności” wpisujesz “zarządzanie czasem”, “odporność na stres” i “prawo jazdy kategorii B”? W ten sposób z pewnością nie wyróżnisz się spośród pozostałych kandydatów, a pracodawca prawdopodobnie szybko zapomni o Twoim CV. Kelnerka/ kelner podobnie jak kucharz, przedstawiciel handlowy czy nauczyciel przy tworzeniu spersonalizowanego CV powinna kierować się informacjami, które znajdzie w ogłoszeniu rekrutacyjnym. W ten sposób rekruter odniesie wrażenie, że spełnia jego wymagania i jesteś idealnym kandydatem. Umiejętności w CV na kelnerkę/kelnera są równie ważne, co doświadczenie. Powinny być odpowiedzią na wymagania pracodawcy.

Jeśli interesuje Cię praca jako kelnerka/kelner i przygotowujesz właśnie CV, warto tej sekcji poświęcić więcej uwagi. Możesz też skorzystać z naszych propozycji, które zawierają umiejętności miękkie i twarde:

 • Znajomość standardów obsługi klienta
 • Obsługa kasy fiskalnej i wystawianie rachunków
 • Profesjonalne prezentowanie oferty
 • Dbałość o wizerunek restauracji
 • Komunikatywność i łatwość nawiązywania relacji
 • Umiejętność przygotowywania drinków z karty
 • Wielozadaniowość
 • Kontrola stanu zaopatrzenia
 • Umiejętność zarządzania rezerwacją stolików

Nigdy nie pracowałeś w gastronomii? Przygotuj wyróżniające się, graficzne CV. Kelner bez doświadczenia też ma szanse na zatrudnienie, jeśli odpowiednio zaprezentuje swoją kandydaturę!

Na czym polega praca kelnera?

Zastanawiasz się, co robi kelner? Jego głównym zadaniem jest zapewnienie optymalnej obsługi klientów restauracji oraz serwowanie dań w odpowiedni sposób i we wskazanym czasie. Dodatkowo przyjmuje zamówienia, podaje jedzenie i napoje, jednocześnie zwracając uwagę na wszelkie uwagi, preferencje lub ograniczenia dietetyczne przybyłych gości. Praca kelnerki czy kelnera obejmuje również przyjmowanie płatności, rozliczanie się z pobranych zamówień oraz opracowywanie dobowych raportów, a także zarządzanie rezerwacjami, dbanie o pozytywny wizerunek firmy czy doradzanie klientom. Kelner powinien wyróżniać się doskonałą komunikacją oraz entuzjazmem przez cały dzień pracy, ponieważ jest odpowiedzialny za gościnne traktowanie wszystkich klientów. To od niego zależy, czy goście będą usatysfakcjonowani, a ich oczekiwania zostaną spełnione.

Jak opisać wykształcenie w CV? Kelner powinien posiadać kursy i szkolenia?

W zawodzie kelnera tak naprawdę najbardziej liczy się doświadczenie, dlatego sekcja “wykształcenie” nie powinna być nadto rozbudowana. Wystarczy, że umieścisz w niej ostatnią ukończoną szkołę czy obroniony dyplom. Jeśli jesteś w trakcie edukacji, przy nazwie szkoły lub uczelni umieść krótki dopisek “w trakcie” lub “do chwili obecnej”. To znak dla pracodawcy, że posiadasz pewne ograniczenia w dostępności do pracy. Nie martw się, że brak pełnej dyspozycyjności uniemożliwi zatrudnienie. Dla niektórych pracodawców będzie ona zaletą, na przykład gdy właściciel restauracji poszukuje pracownika do pomocy, w niepełnym wymiarze godzin. Z pewnością zwróci uwagę na Twoją kandydaturę. Nawet nie posiadając doświadczenia możesz zdobyć pracę – stwórz profesjonalne CV studenta

W CV dla kelnerki/kelnera nie może zabraknąć miejsca na ukończone kursy. Szkolenia z pewnością poszerzają wiedzę oraz umiejętności, które możesz wykorzystać w pracy kelnera, co zostanie docenione przez pracodawcę. W internecie znajdziesz wiele ofert, między innymi:

