headhunter

Słyszałeś już kiedyś pojęcie headhunter, ale nie wiesz, czego ono dotyczy? Zastanawiasz się, czy aplikować na taką ofertę, a może ktoś z Twoich znajomych pracuje na tym stanowisku? Chcesz dowiedzieć się więcej o zawodzie headhuntera? Aby poznać odpowiedź na pytanie: headhunter kto to? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Headhunter – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Headhunter co to – na czym polega ten zawód? Hunter co to znaczy?

Headhunter oznacza z języka angielskiego łowcę głów. Samo hunter to łowca. Chociaż tłumaczenie to może się kojarzyć nieprzyjemnie – nic bardziej mylnego! Osoba na tym stanowisku pracuje w branży HR, podobnie jak rekruter. Czym się jednak różnią? 

Praca jako rekruter składa się z wielu etapów. Osoba, obejmująca taką posadę, jest odpowiedzialna za publikowanie ogłoszeń oraz kontakt z ludźmi, którzy mogliby być zainteresowani podjęciem określonej pracy. Rekruter skupia się na osobach, które same szukają pracy i postanawiają aplikować do tej właśnie firmy. 

Inaczej to wygląda w przypadku headhunter praca. Na tym stanowisku obowiązki sprowadzają się do poszukiwania specjalistów i osób bardzo dobrze zapoznanych z branżą, którzy już pracują, ale dla innej firmy. Zadaniem headhuntera jest pozyskanie ich z korzyścią dla swojego pracodawcy. Jest on zatem rekruterem, ale nie czeka biernie, aż kandydaci sami do niego przyjdą, a aktywnie ich szuka. 

Headhunterzy mogą pracować zarówno dla agencji rekrutacyjnych, jak i być częścią działu HR danej firmy. W pierwszym przypadku poszukują oni nowych pracowników na zlecenie przedsiębiorstw zewnętrznych. W drugim – zajmują się odnalezieniem kandydatów do firmy, w której sami pracują.

Headhunting – jakie cechy i zdolności powinien posiadać headhunter?

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy jako headhunter, ale nie wiesz, jakie cechy są cenione w tym zawodzie? Kolejna część artykułu zdradzi Ci, czego mogą oczekiwać pracodawcy, oraz jakie kompetencje pomogą Ci w wykonywaniu obowiązków headhuntera. Zapoznaj się z nią i sprawdź, czy to praca dla Ciebie!

 1. Wiedza z branży, do której szukasz pracownika

Szukanie pracowników na stanowiska specjalistyczne nie jest wcale łatwą pracą. Aby wykonać ją prawidłowo, musisz posiadać wiedzę i kompetencje z danej branży. W innym przypadku nie będziesz w stanie dobrze ocenić, na jakim stopniu zaawansowania w danym zawodzie znajdują się różne osoby. 

 1. Zdolności negocjacyjne i komunikatywność

W tej pracy istotne są kontakty bezpośrednie – to w ten sposób headhunter przekonuje wybranego kandydata do przejścia do innej firmy. Wobec tego musisz mieć wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz negocjacyjne. Jeżeli jesteś zbyt nieśmiały, możesz się nie sprawdzić w tym zawodzie.

 1. Ukierunkowanie na cel

Do predyspozycji, które są zdecydowanie pomocne w pracy headhuntera, zdecydowanie należy upór w dążeniu do celu i działanie ukierunkowanie na osiągniecie go. Dla pracodawcy jest ważne to, ilu kandydatów uda Ci się przekonać i pozyskać. Pamiętaj jednak, że nie tylko liczby się liczą – musisz też spełniać wymogi pracodawcy lub zleceniodawcy.

praca jako headhunter
headhuntera
 1. Wytrwałość

Headhunter powinien być cierpliwy i nie ustępować, w drodze do celu. Niektóre zlecenia mogą być szczególnie trudne do wykonania – nie tak łatwo znaleźć specjalistów we wszystkich branżach, a co więcej przekonać ich do zmiany pracy. 

 1. Dobra organizacja pracy

Stanowisko headhuntera jest często niezależną posadą. Musisz sam wyznaczyć sobie sposób, w jaki będziesz postępować oraz czas na wykonanie zadań. Istotna jest także samodyscyplina, dzięki której nadążysz za wyznaczonymi przez siebie terminami i osiągniesz cel. Organizacja czasu okazuje się istotna także w momencie spotkania z potencjalnymi kandydatami. Biorąc pod uwagę, że oni też zarabiają, często będą się one odbywać poza Twoimi normalnymi godzinami pracy. Przygotuj się na naukę godzenia wyznaczonych zadań z planowaniem czasu w biurze i w domu oraz dostosowywaniem się do kandydata.

 1. Dyskrecja

W zawodzie headhuntera często zdarza się sytuacja, że kandydat lub firma nie chcą, aby ktokolwiek dowiedział się o tym spotkaniu. Musisz zatem być dyskretny i odpowiednio dostosować się do sytuacji, aby nie narazić i nie zniechęcić do siebie obu stron.

