ile zarabia kurier

Zawód kuriera jest dla wielu osób atrakcyjnym sposobem zarabiania pieniędzy. Jeśli nudzi Cię siedzenie przed ekranem komputera i chcesz realizować się w dynamicznej pracy za kierownicą auta lub na rowerze, to musisz pomyśleć o znalezieniu zatrudnienia na tym stanowisku. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, poznaj realia tego zawodu. Sprawdź, z czym wiąże się praca dla kuriera, ile można zarobić i w jakich godzinach będziesz pracował?

Z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kurier praca – jak zostać kurierem?

Jeśli chcesz zostać kurierem, wystarczy, że weźmiesz udział w procesie rekrutacyjnym wybranej firmy kurierskiej, zaczynając od wysłania ciekawego CV i listu motywacyjnego. Oczywiście pod warunkiem, że posiadasz prawo jazdy (chyba, że chcesz zostać kurierem rowerowym). Najczęściej prowadzone są stałe nabory, a ofert jest naprawdę dużo, szczególnie dla osób, które mają swój samochód i/lub prowadzą własną działalność gospodarczą. 

Od kurierów nie wymaga się określonego wykształcenia czy specjalistycznych kursów lub kwalifikacji, dlatego jest to zawód dostępny niemal dla każdego. Oczywiście mile widziane jest doświadczenie we współpracy z firmami kurierskimi, ale i to nie jest wymogiem koniecznym.

Stwórz profesjonalne CV kuriera:

Kompetencje wymagane na stanowisku kuriera

Kandydat na kuriera musi mieć dobre zdrowie, kondycję fizyczną i brak przeciwwskazań do podnoszenia i przenoszenia ciężarów. Jednak uwarunkowania fizyczne to nie wszystko. Podczas rekrutacji zwraca się uwagę na cechy wykorzystywane w codziennej pracy. Są to między innymi: punktualność, samodzielność, uczciwość czy umiejętność pracy pod presją czasu. Kurier odpowiada nie tylko za paczki, ale także za powierzone mu pieniądze. 

Jak przebiega proces rekrutacyjny na kierowcę kuriera?

Jeśli Twoje CV zwróci uwagę rekruterów, pracodawcy skontaktują się z Tobą i zaprezentują swoją ofertę. Podczas rozmowy zostaną Ci przedstawione warunki współpracy, kwestie wynagrodzenia i przebieg procesu wdrożenia. Jeśli obie strony wyrażą chęć współpracy, podejmuje się niezbędne czynności formalne, a następnie organizowany jest cykl teoretycznych i praktycznych szkoleń. Kursy kończy test sprawdzający – jeśli go zdasz, możesz rozpocząć pracę jako kurier.  

kurier dpd praca

Jak wygląda praca kuriera?

Kurier swój dzień pracy rozpoczyna wcześnie rano: o ustalonej przez koordynatora godzinie (6.00/7.00) musi stawić się w sortowni, aby odebrać swoje paczki, zweryfikować ich stan i zgłosić ewentualne uszkodzenia pracownikowi magazynu. Przesyłki weryfikuje się za pomocą specjalnego urządzenia mobilnego zgodnie z zaplanowaną trasą. Dopiero po zaimportowaniu wszystkich danych można wyruszyć w drogę. 

Jak długo potrwa praca kuriera, zależy właściwie od niego samego. Im więcej przesyłek rozwiezie, tym więcej zarobi, a im szybciej wykona powierzone mu zadania, tym szybciej skończy swój dzień. Praca na rejonie polega głównie na doręczaniu i odbieraniu przesyłek od klientów (oczywiście uwzględniając wysokie standardy obsługi), a następnie skanowanie ich na urządzeniu. Paczki ze specjalnymi oznaczeniami należy traktować priorytetowo, a w razie jakichkolwiek problemów można skontaktować się ze swoim koordynatorem. Statycznie, podczas jednego dnia, kurierzy są w stanie dostarczyć około 50 paczek. Godziny pracy są dość elastyczne, ale to zawód, który wiąże się z dużym stresem i pośpiechem podczas wydawania paczek. Kurierzy mogą też dowolnie planować swoje trasy, ale należy pamiętać, że część klientów wymaga, aby dotrzeć do nich o określonych godzinach. 

Ostatnią częścią dnia kuriera jest powrót do bazy, gdzie należy zdać do magazynu wszystkie zwroty i paczki, których nie udało się doręczyć. Ważne, aby na urządzeniu zaznaczyć opcję “zakończ dzień” – wtedy wszystkie dane zostaną zaimportowane do systemu. Na zakończenie należy rozliczyć się z pobranych płatności oraz dokumentacji. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kurier zarobki – Ile zarabia kurier z własnym samochodem?

