Niełatwo dostać wymarzoną pracę. Często powtarza się następujący scenariusz: kandydat składa dopracowane CV i przekonujący list motywacyjny. Otrzymuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, na którą przybywa starannie ubrany. Uśmiecha się i grzecznie wita rekrutera. Zdaje się, że stanowisko ma już w garści. Jednak gdy usłyszy pierwsze pytanie, stres przejmuje nad nim kontrolę. Gorączkowo szuka odpowiedzi, lecz żadne słowa nie wydają się właściwe… Jak tego uniknąć? Wystarczy poznać najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i przygotować spójne wypowiedzi wcześniej.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – Spis Treści

Na czym polega rozmowa kwalifikacyjna? 

Rozmowa o pracę ma dwa główne cele. Po pierwsze rekruter musi sprawdzić, czy jesteś odpowiednim kandydatem do objęcia stanowiska. Weryfikuje Twoje kompetencje, pyta o szczegóły poprzedniej pracy i bada Twoje oczekiwania względem zatrudnienia w danej firmie. Drugą ważną kwestią jest Twój charakter. Aby współpraca przebiegała sprawnie, musisz wykazać się odpowiedzialnością, inteligencją społeczną i innymi cechami, które pomogą Ci odnaleźć się w zespole.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej jest prosty. Rekruter i kandydat witają się i siadają naprzeciw siebie. Jeśli rozmówca zaproponuje Ci szklankę wody, nie odmawiaj – pociągnięcie łyka we właściwym momencie da Ci chwilę na przygotowanie odpowiedzi na pytania. Właściwą częścią rozmowy jest bowiem wywiad, w trakcie którego padają liczne pytania rekrutacyjne. Wcześniej możesz usłyszeć krótką prezentację firmy i stanowiska, na które aplikujesz.

Najważniejsze pytania na rozmowie o pracę

Poniżej przedstawimy listę pytań, z którymi najczęściej mierzą się uczestnicy rozmów kwalifikacyjnych. Dowiesz się, dlaczego rekruterzy je zadają i jak odpowiedzieć, aby zrobić dobre wrażenie na rozmówcy. Są to pytania uniwersalne – oprócz nich można spodziewać się bardziej szczegółowych, dotyczących zawodu lub stanowiska. Inaczej będzie wyglądała rozmowa kwalifikacyjna do policji, a inaczej rozmowa kwalifikacyjna w banku. 

1. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Osoba kompetentna i doświadczona w swojej branży powinna znać swoją wartość. Celem tego pytania jest sprawdzenie, czy znasz specyfikę pracy na danym stanowisku i czy wiesz, co możesz zaoferować firmie.

Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, zastanów się nad zadaniami i projektami realizowanymi w poprzedniej pracy. W jaki sposób przyczyniłeś się do rozwoju firm, w których byłeś zatrudniony? Tymi przykładami poprzyj swoje atuty, które wymienisz. W odpowiedzi odnoś się także do wymagań, które przeczytałeś w ogłoszeniu o pracę.

Przykładowa odpowiedź może brzmieć: „Szukają Państwo doświadczonego pracownika, który będzie realizował wyznaczone cele sprzedażowe. W ciągu 16 miesięcy pracy w poprzedniej firmie uzyskiwałem średnie wyniki 15% powyżej normy i pozyskałem kilkunastu ważnych klientów”.

2. Co wiesz o naszej firmie?

To pytanie niemal zawsze pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej. Musisz pokazać, że poświęciłeś czas na poznanie firmy, do której aplikujesz. Powinieneś wiedzieć, czym się zajmuje i poznać cele oraz misję firmy. W ten sposób dowiedziesz, że zależy Ci na danej pracy. Żaden pracodawca nie zaufa kandydatowi, który tak naprawdę nie wie, dla kogo będzie pracował.

Posłużmy się przykładem biura tłumaczeń: „Firma zrzesza tłumaczy wszystkich języków obcych. Oferuje tłumaczenia zwykłe i przysięgłe, realizuje także całodobową usługę tłumaczeń ekspresowych. Zaintrygowało mnie to, że współpracują Państwo z native speakerami mieszkającymi na terenie całej Polski (itp.)”.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

3. Dlaczego aplikujesz na to stanowisko?

Pytanie, co Cię motywuje do pracy, jest kolejnym sposobem na sprawdzenie, czy znasz zakres obowiązków na danym stanowisku i czy podołasz typowym dla niego wyzwaniom. Przyszły pracownik musi być świadomy, jaka będzie jego rola – wtedy okazuje się, czy rzeczywiście zależy mu na pracy, czy też kieruje się wyłącznie wysokością wynagrodzenia lub elastycznym wymiarem godzin.

