architekt

Architektura uchodzi za jeden z bardziej prestiżowych kierunków studiów. Nic dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi marzy o tym, aby zostać architektem. Musisz jednak wiedzieć, że bez odrobiny talentu i wyobraźni trudno być dobrym w tym fachu, a podjęcie pracy wymaga dodatkowo odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia. Jak zostać architektem? Ile zarabia architekt w Polsce? Na czym polega ta praca? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Architekt – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Architekt co robi? Na czym polega praca architekta?

Mówi się, że zawód architekta znajduje się na pograniczu stanowisk technicznych oraz artystycznych. Rzeczywiście tak jest, ponieważ jego codzienna praca wymaga umiejętności projektowych, znajomości nauk ścisłych, a także zmysłu estetycznego. 

Architekt zajmuje się projektowaniem budynków. Prowadzi konsultacje z klientami odnośnie szczegółów projektu, ustala kosztorys, funkcjonalności pomieszczeń, a także ich wygląd. Oczywiście zwykle sam przedstawia własne propozycje i rozwiązania. Po ustaleniu wszelkich niezbędnych kwestii przechodzi do projektowania. W zależności od specjalizacji przygotowuje odpowiednie rysunki i szkice z wykorzystaniem profesjonalnych programów projektowych. Następnie gotowy plan prezentuje klientowi podczas zawierania umów. 

Na tym praca architekta się nie kończy, ponieważ aktywnie uczestniczy on w całym procesie budowy, gdzie sprawdza i nadzoruje postępy prowadzonych prac.

WZORY CV – zobacz nasze propozycje!

Architekt zawód – jak zostać architektem?

Ścieżka kariery architekta nie jest łatwa. Z jednej strony to wolny zawód, ale z drugiej o możliwości jego wykonywania decyduje przynależność do Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.

Aby zostać architektem musisz zdobyć odpowiedni tytuł zawodowy:

 • “magister inżynier architekt” w dziedzinie architektury;
 • “magister inżynier” w dziedzinie budownictwo;
 • “inżynier architekt” w dziedzinie architektury

Aktualnie architekturę można studiować na studiach I stopnia uzyskując tytuł inżynier architekt oraz II stopnia uzyskując tytuł magister inżynier architekt. 

Zobacz inne najbardziej przyszłościowe kierunki studiów!

Pamiętaj, że na architekturze możesz wybrać konkretną specjalizację. Oto przykładowe z nich:

 • Architekt krajobrazu – osoba zajmująca się projektowanie terenów zielonych między innymi parków i ogrodów. Musi doskonale znać się na glebach, roślinach oraz klimacie. Zajmuje się sadzeniem krzewów i kwiatów, a także umieszczaniem takich elementów, jak altany, oczka wodne czy fontanny.
 • Architekt wnętrz – osoba zajmująca się projektowaniem pomieszczeń uwzględniając ich funkcjonalność oraz indywidualne potrzeby klienta.
 • Urbanista – osoba zajmująca się projektowaniem przestrzeni miejskich.
 • Ruralista – osoba zajmująca się projektowaniem terenów wiejskich.

Samo ukończenie studiów nie oznacza jednak, że jesteś już architektem. Musisz dodatkowo zdobyć uprawnienia budowlane do projektowania i/lub kierowania robotami budowlanymi. Jak to zrobić? Odbywając dwuletnie praktyki i zdając państwowy egzamin, który składa się z części ustnej i pisemnej. Ostatnim etapem jest zapisanie się do odpowiedniej izby architektów i opłacanie comiesięcznej składki.

architekt zawód

Praca architekt bez uprawnień

Oczywiście nie oznacza to, że po samych studiach nie możesz wykonywać zawodu architekta. Wielu pracodawców bardziej niż na oficjalne uprawnienia, zwraca uwagę na wykształcenie wyższe i konkretne kompetencje. Oznacza to, że zatrudnienie znajdziesz w biurach architektonicznych (jako część zespołu projektowego lub samodzielny koordynator działań, które następnie będą weryfikowane przez starszych stażem kolegów). Niestety wiąże się to z niższymi zarobkami. 

