CV jest podstawowym dokumentem umożliwiającym nam znalezienie pracy. Nieprawidłowo stworzone Curriculum Vitae może nie tylko zniechęcić przyszłego pracodawcę, ale również stanowić źródło problemów ze znalezieniem pracy. Jeśli od dłuższego czasu wysyłasz wiele CV, ale nie otrzymałeś dotychczas ani jednego telefonu od rekrutera z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem. Zostały w nim zawarte najczęstsze błędy popełniane podczas tworzenia CV, dzięki którym znacznie zwiększysz swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Sprawdź, które z nich popełniasz i dowiedz się jak przykuć uwagę osoby prowadzącej rekrutację i wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów!

Jak napisać dobre cv? – Spis treści

 1. Chronologia CV jest istotna
 2. Nie podawaj wszystkich miejsc edukacji
 3. CV pisane ręcznie lub zły format dokumentu
 4. CV oryginalne aż do przesady
 5. Nieprofesjonalne zdjęcie w CV
 6. Czy warto wpisywać wszystkie szkolenia w CV?
 7. Ile stron powinno zająć CV?
 8. Wzorzyste tło CV
 9. Nieaktualne dane kontaktowe
 10. Nieprofesjonalny adres mailowy
 11. Brak konkretnych dat w CV
 12. Podkreśl specjalizację w CV
 13. Zbyt ogólne CV
 14. Pomijanie ważnych informacji dla pracodawcy w CV
 15. Kilka słów o sobie w CV, czyli podsumowanie zawodowe
 16. Kłamstwa w CV

1. Chronologia CV jest istotna

Częstym błędem w CV jest zaburzona chronologia. Osoba rekrutująca powinna mieć pełny obraz dotychczasowego doświadczenia kandydata. Bardzo istotnym jest, aby zachować zapis chronologii odwróconej w CV – kolejność doświadczenia zawodowego oraz edukacji, a także ukończonych szkoleń i kursów w CV podajemy zaczynając od tych najnowszych. W skrócie: ostatnie stanowisko pracy powinno znajdować się najwyżej. Nie zawsze wskazane jest także wypisywanie wszystkich poprzednich stanowisk – warto ograniczyć się tylko do tych, związanych z pracą, o którą się ubiegamy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

2. Nie podawaj wszystkich miejsc edukacji

Rozwój jest kwestią szczególnie istotną, jednak nie każdy etap edukacji wpływa znacząco na kompetencje potencjalnego kandydata. Zwyczajowo w CV powinno się wpisać ostatni etap edukacji. Wpis dotyczący aktualnie trwającej edukacji również może mieć znaczenie dla osoby rekrutującej. Wpisując kontynuowane studia należy zaznaczyć czy są one realizowane w trybie dziennym czy zaocznym. Informacja ta pozwoli osobie rekrutującej lepiej ocenić dyspozycyjność kandydata. Natomiast wpisywanie w CV ukończonej szkoły podstawowej, czy liceum ogólnokształcącego jest zbędne. Wyjątkiem są osoby młode, które nie mają jeszcze bogatego doświadczenia zawodowego. Wtedy wypisanie kolejnych etapów edukacji może być wskazane.

Przeczytaj artykuł : Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?

Współczesne CV powinno być napisane w sposób przejrzysty i przedstawiać potencjalnego pracownika w pozytywnym świetle. Można skupić się nieco bardziej na zakładce ,,kursy i staże” wpisując w nią ciekawe projekty, w których brało się udział, czy też pochwalić się odbytym wolontariatem. Te informacje mogą okazać się ciekawsze dla rekrutera i stanowić przedmiot późniejszej rozmowy z potencjalnym pracownikiem. Ponownie, jak w przypadku miejsc pracy, w tym przypadku również koniecznym jest zachowanie chronologii odwróconej.

