dress code

Czy elegancki ubiór to tylko strój biurowy? Choć w miejscu pracy mogą obowiązywać konkretne zasady dotyczące odzieży, to przecież nie tylko tam. W takim razie: co to dress code? To określenie na reguły dotyczące ubioru w konkretnych sytuacjach, a zatem pojęcie dużo szersze, odnoszące się do różnych typów garderoby oraz okazji. Zastanawiasz się, co wypada założyć na uroczystość, na którą zaprosił Cię szef? W zaproszeniu napisano dziwne określenie i nie wiesz jak je rozszyfrować?  Jeśli myślisz, że “black tie” oznacza, że wystarczy założyć czarny krawat, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ubrania do pracy – jak należy się przygotować?

Garderoba do pracy nie zawsze jest kwestią indywidualną. To, jak powinieneś być ubrany, zależy najczęściej od firmy, w której pracujesz oraz od zajmowanego stanowiska. Dress code w pracy nie jest koniecznością we wszystkich miejscach zatrudnienia. Jeżeli pracodawcy nie zależy na tym, by jego pracownicy byli ubrani w konkretny sposób – nie ma obowiązku narzucać dress code’u. W takiej sytuacji możesz ubrać się dowolnie. Pamiętaj jednak o zdrowym rozsądku i manierach.

Ubranie do pracy – regulamin a kodeks pracy, czyli co Ci wolno, a czego nie?

Kodeks pracy nie narzuca konkretnego stroju, jaki obowiązuje w miejscu zatrudnienia. Umożliwia on jednak wprowadzenie takiego nakazu przez pracodawcę. Informację o obowiązku dress code’u znajdziesz w regulaminie pracy. 

Outfit do pracy – dlaczego pracodawcy decydują się na dress code?

 • Normy bezpieczeństwa – gdy pracujesz wśród maszyn lepsze są utwardzone buty i odpowiedni kombinezon – jest to rozsądniejsze rozwiązanie niż długie, luźne ubrania, które łatwo mogą wkręcić się w pracującą maszynę i być przyczyną wypadku;
 • wymagania sanepidowskie – jeżeli pracujesz z żywnością powinieneś mieć związane włosy, zabezpieczone dodatkowo czapką lub siatką oraz krótkie paznokcie;
 • pracownicy dopasowani do wizerunku firmy lub na niego wpływający – jeśli marka ma już utartą renomę i jest identyfikowana z danym kolorem czy stylem, to uniformy pracowników często muszą do niego nawiązywać;
 • ułatwienie dla klientów – niektóre firmy, w których kontakt z klientem jest bardzo istotny, narzucają swoim pracownikom konkretny ubiór aby byli oni łatwo rozpoznawalni dla klientów, np. w dużym sklepie;
 • sprawianie wrażenia profesjonalizmu – w bankach obowiązuje dress code, ponieważ takie instytucje nie mogą sobie pozwolić na nieodpowiedni ubiór swoich pracowników – strój świadczy bowiem o jakości usługi.

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda praca w banku? Sprawdź!

dress code co to

Strój do pracy – jakie obowiązki ma pracodawca?

Normy bezpieczeństwa wskazują też na to, co powinien zrobić pracodawca. Dotyczy to również kwestii związanych z ubiorem. Jak podaje Kodeks pracy:

Art. 104 . § 1. Regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności: 

1) organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej; 

Oznacza to, że jeśli pracodawca wymaga od Ciebie noszenia konkretnego umundurowania, które ma służyć jako ochrona lub reprezentować daną działalność, to firma musi Cię w nie wyposażyć. Ma to miejsce w przypadku takich zawodów, jak między innymi:

strój do pracy

Strój do pracy w biurze – co, gdy wykonujesz obowiązki w domu?

