Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się zawód programisty. Wynika to głównie ze zwiększającego się zapotrzebowania na osoby wykształcone w zakresie IT. Taka sytuacja przekłada się również na zwiększoną konkurencję na rynku pracy. Dlatego, aby wyróżnić się na tle innych, licznych kandydatów, musisz odznaczać się czymś wyjątkowym. Może Ci w tym pomóc odpowiednio napisane CV, które zainteresuje przyszłego pracodawcę. Jak napisać idealne CV informatyka? Na jakie umiejętności IT warto zwrócić uwagę? Z jakich elementów składa się CV programisty bez doświadczenia? Te i wiele innych informacji znajdziesz w poniższym artykule.

W artykule znajdziesz:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV informatyk: z jakich elementów się składa?

Zanim rozpoczniesz tworzenie swojego CV, zwróć uwagę na treść ogłoszenia, które Cię interesuje. Możesz znaleźć tam wiele pomocnych informacji i wskazówek. W publikowanej ofercie pracy z pewnością uwzględniono umiejętności i doświadczenie, które jest szczególnie ważne dla pracodawcy i które warto podkreślić w swojej aplikacji. 

Przykładowa struktura CV składa się z następujących elementów:

 1. Dane osobowe;
 2. Podsumowanie zawodowe;
 3. Doświadczenie;
 4. Umiejętności;
 5. Wykształcenie;
 6. Zainteresowania;
 7. Klauzula o ochronie danych osobowych.

Starasz się o posadę za granicą lub w zagranicznej firmie? Zobacz, jak napisać CV programisty po angielsku

Wybierz jeden z szablonów CV dla informatyka

Profesjonalne CV

Kreatywne CV

Klasyczne CV

Dane osobowe – programista CV

Na początku CV umieść podstawowe informacje o sobie. Składają się na nie głównie dane osobowe, dzięki którym rekruter będzie się mógł z Tobą skontaktować. Należy do nich zaliczyć: imię, nazwisko, numer telefonu, adres mailowy oraz miejsce zamieszkania (w tym przypadku nie podawaj dokładnego adresu, sama miejscowość w zupełności wystarczy).

Podsumowanie zawodowe – IT CV

Na podsumowanie zawodowe składa się kilka zdań opisujących Ciebie oraz Twoje największe zalety i osiągnięcia. Dodatkowo warto umieścić w nim także konkretne oczekiwania względem pracy, której szukasz. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Możesz skorzystać ze sformułowań użytych w ogłoszeniu lub spróbować odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Kim jesteś?
 • Jaki masz staż zawodowy? 
 • Jakie jest Twoje szczególne osiągnięcie/umiejętność? 
 • Jaki jest Twój cel zawodowy?

Podsumowanie zawodowe jest często traktowane przez pracodawcę, jako wstępne rozeznanie, czy kandydat nadaje się na dane stanowisko.

Ubiegając się o pracę na stanowisku informatyka, w swoim podsumowaniu zawodowym możesz zamieścić informację o długości stażu na podobnym stanowisku, o najważniejszych programach komputerowych, które znasz oraz z jakimi technologiami i narzędziami miałeś do tej pory do czynienia.

Doświadczenie – CV IT

Sekcja “doświadczenie” jest niezwykle istotna z punktu widzenia pracodawcy. To na niej bazuje rekruter, starając się określić, czy kandydat będzie odpowiedni na dane stanowisko. Powinna zajmować główne, najbardziej widoczne miejsce, tuż pod podsumowaniem zawodowym. Wypisując poprzednie miejsca pracy, pamiętaj o dokładnym scharakteryzowaniu swoich najważniejszych obowiązków zawodowych na poszczególnych stanowiskach. Zwróć uwagę, aby opisy czynności były możliwie szczegółowe. Podkreśl, jakich narzędzi używałeś i w jakich programach pracowałeś. Wpisując własny projekt, podaj informację o jego temacie i okresie, w jakim go tworzyłeś. Nie zapominaj o stażach, wolontariatach i praktykach. Doświadczenie zdobyte poza pracą, ale związane z Twoim zawodem, również jest bardzo wartościowe.

Przykładowy schemat kategorii doświadczenia:

 1. Miejsce pracy.
 2. Stanowisko.
 3. Datę rozpoczęcia i zakończenia pracy.
 4. Obowiązki.
 5. Osiągnięcia.

Zajrzyj do naszych poradników:
Lista zawodów
List motywacyjny
Wymiar czasu pracy 2021
Pokolenie Z
Zarabianie przez Internet w 2022
Książeczka sanepidowska
Przebranżowienie i przekwalifikowanie
Jaki zawód wybrać?

Umiejętności informatyka

Umiejętności to również jedna z ważniejszych sekcji, do której rekruter chętnie zagląda. Na tej podstawie może ocenić jakie cechy posiadasz, w jakim zespole najlepiej się odnajdziesz i czy w ogóle sprawdzisz się na oferowanym przez niego stanowisku. 

