Dietetyk zwykle kojarzy się z odchudzaniem czy redukcją nadmiernej masy ciała, jednak zakres jego zadań jest znacznie szerszy. To specjalista, który zajmuje się indywidualnym doborem diety oraz wsparciem w wypracowaniu odpowiednich nawyków żywieniowych. Pomoc dietetyka ważna jest również w profilaktyce wielu chorób oraz we wspomaganiu leczenia konkretnych dolegliwości. Gabinety dietetyczne są coraz bardziej oblegane, nie tylko przez pacjentów, ale również specjalistów poszukujących zatrudnienia. Jeśli szukasz pracy w tym zawodzie, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać CV dietetyka i czy warto wysyłać list motywacyjny?

CV dietetyka – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV dietetyk – podsumowanie zawodowe pozwoli Ci się wyróżnić

Dietetyka to rozbudowana dziedzina, która łączy w sobie elementy medycyny, anatomii, a nawet psychologii. Masz zatem szerokie pole do popisu i wiele informacji, które warto zawrzeć w CV dietetyka. Ponieważ życiorys odpowiada za pierwszy kontakt z pracodawcą, Twoim zadaniem jest przyciągnięcie jego uwagi, gdy tylko spojrzy na dokument. Jak to zrobić? To, co rzuca się w oczy to oryginalny wzór, który możesz wybrać na przykład w naszym kreatorze CV. Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest krótkie, ale merytoryczne podsumowanie zawodowe. 

Co to jest podsumowanie zawodowe?

Podsumowanie zawodowe, zwane inaczej celem zawodowym, jest niezwykle ważne, ponieważ może być to jedyny fragment Twojego życiorysu, który zostanie przeczytany od początku do końca. Stwórz więc na tyle przekonujący opis, aby zachęcić pracodawcę do zapoznania się z pozostałą częścią CV. Warto w tym przypadku postawić się w jego roli i dokładnie przemyśleć, jak zaprezentować swoją kandydaturę, aby spełnić przedstawione w ogłoszeniu oczekiwania.

 • Wbrew nazwie cel zawodowy nie powinien zawierać jedynie Twojego celu. Najlepiej odpowiedzieć w nim na 3 podstawowe pytania: kim jesteś? Jakie są Twoje osiągnięcia? I jak widzisz dalszy rozwój swojej kariery?
 • Podsumowanie zawodowe powinieneś umieścić na samej górze dokumentu. Dobrze dopasowane do oferty pracy od razu przyciągnie uwagę rekrutera.
 • Aby mieć pewność, że zostanie przeczytany, cel zawodowy nie powinien być zbyt długi. Postaraj się zmieścić w ok. 3-4 linijkach tekstu.
 • Podsumowanie zawodowe nie powinno zawierać zbyt ogólnych informacji, dlatego wypisz cechy, które Cię wyróżniają.
 • Postaraj się także nie skupiać jedynie na swoich motywacjach i potrzebach, a na tym, co możesz zaoferować pracodawcy. Mało konkretna treść odciągnie uwagę rekrutera od opisu, który w założeniu ma go zaciekawić i zachęcić do zatrudnienia Ciebie.

Tworząc podsumowanie zawodowe, skup się na swoich najważniejszych umiejętnościach, osiągnięciach i zaletach. Wymień też cechy osobowości, które pomogą Ci otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, np. osobowość lidera czy zdolności komunikacyjne. Wróć do ogłoszenia o pracę, przeanalizuj wymagania i wybierz te, które spełniasz, a następnie wymień je w podsumowaniu. To najlepszy sposób, by stworzyć wrażenie idealnego kandydata na stanowisko, o które się starasz. 

CV dietetyk – wzór podsumowania zawodowego:

Jestem absolwentem dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Posiadam ponad 3-letnie doświadczenie w pracy w gabinecie dietetycznym. Pomagałem pacjentom borykającym się z otyłością, niedowagą, cukrzycą oraz z zaburzeniami lipidowymi. W państwa poradni chciałbym rozwinąć swoje umiejętności; także z zakresu dietetyki dziecięcej. 

Błędne podsumowanie zawodowe dla dietetyka – takiej formy unikaj

Wykształcony dietetyk, który pracował w gabinecie dietetycznym. Świetnie zna się na chorobach metabolicznych. Poszukuje pracy, która umożliwi mu układanie diet dla dzieci. 

Można zaobserwować wyraźną różnicę pomiędzy powyższymi wersjami. Pierwszy opis jest nie tylko bardziej sprecyzowany, ale również spersonalizowany. Tak zaprezentowane podsumowanie zawodowe, pozwoli pracodawcy lepiej Cię poznać i zachęci do przeczytania kolejnych elementów życiorysu. Drugi jest natomiast ogólnikowy i niewiele mówi o kandydacie.