Wykorzystaj nasze porady w swoim CV! Czym są kwalifikacje zawodowe? Jak w CV opisać swoje kwalifikacje w zawodzie?

Firmy headhunterskie – jak zostać headhunterem?

Posiadasz przynajmniej część z pożądanych na rynku cech? Chcesz zostać headhunterem i zastanawiasz się, jak to zrobić? A może nie wiesz, od jakiego szczebla kariery zacząć, aby wspiąć się aż na stanowisko łowcy głów? Zobacz, jak wygląda ścieżka kariery headhuntera krok po kroku.

Head hunter – edukacja

Jeśli nie wiesz, jakie studia musisz ukończyć przed podjęciem pracy w branży HR – podpowiadamy. To stanowisko nie wymaga ukończenia żadnego konkretnego kierunku, ale najlepszym wyborem będą: psychologia, socjologia czy zarządzanie zasobami ludzkimi. Do nowych kierunków, wpisujących się w trend zostania headhunterem, należy też psychologia w biznesie. Jest to kierunek, który zdradzi Ci, w jaki sposób zarządzać także na wyższych stanowiskach. Możesz dzięki temu szybciej znaleźć wspólny język ze specjalistami, których będziesz rekrutować. W ramach psychologii biznesu możesz wybrać takie specjalności jak:

head hunter
 • HR biznes partner i rozwój biznesu;
 • komunikacja wizerunkowa;
 • negocjacje i mediacje w biznesie;
 • psychologia komunikacji.

Gdzie możesz studiować psychologię w biznesie? Przedstawiamy listę uczelni, oferującą ten kierunek:

 • Collegium Balticum – Akademia Nauk Stosowanych;
 • Dolnośląska Szkoła Wyższa;
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy;
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie;
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku;
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni;
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu;
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie;
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu;
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie.

Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów – sprawdź i wybierz coś dla siebie!

Następnym krokiem powinny z pewnością być praktyki lub staż (np. staż z urzędu pracy). Dzięki temu będziesz mógł nadal się uczyć, ale jednocześnie odkrywać, jak ten zawód wygląda w praktyce. Sprawdzisz się na stanowisku headhuntera i zdobędziesz wiedzę w naturalnych warunkach, a nie zapamiętując tylko teoretyczne definicje z podręczników. 

Head hunter praca – jak znaleźć zatrudnienie?

Gdy ukończysz staż lub praktyki, możesz ubiegać się o pracę. Nie jest to jednak jeszcze ten etap, abyś od razu aplikował na posadę headhuntera – zacznij od niższego stanowiska. W tej branży możesz zastanowić się nad pracą jako:

 1. Reasearcher

Do Twoich zadań należałoby szukanie potencjalnych kandydatów, którzy spełniają określone wymagania. Nie musiałbyś jeszcze do nich dzwonić. 

 1. Konsultant

Do jego obowiązków wlicza się osobisty kontakt z kandydatami. Aby sprawdzić się na tym szczeblu, musisz już być osobą komunikatywną i dobrze radzić sobie w kontaktach z innymi ludźmi. Musiałbyś ocenić kompetencje rozmówcy, zarówno twarde, jak i miękkie. To konsultant wprowadza potencjalnego pracownika na drogę rekrutacyjną oraz składa mu ofertę (o ile pracodawca/zleceniodawca zgodzi się z tym wyborem). 

 1. Starszy konsultant i headhunter

Kolejnym krokiem jest objęcie stanowiska starszego konsultanta. Gdy zdobędziesz odpowiednie doświadczenie – możesz zostać headhunterem. Jeżeli szukasz już oferty pracy, lub szef proponuje Ci awans – możesz się też spotkać z określeniem executive recruiter. Headhunter nie jest używane jako jedyne.

head hunter praca

Zobacz też: Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?

Headhunter zarobki – na jaką stawkę może liczyć headhunter?

Konkretne zarobki headhuntera są trudne do określenia. Wszystko zależy od tego, jaka kwota będzie widniała na umowie. Istotne jest też to, czy Twoim miejscem pracy są agencje headhunterskie, czy zostałeś zatrudniony w wewnętrznym dziale HR danej firmy. Żeby określić, ile headhunter zarabia, można odnieść się do wynagrodzenia specjalisty ds. rekrutacji.

Specjalista ds. rekrutacji zarobki

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl – mediana zarobków dla specjalisty ds. rekrutacji wynosi 6 230 zł brutto. Należy jednak zauważyć, że 25 proc. osób w tym zawodzie zarabia mniej niż 5 000 zł brutto, a z drugiej strony – 25 proc. osób otrzymuje wypłatę wyższą niż 7 640 zł brutto. 

Na stanowisku headhuntera, oprócz wypłaty stałej, liczy się też prowizja. Jest ona zależna od tego, ilu kandydatów uda Ci się zrekrutować. Jej wysokość jest jednak zmienna – może np. stanowić część miesięcznej wypłaty. Tym samym, jeśli dostaniesz ważniejsze zlecenia – prowizje, a z nimi także wypłata, wzrosną.