 • szkolenie z obsługi klienta
 • szkolenie z win i innych alkoholi
 • szkolenie z radzenia sobie ze stresem
 • kurs baristy
 • kurs barmański

Jak widzisz, nie każdy z nich jest bezpośrednio związany z obowiązkami kelnerki lub kelnera, jednak będzie świadczyć o Twoich możliwościach adaptacyjnych na wskazanym miejscu pracy. Pamiętaj jednak, żeby pominąć kursy, które w żaden sposób nie wiążą się z wykonywaniem obowiązków w gastronomii. Nie będą zajmowały cennego miejsca w CV, które możesz znacznie lepiej wykorzystać. 

CV na kelnerkę/kelnera – jak opisać zainteresowania?

Wiele osób pomija sekcję “zainteresowania” w CV do restauracji, a to duży błąd- pod warunkiem że nie użyjesz oklepanego sformułowania: “książki, muzyka, film”, a kreatywnie przedstawisz to, czym naprawdę się interesujesz. Przyciągniesz w ten sposób uwagę rekrutera, szczególnie jeśli nie posiadasz długiego doświadczenia.

Zajrzyj do naszego poradnika i odpowiednio przedstaw swoje zainteresowania w CV.

CV barman/CV barista/ CV do kawiarni – jakie zainteresowania warto dodać?

Jeśli chodzi o zainteresowania, to najlepiej sprawdzają się te związane z wykonywanym zawodem, czyli na przykład:

 • kuchnia włoska
 • alternatywne metody parzenia kawy
 • prowadzenie bloga kulinarnego

Obecnie ceni się ludzi z pasją, dlatego jeśli szczególnie interesujesz się czymś, co nie jest bezpośrednio związane z zawodem, także warto o tym wspomnieć. Zainteresowania to jednak nie najważniejsza sekcja, dlatego nie poświęcaj jej zbyt wiele miejsca. Ogranicz się do wymienienia 2 lub 3 pozycji. 

Jak napisać list motywacyjny do restauracji?

Nie wiesz, jak napisać list motywacyjny? Kelnerka/kelner także może go dołączyć do CV jako dodatek. Tylko niecałe 50% kandydatów decyduje się na ten krok, a to doskonała okazja, by w ten sposób pokazać, że zależy Ci na pracy, a także uzasadnić powody aplikowania na dane stanowisko.

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, by nie powtarzać informacji, które zawarłeś w CV, ponieważ Twój list motywacyjny stanie się właściwie bezużyteczny. Wspomnij za to o swoich sukcesach zawodowych, znajomości branży oraz pokaż pasję i zaangażowanie. Istotne jest rozpoczęcie treści dokumentu, które powinno zachęcać do jego przeczytania. 

Poznaj sprawdzone sposoby na idealne przedstawienie swojej kandydatury

List motywacyjny – wzór: kelnerka/kelner

Zamiast rozpoczynać swój list słowami:

“W nawiązaniu do ogłoszenia chciałbym przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko kelnera”

Użyj ciekawszego sformułowania, na przykład:

“Szanowni Państwo,

chciałbym zaoferować ponad 3-letnie doświadczenie kelnerskie w restauracjach i hotelach do pracy na stanowisku kelnera w Państwa restauracji”

Aby jeszcze bardziej przekonać pracodawcę, opowiedz o korzyściach wynikających z wybrania właśnie Ciebie, przedstawiając sukcesy w poprzednich miejscach pracy. 

Tworząc CV i list motywacyjny, stosując się do powyższych wskazówek, Twoje szanse na zatrudnienie znacząco wzrastają. Podkreślając umiejętności zgodne z ofertą pracy, na którą aplikujesz oraz szczególne sukcesy zawodowe, z pewnością wyróżnisz się spośród innych kandydatów. 

Rozpocznij swoją wymarzoną pracę w prestiżowej restauracji!

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów:

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej
Nowoczesne CV – jak je napisać?
Jak napisać podanie o pracę?
Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?
Klauzula CV czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Najlepiej płatne zawody w Polsce
Jak wygląda CV sprzedawcy? Zobacz co zawiera CV dla sprzedawcy
Przebranżowienie i przekwalifikowanie