Jak specjalista ds. dietetyki powinien zaprezentować swoje doświadczenie zawodowe?

Aktywność zawodowa to najlepszy dowód na to, że potrafisz w praktyce wykorzystać nabytą wiedzę i umiejętności z zakresu dietetyki. W idealnym CV Twoje doświadczenie powinno znaleźć się tuż pod podsumowaniem zawodowym. Dodatkowo, wpisuj je na zasadzie odwróconej chronologii. Co To znaczy? Ostatnie miejsce pracy umieść na samej górze dokumentu, a każde poprzednie poniżej. Nie da się ukryć, że pracodawcy znacznie chętniej zatrudniają doświadczonych specjalistów, szczególnie że zawód dietetyka wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ przygotowane przez Ciebie diety wpływają na stan zdrowia pacjentów, z którymi współpracujesz. 

Co w sytuacji, gdy nie masz doświadczenia?

Dietetycy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i tworzą pierwsze CV, powinni w tym miejscu opisać wszelkie odbyte praktyki, staże, wolontariaty czy warsztaty. Każda aktywność, która potwierdza zaangażowanie, będzie dobrze postrzegana przez pracodawcę i zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie.


Gdzie może pracować dietetyk?

Dietetyków spotyka się w szpitalach, przychodniach zdrowia, poradniach żywieniowych, sanatoriach, zakładach zbiorowego żywienia, placówkach oświatowych, a także w prywatnych gabinetach. Jak widzisz, czeka na Ciebie wiele możliwości rozwoju, do którego przepustką jest odpowiednio przygotowane CV. Postaraj się stworzyć przejrzysty i czytelny dokument. Poszczególne miejsca pracy wymieniaj w punktach, pisz konkretnie o swoich obowiązkach i nie bój się chwalić sukcesami.

Doświadczenie zawodowe w CV dietetyka – przykład:

11.2015 – 06.2019 – Poradnia dietetyczna “Zdrowe żywienie”
Stanowisko: Dietetyk

Obowiązki:
Przygotowywałam indywidualne jadłospisy na podstawie informacji o stanie zdrowia pacjenta;
Interpretowałam i zlecałam badania lekarskie;
Przeprowadzałam pomiary składu ciała i wywiady zdrowotno-żywieniowe;
Na bieżąco kontrolowałam i modyfikowałam procesy terapeutyczne;
Ściśle współpracowałam z lekarzami i psychologami.

Osiągnięcia:
Stworzyłam kompleksowy plan żywieniowy na obóz sportowy dla osób z nadwagą, w którym uczestniczyło 35 osób.

Wykształcenie w CV dietetyka

Specjaliści posiadający konkretną wiedzę z danego obszaru często są szczególnie poszukiwani. Jakie to obszary? Taką informację z pewnością znajdziesz w ogłoszeniu o pracę. Sekcja “wykształcenie” powinna być krótka, ale treściwa. Pomiń etapy edukacji niezwiązane z Twoim profilem zawodowym np. liceum. Zwykle umieszcza się jedynie ostatnio ukończoną szkołę. Wyjątkiem jest w tym przypadku technikum – jeśli posiadasz tytuł technika żywienia i usług gastronomicznych lub technika technologii żywności to zdecydowanie nie zapominaj o tej informacji. 

Jak poprawnie opisać wykształcenie dietetyka?

 1. Podaj lata nauki oraz nazwę uczelni/szkoły;
 2. Zawrzyj nazwę kierunku/profilu;
 3. Podaj uzyskany tytuł.

Wykształcenie dietetyka – przykład:

2015 – 2020 – Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Kierunek: Dietetyka
Uzyskany tytuł: Magister

Przykładowe CV dietetyka – sprawdź

Kursy i certyfikaty w CV dietetyka

Wykształcenie dietetyka to nie tylko ukończone studia, ale także zdobyte certyfikaty, odbyte kursy i szkolenia oraz specjalizacje. Zawód ten wymaga nieustannego poszerzania wiedzy i kwalifikacji w związku z postępującymi chorobami cywilizacyjnymi i zmieniającymi się trendami żywieniowymi. Jakie kursy możesz zrobić?

 • “Insulinooporność w praktyce”;
 • Kurs dietetyki klinicznej;
 • Kurs Specjalisty Dietetyki ds. leczenia nadwagi i otyłości;
 • Kurs dietetyki ketogenicznej;
 • “Żywienie pacjentów po zabiegach bariatrycznych”;
 • “Rola diety w schorzeniach tarczycy”.

Jakie umiejętności powinien posiadać dietetyk?

Poza odpowiednim certyfikatem, od dietetyków wymaga się również określonych umiejętności.

