Próbujesz znaleźć wymarzone zatrudnienie i nurtują Cię pytania takie jak:

 • Jak znaleźć pracę?
 • Dlaczego nie mogę znaleźć pracy?
 • Gdzie szukać ofert pracy?
 • Kiedy najlepiej szukać pracy?

Bezrobocie lub niezadowalające warunki obecnego zatrudnienia to najczęstsze powody, przez które ludzie decydują się szukać nowej pracy. Żeby znaleźć pracodawcę, który zapewni atrakcyjne wynagrodzenie oraz stabilne zatrudnienie, należy się dobrze przygotować. Mimo, że ogłoszeń publikowanych w internecie, gazetach czy w Urzędzie Pracy jest wiele, trzeba umieć dokonać wyboru i aplikować tylko na oferty godne uwagi. Jak skutecznie szukać pracy? Co zrobić, aby zdobyć dobre zatrudnienie? Nasz artykuł podpowie Ci, w jaki sposób szukać i jak znaleźć pracę dla siebie.

Jak znaleźć pracę? – Spis treści

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Nie mogę znaleźć pracy – Co zrobić przed aplikowaniem na ogłoszenia, aby dostać dobrą pracę?

Problem ze znalezieniem pracy jest dość powszechny, głównie z powodu niewystarczającego przygotowania do szukania zatrudnienia. Wiele osób podchodzi do tego wyzwania intuicyjnie, na przykład aplikując na wszystkie dostępne ogłoszenia w swoim regionie, nie zapoznając się z nimi szczegółowo. W przypadku szukania pracy zasada „im więcej tym lepiej” nie sprawdza się jednak.

Nie wystarczy wysyłać zbiorczo swojego CV na wszystkie oferty. Zdecydowanie lepiej wysłać ich mniej, ale aplikować na oferty dobrze dobrane do doświadczenia zawodowego, ponieważ przynosi to dużo lepszy skutek. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które warto przygotować przed aplikowaniem na ogłoszenia.

Nie możesz znaleźć pracy? Zadbaj o ciekawe CV i dobry list motywacyjny

Szukasz pracy? Marzysz o karierze zawodowej w wybranej branży? Jednak wciąż bezskutecznie? A przyjrzałeś się swoim dokumentom aplikacyjnym?

Na przygotowanie dobrego CV należy poświęcić czas, ponieważ na jego podstawie potencjalny pracodawca po raz pierwszy ocenia kandydata. Starannie przygotowane CV jest pierwszym krokiem do znalezienia dobrej pracy, ponieważ bez wysłania tego dokumentu Twoja kandydatura nie będzie brana pod uwagę w procesie rekrutacji.

Szukanie pracy rozpoczyna się przecież od wysłania Curriculum Vitae. Jeżeli aplikujesz tylko na jedno wymarzone stanowisko i posiadasz doświadczenie związane głównie z tą branżą, wystarczy że przygotujesz jedno CV. Jeśli szukasz pracy w różnych dziedzinach (np. praca biurowa i gastronomia), to warto sporządzić różne CV, w których uwzględnisz tylko doświadczenie zawodowe, które jest istotne dla danej oferty pracy. Pamiętaj, że na przykład przy procesie rekrutacji na stanowisko sekretarki/sekretarza, pracodawca nie będzie zainteresowany Twoim doświadczeniem w restauracji i odwrotnie.

Do przygotowania estetycznego i ciekawego CV nie musisz posiadać profesjonalnej znajomości pakietu Office lub programów graficznych. W dobie Internetu wystarczy znaleźć profesjonalny kreator CV, w którym wybierzesz gotowy szablon, a następnie uzupełnisz dane o sobie. Jest to dużo szybszy i wygodniejszy sposób niż pisanie CV od podstaw. Gwarantuje, że Twoje CV będzie estetyczne oraz że nie pominiesz żadnych istotnych informacji. 

To twoje pierwsze CV lub nie jesteś pewny czy napisałeś je dobrze? Sprawdź Jak napisać CV

Szukasz pracy bezskutecznie? Zdobycie pracy ułatwi list motywacyjny

Drugim, równie ważnym dokumentem, jest list motywacyjny. Nie wszyscy pracodawcy wymagają przesłania listu motywacyjnego wraz z CV, ale kiedy jest potrzebny, jego staranne przygotowanie jest niewątpliwym atutem kandydata i dowodem zaangażowania.