3. CV pisane ręcznie lub zły format dokumentu

W dobie cyfryzacji bardzo niewiele osób decyduje się na pisanie CV odręcznie. Specjaliści nalegają jednak, aby unikać tego typu rozwiązań. Po pierwsze, stworzenie i wydrukowanie CV jest dziś niezwykle proste i choć wymaga nieco czasu możliwym jest stworzenie przejrzystego i ciekawego pod względem estetycznym dokumentu. Po drugie, pismo każdej osoby jest inne i nie każde da się dobrze odczytać. Co więcej, taka forma uznawana jest za nieprofesjonalną. Co jednak w przypadku, gdy stworzyło się CV w formie dokumentu cyfrowego? Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż najlepszym formatem do tworzenia curriculum vitae jest PDF. W przypadku zdecydowania się na pliki tekstowe może dojść do sytuacji, w której pracodawca nie będzie w stanie odczytać CV. ,,Rozjeżdżające się” literki nie będą świadczyły dobrze o autorze dokumentu, a co za tym idzie – szanse na jego zatrudnienie spadną.

4. CV oryginalne aż do przesady

Nie chodzi o to, by stworzyć swoje CV na białym tle. Kreatywność jest niekiedy doskonałym sposobem na zaciekawienie osoby rekrutującej. Warto jednak w tej kwestii zachować umiar i zadbać o odpowiednią estetykę dokumentu. CV krzyczące żywymi kolorami może okazać się na tyle irytujące w odbiorze, iż spowoduje efekt odwrotny. Jeśli zależy Ci na stworzeniu ciekawego CV pod względem kolorystycznym to warto zdecydować się na maksymalnie trzy kolory. Dzięki temu zostanie zachowana równowaga estetyczna, zaś wybrany kolor może podkreślać najważniejsze informacje dotyczące kandydata. Tak samo zadziałają odpowiednio zastosowane wytłuszczenia, zwracające uwagę osoby rekrutującej na najważniejsze informacje o kandydacie. Nie można jednak zapomnieć, aby forma dokumentu była oficjalna oraz profesjonalna.

Osoby nie posiadające kompetencji graficznych mogą skorzystać z darmowych programów umożliwiających samodzielne wykonanie profesjonalnego CV w kilka minut. 

5. Nieprofesjonalne zdjęcie w CV

W przeciwieństwie do dokumentów tego typu w Wielkiej Brytanii czy USA, polskie CV powinno posiadać zdjęcie. Warto zaznaczyć, że powinno ono być profesjonalne. Nie oznacza to, że zdjęcie do CV musi być formalnym portretem, niczym te z dowodu osobistego. Ważne, by zadbać o jego estetykę – zdjęcie powinno przedstawiać kandydata jak najbardziej korzystnie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zdjęcie wykonane telefonem w nieformalnym stroju może wywołać mylne wrażenie na temat kandydata. Zadbaj o estetykę fotografii, która ma znaleźć się w CV. 

Pamiętaj!

Kreatywne zdjęcie może być strzałem w dziesiątkę, jak również przyczynić się do odrzucenia Twojej kandydatury. Bądź twórczy, a równocześnie zachowaj umiar! Krótko mówiąc – selfie z plaży jest nie do przyjęcia.

Zdobądź wiedze dzięki naszym poradnikom

6. Czy warto wpisywać wszystkie szkolenia w CV?

Współczesny rynek pracy wymusza niekiedy na pracowniku przekwalifikowanie się. Czasami kompetencje uzyskane na kursie czy stażu spoza branży, do której się aplikuje mogą być atutem. Warto jednak sprawdzić czy tematyka konkretnego szkolenia wpisuje się choć trochę w oczekiwania stawiane na danym stanowisku. Wypełniając rubrykę “kursy i staże” można więc skupić się na tych najważniejszych, które mogą mieć znaczenie dla pracodawcy.