Inną możliwością jest założenie swojej własnej działalności. Jednak i w tym przypadku powinieneś zatrudnić przynajmniej jednego uprawnionego architekta (lub podjąć współpracę z tego typu specjalistą), który będzie odpowiadał za prawidłowość dokumentacji. Choć możliwości nieuprawnionego architekta są dosyć szerokie – stwarzają pewne ograniczenia. Dlatego mimo wszystko warto podjąć wyzwanie i przystąpić do państwowego egzaminu, to otworzy Ci nowe ścieżki rozwoju zawodowego.

Architekt zarobki w Polsce i za granicą

architekt zarobki

Według danych portalu wynagrodzenia.pl na rok 2023 zarobki architekta wynoszą 6290 zł brutto (mediana). Co drugi architekt zarabia od 5990 zł brutto do 7680 zł. Wysokość wynagrodzenia najgorzej opłacanych pracowników jest niższa niż 5390 zł brutto, z kolei specjaliści otrzymują kwoty wyższe niż 7680 zł brutto.

Architektura wnętrz zarobki – średnia zarobków oscyluje w granicach 5000 zł brutto. 

Ile zarabia architekt krajobrazu? Średnia zarobków to ok. 4400 zł brutto.

Przy czym należy pamiętać, że w tym przypadku także osoby z większym doświadczeniem i eksperci zarabiają znacznie więcej.

Trzeba jednak pamiętać, że to, ile zarabiają architekci, zależy też od doświadczenia i umiejętności. Rozchwytywani specjaliści mogą zarabiać znacznie więcej niż podają powyższe kwoty.

Architekt – ile zarabia za granicą?

Ile zarabia architekt w Niemczech? Po przeliczeniu na naszą walutę architekt w Niemczech zarabia ok. 16 tys. zł brutto na miesiąc.

Ile zarabia architekt w USA? Kwota, jaką miesięcznie zarabia architekt w USA wynosi ok. 25,5 tys. zł brutto.

Sprawdź:
Praca Dania – jak wygląda życie i praca w Danii?
Praca Holandia – ile zarabia się w Holandii? Jakie formalności trzeba wypełnić?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Praca Norwegia – Ile zarabia się w Norwegii?
Praca Anglia i Wielka Brytania – jak wygląda wyjazd do Anglii do pracy po Brexicie?

Architektura praca – jakie są możliwości?

Architekt ma wiele ścieżek kariery do wyboru. 

 1. Architekt może podjąć pracę w pracowni projektowej. To opcja wybierana szczególnie w pierwszych latach kariery. Zatrudnienie dostępne jest także w biurach nieruchomości, wydziałach architektury i budownictwa urzędów, czy przedsiębiorstwach budowlanych.
 2. Architekt może założyć własne biuro, co dla wielu jest niezwykle kuszącą alternatywą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to ciężka praca, wymagająca maksymalnego zaangażowania. Tylko w pełni profesjonalne podejście pozwala się wybić na tle konkurencji.
 3. Architekt może pracować jako freelancer, czyli wolny strzelec bez etatu. W ten sposób będzie realizował projekty samodzielnie zdobyte w internecie. Choć jest to wygodna i elastyczna forma zatrudnienia, często wiąże się jednak z nieregularnymi godzinami pracy i wywiązywaniem się z terminów. Z pewnością wymaga dobrej organizacji i samodyscypliny.
 4. Praca jako kreślarz. W tym wypadku wymagana jest znajomość specjalistycznych programów do projektowania. W zależności od specjalizacji architekt będzie wykonywał rysunki geodezyjne, konstrukcje, czy plany budowlane.
 5. Nadzór nad inwestycjami, czyli praca na stanowisku kierownika budowy lub inspektora nadzoru. W tym przypadku niezbędne są odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawnienia oraz prawo do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych.
 6. Wykonywanie wizualizacji, czyli graficznych prezentacji projektów. Osoba na takim stanowisku jest niejako łącznikiem między klientem a architektem. 

Praca dla architekta – jak i gdzie jej szukać?

Rozpocząłeś właśnie poszukiwania pracy? Prawdopodobnie zacząłeś od wpisywania w wyszukiwarkę internetową haseł: praca architekt Warszawa, praca zdalna architekt, praca architekt czy praca dla architekta. Jest to najpopularniejsza metoda poszukiwania zatrudnienia, jednak czy wiesz, że w ten sposób trafisz na najbardziej oblegane oferty?