W odpowiedzi na to pytanie możesz wspomnieć, że zawód odpowiada Twojej pasji i spodziewasz się okazji do rozwoju. Oto przykład odpowiedzi: „Od lat interesuję się branżą motoryzacyjną. Stanowisko doradcy serwisowego pozwoli mi wykazać się wiedzą na temat samochodów, a jednocześnie pracować w kontakcie z klientem”.

4. Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy?

Zmiana pracy może wynikać z różnych pobudek. Mogą one mieć znaczenie dla przyszłego pracodawcy – świadczą o oczekiwaniach kandydata i jego zaangażowaniu. Pokaż, że zależy Ci na rozwoju zawodowym lub poszerzeniu zakresu obowiązków. A może pragniesz większych wyzwań? Bądź pozytywnie nastawiony do pracy na danym stanowisku.

Nie mów, że źle dogadywałeś się z przełożonym lub interesuje Cię tylko lepsze wynagrodzenie. Celuj w odpowiedź podobną do tej, lecz zgodną z rzeczywistą sytuacją: „W poprzedniej pracy nie mogłem w pełni realizować swoich ambicji. Firma nie miała wystarczających środków, by zaproponować mi awans lub szkolenie, które pozwoliłoby mi zdobyć nowe umiejętności”.

Zobacz jak napisać CV!

Jeżeli zmiana pracy nie jest dobrowolna, lecz zostałeś zwolniony, sytuacja jest trudniejsza. Nieszczera odpowiedź mogłaby być zweryfikowana w referencjach. Najlepiej dyplomatycznie wyjaśnić, co było przyczyną rozstania z poprzednim pracodawcą, lecz nie tłumaczyć się szczegółowo. Możesz na przykład powiedzieć, że niewłaściwie zrozumiałeś oczekiwania przełożonego w kontekście powierzonego zadania, a następnie podkreślić, że wyciągnąłeś wnioski z popełnionego błędu i nie powtórzysz go w przyszłości. Jeśli przyczyną zwolnienia była redukcja etatów spowodowana kryzysem, wspomnij, że sytuacja dotknęła wielu pracowników i była konieczna, lecz po likwidacji stanowiska podjąłeś starania, by podnieść swoje kompetencje.

5. Powiedz coś o sobie!

Jak opowiedzieć o sobie rekruterowi, aby spojrzał na Ciebie przychylnie? Prosi Cię o to, by sprawdzić Twoją zdolność autoprezentacji. Przedstaw się zwięźle, podkreślając swoją wartość w kontekście pracy. Zainteresuj rozmówcę swoją osobą, zaprezentuj swoje mocne strony i pokaż, że jesteś pewny swoich umiejętności. Możesz nawiązać do swoich dotychczasowych dokonań, a na koniec podaj, czym się interesujesz. Trudno przytoczyć tutaj przykład dobrej odpowiedzi – musi trafnie wyrażać Twój charakter.

6. Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

Pytanie kandydatów o zalety pozwala sprawdzić, czy są świadomi swojej wartości. Pytanie o wady jest natomiast nieco podchwytliwe – nie chodzi w nim o to, by wymienić cechy, które mogą przeszkadzać w pracy na danym stanowisku. Rekruter oczekuje od Ciebie, abyś pokazał, że pracujesz nad swoimi słabymi stronami i stajesz się lepszy. Można także wymienić wady, które skłoniły nas do wyboru danego stanowiska. Podeprzyj odpowiedź konkretnymi sytuacjami, w których się znalazłeś, aby uniknąć ogólników.

Jak odpowiedzieć na pytanie o wady? Na przykład tak: „Praca zespołowa nie jest moją mocną stroną. Dlatego wybrałem zawód kierowcy ciężarówki, który zapewnia mi dużą niezależność”, albo „Organizacja własnego czasu zawsze sprawiała mi trudność. Wziąłem więc udział w szkoleniu z zarządzania czasem i przyniosło ono efekty”.

7. Jaki jest Twój największy sukces/największa porażka?

Rozmowa kwalifikacyjna może wymagać podawania bardzo konkretnych informacji, takich jak wspomnienie sukcesów i błędów w poprzedniej pracy. Dzięki temu rekruter widzi, czy doceniasz własne osiągnięcia i przyznajesz się do błędów. 