7. Ile stron powinno zająć CV?

CV stanowi formę autoprezentacji osoby ubiegającej się o dane stanowisko. Jego długość nie powinna przekraczać dwóch stron. W przypadku osób posiadających bogate doświadczenie zawodowe ten fakt może okazać się nie lada problemem. W takiej sytuacji koniecznym jest selekcja poszczególnych stanowisk i umieszczenie w CV tych, które mogą okazać się ważne dla przyszłego pracodawcy. W przypadku osób bez doświadczenia jest podobnie. Powinny one opisać umiejętności pozyskane w danym miejscu pracy, o ile są istotne w kontekście stanowiska, na które się aplikuje.

Przygotuj się na rozmowę przeczytaj: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Uwaga!

Nie oznacza to, że nie powinno się podawać konkretnych informacji w CV na swój temat. Jest to wręcz bardzo istotne i oczekiwane! Należy spersonalizować zakres treści pod konkretne stanowisko i oczekiwania pracodawcy.

8. Wzorzyste tło CV

Tak jak w przypadku kolorowego CV nie należy przesadzać z ilością barw, tak warto też zwrócić uwagę na wzory. Zastosowanie wzorzystego tła w CV sprawi, iż dokument będzie nieczytelny, a co za tym idzie – szansa na telefon od osoby rekrutującej będzie znacznie mniejsza. Nie warto więc ,,upiększać” CV wzorami, a raczej postawić na przejrzystą estetykę dokumentu.

Przeczytaj artykuł: CV dla pracownika fizycznego

9. Nieaktualne dane kontaktowe

Część osób zastanawia się jakie dane umieścić w metryczce w CV. W tym miejscu warto przypomnieć o danych kontaktowych, które stanowią podstawowe informacje dla rekrutera. Poprawny adres mailowy i numer telefonu to podstawowe dane, które koniecznie powinny znaleźć się w dokumencie. Podawanie w CV informacji o adresie zamieszkania nie jest konieczne, chyba, że oferta pracy wymaga od kandydata relokacji. W takich przypadkach w CV zamieszcza się jedynie miejscowość obecnego zamieszkania, a nie pełny adres. W każdym CV muszą jednak znaleźć się aktualne dane kontaktowe. Jak inaczej osoba rekrutująca skontaktuje się z potencjalnym kandydatem?

10. Nieprofesjonalny adres mailowy

Osoba aplikująca na dane stanowisko pracy powinna zaprezentować się jako osoba profesjonalna. Ważne jest, aby podać w CV profesjonalnie brzmiący adres mailowy. Najlepiej stworzyć go od imienia i nazwiska. Warto unikać nieprofesjonalnych nazw adresowych, czyli tych składających się ze skrótów i ksywek, gdyż w przypadku oficjalnej drogi kontaktowej są one zwyczajnie nie na miejscu. 

Sprawdź: Co napisać w mailu z CV?

11. Brak konkretnych dat w CV

W CV nie powinno podawać się informacji ogólnych. Wyszczególnione miejsca edukacji i pracy powinny posiadać określone ramy czasowe. Koniecznym jest podawanie konkretnych dat zatrudnienia w CV. Należy w tym celu zastosować ściśle określonym system – dzień, miesiąc i rok rozpoczęcia i zakończenia pracy. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż zastosowanie chronologii odwróconej w CV ma znaczenie dla czytelności dokumentu. Im bardziej konkretne informacje w CV tym potencjalny pracownik staje się bardziej wiarygodny.

12. Podkreśl specjalizację w CV

Częstym błędem w CV wielu osób jest podawanie pełnego zakresu obowiązków w ramach stanowiska. W tym kontekście powinno się podawać konkretne informacje, a szczególnie te interesujące dla pracodawcy. Zamiast pisać o parzeniu kawy dla dyrektora można wspomnieć o współudziale przy pisaniu projektu. W CV należy przedstawić najważniejsze informacje dotyczące zakresu działań u poprzedniego pracodawcy. Dzięki temu potencjalny kandydat ma szansę podkreślić umiejętności, które czynią go specjalistą w danej dziedzinie. Ten zabieg zwiększa prawdopodobieństwo przejścia pierwszego etapu rekrutacji.