 • Najważniejsza jest wiedza techniczna, pozwalająca na dogłębne zrozumienie  zagadnień związanych z jedzeniem, w tym zaburzeń odżywiania;
 • Aby prowadzić badania naukowe, komunikować się z innymi, organizować informacje o pacjentach, tworzyć i publikować materiały edukacyjne, dietetyk powinien wykazywać się dobrą znajomością obsługi komputera.
 • Specjaliści ds. dietetyki mają sporo obowiązków, a godziny ich pracy często są długie. Z pewnością przydatne okażą się zdolności organizacyjne i umiejętność zarządzania czasem.
 • Osoby komunikujące się z pacjentami powinny wykazywać się zdolnościami interpersonalnymi. Często problemy żywieniowe mają podłoże psychologiczne, dlatego odpowiednia rozmowa może okazać się kluczem do sukcesu;
 • Dietetycy powinni w jasny sposób komunikować swoje zalecenia i powody, dla których pacjent powinien je wdrożyć w życie. Beż odpowiednich umiejętności komunikacyjnych, proces ten może zostać zaburzony. 

Przykład umiejętności dietetyka:

 • dobór składników w dietach specjalistycznych;
 • wykrywanie, leczenie i profilaktyka zaburzeń metabolicznych;
 • opracowywanie planów żywieniowych;
 • interpretacja badań lekarskich;
 • prowadzenie dokumentacji leczenia żywieniowego;
 • badanie jakości produktów żywnościowych;
 • komunikatywność;
 • umiejętność zarządzania czasem i organizacji;
 • przyjazne usposobienie;
 • zdolności interpersonalne;
 • obowiązkowość i odpowiedzialność.

CV dietetyka – gdzie wpisać znajomość języków obcych?

Znajomość języków obcych możesz wpisać jako jedną z posiadanych przez Ciebie kompetencji twardych. Pamiętaj jednak o uwzględnieniu poziomu znajomości każdego z wymienionych języków. Możesz też stworzyć oddzielną rubrykę, gdzie za pomocą skali ocen, pokażesz pracodawcy, jak rozwinięte są Twoje zdolności lingwistyczne. Jeśli planujesz pracę w zagranicznej firmie lub zupełnie w innym państwie, możesz przygotować CV dietetyka po angielsku – wiele przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym artykule: Jak napisać CV po angielsku?

Sprawdź inne przykładowe CV:

CV lekarz
CV logistyk
CV kucharz
CV dla kosmetyczki
CV dla elektryka
CV niania
CV farmaceuty
CV mechanik samochodowy
CV dla prawnika

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czy zainteresowania dietetyka są ważne?

W CV specjalisty z wieloletnim doświadczeniem zainteresowania mogą pozostać niezauważone, jeśli jednak dopiero rozpoczynasz swoją karierę, a Twoje doświadczenie opiera się głównie na odbytych praktykach – odpowiednio opisane pasje mogą stanowić ważną część życiorysu, szczególnie jeśli związane są z profesją, którą chcesz wykonywać. 

Staraj się unikać utartych sformułowań, jak “muzyka i film”. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby, dla których praca jest pasją, ponieważ najczęściej są bardziej zaangażowane w wykonywanie swoich obowiązków, a praca sprawia im przyjemność. W CV dietetyka dobrze sprawdzą się hobby, takie jak: crossfit, trening kondycyjny, kuchnia wegetariańska.

Co zawiera CV? Sprawdź najczęstsze pytania i odpowiedzi i dowiedz się więcej

List motywacyjny dietetyka

Dla wielu osób list motywacyjny jest już przeszłością, okazuje się jednak, że to doskonała okazja, żeby zaprezentować się z dobrej strony i ostatecznie przekonać pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie. Przede wszystkim list motywacyjny nie powinien być zbyt długi (jedna strona A4 w zupełności wystarczy), ale nasycony wartościowymi informacjami.

Podkreśl w nim swoje osiągnięcia i sukcesy. Opisz jak na co dzień, wykorzystujesz zdobytą wiedzę oraz które z miękkich umiejętności ułatwiają Twoją pracę i kontakt z pacjentami. Warto powoływać się na konkrety, dlatego koniecznie wspomnij na przykład o liczbie zdiagnozowanych pacjentów lub rodzajach zaburzeń, które udało się wyleczyć dzięki dobraniu przez Ciebie odpowiedniej diety. Podobnie, jak życiorys, również ten dokument powinien być dopasowany do oferty pracy. Stosując odpowiednie zwroty i słowa kluczowe, idealnie wpiszesz się w oczekiwania pracodawcy. 