Headhunter może również pracować jako freelancer. W tym przypadku nie ma on jednak stałej kwoty wynagrodzenia, a utrzymuje się tylko z prowizji. Ich wysokość jest jednakże większa, wynosząc tyle samo, co miesięczna (lub nawet dwumiesięczna) pensja. 

Head hunters – jak zostać rekruterem?

Zainteresowała Cię posada headhuntera? Zastanawiasz się, jak znaleźć pracę w tym sektorze? Przede wszystkim zacznij szukać ofert w branży HR. Możesz zacząć od posady rekrutera lub, jeśli posiadasz duże doświadczenie, od razu zacząć szukać propozycji na objęcie stanowiska specjalisty ds. rekrutacji. 

Przeszukaj przede wszystkim portale, na których wystawiane są różne oferty zatrudnienia. Wykaż się umiejętnościami researchu – jako rekruter powinieneś mieć je dobrze rozwinięte. Szukanie pracy przez headhuntera nie powinno być zatem zbyt dużym wyzwaniem. Znajdź odpowiednią propozycję dla siebie i aplikuj, by otrzymać pracę marzeń!

To może Cię zainteresować: Jak znaleźć pracę?

head hunters

Head hunting – jak przygotować profesjonalne CV?

Znalazłeś odpowiednią ofertę, ale zastanawiasz się jakby przygotować CV, aby otrzymać tę pracę? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad, aby pomóc Ci osiągnąć ten cel.

 1. CV musi być odpowiedzią na ofertę

Aby pracodawca odniósł wrażenie, że jesteś idealny na to stanowisko, powinieneś dostosować swój dokument do oferty. Zastanów się, jakie wartości wyznaje dana firma, co może być dla nich ważne, a także co będzie istotne z perspektywy tego konkretnego stanowiska. Przygotuj Curriculum Vitae tak, aby przełożony, gdy na nie spojrzy, uznał, że idealnie pasujesz do tej firmy.

 1. Zawrzyj wszystkie potrzebne informacje

Chcesz być headhunterem? Nie stać Cię na pomyłki i braki w CV! Przemyśl dokładnie, jakie sekcje powinno ono zawierać i uzupełnij je o konieczne informacje. Podpowiadamy, czego w życiorysie nie może zabraknąć! 

 1. Zwróć uwagę na estetykę CV

Dokument, który zdecydujesz się dostarczyć powinien być estetyczny. Zadbaj o to zarówno na etapie tworzenia, jak i po wydrukowaniu. Papier nie powinien być pognieciony czy zabrudzony. Treść z kolei nie może zawierać literówek czy błędów. Pamiętaj, że pracodawca może zwrócić na to uwagę. 

 1. Wyróżnij się

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz przygotować CV, aby pracodawca od razu zwrócił na nie uwagę? Jeżeli odniesie on pozytywne wrażenie, szybciej skłoni się ku zatrudnieniu właśnie Ciebie! Przede wszystkim zadbaj o wszystkie konieczne elementy. Jeśli spełnisz powyższe punkty – Twój życiorys zaprezentuje się z pewnością lepiej niż dokumenty innych kandydatów. Zwróć przede wszystkim uwagę na podsumowanie zawodowe i dopasowanie dokumentu do oferty – to te składowe są często pomijane przez kandydatów. Dzięki temu uda Ci się wyróżnić na tle innych.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zwróć uwagę na to, czy pracodawca wymaga tylko CV, czy może jeszcze listu motywacyjnego. Jeśli konieczne są oba – w tym drugim rozwiń elementy zawarte w Curriculum Vitae. Możesz wspomnieć też o innych osiągnięciach czy doświadczeniach. Nie umieszczaj jednak tych samych informacji, które już znajdują się w CV. List motywacyjny powinien być jego dopełnieniem. Warto w nim również napisać, dlaczego zależy Ci na pracy w danym miejscu lub czemu uważasz, że idealnie pasujesz na dane stanowisko. 

Szukasz sprawdzonych porad i wskazówek dotyczących rekrutacji i prawa pracy? Sprawdź również:

Mobbing w pracy – co to jest mobbing? Przykłady mobbingu w pracy
Dni wolne od pracy 2023 – sprawdź kalendarz świąt 2023 i pozostałe dni ustawowo wolne od pracy
Umowa o dzieło 2023 – jak rozliczyć umowę o dzieło? Kiedy płacimy podatek od umowy o dzieło?
Portfolio – co to jest portfolio? Jak stworzyć portfolio?
Umowa na okres próbny –  czy okres próbny jest płatny?
Call center praca – jak wygląda praca w call center?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Wzory CV
Ekwiwalent za urlop 2023 – jak wyliczyć ekwiwalent za urlop 2023?
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Szablony CV
Urlop okolicznościowy śmierć babci
Porzucenie pracy – jakie są konsekwencje porzucenia pracy?
Praca na akord – jak obliczyć akord?
Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?
Logistyk – czym zajmuje się logistyk?