Dowiedz się: Jak napisać podanie o pracę?

Pamiętaj!

Podawanie konkretnego zakresu obowiązków, a szczególnie dostosowanego do oczekiwań pracodawcy sprawi, iż kandydat stanie się dla niego znacznie bardziej wartościowy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

13. Zbyt ogólne CV

Każde stanowisko pracy wymaga innych umiejętności i kompetencji od potencjalnego pracownika. Kandydat powinien dostosować treść CV do indywidualnych oczekiwań pracodawcy. Zbyt ogólne CV może zostać pominięte, natomiast to spersonalizowane zostanie znacznie lepiej ocenione przez rekrutera. Spersonalizowane CV pokazuje większe zaangażowanie kandydata, a dzięki temu zwiększa się szansa na pozytywne rozpatrzenie jego kandydatury.

Szukasz Szablonów CV?

14. Pomijanie ważnych informacji dla pracodawcy w CV

Zarówno aplikując na stanowiska posiadające sporą jak i niewielką liczbę wymagań warto podkreślać swoje atuty. Specjalizacja w CV powinna zostać podkreślona poprzez podanie konkretnych informacji o kompetencjach kandydata. W przypadku menedżerów z wieloletnim doświadczeniem warto zaznaczyć takie informacje jak: jakim zespołem się zarządzało? Ile osób było w zarządzanym zespole? Jakie wyniki osiągnął zespół pod kierownictwem danej osoby? Te informacje sprawią, iż kandydat zyskuje na wiarygodności. Warto więc nie pomijać tego typu informacji.

Uwaga!

Ten aspekt dotyczy również sekcji umiejętności np. w przypadku biegłej obsługi programów graficznych warto wpisać ich konkretne nazwy. Spersonalizuj informacje dotyczące umiejętności pod konkretne stanowisko pracy.

15. Kilka słów o sobie w CV, czyli podsumowanie zawodowe

Wpisywanie w CV zainteresowań jest kwestią dyskusyjną. Najlepiej w tym kontekście ograniczyć się do tak zwanego podsumowania zawodowego, które powinno w 2-3 zdaniach opisywać najważniejsze informacje dotyczące kandydata. Najważniejszym aspektem podsumowania zawodowego jest określenie w jakim kierunku potencjalny pracownik chciałby podążać. To cel zawodowy, czyli  interesujące go kierunki rozwoju stanowią informacje ciekawsze dla pracodawcy.

16. Kłamstwa w CV

Osoby chcące otrzymać wymarzoną pracę czasem nie posiadają odpowiednich predyspozycji. Nie oznacza to jednak, że  powinny wpisywać fałszywe informacje dotyczące kariery zawodowej, edukacji czy odbytych kursów i staży. Tego typu kłamstwa zostaną dość szybko zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Powinno się umieszczać w CV faktyczne informacje dotyczące kompetencji, poprzednich miejsc pracy, miejsc edukacji czy odbytych kursów, staży i wolontariatu. Dzięki temu można uniknąć nie tylko wstydu podczas spotkania z rekruterem, ale również nie stracić w jego oczach na wiarygodności.

Zobacz też: najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Najczęstsze błędy podczas pisania CV – Podsumowanie 

Po poznaniu najczęstszych błędów popełnianych podczas pisania CV warto sprawdzić własny dokument. Spersonalizowane CV, czyli to dostosowane do oczekiwań konkretnego pracodawcy zwiększy prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia kandydatury. Estetyczny dokument zgodny z oczekiwaniami pracodawcy przedstawia kandydata w dobrym świetle, a co za tym idzie – zwiększa szansę na otrzymanie wymarzonego stanowiska pracy.

Zwiększ z nami swoją wiedzie – czytaj więcej