Jeśli zostaniesz zapytany o sukcesy, powiedz, z jakich dokonań jesteś dumny. Wymień otrzymane nagrody, awanse, przeprowadzone kampanie czy wprowadzone przez Ciebie usprawnienia. 

W temacie porażek wspomnij o tym, czego Cię nauczyły i w jaki sposób stałeś się lepszym pracownikiem.

„Moim największym sukcesem było poprowadzenie kampanii, która podwoiła sprzedaż nowej linii produktów”; „Przygotowując prezentację wraz z pracownikiem, którego nie lubiłem, nie zapoznałem się z całością projektu i unikałem komunikacji z partnerem. Prezentacja okazała się bardzo nieudana, a przełożony był rozczarowany brakiem współpracy. Nauczyłem się, że praca w zespole nie opiera się na przyjaźni, lecz na wspólnych celach i wzajemnej motywacji” – to przykłady odpowiedzi.

8. Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Przykładowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą dotyczyć dalekosiężnych planów. Pracodawca najprawdopodobniej szuka kogoś, kto zwiąże się z firmą na dłuższy czas. Przedstaw rekruterowi oczekiwaną ścieżkę kariery, którą masz nadzieję zrealizować w jego firmie. Postaw sobie konkretne cele do osiągnięcia w nowym miejscu pracy i powiedz, który z nich jest Twoim priorytetem. Jednocześnie zachowaj elastyczność i otwartość na inne ścieżki rozwoju.

Konkretna odpowiedź będzie zależała od stanowiska i perspektyw awansu. Warto jednak zaznaczyć chęć długotrwałej pracy w danej firmie i podnoszenia swoich kwalifikacji, na przykład w taki sposób: „Mam nadzieję, że za 5 lat będę u Państwa niezastąpionym pracownikiem. Do tego czasu chcę brać udział w szkoleniach, aby móc wykonywać więcej zadań i udowodnić, że można obarczyć mnie dużą odpowiedzialnością”.

Poznaj popularne szablony cv i dowiedz się jak dobrać szablon dla siebie.

9. Jakiego wynagrodzenia oczekujesz?

To jedno z pytań, na które kandydatom trudno jest odpowiedzieć szczerze i realistycznie. Rekruter chce wiedzieć, czy firma jest w stanie zaproponować Ci pożądane wynagrodzenie – jeśli podasz zbyt wysoką stawkę, może wybrać mniej wymagającego kandydata. Nie próbuj jednak zapewnić sobie posady, zaniżając oczekiwaną płacę. Jeśli to zrobisz, trudno będzie negocjować podwyżkę i możesz odczuwać frustrację oraz brak satysfakcji z wynagrodzenia.

Ważne, aby w odpowiedzi podać konkretną stawkę lub widełki. Aby podać realistyczną kwotę, przed rozmową o pracę warto porównać średnie zarobki na różnych stanowiskach w branży.

10. Z kim chętnie pracujesz? LUB: Jaką rolę przybierasz w pracy zespołowej?

Tego typu pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mają sprawdzić, czy jesteś elastyczny i potrafisz dostosować się do zespołu. Jeśli stanowisko narzuca konkretną rolę względem innych pracowników, wspomnij o tym, jak realizowałeś ją w przeszłości. Nie wspominaj o tym, że wolisz pracować samodzielnie, jeżeli wspólna realizacja zadań jest ważnym elementem pracy na danym stanowisku.

Oto, jak możesz przedstawić swoje umiejętności pracy w zespole: „Potrafię pracować z ludźmi o różnych charakterach i kwalifikacjach. Staram się utrzymywać dobrą atmosferę w zespole, jestem dobrym słuchaczem. Jeśli trzeba, potrafię pokierować projektem i rozdzielić obowiązki”.

Bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie odpowiedzi na pytania – nie możesz pozwolić, by rekruter Cię zaskoczył. Poćwicz rozmowę przed lustrem lub ze znajomym, aby mieć pewność, że się nie zawahasz. Zastanowienie nie może trwać dłużej niż parę sekund. Inaczej nie zrobisz dobrego wrażenia na rekruterze.