Chociaż dres do pracy mógłby nie być dobrym pomysłem, gdy musisz udać się do biura, to w pracy zdalnej nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Najlepiej będzie, jeśli dostosujesz ubiór do własnych preferencji. Ważne, aby był wygodny, ale może niekoniecznie służył do sprzątania w domu. Wielu osobom lepiej pracuje się, gdy są ładniej ubrani/ pomalowani. Czują wtedy większą motywację i chęć do pracy. Z kolei innym zależy tylko na wygodzie i strój nie wpływa na ich stosunek do obowiązków. Zastanów się, która opcja bardziej odpowiada Tobie.

Pamiętaj jednak, że jeśli musisz połączyć się z kimś zdalnie, przy użyciu kamer, to należy wyglądać lepiej, niż na co dzień. Możesz postawić na swobodną elegancję lub strój formalny. Zastanów się najpierw jakiego typu jest to spotkanie i co będzie najbardziej odpowiednie. Może garnitur to zbyt dużo, ale koszula zostanie odebrana lepiej niż pognieciony T-shirt.

Wiesz już na czym polega dress code w pracy. A jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną?

ubiór do pracy

Strój formalny – jak istotny jest ubiór?

Dostosowanie odpowiedniej garderoby do sytuacji jest czasami niezwykle trudną sztuką. Zwłaszcza, jeżeli Twoja praca polega na spotkaniach z zagranicznymi kontrahentami lub wyjazdach poza Polskę. Bowiem każda kultura inaczej interpretuje strój formalny. Mimo że globalizacja wpływa na wiele aspektów naszego życia, ujednolicając je międzykulturowo, to nadal mogą pojawić się różnice. Przed wyjściem na ważne spotkanie zawsze powinieneś się upewnić jaki strój obowiązuje w danym miejscu.

 1. Casual dress code

Jest to styl elegancki, ale i swobodny. Ważne, aby wyglądać schludnie. Nie musisz koniecznie ubierać garnituru czy krawatu. Najlepsze będzie połączenie swobodnych spodni (nawet jeansów) z koszulą. Aby zachować “luźny” wygląd możesz podwinąć rękawy w koszuli. Kobiety będą wyglądać właściwie też w prostej, skromnej sukience.

Jeśli nadal nie jesteś pewny, jak powinieneś się ubrać, wyobraź sobie, że idziesz na rodzinne spotkanie, np. niedzielny obiad.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV
 1. Business wear / attire

Strój biznesowy, czyli dress code business to przede wszystkim elegancki ubiór, który jest trochę bardziej formalny, niż casual dress code. 

Strój biznesowy damski charakteryzuje się garniturem w zestawieniu ze spódnicą lub spodniami. Właściwe akcesoria i dodatki będą stanowiły uzupełnienie stylizacji. Jeśli chodzi o mężczyzn – właściwa okaże się marynarka i eleganckie spodnie. Jak najbardziej może to stanowić zestaw garniturowy. 

Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, szczególną wagę należy przyłożyć do stanu odzieży. Nie może ona być pognieciona. Nie powinna także odsłaniać takich części ciała jak stopy, klatka piersiowa czy plecy.

 1. Informal attire

Informal attire wykorzystywany jest na ważnych spotkaniach. Jest też odpowiedni w sferze polityki. 

Informal attire to strój oficjalny. Charakteryzuje go bowiem ciemny garnitur, jasna koszula i krawat. Eleganckie buty są koniecznością.

Dla kobiet dostępne są kostiumy lub sukienki z żakietem. Barwy nadal muszą być stonowane. Na nogi najlepiej wybrać buty na obcasie.

 1. Formal attire

Jest  to strój formalny, który możesz wykorzystać przy okazji biznesowych kolacji i bankietów. Można go wobec tego określić jako połączenie stroju wizytowego, eleganckiego, ze strojem imprezowym. Pamiętaj jednak, że nie ma tu miejsca na dowolność – istnieją ściśle określone reguły, do których należy się dostosować. garnitur i jakaś sukienka – to za mało. 

Odpowiedni dla mężczyzny będzie czarny smoking lub frak, a dla kobiety długa suknia i dodatek, zakrywający ramiona, taki jak szal.

Stwórz profesjonalne CV do biura

Dress code co to? Podstawowe rady

Jakie są najczęściej popełniane błędy? Na co zwrócić uwagę, by pomimo braku dress codu dobrze wypaść? Na jakie stroje postawić, jeśli chcesz uniwersalnie podejść do elegancji? Ubrania do pracy w biurze nie zawsze są jasno określone – jak zatem się ubrać? Nie chcesz przecież, żeby ktoś posądził Cię o bycie ubranym zbyt elegancko (overdressed), czy też za mało formalnie (underdressed).

Nieodpowiedni dress code to również jeden z najczęstszych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

strój formalny

Styl biurowy – lista uniwersalnych porad

 • Garnitury i kostiumy najlepiej wybierać w stonowanych barwach. Jeżeli preferujesz wzory lub ostrzejsze kolory – ubieraj je w sytuacjach mniej formalnych. Do miejsca zatrudnienia najlepszym wyborem będą gładkie tkaniny w jasnych kolorach. Biały jest uznawany za kolor najbardziej formalny, natomiast delikatne pastelowe barwy są odpowiednie na co dzień, gdy musisz ubrać się elegancko.
 • Spodnie nie powinny być krótkie – długość do kostki lub troszkę dłuższa jest odpowiednia. jeśli będą wyprasowane w kant i z materiału, który nie jest podatny na gniecenie – sprawisz wrażenie osoby eleganckiej.
 • Spódnica nie może być zbyt krótka (do kolan lub dłuższa), ani ozdobiona. Falbany i wstążki nie uchodzą za formalne dodatki. Prosty lub ołówkowy krój będą najbardziej odpowiednie.
 • Bluzki lub koszule nie powinny być obcisłe oraz mieć zbyt dużego wycięcia z przodu i z tyłu. Nie musisz zapinać się po szyję, ale klatka piersiowa to nie jest element ciała, który powinien być nadmiernie eksponowany w pracy. 
 • Najlepiej wybrać eleganckie buty, ale nie zawsze muszą to być lakierki i szpilki. Półbuty są zarówno wygodne jak i ładne. Unikaj jednak obuwia przeznaczonego do uprawiania sportu czy też odsłaniającego palce. Cala stopa powinna być zakryta.
 • Żeby uchodzić za elegancką kobietę powinnaś nosić rajstopy przez cały rok. Gołe nogi nie wyglądają profesjonalnie. 
 • Makijaż jest oznaką elegancji, jednakże powinien być delikatny, wyglądający jak najbardziej naturalnie. Nie eksperymentuj z ostrymi kolorami.
 • Włosy mogą być spięte lub rozpuszczone. Jeżeli są długie lepiej jednak jakoś je związać – w kok lub koński ogon, aby nie przeszkadzały w pracy. Podstawową zasadą jest regularne mycie i czesanie ich, aby wyglądały schludnie każdego dnia.
 • Biżuteria i dodatki powinny być delikatne, nie krzykliwe. Drobne łańcuszki są jak najbardziej na miejscu, ale plastikowe ogromne kolczyki ze zwierzakami czy owocami mogą nie zostać dobrze odebrane.
 • Jeżeli nie jesteś pewien jaki strój obowiązuje – nie ubieraj dżinsów, bluzek bez rękawów, t-shirtów, ubrań z cekinami lub innymi mocno widocznymi świecącymi, ozdobnymi elementami. 
 • Kodeks pracy a pomalowane paznokcie – jeżeli Twoje obowiązki polegają na bezpośrednim kontakcie z klientem, prawdopodobnie będziesz musiał mieć zadbane dłonie. Pracodawcy mogą ponadto zabraniać konkretnego koloru czy jaskrawych barw, więc jeśli nie jesteś pewna lepiej postawić na delikatne barwy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Strój do biura – jak wyglądać schludnie, gdy nie obowiązuje dress code?

 1. Miej zawsze czyste, niepodarte i wyprasowane ubranie.
 2. Nie odsłaniaj za dużo – krótkie spodenki, spódniczka mini czy wydekoltowana bluzka to niekoniecznie strój do pracy.
 3. Uważaj na ubrania z napisami – zwłaszcza, gdy w pracy rozmawiasz z klientami. Ich treść nie powinna być obraźliwa czy dyskryminująca. Jeśli nie jesteś pewien co oznacza wpisane hasło – lepiej nie zakładaj takiego stroju do pracy.
 4. Noś ubrania w swoim rozmiarze. Niedopinające się lub zbyt luźne spodnie nie będą dobrym pomysłem.
ubrania do pracy

Dress code nie tylko do pracy

Jak wspomnieliśmy wcześniej – rodzaje dress code są różne, a więc obowiązują nie tylko do pracy. Można wyróżnić pięć podstawowych typów ubioru. Jak się nazywają i czym się charakteryzują?

 1. Formal attire – najbardziej formalny. Dzielimy go na porę doby, w której odbywa się dana uroczystość lub spotkanie oraz na stopień formalności. W ten sposób wyróżniamy:
 • Wieczór, Formal:
  • White tie – to najbardziej elegancki dress code zachodni, który był popularny w XIX. Obecnie nie jest zbyt często wykorzystywany – jedynie w sytuacjach takich jak gale wręczenia Nagród Nobla czy wizyta w Białym Domu.
   • Męska wersja stroju składa się z fraku, białej kamizelki, białej koszuli z kołnierzykiem i białej muszki. Mankiety powinny być zapinane na spinki, a spodnie eleganckie z dwoma lampasami; całość ubioru uzupełniają buty lakierki.
   • Damska wersja obejmuje długie, balowe suknie z dodatkiem, który zasłania ramiona. Można dodatkowo ubrać rękawiczki, choć nie jest to konieczne. Biżuteria oraz mała torebka są mile widziane. Szpilki będą najlepiej dobranymi butami do tego typu kreacji.
 • Wieczór, Semi formal:
  • Black tie – jest mniej restrykcyjny i powinien być noszony podczas mniej formalnych sytuacji. Choć w ostatnim czasie nie stosujemy się do niego, ponieważ współczesność narzuca powoli nowe normy. Niegdyś taki styl ubioru widywany był na oficjalnych przyjęciach i ślubach, obecnie – jedynie w stricte formalnych sytuacjach.
   • Ubiór dla mężczyzn będzie obejmował czarny smoking, spodnie z lampasem, ozdobny pas, białą koszulę  z kołnierzykiem, czarną, błyszczącą muszkę, mankiety zapinane na spinki oraz czarne lakierki.
   • Strój dla kobiet nie jest w tym przypadku tak dokładnie określony – suknia powinna być wieczorowa, ale nie balowa (jej długość natomiast jest w ostatnich latach skracana i dopuszcza się inne możliwości, takie jak sukienka koktajlowa). Buty na obcasie, mała torebka oraz biżuteria będą idealnym dopełnieniem kreacji. 
elegancki ubiór
 • Dzień, Formal:
  • Morning dress;
   • Wersja stroju dla Panów obejmuje żakiet męski. Spodnie powinny być wykonane z innego materiału niż marynarka – z tkaniny w paski. Do tego dodaje się jasną koszulę, ozdobny krawat oraz cylinder na głowę.
  • Panie ubiorą elegancką sukienkę, która tym razem będzie już krótsza niż w wieczorowej wersji formal attire, nakrycie głowy, stanowiące ozdobny dodatek, biżuterię (raczej delikatną), buty na obcasie oraz małą torebkę.
 • Dzień, Semi formal:
  • Morning suit;
   • Dla Panów żakiet taki sam, jak w przypadku morning dress, jednak spodnie tym razem wykonane są z takiej tkaniny jak marynarka – zazwyczaj w kolorze szarym;
   • Panie ubierają się tak, jak w przypadku morning dress.
 1. Informal – strój formalny dla polityków, dyplomatów
 • Informal attire – black tie optional;
  • Strój ten nie dzieli się na dzienny i wieczorowy – pod względem pory dnia jest uniwersalny;
   • Wersja dla mężczyzn składa się z ciemnego garnituru i białej lub pastelowej koszuli. Krawat oraz buty typu Oxford także znajdziemy w tym ubiorze.
   • Panie ubiorą na siebie krótką sukienkę z żakietem lub kostium – w ciemnym kolorze, do tego jasną koszulę lub elegancką bluzkę i buty na obcasie.
dress code business
 1. Business wear / attire – strój biznesowy
 • Business attire:
  • biznesowy klasyczny;
   • Mężczyźni ubiorą po prostu ciemny, gładki garnitur, koszulę bez wzorów w jasnym kolorze (ale nie białą) i krawat.
   • Dla kobiet zaleca się ubiór do biura – kostium ze spódnicą lub spodniami. Odpowiednia będzie też sukienka z żakietem.
  • Business smart – swobodniejszy biznesowy:
   • Dla obu płci dopuszczalne jest zastosowanie marynarki i spodni z innego materiału. Koszula może być trochę mniej formalna (ale nadal elegancka – w przypadku kobiet nawet bluzka koszulowa). Buty nie muszą być koniecznie czarne.
  • Business casual (biznesowy swobodny);
   • Marynarki nie muszą być tak oficjalne, krawaty już nie obowiązują, spotykane są swetry, koszulki polo, dżinsy oraz obuwie sportowe lub na płaskim obcasie dla pań. Business casual wprowadza coraz więcej udogodnień i odstępstw od restrykcji.

To stroje najczęściej stosowane w przypadku pracy w korporacji

 1. Casual – strój codzienny, weekendowy, wyjściowy i swobodny:
  • Dress code biurowy nie zawsze jest koniecznością. Jeżeli ubiór do pracy nie został jasno określony, nie oznacza to, że masz przyjść w podartych spodniach lub rozciągniętej koszulce. Jak się ubrać do pracy lub na spotkanie integracyjne, gdy strój biurowy nie jest właściwym rozwiązaniem? Zwyczajnie, w stylu sportowej elegancji – ładnie i schludnie, ale nie formalnie.
luźny outfit
 1. Active wear – strój sportowy:
  • Jest dobrym rozwiązaniem, gdy Twoja praca ma powiązania ze sportem, np. prowadzisz zajęcia fitness czy jesteś nauczycielem wychowania fizycznego. Jeżeli natomiast masz zamiar ubierać się tak na codzień, a nie ma ku temu wyraźnego powodu – nie jest to najlepszy pomysł. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dowiedz się więcej:

Lebenslauf, czyli jak napisać CV po niemiecku?
Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Urlop okolicznościowy ślub
Wykształcenie wyższe – czy licencjat to wykształcenie wyższe?
Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?
Czym charakteryzuje się umowa zlecenie 2023?
Praca Anglia i Wielka Brytania – jak wygląda wyjazd do Anglii do pracy po Brexicie?
Zwolnienie lekarskie – jak dostać L4? Najważniejsze informacje
Umowa na czas nieokreślony – kiedy umowa na stałe?
Umowa zlecenie a umowa o pracę – czym się różni umowa zlecenie od umowy o pracę?
Urlop na żądanie – ile urlopu przysługuje? Poznaj podstawowe zasady
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron
Praca w wydawnictwie – co robi redaktor? Ile zarabia korektor?
CV dla ucznia – jak napisać przykładowe CV ucznia?