Zwróć uwagę, jakie umiejętności zostały wypisane w ofercie pracy, jako wymagane lub oczekiwane. Do pożądanych umiejętności programisty można zaliczyć:

 • znajomość jednego z języków JavaScript, PHP, C++, Java, Python; 
 • znajomość relacyjnych i nierelacyjnych baz danych;
 • znajomość architektury MVC; znajomość GIT (Jira / Bitbucket).

To pomoże określić oczekiwania względem Ciebie i kwestie, na których powinieneś się skupić. 

Podstawowymi cechami, którymi powinien odznaczać się każdy programista, są m.in.

 • komunikatywność; 
 • zdolność do przekazywania wiedzy; 
 • umiejętność przewodniczenia;
 • odpowiedzialność;
 • otwartość na zmiany; 
 • samoorganizacja. 

W tej sekcji możesz również podzielić swoje umiejętności na “narzędzia IT” (np. NET, C, C#, C++) i “umiejętności IT” (np. metodyka Scrum, system SVN/ Jira, wzorce projektowe). 

Dowiedz się więcej: Umiejętności miękkie i twarde – Rodzaje umiejętności

Informatyk CV – wykształcenie

Zamieszczając wykształcenie w CV, pamiętaj, że ta sekcja nie musi być bardzo rozbudowana, ponieważ dla pracodawcy najcenniejsze są Twoje umiejętności i zdobyte doświadczenie. Podaj nazwę uczelni, lata nauki, ukończony kierunek oraz uzyskany tytuł – te informacje w zupełności wystarczą. 

Warto również utworzyć dodatkową rubrykę, by opisać wszelkie odbyte kursy i szkolenia związane z pracą programisty. Twoje zaangażowanie z pewnością zostanie docenione przez rekrutera. 

Zainteresowania informatyka w CV

Choć dla wielu, opis zainteresowania zdaje się nie mieć znaczenia, to jest to duży błąd – warto, by znalazł się on w CV. Zaprezentowane hobby pozwalają lepiej poznać kandydata, jego cechy charakteru i osobowość. Mile widziane są oczywiście zainteresowania związane z danym zawodem np. nowe technologie czy języki programowania.

Klauzula o ochronie danych osobowych

Bez względu na to, o jakie stanowisko się ubiegasz, załączenie klauzuli o ochronie danych osobowych jest obowiązkowe. Zgodnie z prawem, bez niej nie można kontaktować się  z kandydatem ani przechowywać jego danych osobowych.

Aktualna Klauzula CV, czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych wygląda następująco:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)”.

Więcej na ten temat, dowiesz się z artykułu: Klauzula CV czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych

CV programista: jakich błędów unikać?

Kiedy już napiszesz CV, postaraj się, aby nie zawierało literówek i błędów, zarówno tych ortograficznych, jak i technicznych. Przykładowo, możesz spojrzeć na wcześniej przygotowany dokument po pewnym czasie, co zwiększy prawdopodobieństwo, że zauważysz drobne niedoskonałości. Pamiętaj o prawidłowym sformatowaniu dokumentu i posegregowaniu informacji.

Jakie są najczęstsze błędy podczas pisania CV? Zobacz artykuł: Jak napisać dobre cv? – Najczęstsze błędy podczas pisania CV

Często popełnianym błędem jest zbyt duża ilość zbędnych informacji zawartych w CV. Zwróć uwagę, by uwzględniać jedynie te kwestie, które bezpośrednio dotyczą pracy, o którą się ubiegasz, stawiając przede wszystkim na konkrety. Dzięki temu Twoje CV będzie w pełni profesjonalne i dopasowane do konkretnej oferty. W ten sposób stworzysz wrażenie rzetelnej osoby, której zależy na danym stanowisku. Rekruterzy często nie mają czasu czytać całych, kilkustronicowych zgłoszeń. Najlepiej zachować umiar i wybrać te informacje, które są istotne z punktu widzenia rekrutacji (np. pomiń informacje o szkole podstawowej, czy średniej, ogólnikowe zalety i cechy, nie wymieniaj długiej listy zainteresowań – wystarczy 1-3 hobby). 

Postaraj się, by wysyłany dokument był również atrakcyjny pod kątem wizualnym. Wskazany jest podział sekcji, pogrubienia, akcenty kolorystyczne oraz elementy graficzne. Jednak i w tej kwestii staraj się zachować umiar. Zadbaj o czytelność CV, jednolitą czcionkę i stonowaną kolorystykę – dzięki temu, pracodawca chętnie zapozna się z Twoją kandydaturą.

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Sprawdź też:

CV do biura – Jak wygląda list motywacyjny pracownika biurowego?
Najlepiej płatne zawody w Polsce
Jak napisać CV nauczyciela i list motywacyjny do pracy w szkole? – porady
Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony (wady i zalety)?
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady
Graficzne CV – oryginalne spojrzenie na życiorys zawodowy
Jak napisać podanie o pracę?
Zdjęcie do CV: czy w CV musi być zdjęcie? jakie zdjęcie do CV wybrać?