Umowa kurierska bardzo często przewiduje opcję zatrudnienia z własnym samochodem, co wiąże się z eksploatacją pojazdu, zużyciem paliwa i opłacaniem składek. Jak w każdej branży, początki nie są łatwe, ponieważ dopiero z czasem nauczysz się optymalnie planować swoje trasy i działać szybciej. To, jak wspomnieliśmy powyżej, będzie owocowało wyższymi zarobkami. Zarobki kuriera w głównej mierze zależą od stawek konkretnej firmy kurierskiej. Często obowiązują stawki za dostarczenie jednej paczki, ale też dodatki za jej wagę. 

Według serwisu wynagordzenia.pl mediana zarobków kuriera to 4 240 zł brutto w styczniu 2022 r., co na rękę daje 3 174 zł. Oznacza to, że dokładnie połowa kurierów zarabia mniej, a połowa więcej. Wysokość wynagrodzenia w dużej mierze zależy od doświadczenia, które przekłada się na efektywność. Osoby z większym stażem potrafią pracować nawet 10-12 godzin dziennie. Niestety nadgodziny coraz częściej stają się nieodłączną częścią tego zawodu. Warto zauważyć, że jest to branża, której pracownicy często narażeni są na bezpłatne nadgodziny, a nawet kary za niewypełnienie codziennych obowiązków. 

kurier zarobki

Ile zarabia kurier na własnej działalności?

Zarobki w tej branży są bardzo zróżnicowane, co można zaobserwować porównując oferty firm kurierskich. Na przykład DPD oferuje wynagrodzenie w wysokości nawet 6000 netto miesięcznie, jednak pod warunkiem prowadzenia własnej działalności gospodarczej (to również jest jeden z częstych wymogów podjęcia pracy). Czy rzeczywiście wynagrodzenia są tak atrakcyjne? Opinie na temat pracy i zarobków kuriera są podzielone.

Praca kurier – opinie:

 • Pracuję w firmie kurierskiej i trochę wiem o tej pracy. Nie jest to praca lekka. Rzeczywiście trzeba mieć swoją działalność i co więcej, w większości firm trzeba mieć własny samochód. Samochód trzeba na własny koszt pomalować i utrzymać, na Twojej głowie jest paliwo, amortyzacja i wszelkie naprawy z tym związane. Dzień pracy często trwa 12 godzin, do zrobienia jest masa kilometrów, a do przeniesienia niejedna paczka.
 • W zależności od firmy średni obrót kuriera który trochę już pracuje wynosi od

4 tys. zł do 7 tys.zł netto, więc naprawdę niezła pensja.

Oczywiście warunki pracy zależą od tego, co uda Ci się wynegocjować z pracodawcą, dlatego sugeruj się swoimi możliwościami. Na standardowych zasadach zatrudniani są kurierzy poczty polskiej, którzy podpisują umowy o pracę. Najniższe pensje w tej grupie mają kurierzy rowerowi. Kurier rowerowy zarobki – 2500-3500 brutto miesięcznie.

praca kuriera

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu rekrutacji? Sprawdź:

Gdzie szukać pracy jako kurier?

Najprostszym sposobem na znalezienie pracy jako kurier jest wpisanie w wyszukiwarkę internetową haseł takich jak: “kurier DPD praca”, “kurier DHL praca”, “kurier InPost praca”. Jednak w pierwszej kolejności warto przejrzeć aktualnie prowadzone rekrutacje konkretnych firm. Informacje na ten temat dostępne są w zakładkach “praca” lub “kariera”. Poniżej znajdziesz listę największych polskich firm kurierskich:

 • DPD kurier praca;
 • DHL kurier praca;
 • praca kurier InPost;
 • kurier Poczta Polska praca;
 • praca GLS;
 • UPS praca kurier;
 • FedEx praca.
praca kurier

Zawsze warto też zajrzeć na popularne portale ogłoszeniowe, jak:

 • OLX;
 • Pracuj.pl;
 • Indeed;
 • Gumtree;
 • InfoPraca;
 • Gratka;
 • Jooble.

Jak stworzyć profesjonalne CV kuriera?

CV jest podstawowym dokumentem aplikacyjnym, także w zawodzie kuriera. Jeśli zależy Ci na konkretnej ofercie, musisz wyróżnić się wśród konkurentów, a zrobisz to za pomocą nowoczesnego CV. Jak przygotować treściwe, a jednocześnie zgodne z aktualnymi trendami Curriculum Vitae? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

 1. Dopasuj CV kuriera do oferty pracy.

Dokładna analiza ogłoszenia to klucz do sukcesu! Postaraj się jako pierwsze wypisać te umiejętności i kwalifikacje, które przedstawiono w wymaganiach. Dzięki temu stworzysz wrażenie idealnego kandydata, który doskonale spełnia wszystkie oczekiwania pracodawcy. Kieruj się tą zasadą w każdej sekcji – wypadniesz wtedy w pełni profesjonalnie. 