Przeczytaj artykuł : Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy

11. Czy masz jakieś pytania?

Rozmowa kwalifikacyjna służy nie tylko autoprezentacji kandydata, ale także daje mu szansę lepiej poznać firmę. Rekruter dowiaduje się przy tym, czy stanowisko rzeczywiście Cię interesuje. Jeśli nie zapytasz o nic, będziesz się wydawał mało wnikliwy i możesz być rozczarowany po otrzymaniu pracy. Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Możesz wybrać jedno z tych:

  • „Jaki jest skład zespołu, w którym będę pracować?”
  • „Jakie możliwości rozwoju oferuje firma?”
  • „W jaki sposób praca jest oceniana i wynagradzana?”
  • „Proszę o doprecyzowanie zakresu obowiązków”.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak napisać podanie o przedłużenie umowy? Podanie wzór
Urlop ojcowski 2022 – Jak napisać wniosek o urlop ojcowski?
Wniosek o urlop macierzyński – gotowy wzór
Staż z urzędu pracy – jak wygląda staż?
List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego
Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?

Dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Czasami rekruterzy zadają nietypowe pytania, które mają sprawdzić inteligencję, kreatywność i tok rozumowania kandydata. Poniżej zaprezentujemy przykłady takich pytań wraz z rozwiązaniami.

1. Ile razy dziennie wskazówki zegara pokrywają się?

Odpowiedź: 22 razy. Wskazówki zegara zbiegają się raz w ciągu każdej godziny, z wyjątkiem 12 w południe i 12 po południu – zanim wskazówka minutowa dogoni godzinową, będzie już godzina 1.

2. Sprzedaj mi…

Rozmówca może poprosić o „sprzedanie” ołówka, długopisu, butelki wody lub jakiegokolwiek innego przedmiotu, który ma pod ręką. Musisz wykazać się kreatywnością i zaprezentować unikalne zalety produktu. Przykładowa odpowiedź dotycząca ołówka: „Ten ołówek bardzo łatwo się temperuje bez ułamania końcówki. Posiada gumkę, dzięki czemu nie trzeba kupować jej oddzielnie. Jeśli kupisz go teraz, otrzymasz w prezencie temperówkę ze zbiornikiem!”

3. Jak zważyłbyś samolot bez wagi?

To pytanie ma różne warianty. Najpopularniejsze dotyczą samolotu lub słonia. Samolot można zważyć, sumując podane przez producenta wagi jego części. Słonia można wprowadzić na łódź i zaznaczyć głębokość jej zanurzenia, a następnie wyprowadzić słonia i obciążać łódź ciężarkami, aż osiągnie takie samo zanurzenie.

4. Podaj 10 zastosowań ołówka (innych niż pisanie).

Ołówek może służyć do: rysowania, nawijania sznurka, dziurawienia opakowań, gryzienia (w celu poprawy koncentracji), zaznaczania stron w książce (jako zakładka), rysowania linii prostych (jako linijka), mieszania napojów, zabawy z kotem, wystukiwania rytmu, drapania się po plecach. Spróbuj wymyślić kilka własnych odpowiedzi!

5. Jakim zwierzęciem chciałbyś być?

Przykład odpowiedzi: „Krukiem, ponieważ jest inteligentny, potrafi korzystać z dostępnych narzędzi i wykazuje dużą zdolność adaptacji”.

Czy zastawiałeś się drogi czytelniku Jakie umiejętności wpisać w CV?

6. Jak przygotowałbyś kanapkę z tuńczykiem?

Opisz proces przygotowywania kanapki krok po kroku z uwzględnieniem szczegółów, aby rekruter wiedział, że dobrze radzisz sobie z dawaniem instrukcji.

Podsumowanie

Nie sposób przytoczyć wszystkie możliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i odpowiedzi do nich. Powyższe przykłady pokazują jednak, że w każdej odpowiedzi należy uwzględniać stanowisko, o które się ubiegasz i dowodzić, że zatrudnienie Cię będzie korzystne dla firmy. 

Nawet, jeśli któreś z pytań wydaje się głupie lub bezcelowe, z pewnością kryje się za nim konkretna intencja. 

Ważne, aby odpowiadać bez dłuższego zastanowienia – pomoże w tym wcześniejsze rozpisanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne.

Zasiłek dla bezrobotnych 2022 (kuroniówka) – komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
Awans zawodowy nauczyciela – jakie są stopnie nauczycielskie?
Praca na statku – jak zostać marynarzem?
Karta MultiSport – co to jest karta MultiSport i jak ją zdobyć?
Podanie do policji – jak napisać CV i list motywacyjny do policji?
Jak napisać CV i dopasować je do konkretnej oferty pracy?
Freelancer – kim jest freelancer i jak zacząć?
List motywacyjny pracownik socjalny – stwórz CV pracownika socjalnego
Urlop ojcowski 2022 – ile trwa urlop ojcowski?
Praca na pół etatu – jak wygląda zatrudnienie na pół etatu?

Dodaj komentarz