Konkurencja na rynku pracy jest dość spora, dlatego do każdego ogłoszenia o pracę warto pomyśleć o liście motywacyjnym i napisać go,, tak żeby w jego treści odnieść się do szczegółów oferty i profilu działalności potencjalnego pracodawcy. Rekruterzy pozytywnie oceniają kandydatów, którzy nie korzystają z gotowych wzorców, ale przygotowują dostosowany list motywacyjny, ponieważ świadczy to o większym zaangażowaniu w znalezienie pracy.

W znalezieniu pracy pomoże Ci konto na portalu LinkedIn

Jak efektywnie szukać pracy? Coraz większą popularność w Polsce zyskuje portal LinkedIn.com, który służy między innymi rekruterom szukającym potencjalnych pracowników oraz pracownikom poszukującym wymarzonej pracy.

Twój profil na portalu stanowi podsumowanie Twojego doświadczenia zawodowego. Jest rodzajem CV dostępnego online, które każdy użytkownik portalu może zobaczyć. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta na LinkedIn to w momencie szukania pracy powinieneś je założyć i szczegółowo uzupełnić.

Przy swoim profilu możesz także zaznaczyć, że szukasz nowego zatrudnienia, co będzie widoczne dla innych użytkowników i zwiększy Twoje szanse na kontakt ze strony rekruterów. W profilu powinieneś zawrzeć podobne informacje do tych umieszczanych w CV, czyli imię, nazwisko, zdjęcie, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności

Aby zbudować sieć kontaktów na portalu LinkedIn możesz zacząć od wysłania zaproszeń do swoich znajomych z pracy, zarówno z aktualnej jak i poprzednich oraz osób, z którymi macie podobne zainteresowania. W przypadku dalszych znajomych dobrze jest dodać krótką wiadomość, w której przypomnisz skąd się znacie i zachęcisz do zaakceptowania zaproszenia. Po rozbudowaniu profilu i sieci kontaktów zapoznaj się z ofertami pracy.

W odpowiedniej zakładce umieszczono ogłoszenia na stanowiska, które proponuje Ci LinkedIn w oparciu o Twoje doświadczenie. Portal oferuje szerokie możliwości. Z czasem na pewno uda Ci się przyswoić wszystkie funkcje i swobodnie poruszać po tej aplikacji.

Poznaj pytania na rozmowie kwalifikacyjnej!

Aby osiągnąć sukces ustal swoje priorytety i oczekiwania na nowym stanowisku

Jak już wcześniej wspominaliśmy– nie warto wysyłać CV masowo w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia. W przypadku szukania pracy powinieneś stawiać na jakość, a nie ilość. Zamiast zastanawiać się, jak najszybciej można znaleźć pracę, lepiej przeanalizować, jak znaleźć dobrą pracę. Polecamy zacząć od ustalenia swoich priorytetów dotyczących zatrudnienia i przeglądanie ofert spełniających Twoje oczekiwania – to naprawdę pomaga! Nad czym warto się zastanowić, gdy szukanie pracy trwa wieczność?

Lokalizacja – praca w Polsce czy wyjazd za granicę? 

Dobrze jest zastanowić się, w jakich krajach chcesz pracować i mieszkać. Każde państwo ma inny język, kulturę, więc lepiej podjąć świadomą decyzję o wyjeździe do danego kraju lub skupić się na szukaniu pracy w Polsce.

Miasto i okolice – jeśli już wybrałeś kraj, to musisz przemyśleć kwestię tego, jakie rejony danego państwa Cię interesują. Chcesz pracować bliżej granicy polskiej? W dużym mieście czy raczej w małym miasteczku lub na wsi? Jeżeli Twoim celem jest znalezienie zatrudnienia w Polsce, to warto rozważyć czy szukasz pracy blisko miejsca zamieszkania, czy też planujesz  przeprowadzkę do innego miasta/regionu i jesteś gotowy do relokacji.

Znajomość języków obcych

znasz niemiecki, angielski lub inny język obcy? Chciałabyś w pracy używać języka obcego? Przed aplikowaniem na oferty pracy dobrze jest zwrócić uwagę, czy na danym stanowisku jest wymagana znajomość języka obcego i zastanowić się, czy Twój poziom będzie wystarczający i czy spełniasz wymogi potencjalnego pracodawcy w tym zakresie.

Stanowisko pracy

Polecamy na początku przeanalizować wszystkie stanowiska, na których kiedyś pracowałeś, następnie wyeliminować te, na których nie czułeś się zbyt dobrze  oraz poszukać stanowisk pokrewnych, które odpowiadają Twojemu wykształceniu i doświadczeniu. Wtedy możesz skupić się na wysyłaniu CV tylko na oferty dotyczące tych konkretnych stanowisk.