 1. Stwórz podsumowanie zawodowe.

Podsumowanie zawodowe to nic innego, jak krótki opis kandydata umieszczony na samej górze dokumentu.Służy do tego, aby w 4-5 zdaniach opowiedzieć o swoich szczególnych kwalifikacjach, umiejętnościach, sukcesach zawodowych oraz planach na przyszłość. To najlepszy sposób, aby przyciągnąć uwagę rekrutera, gdy tylko weźmie Twoje CV do ręki. To od podsumowania zawodowego w dużej mierze zależy, czy pracodawca zapozna się z dalszą częścią Twojego życiorysu.

 1. Skup się na konkretnych informacjach.

Ogólne informacje, które może wpisać każdy, raczej się nie sprawdzą. Pracodawcy lubią konkrety, a jeśli dodatkowo przytoczysz liczby, procenty czy specjalistyczne nazwy, możesz zyskać uznanie w oczach potencjalnego przełożonego. Opisując doświadczenie, koniecznie podaj zakres wykonywanych obowiązków, a uwzględniając umiejętności, podziel je na twarde i miękkie. Obecnie podczas procesu rekrutacji zwraca się uwagę na wiele szczegółów i nawet najmniejszy z nich może przesądzić o Twoim zatrudnieniu.

jak wygląda praca kuriera
 1. Uwzględnij sekcje, które mogą Cię wyróżnić.

Sekcje takie jak doświadczenie, wykształcenie czy umiejętności stały się standardem i wymagane są w każdym CV. Nie ulega również wątpliwości, że warto umieścić treściwe podsumowanie na samym początku dokumentu. Co z innymi rubrykami, na przykład z zainteresowaniami? Wiele osób uważa, że stanowią zupełnie zbędny element. Tymczasem okazuje się, że pasja związana z zawodem może być szczególnie dobrze postrzegana przez przyszłego pracodawcę. Podobnie jest w przypadku znajomości języków obcych czy ukończonych kursów. 

 1. Zadbaj o wygląd CV kuriera.

Nie tylko treść jest ważna, ale też wygląd dokumentu, który świadczy o Twoim podejściu do rekrutacji. Koniecznie sprawdź swój życiorys pod kątem literówek, interpunkcji czy błędów stylistycznych. Jeśli je zlekceważysz, pracodawca może odnieść wrażenie, że nie angażujesz się wystarczająco w proces szukania pracy. Zadbaj o odpowiedni szablon CV, układ sekcji i czytelną czcionkę. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z naszego Kreatora!

Kreator CV to intuicyjna aplikacja, która sprawia, że CV stworzysz w kilka minut. Wystarczy, że wybierzesz jeden z dostępnych wzorów, uzupełnisz go informacjami o sobie i pobierzesz gotowy dokument w formacie pdf. Koniecznie sprawdź, jak to działa!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

List motywacyjny kurier

praca kurier inpost

List motywacyjny najczęściej nie jest wymagany przez pracodawców, ale mimo wszystko warto go przygotować i wysłać. W taki prosty sposób można łatwo podkreślić, że dana praca jest dla Ciebie ważna. Pamiętaj jednak o jednej ważnej rzeczy – list motywacyjny nie może być kopią CV, ponieważ wtedy jego wysyłanie traci sens. Postaraj się rozwinąć informacje zawarte w życiorysie i poprzeć je przykładami z życia zawodowego. Nie bój się pisać o swoich sukcesach i osiągnięciach. Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne to klucz do sukcesu w każdej branży.

Zanim zdecydujesz się na pracę jako kurier, dokładnie przemyśl wszystkie za i przeciw. Może się okazać, że nie posiadasz odpowiednich predyspozycji, ale jeśli spełniasz wszystkie wymagania, prawdopodobnie nie będziesz miał problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Przygotuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne i sprawdź się w nowej roli!

Zajrzyj też do pozostałych artykułów:

Wniosek o wczasy pod gruszą – ile trzeba przepracować, żeby dostać wczasy pod gruszą?
Jak napisać podanie o przedłużenie umowy? Podanie wzór
Podanie o praktyki – jak napisać podanie o praktyki zawodowe wzór
Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?
List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego
Zasiłek dla bezrobotnych 2023 (kuroniówka) – komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
CV dla fryzjera – jak stworzyć CV i list motywacyjny dla fryzjera
Szablony CV
Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony (wady i zalety)?
Przykładowe CV