Przeniesienie treści CV do listu motywacyjnego mija się z celem, ponieważ głównym zadaniem listu jest uzupełnienie Twojej aplikacji o bardziej szczegółowe informacje. Podstawowe kwestie oczywiście muszą się znaleźć, jednak postaraj się je przedstawić w bardziej praktycznym ujęciu. Udowodnij, że znasz specyfikę tego zawodu, pokaż, co nowego wniesiesz do firmy i wykaż chęć zaprezentowania pozostałych umiejętności na rozmowie kwalifikacyjnej. W ten sposób na pewno zdobędziesz przychylność rekruterów. 

Stwórz profesjonalne CV dietetyka

List motywacyjny dietetyka – wzór:

Warszawa, 28.06.2018 r.

Anna Rakiewicz
Adres:…………..
anna.rakiewicz@gmail.com
tel. xxx xxx xxx

Centrum żywienia Balance
Adres firmy………………
Tel. xxx xxx xxx

Szanowni Państwo,

pragnę zaoferować Państwu moje 4-letnie doświadczenie jako dietetyk kliniczny oraz wiedzę na temat żywienia zdobytą w trakcie studiów, a także licznych warsztatów i szkoleń, między innymi z zakresu dietoterapii i żywienia klinicznego w onkologii. 

Dzięki stażowi w szpitalu onkologicznym potrafię proponować oraz wdrażać rozwiązania żywieniowe zgodnie z zaleceniami lekarza onkologa. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że w zawodzie dietetyka poza posiadaniem odpowiedniej wiedzy merytorycznej niezmiernie ważna jest również otwartość i wrażliwość. Empatyczne podejście wielokrotnie ułatwiało mi pracę z osobami starszymi, pełne wsparcie w zakresie wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych, a także edukację pacjentów i ich bliskich. 

Komunikatywność i doskonałe zdolności interpersonalne umożliwiły mi współpracę z 35 uczestnikami obozu sportowego dla osób otyłych, a tytuł Specjalisty Dietetyki ds. leczenia nadwagi i otyłości, pozwolił mi na opracowanie odpowiedniego planu żywieniowego dla tych osób. Stawiam na samodoskonalenie, dlatego praca w Państwa firmie to dla mnie duża szansa na rozwój. Chętnie zaprezentuję swoje umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Z poważaniem,
Anna Rakiewicz

Czy osoby bez doświadczenia powinny wysyłać list motywacyjny?

Nie posiadasz jeszcze doświadczenia zawodowego i aplikujesz na wymarzone stanowisko? Dobrze napisany list motywacyjny zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie. Jednak co w nim napisać? Skup się na wiedzy zdobytej podczas edukacji i kwalifikacjach uzyskanych w trakcie praktyk i szkoleń. Podkreśl swoje motywacje i pasję do wykonywania zawodu dietetyka. Pracodawcy cenią osoby zdeterminowane i nastawione na rozwój.

List motywacyjny/ CV dietetyka – podsumowanie najważniejszych informacji

 • CV i list motywacyjny opowiadają za Twoje powodzenie w procesie rekrutacji, ponieważ to jedyne dokumenty aplikacyjne.
 • Tuż pod danymi osobowymi umieść podsumowanie zawodowe. To jeszcze mało popularne rozwiązanie w Polsce – na zachodzie stanowi wymóg konieczny. Dobrze opisany cel zawodowy ma przyciągnąć uwagę rekrutera i zachęcić go do zapoznania się z dalszą częścią życiorysu. 
 • Zarówno CV, jak i list motywacyjny powinny być dopasowane do oferty pracy, dzięki czemu pokażesz, że spełniasz stawiane wymagania;
 • Postaraj się, aby Twoje dokumenty aplikacyjne były jak najbardziej spersonalizowane. Najłatwiej to zrobić posługując się zwrotami w pierwszej osobie liczby pojedynczej. 
 • Stosuj wypunktowania i podkreślaj najważniejsze informacje, mało czytelne bloki tekstu nie będą zachęcające, pamiętaj też o stosowaniu zwrotów grzecznościowych w liście motywacyjnym.
 • Wymogiem formalnym, bez którego Twoje CV nie zostanie wzięte pod uwagę w procesie rekrutacji jest aktualna klauzula CV – koniecznie umieść ją na samym dole dokumentu. 

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Przeczytaj też inne artykuły:

Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Najniższa krajowa 2021 – ile wynosi minimalne wynagrodzenie?
Jak napisać wypowiedzenie z pracy? Wzór wypowiedzenia umowy o pracę
Gotowe wzory CV do wypełnienia – Zobacz 24 szablony CV do pobrania
Programista – jak zostać programistą i co robi programista?
Program do pisania CV
Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich
Referencje w CV – co to są referencje?
Jak napisać dobre CV i wyróżnić je na tle innych kandydatów?