cv dla ucznia

Chciałbyś zdobyć trochę własnych pieniędzy na firmowe ubrania lub nowy telefon, ale jeszcze się uczysz? Zgodnie z prawem, pracę w Polsce można zacząć już w wieku 13 lat. Jeśli chcesz szukać dorywczej pracy, niezbędne będzie odpowiednio przygotowane CV ucznia. Co zawrzeć w tym dokumencie i jak wyróżnić się na tle innych kandydatów, jeśli nie masz doświadczenia? To często pojawiające się pytanie. Skorzystaj z kilku praktycznych wskazówek i zwiększ swoje szanse w procesie rekrutacji. Dowiedz się, jak napisać pierwsze CV.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV dla ucznia – dowiedz się:

Jak wygląda praca dla nieletnich i co powinno zawierać CV osoby uczącej się?

Osoba, która nie ukończyła jeszcze 18. roku życia, musi być świadoma, że zasady obowiązujące nieletnich pracowników są nieco inne niż w przypadku dorosłych:

 • nieletni musi ukończyć 8-letnią szkołę podstawową;
 • nieletni musi przejść badania lekarskie, których wynik potwierdzi, że wykonywanie danej pracy nie będzie zagrożeniem dla jego zdrowia fizycznego i psychicznego;
 • nieletni musi posiadać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Według prawa najniższy wiek, w którym można rozpocząć pracę, wynosi 13 lat – jednak daje on możliwość zatrudnienia jedynie w branży artystycznej, sportowej, reklamowej lub kulturalnej. Zgodnie z Kodeksem pracy na umowę o pracę można pracować od 15 roku życia. Nadal najczęstszym sposobem zatrudniania młodych ludzi pozostaje umowa zlecenie. O czym jeszcze należy pamiętać, zatrudniając nieletnich?

 • Do czasu pracy wlicza się także czas nauki (osoby w wieku 13-15 lat mogą pracować maksymalnie 6 godzin na dobę, osoby w wieku 15-18 lat maksymalnie 8 godzin na dobę);
 • jeśli praca małoletniego w ciągu doby trwa dłużej niż 4.5 godziny, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikowi 30 minut płatnej przerwy;
 • osoby w wieku 13-15 lat mogą pracować w godzinach 6-20, osoby w wieku 15-18 lat w godzinach 6-22.
 • nieletni ma prawo do 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu, który powinien obejmować niedzielę.

Od czego zacząć przykładowe CV do pracy dla ucznia?

Jako uczeń prawdopodobnie jeszcze nie miałeś okazji tworzyć CV i nie do końca wiesz, jak zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy na swoją kandydaturę. Za powodzenie w procesie rekrutacji najczęściej odpowiada pierwsze wrażenie oraz to, co zaprezentujesz na samym początku swojego dokumentu. Dlatego to miejsce najlepiej wykorzystać inaczej niż na wpisanie danych osobowych – czyli na krótkie podsumowanie zawodowe.

Podsumowanie zawodowe nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularne, tym bardziej pomoże Ci się wyróżnić na tle innych. Jest to nic innego, jak opis wykształcenia, doświadczenia i kluczowych umiejętności zawarty w kilku treściwych zdaniach. Pamiętaj o tym, aby nie był on zbyt długi, tak żeby pracodawca mógł skoncentrować się na najważniejszych rzeczach: 3-4 zdania w zupełności wystarczą. Co ważne, podsumowanie zawodowe powinno być dopasowane do oferty pracy, tzn. odpowiadać na wymagania zawarte w ogłoszeniu. 

Przykładowa oferta pracy dla ucznia

Zatrudnimy kelnerki/ kelnerów

Oczekujemy:

chęci do pracy;
dyspozycyjności min. 3 dni w tygodniu;
umiejętności współpracy w zespole;
książeczki sanepidowskiej;
doświadczenie w branży gastronomicznej będzie dodatkowym atutem
.

Zobacz przykładowe CV dla kelnerki

CV dla ucznia wzór podsumowania zawodowego

Jestem uczennicą Zespołu Szkół Gastronomicznych w Poznaniu. Od 2 lat realizuje program praktyk zawodowych, dzięki czemu poznałam już specyfikę pracy w kuchni oraz w charakterze kelnerki. Świetnie odnajduję się w pracy zespołowej. Posiadam aktualną książeczkę sanepidowską. Praca w Państwa restauracji pozwoli mi zdobyć cenne doświadczenie zawodowe w gastronomii.

Co zawrzeć w doświadczeniu? CV wzór dla ucznia:

Połączenie nauki z pracą nigdy nie jest łatwe, dlatego jeśli podjąłeś wcześniej próby zdobywania doświadczenia zawodowego, koniecznie wpisz taką informację w swoim życiorysie. Co powinna zawierać sekcja “doświadczenie” w CV osoby niepełnoletniej? Przede wszystkim konkrety, czyli nazwę firmy, datę rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz zakres wykonywanych obowiązków. 

W CV ucznia technikum czy w CV dla licealisty dobrze umieścić wolontariaty, zrealizowane projekty oraz praktyki i staże, a każdy opis wzmocnić dodatkowo szczególnym osiągnięciem, z którego jesteś dumny. Twoje chęci do pracy i zaangażowanie z pewnością zostaną zauważone i docenione przez pracodawcę.

cv ucznia

CV ucznia liceum – wzór doświadczenia:

06.2020 – 03.2021 – Restauracja Staromiejska

Stanowisko: Kelnerka

Główne obowiązki:
profesjonalna obsługa klienta zgodnie z obowiązującymi normami;
indywidualne podejście do każdego klienta (doradzanie w wyborze dań);
przygotowywanie napojów; 
współpraca z pracownikami kuchni podczas realizacji zamówień.

Szczególne osiągnięcia:
Zrealizowałam cele sprzedażowe na poziomie 115%.

Jakie umiejętności w CV dla nieletnich?

Uczniowie szkół średnich najczęściej nie mogą się jeszcze pochwalić bogatym doświadczeniem zawodowym. Dlatego należy skupić się na posiadanych kompetencjach – zarówno twardych, jak i miękkich. Wydaje Ci się, że skoro nie pracowałeś jeszcze w zawodzie, to nie posiadasz żadnych umiejętności? Wcale tak nie jest! Zdobywasz je każdego dnia w szkole, w wolnym czasie oraz w ramach zajęć dodatkowych.

cv wzór dla ucznia

CV nastolatków – przykłady umiejętności:

Umiejętności twarde:

 • znajomość języka angielskiego/ niemieckiego;
 • prawo jazdy kat. B;
 • znajomość pakietu MS Office na poziomie zaawansowanym;
 • doskonała znajomość mediów społecznościowych;
 • znajomość programu Adobe Photoshop;
 • znajomość programu Adobe Premiere Pro;
 • znajomość zasad obsługi klienta;

Umiejętności miękkie:

 • silna chęć rozwoju;
 • komunikatywność;
 • samodzielność i odpowiedzialność;
 • kreatywność;
 • dobra organizacja czasu pracy;
 • dbałość o czystość miejsca pracy;
 • punktualność.

Zakres umiejętności może być bardzo szeroki, szczególnie jeśli posiadasz dużo zainteresowań. Jak wybrać odpowiednie? Najlepiej odpowiedzieć na potrzeby pracodawcy, które znajdziesz w ofercie pracy. W ten sposób sprawisz wrażenie idealnego kandydata, którego warto poznać bliżej np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wzór CV dla ucznia – wykształcenie w CV:

Mówi się, że wykształcenie potencjalnego pracownika zaczyna mieć coraz mniejsze znaczenie. Jest w tym trochę prawdy, ale w przypadku CV 16-latka czy CV 17-latka nadal jest istotne. Nie da się ukryć, że w życiorysie ucznia, wykształcenie może być najważniejszą kwalifikacją. Jeśli nie możesz jeszcze pochwalić się doświadczeniem – wykształcenie zamieść na samej górze CV. W profesjonalnym Curriculum Vitae ta sekcja nie powinna być zbyt rozbudowana. Najważniejsze są informacje o latach nauki, nazwa szkoły oraz specjalizacja. Będąc uczniem, obok daty rozpoczęcia edukacji zawrzyj dopisek “obecnie”. W ten sposób pracodawca będzie miał pewność, że jeszcze się uczysz i będzie świadomy, że Twój grafik powinien być elastyczny, abyś mógł pogodzić pracę z nauką.

Wykształcenie w CV dla ucznia technikum

2016 – obecnie – Technikum nr 6 Gdańsk
Specjalizacja: technik logistyk
Osiągnięcia: III miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego

Jak zapewne zauważyłeś, opis wykształcenia uwzględnia także osiągnięcia. Jeśli masz na swoim koncie jakieś sukcesy, koniecznie o nich pamiętaj. Dzięki nim zaprezentujesz się jako osoba ambitna i wytrwała, która stawia na swój rozwój. 

Tak może wyglądać CV logistyka stworzone w naszym kreatorze:

Pierwsze CV powinno zawierać zainteresowania

Niewiele osób wie, że zainteresowania mogą pomóc w zdobyciu pracy. To jeden ze sposobów na wyróżnienie się z tłumu oraz pokazanie się z innej strony. Obecnie atmosfera w miejscu pracy jest bardzo ceniona, dlatego jeśli jesteś interesującą jednostką, pracodawca zechce Cię mieć w swoim zespole. Poza tym  pasje związane z pracą, którą chcesz wykonywać, pozwalają wnioskować, że będziesz bardziej zaangażowany w swoje obowiązki. 

Interesuje Cię wszystko, co związane jest z komputerami? Takie umiejętności możesz wykorzystać do obsługi sklepu internetowego lub w dziale IT. Twoim hobby są języki obce? Płynna znajomość innych języków przyda się w pracy kelnerki, na infolinii czy w biurze podróży.

Zobacz też – poziomy znajomości języka w CV

Szukasz pierwszej pracy? Te wskazówki pomogą Ci ją zdobyć:

CV dla ucznia do pobrania

Na samą myśl o tworzeniu CV jesteś przerażony? Nie wiesz, jak się za to zabrać i od czego zacząć? Wybierz sprawdzony kreator CV dla ucznia! Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych umiejętności graficznych, a sam proces generowania dokumentu jest banalnie prosty i szybki. Na samym początku spróbuj zebrać najważniejsze informacje na swój temat, o których wspomnieliśmy wcześniej, przygotuj też profesjonalne zdjęcie do CV i wybierz jeden z szablonów dostępnych na naszej stronie. 

Kolejny krok to wypełnienie wybranego przez siebie wzoru. Możesz korzystać z podpowiedzi oznaczonych symbolem znaku zapytania, dodawać kolejne sekcje i dowolnie modyfikować szablon, tak aby dopasować go do swoich preferencji. Zobacz sam, jakie to proste.

przykładowe cv ucznia

Jak napisać list motywacyjny ucznia?

List motywacyjny to doskonały sposób, aby pokazać, że naprawdę zależy Ci na pracy. Warto go przygotować, dlatego przedstawiamy kilka sprawdzonych porad, które pozwolą Ci stworzyć profesjonalny dokument.

 1. Nie przepisuj treści CV. List motywacyjny to dodatek do CV, a nie jego kopia. Służy rozbudowaniu informacji o Twoim doświadczeniu i pasjach.
 2. Sugeruj się ofertą pracy. Podobnie, jak CV, list motywacyjny także powinien zostać dopasowany do oczekiwań pracodawcy.
 3. Przedstaw, co pracodawca zyska, jeśli Cię zatrudni. Napisz, co wniesiesz do firmy i jak usprawnisz jej funkcjonowanie. Możesz podać przykłady i pomysły różnych działań.
 4. Pamiętaj o podstawowych zasadach. Stosuj zwroty grzecznościowe, posługuj się formalnym tonem i wyraź chęć zaprezentowania swojej kandydatury podczas spotkania rekrutacyjnego.
 5. Zadbaj o wygląd dokumentu. Estetyczny dokument zrobi dobre wrażenie na rekruterze. List motywacyjny powinien mieć format pdf  i zawierać czytelną treść (stosuj akapity, punktory, pogrubienia).

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak napisać CV będąc uczniem – podsumowanie:

Osoby niepełnoletnie coraz częściej chcą szybko rozpocząć samodzielną pracę. Powody mogą być różne: chęć odciążenia rodziców, zakup najnowszej gry lub wyjazd na studia. Jeśli praca nie wpłynie w żaden sposób na Twoje wyniki w nauce lub zdrowie – jest to dobry pomysł. Zastanawiasz się, czy tworzenie CV bez doświadczenia ma sens? Boisz się, że nikt nie zechce zatrudnić ucznia? Zacznij od zmiany nastawienia i spróbuj! Bez tego nigdy nie dowiesz się, czy masz szansę na pracę.

Dobre CV dla ucznia bez doświadczenia – od tego powinieneś zacząć swoje starania. Zadbaj o nowoczesny wygląd swojego dokumentu oraz merytoryczną treść. Jeśli do aplikacji dołączysz list motywacyjny, Twoje szanse na zatrudnienie mogą wzrosnąć. Zastosuj nasze wskazówki i pokaż się od najlepszej strony. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś.

Szukasz sprawdzonych informacji? Zajrzyj też do innych artykułów:

Przykładowe CV
Szablony CV
Jak napisać CV w 2023 roku?
Umowa B2B – co to jest umowa B2B?
Barista/ baristka – kto to jest barista i jak wygląda jego praca + profesjonalne CV baristy
Co to jest public relations i jak wygląda praca w PR?
Jak napisać podanie o urlop okolicznościowy? Praktyczne porady i gotowy wzór wniosku
Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia? Wzór podania o podwyżkę w pracy
Wniosek o urlop wypoczynkowy – pobierz gotowy wzór wniosku o urlop
Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?
Karta MultiSport – co to jest karta MultiSport i jak ją zdobyć?
Podanie do policji – jak napisać CV i list motywacyjny do policji?

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykłądowe wzory CV