Czytaj więcej : Czy wiesz czym jest Pokolenie Z

Rodzaj umowy

Regulacje prawne w Polsce dotyczące zatrudnienia nie są jednolite. Aktualnie pracodawca może wybrać jedną z wielu możliwych form zatrudnienia takich jak: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło lub samozatrudnienie. Przemyśl plusy i minusy każdej formy zatrudnienia i wybierz tylko takie oferty, które spełniają Twoje oczekiwania względem rodzaju umowy.

Wymiar godzin

Każda branża ma inne godziny pracy. W pracy biurowej często pracuje się w godzinach 8:00-16:00, praca w sklepie zazwyczaj jest dwuzmianowa, a w pracy na magazynie możesz spodziewać się również nocnych zmian. Zastanów się, jaki wymiar godzin byłby dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Wymiar czasu pracy 2020 + liczba godzin 1/2 etatu, 3/4 etatu i pełny etat

Prawo jazdy w CV

Niektóre stanowiska pracy (np. przedstawiciel handlowy, kurier) wymagają posiadania prawa jazdy kategorii B. Jeżeli masz uprawnienia do prowadzenia pojazdów, to możesz aplikować na oferty, na których prawo jazdy jest wymagane. Nigdy nie wysyłaj swojej kandydatury na takie stanowiska, jeżeli nie czujesz się pewnie za kierownicą i nie chcesz korzystać z samochodu w codziennej pracy lub np. nie jeździłeś/jeździłaś samochodem od kilku lat. 

Dowiedz się więcej : Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?

Zdobądź referencje od poprzednich pracodawców i pokaż je przyszłemu pracodawcy

Przychylne referencje od poprzednich pracodawców są ciekawym uzupełnieniem Twojego CV. Potwierdzają Twoje kompetencje, doświadczenie i świadczą o tym, że jesteś dobrym pracownikiem i że utrzymujesz dobre relacje z byłymi pracodawcami. Możesz poprosić o pisemną referencję lub o dodanie referencji na Twoim profilu na portalu LinkedIn. Dobrą opinię mogą również wystawić Ci współpracownicy, co potwierdzi też Twoją umiejętność pracy w zespole.

Na LinkedIn w sekcji „Umiejętności” jest możliwość potwierdzania umiejętności przez kolegów i koleżanki z pracy. Możesz zacząć od potwierdzania umiejętności swoim znajomym i później poprosić ich o to samo. Dzięki temu zyskasz wiarygodność na portalu i zostaniesz lepiej oceniony przez rekruterów.

Zweryfikuj swoje profile na portalach społecznościowych.

Media społecznościowe są popularnym narzędziem rekrutacji. Wielu kandydatów posiada konta na Facebooku czy Instagramie. Zdarza się, że doświadczony rekruter profile kandydatów w różnych social mediach. Biorąc to pod uwagę dobrze jest zweryfikować to, co się dodaje lub udostępnia na swoim profilu.

Rekruterzy mogą odrzucić kandydata ze względu na wulgarne wpisy, zdjęcia świadczące o nadużywaniu alkoholu lub ywaniu narkotyków, a także treści związane z dyskryminowaniem innych ludzi.  Nie musisz usuwać kont ze wszystkich portali społecznościowych. Jeśli nie chcesz udostępniać informacji o sobie, wystarczy zmienić ustawienia prywatności, aby tylko znajomi mieli dostęp do zdjęć i publikacji oraz nie publikować postów nacechowanych agresją i nienawiścią.

Jak znaleźć pracę nie mając doświadczenia? Praktyczne porady

Dopiero wkraczasz na rynek pracy i nie masz doświadczenia zawodowego? Myślisz, że to skreśla Twoje szanse na pracę marzeń? Wcale nie musi tak być! Doświadczenie i umiejętności zdobywa się także poza pracą. Być może uczyłeś się nowych rzeczy, brałeś udział w wolontariatach, praktykach, stażach, pracowałeś sezonowo? To wszystko może stać się Twoim atutem, dzięki któremu dostaniesz pracę.

Niech duża konkurencja Cię nie zniechęca. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach jest naprawdę wiele nowych możliwości rozwoju i sposobów na zdobycie doświadczenia oraz nowych umiejętności. Zarówno osoby młode, jak i starsze mogą zdecydować się na:

 • pisanie bloga; robienie zdjęć; tworzenie grafik (takie zajęcia pomogą Ci zbudować portfolio)
 • uczestnictwo w warsztatach, kursach i szkoleniach;
 • czytaj i zdobywaj wiedzę na temat branży, która Cię interesuje;
 • rozmawiaj z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i ucz się od nich;
 • obserwuj co aktualnie dzieje się w Twojej branży.