Warto więc zacząć od zajrzenia na strony internetowe biur projektowych, w których chciałbyś pracować. Nawet jeśli nie prowadzą aktualnie rekrutacji – wyślij swoje CV, list motywacyjny lub podanie o pracę. Jest duża szansa, że pracodawca odezwie się do Ciebie, jeśli będzie szukał pracownika.

Następnie odwiedź dedykowane serwisy z ofertami dla architektów np. architekci.pl czy sztuka-architektury.pl.

Jeśli nic nie przykuje Twojej uwagi – sprawdź popularne wyszukiwarki ogłoszeń, takie jak: Pracuj.pl, Olx, Indeed, Gumtree, Jooble czy Gratka.

Oferty pracy znajdziesz też na Facebooku, a osoby stawiające pierwsze kroki w tym fachu powinny koniecznie odwiedzić biura kariery swojej uczelni. Być może znajdą ciekawe staże i praktyki, a może nawet pierwszą pracę.

Jak napisać podanie o praktyki zawodowe wzór – sprawdź i zwiększ swoje szanse na rozwój zawodowy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak stworzyć dokumenty aplikacyjne architekta?

Choć w zawodzie architekta najważniejsze są umiejętności, wykształcenie i doświadczenie zawodowe, aby przyciągnąć uwagę pracodawcy, musisz je odpowiednio zaprezentować w CV i liście motywacyjnym. W tym celu pamiętaj o kilku kluczowych zasadach:

 • CV powinno być dopasowane do oferty pracy. Zdecydowanie odradzamy wysyłanie tej samej wersji życiorysu na każde stanowisko. W swojej aplikacji musisz uwzględnić konkretne oczekiwania pracodawcy i udowodnić, że je spełniasz, a więc jesteś idealnym kandydatem.
 • Podsumowanie zawodowe na początku CV pozwoli Ci się wyróżnić i już na wstępie pokazać swoje atuty. Jeśli zainteresujesz pracodawcę, przeczyta on Twój życiorys w całości, a więc zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.
 • Nie pomijaj pozostałych kluczowych sekcji. Które rubryki są obligatoryjne? Przede wszystkim doświadczenie, umiejętności, wykształcenie i zainteresowania. Warto też dodać takie sekcje, jak kursy, osiągnięcia, czy ważne w Twojej karierze projekty.
 • Pamiętaj o klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych – bez niej Twoja aplikacja nie zostanie uwzględniona w procesie rekrutacji.
 • Nawet jeśli pracodawca nie wymaga w ogłoszeniu listu motywacyjnego, warto go przesłać. Pokażesz w ten sposób swoje zaangażowanie i determinację.
 • List motywacyjny jest uzupełnieniem CV, a więc nie kopiuj w nim treści życiorysu. Wykorzystaj ten dokument, aby pokazać się od innej strony, rozwinąć pewne aspekty i wyrazić chęć pracy w tej konkretnej firmie.
 • Ułatw sobie zadanie wybierając Kreator CV. To łatwy w obsłudze program, który pozwala już w kilka minut stworzyć nowoczesne CV. Nie musisz martwić się układem treści, formatowanie zdjęcia, czy klauzulą RODO – nasz generator zadba o to wszystko za Ciebie.

To również może Cię zainteresować:

Niedziela handlowa – kiedy są niedziele handlowe 2023? Niedziele handlowe lista
UX designer / UI designer – co to za zawody i ile można zarobić?
Umowa na okres próbny –  czy okres próbny jest płatny?
Szablony CV
Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?
Okres wypowiedzenia – jak się liczy okres wypowiedzenia?
Przykładowe CV
Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?
Lebenslauf, czyli jak napisać CV po niemiecku?
Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Urlop okolicznościowy – kiedy przysługuje urlop okolicznościowy?
Wypowiedzenie umowy zlecenia – jak rozwiązać umowę zlecenie?
Logistyk – czym zajmuje się logistyk?
Licencja pilota – jak zostać pilotem?
Czym się zajmuje branża FMCG? Jak znaleźć pracę w tym sektorze?