Jak skutecznie znaleźć pracę, czyli o co zadbać po wysłaniu CV na oferty pracy

Po starannym przygotowaniu wszystkiego, co opisaliśmy w poprzednim punkcie, teraz pozostaje Ci tylko wysłać profesjonalne CV na wybrane ogłoszenia i czekać na odzew ze strony firm, do których aplikowaliśmy. Ten czas możemy przeznaczyć na przygotowanie się do rozmów kwalifikacyjnych oraz zastanowienie się nad prezentacją naszej osoby na takich spotkaniach. Już wiesz, jak szukać pracy, teraz podpowiemy Ci jak dostać pracę.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Kiedy dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś się do niej przygotować. Wybierz schludne i wizytowe ubrania, zdobądź informacje o firmie, która chce Cię zatrudnić i przemyśl, jak się zaprezentować, żeby wybrali właśnie Ciebie. „Dlaczego chcę pracować w tej firmie?”, „Co mnie wyróżnia na tle innych kandydatów?”- te i podobne pytania mogą pomóc Ci w przygotowaniu prezentacji swojej osoby. Myśl nieszablonowo, zastanów się, o co może zapytać rekruter i o co Ty chciałbyś/chciałabyś zapytać.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Zobacz podstawowe zasady

Zastanów się nad swoimi osiągnięciami zawodowymi.

Aplikujesz na stanowisko związane z Twoim wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym? A może będzie to Twoje pierwsze zatrudnienie i zastanawiasz się, jak znaleźć pierwszą pracę? Polecamy przemyśleć, jakie są Twoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe. Dobrze jest wziąć wtedy pod uwagę:

 • Nowe umiejętności, które nabyliśmy w pracy w danej firmie czy w trakcie nauki, a które przydadzą się w Twojej branży.
 • Awanse i wyróżnienia za dobrą pracę.
 • Odbyte kursy i szkolenia (z certyfikatem i bez).
 • Praktyki, staże, wolontariaty, w których brałeś udział.

Należy zastanowić się również, co przyczyniło się do tych sukcesów. Nasza ambicja? Dobry program szkoleniowy w firmie? Umiejętność pracy w zespole? Jeśli uda Ci się określić jakie są Twoje osiągnięcia zawodowe, będzie Ci łatwiej zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Przeczytaj artykuł: Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Czytaj więcej
Umiejętności miękkie i twarde
Jakie umiejętności wpisać w CV? – Zainteresowania w CV (Przykłady)
Szablony CV / Wzory CV – Jakie są rodzaje CV i który powinieneś wybrać?
Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy

Przemyśl swoje mocne i słabe strony

Pytanie o mocne i słabe strony bardzo często pojawia się na rozmowach rekrutacyjnych. Musisz potrafić nie tylko opisać się z dobrej strony, ale też podać swoje minusy. Samokrytyka jest konstruktywna, jednak wymieniając swoje słabe strony dobrze jest wyjaśnić, w jaki sposób starasz się nad sobą pracować. Lepiej nie narzekaj na poprzedniego pracodawcę i nie krytykuj swojej pracy, ponieważ nie jest to dobrze odbierane.

Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony (wady i zalety)?

Szukanie pracy – poszczególne stanowiska na rynku pracy

Każde stanowisko pracy cechuje się innymi obowiązkami, wymaganiami i warunkami zatrudnienia. Poniżej napisaliśmy krótki poradnik dla niektórych zawodów, żeby pomóc Ci przyspieszyć proces szukania zatrudnienia. 

Dowiedź się – Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?

Jak znaleźć pracę jako nauczyciel?

Posiadasz wykształcenie pedagogiczne? Nie wiesz, jak znaleźć pracę w szkole jako nauczyciel? Być może wystarczy zajrzeć na stronę Kuratorium Oświaty w swoim mieście, ponieważ tam znajdziesz najwięcej ofert. Warto też wysłać mailowe zapytanie do szkół publicznych i prywatnych w okolicy. Nawet jeśli aktualnie nie szukają nauczyciela do pracy, to może w przyszłości zaproponują Ci etat.

Jak znaleźć pracę jako grafik?

Szukając pracy jako grafik ważne jest posiadanie portfolio. Możesz przygotować gotowe grafiki dla siebie lub zacząć od tworzenia szaty graficznej w ramach wolontariatu (np. dla fundacji, schronisk itp.). Jest to wolny zawód, dlatego najczęściej musisz założyć jednoosobową działalność gospodarczą i pracować na umowie B2B z różnymi firmami. Oczywiście można poszukać zatrudnienia na umowę o pracę, aczkolwiek jest to mniej popularna forma w tej branży.

Przykładowe CV grafika

Jak znaleźć pracę jako ilustrator?

Ilustrator wykonuje głównie ilustracje do książek, plakaty itd. Musi cechować się zmysłem estetycznym i rozwiniętymi umiejętnościami artystycznymi. Jako freelancer, tak samo jak w przypadku grafików, musisz posiadać portfolio. Zleceń najlepiej szukać wysyłając swoją ofertę wraz z portfolio do różnych czasopism, wydawnictw, magazynów itp. 

Jak znaleźć pracę jako programista?

Ofert pracy dla programistów jest sporo, ponieważ ta branża coraz bardziej się rozwija. Zatrudnienia w tym zawodzie najlepiej szukać na portalach takich jak LinkedIn, Pracuj.pl oraz kontaktując się z wyspecjalizowanymi agencjami zatrudnienia IT. 

Przykładowe CV programisty

Jak znaleźć pracę jako architekt?

Architekci mogą szukać pracy w wielu miejscach związanych z ich branżą. Mogą to być: firmy meblowe, firmy deweloperskie, biura architektoniczne, instytucje państwowe, firmy projektujące wnętrza, biura urbanistyczne, firmy projektujące tereny zielone, biura projektowe. W zależności od umiejętności i specjalizacji każdy powinien wybrać miejsce, do którego chce złożyć swoją aplikację. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak znaleźć pracę jako przedstawiciel handlowy?

Stanowisko przedstawiciela handlowego staje się coraz bardziej popularne, dzięki czemu można znaleźć w internecie wiele ofert pracy w tym zawodzie. Najskuteczniej jest właśnie szukać ogłoszeń na portalach z pracą, np. OLX, pracuj.pl, praca.pl, przedstawiciele.pl.

Przykładowe CV dla doradcy klienta

Jak znaleźć pracę jako dziennikarz?

Znalezienie pracy na stanowisku dziennikarza nie jest łatwe, ale jest możliwe. Początkowo najlepiej wybrać dziedzinę pracy dziennikarza, która jest Ci najbliższa:

 • radio
 • gazeta
 • telewizja
 • komentator sportowy
 • social media

Żeby dostać zatrudnienie w tej branży trzeba być osobą wyróżniającą się, ciekawą, ambitną. Warto wysłać swoje zapytanie o pracę do różnych wydawnictw, stacji radiowych, czy telewizyjnych. Poza wysłaniem CV i portfolio możesz przygotować krótki filmik lub nagranie, w którym wyjaśnisz, dlaczego zatrudnienie Cię przyniesie korzyści firmie. Jeśli nie masz większego doświadczenia w zawodzie dziennikarza, musisz liczyć się z tym, że na początku zostanie Ci zaproponowany staż.

Jak znaleźć pracę w urzędzie?

Lubisz pracę biurową i chciałbyś pracować w urzędzie? Aby zdobyć zatrudnienia musisz zacząć od wstąpienia do korpusu służby cywilnej. Nabór jest ogłaszany w biuletynach informacji publicznej konkretnych urzędów oraz na stronie internetowej www.kprm.gov.pl. Jeżeli Twoja kandydatura zostanie pozytywnie rozpatrzona, to wówczas możesz aplikować na stanowiska urzędowe.

Jak znaleźć pracę w korporacji?

Szukanie pracy w korporacji najlepiej zacząć od przeglądania ofert na LinkedIn. Warto zaglądać na strony internetowe firm, do których chciałbyś aplikować, ponieważ często w zakładce „Praca” możemy znaleźć aktualne ogłoszenia. Proces rekrutacji w korporacjach często składa się z wielu etapów, dlatego jest dość czasochłonny. W wielu przypadkach wymagana jest znajomość języka obcego (najczęściej angielskiego) oraz doświadczenie w danej branży. Praca w korporacji może wiązać się z niestandardowymi godzinami pracy. Żeby zdobyć zatrudnienie w korporacji należy wykazać się dużą wytrwałością i zdeterminowaniem.

Zachęcamy do przeczytania:
Jak napisać dobre cv? – Najczęstsze błędy podczas pisania CV
Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?
Graficzne CV – oryginalne spojrzenie na życiorys zawodowy
Kreatywne CV – jak skutecznie przyciągnąć uwagę pracodawcy?
Nowoczesne CV – jak je napisać?
Zarabianie przez internet w 2023
Spis nazw zawodów w Polsce, czyli szukanie pracy idealnej dla nas
Jak napisać list motywacyjny do urzędu? – CV do urzędu
Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV