praca Czechy

Co skłania Polaków do wyjazdu do Czech? Czy jest to oblegany kierunek? Jak się żyje w Czechach i czy praca w Czechach jest dobrym pomysłem? Czy praca za granicą jest trudna do zorganizowana z perspektywy prawnej? Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem za granicę – rozważ wyprawę do naszych sąsiadów. Dlaczego warto? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, aby przekonać się, czy jest to kierunek dla Ciebie!

Praca Czechy – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czechy praca dla Polaków – dlaczego jest to atrakcyjny kierunek?

Coraz częściej słyszysz, że Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy do Czech?  Wiąże się to przede wszystkim z niewielką odległością od naszego kraju, ale to nie jedyna zaleta tego kierunku. W Czechach występuje bardzo małe bezrobocie, co wpływa na większe prawdopodobieństwo znalezienia tam posady. Obcokrajowcy przyjeżdżają do Czech z różnych państw, także z Polski. Nic dziwnego – zarobki są dość wysokie, co dodatkowo przemawia za pracą w tym kraju. Samo życie w Czechach wydaje się być przyjemniejsze. Podejście ludzi jest zupełnie inne, są oni bardziej przyjaźni. To wszystko razem skłania coraz więcej osób do podjęcia decyzji o wyjeździe właśnie tam.

Praca Czechy – wyjazd z perspektywy prawnej

Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, mają możliwość swobodnego podróżowania do Czech. Jedynym dokumentem, który musisz przedstawić, jest dowód osobisty lub paszport. Uprawnia Cię to do przebywania na terenie tego kraju do 90 dni – niezależnie od celu, w jakim przyjechałeś. 

Co jednak w sytuacji, gdy chcesz podjąć tam zatrudnienie? Jeżeli planujesz pozostać na terytorium Republiki Czeskiej dłużej niż 3 miesiące, musisz zgłosić ten fakt na posterunku policji ds. cudzoziemców – należy to zrobić nie później niż na 30 dni od dnia przyjazdu. Jeżeli jesteś zameldowany w hotelu – nie obowiązuje Cię powyższa konieczność. Potrzebujesz znacznie więcej czasu, aby móc tam pracować? Najlepszą decyzją będzie wystąpienie z wnioskiem o wypełnienie karty czasowego pobytu. Złóż go w jednym z oddziałów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej.

Wnioski – pobierz gotowe wzory!

Życie w Czechach – co z ewentualnym leczeniem?

Jedziesz do Czech, aby podjąć tam zatrudnienie i zastanawiasz się co zrobić w sytuacji ewentualnej choroby? Jeszcze przed opuszczeniem granic Polski wybierz się do oddziału NFZ i poproś o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej będziesz miał możliwość skorzystania z koniecznej pomocy medycznej. Wolałbyś mieć lepsze zabezpieczenie? Możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie medyczne, którego koszt pokryjesz z własnej kieszeni, ale zapewni Ci ono leczenie, kiedy będziesz tego potrzebował. 

Emigracja do Czech – czy konieczne jest zezwolenie na pracę? 

Jeżeli jesteś obywatelem RP lub członkiem rodziny obywatela – możesz podjąć zatrudnienie w Czechach bez zezwolenia na pracę. Pracodawca ma w tej sytuacji obowiązek zgłosić zatrudnienie nowego pracownika, który jest obywatelem RP, w odpowiednim Urzędzie Pracy. Zgodnie z Czeskim prawem – Polak musi być ponadto zarejestrowany w zakładzie ubezpieczeń socjalnych i zdrowotnych. Do jego obowiązków należy także opłacanie wymaganych składek. 

życie w Czechach

Praca w Czechach 2023 – jak wygląda?

Zastanawiasz się, gdzie mógłbyś podjąć zatrudnienie? Chcesz wyjechać do Czech, ale nie wiesz, jakie branże szukają pracowników? Z jakimi wymaganiami możesz się spotkać? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – przeczytaj dalszą część artykułu!

Czechy praca – jakie zawody najczęściej wybierają Polacy?

Wyjazd do obcego państwa jest dla części ludzi możliwością dodatkowego zarobku. Często wybierają oni wtedy ofertę pracy, w której wykształcenie lub doświadczenie nie jest wymagane. Jakie profesje najczęściej wybierają Polacy w Czechach?

Praca w Czechach jest mocno związana z produkcją. Są to posady z różnych branż, ale najczęściej należące właśnie do sektora produkcyjnego. Z łatwością znajdziesz stanowisko w fabryce, zazwyczaj na stanowiskach techników, monterów, ślusarzy, operatorów maszyn czy spawaczy. Poszukiwani są także kierowcy oraz ogólnie pracownicy branży motoryzacyjnej. 

Zdecydowałeś się już na wyjazd, ale szukasz jeszcze konkretnego zawodu, który by Ci odpowiadał? Przejrzyj dokładnie wszystkie oferty, aby znaleźć tę najlepszą. Może posiadasz specjalistyczne wykształcenie i uda Ci się znaleźć stanowisko na wysokim szczeblu? Nie potrafisz posługiwać się językiem angielskim lub czeskim w stopniu komunikatywnym? Nic nie szkodzi! Dostępna jest również praca w Czechach z językiem polskim. Nie poddawaj się – niezależnie od tego, czego wymagasz od zatrudnienia, dokładnie zapoznaj się z ofertą. 

Jesteś kobietą i szukasz pracy dla siebie? Wydaje Ci się, że nie odnajdziesz się w powyższych branżach? Praca dla kobiet w Czechach też jest możliwa. Wystarczy, że poszukasz oferty, gdzie obowiązki są lżejsze i będziesz w stanie je wykonywać. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

List motywacyjny i CV pracownik produkcji – skorzystaj z praktycznych porad

Jak znaleźć pracę w Czechach?

Jeśli szukasz zatrudnienia w Czechach, zacznij od przejrzenia stron z ofertami. Nie znalazłeś niczego odpowiedniego dla siebie? Nie znasz języka czeskiego? Boisz się załatwiać wszystkie formalności samemu? Zgłoś się do agencji pracy. Niektóre z nich wysyłają pracowników za granicę, więc powinieneś znaleźć propozycję pracy w Czechach. Ponadto takie agencje pomogą Ci zorganizować przejazd, zakwaterowanie oraz konkretne miejsce zatrudnienia, do którego się udasz. Określisz z góry czas umowy, a wszystko to będzie działo się w Polsce. Znajdziesz się zatem w bardziej komfortowej sytuacji, a więc lepszej (zwłaszcza, jeśli jeszcze nigdy nie pracowałeś za granicą). Daje Ci to też możliwość kontynuowania współpracy z daną agencją w kolejnych latach.

Niezależnie od tego, czy podpiszesz umowę o pracę z agencją, czy bezpośrednio z czeskim pracodawcą – pamiętaj, aby dobrze się z nią zapoznać. Jeśli nie znasz języka czeskiego – poproś o przetłumaczenie na język wspólny dla obu stron np. angielski. 

Możesz też napisać CV po angielsku

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca Czechy – z jakimi wymaganiami możesz się spotkać?

Wymagania do pracy w Czechach są zależne od stanowiska, o które się ubiegasz. Możesz wybrać pracę na produkcji bez znajomości języka, ale wtedy otrzymasz niższą pensję. Jeżeli posiadasz większe kwalifikacje zawodowe i znasz język czeski – z pewnością Twoja stawka będzie wyższa. Na jakie stanowiska możesz aplikować i jakie wymagania musisz spełnić, aby otrzymać daną posadę?

 1. Przedstawiciel handlowy
 • komunikatywność;
 • prawo jazdy kat. B;
 • znajomość technik sprzedaży;
 • wykształcenie minimum średnie o profilu technicznym;
 • znajomość języka angielskiego/niemieckiego;
 • zdolność pracy pod presją czasu;
 • umiejętności perswazyjne;
 • punktualność;
 • kreatywność;
 • zdolność sprawnego podejmowania decyzji.

Przykładowe CV handlowca:

 1. Monter konstrukcji stalowych
 • umiejętności manualne;
 • wyobraźnia przestrzenna;
 • kondycja fizyczna;
 • doświadczenie w montowaniu konstrukcji oraz kierowaniu wózkiem widłowym.
 1. Górnik
 • dobry stan zdrowia;
 • znajomość języka czeskiego;
 • doświadczenie w drążeniu chodników;
 • kwalifikacje do eksploatacji podziemnej.
 1. Kierownik robót z językiem czeskim
 • wykształcenie wyższe techniczne o profilu budowlanym;
 • uprawnienia budowlane do kierowania robotami w specjalności drogowej lub kolejowej;
 • doświadczenie na stanowisku kierownika robót lub kierownika budowy na budowach kolejowych/mostowych/drogowych;
 • wiedza z zakresu norm technicznych oraz przepisów prawa niezbędnych do realizacji robót budowlanych;
 • umiejętność zarządzania dużymi zespołami pracowników;
 • znajomość języka czeskiego.
 1. Projektant w branży sanitarnej
 • minimum 4 lata doświadczenie w projektowaniu odwodnienia drogowego, kolejowego, tramwajowego lub pokrewnego;
 • wykształcenie wyższe w zakresie Inżynierii Lądowej;
 • bardzo dobra znajomość języka angielskiego;
 • motywacja i chęć do nauki;
 • umiejętność korzystania z programu do projektowania, np. 3D CAD.

Jak znaleźć pracę? Skorzystaj z praktycznych wskazówek!

Praca Czechy – wady i zalety

Praca w Czechach ma swoje plusy i minusy. Powinieneś je poznać, zanim zdecydujesz się na wyjazd. Do zalet należy niewątpliwie mentalność Czechów. Ich styl pracy jest inny niż Polaków – mniejsza presja i stres spowodowany gonieniem za terminami to niewątpliwe plusy. Ludzie są mili i przyjaźnie nastawieni, dzięki czemu atmosfera staje się przyjemniejsza. Co więcej, praca za granicą to zawsze możliwość rozwinięcia swojej wiedzy i nauki języka w naturalnych warunkach. Możesz przy tym poznać ciekawych ludzi i zwiedzić miejsca, w których wcześniej nie miałeś okazji być. Wyjazd do Czech wiąże się też z małą odległością od Polski. W razie nagłych wypadków lub chęci odwiedzenia rodziny nie będziesz musiał przemierzać setek tysięcy kilometrów, aby wrócić do domu. 

Czechy praca dla Polaków

Do wad należy inny system liczenia czasu pracy. W niektórych firmach możesz spotkać się z obecnością w miejscu zatrudnienia przez 8,5 godziny, ponieważ półgodzinna przerwa nie zawsze bywa wliczana do czasu pracy. Dla niektórych dodatkowo sam wyjazd za granicę może się okazać wadą. Jeśli jesteś mocno przywiązany do swojej rodziny i nie lubisz zamian – taki sposób zarobku nie będzie Ci odpowiadał. Konkretne zachowanie i czas pracy są jednak zawsze zależne od firmy, w której znajdziesz zatrudnienie i współpracowników. Nie wszędzie będzie to wyglądało tak samo.

Zobacz też:
Praca Holandia – ile zarabia się w Holandii? Jakie formalności trzeba wypełnić?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Praca Norwegia – Ile zarabia się w Norwegii?
Praca Anglia i Wielka Brytania – jak wygląda wyjazd do Anglii do pracy po Brexicie?

Zarobki w Czechach – na ile możesz liczyć?

Zarobki w Czechach 2023 są zazwyczaj nieznacznie wyższe od polskich. Ich konkretna wysokość jest jednak zależna od stanowiska, które obejmujesz. 

Najniższa krajowa w Czechach

Płaca minimalna w Czechach 2023 wynosi 717 euro. Dla porównania w 2010 roku wynosiła ona 302 euro. Aby ujednolicić walutę i mieć szerszy pogląd – w Polsce stawka minimalna wynosi teraz 746 euro. Mimo że w naszym kraju najniższa krajowa jest wyższa – zarobki w Czechach wypadają lepiej.

Czechy zarobki

Czechy zarobki – ile możesz dostać na poszczególnych stanowiskach?

 • praca na produkcji w branży motoryzacyjnej (z dojazdami,, ale bez konieczności znajomości języka) – 6 400 – 8 000 zł/mies. brutto;
 • praca na produkcji w branży motoryzacyjnej (bez doświadczenia) – 6 000 – 7 000 zł/mies. brutto;
 • Operator maszyn CNC/Lakiernik/Mechanik samochodowy – 10 000 – 14 000 zł/mies. brutto;
 • magazynier – 5 200 – 5 800 zł/mies. brutto;
 • praca w kopalni – 10 000 – 15 000 zł/mies. brutto.

Oczywiście określone stanowiska mogą się różnić wynagrodzeniami. Wszystko zależy od pracodawcy –  nie musi on wpisywać się w podane wyżej ramy. Twoje doświadczenie oraz oferowane świadczenia mogą zmienić wysokość zarobków.

Przykładowe CV magazyniera:

Przeprowadzka do Czech – koszty życia w Czechach

Zakupy codzienne mogą okazać się droższe niż w Polsce. Koszty życia w tym państwie, w stosunku do zarobków, są jednak lepiej wyważone niż w naszym kraju, więc w praktyce wcale nie odczujesz większych cen. Oznacza to, że jeśli zamierzasz podjąć tam zatrudnienie i mieszkań jednocześnie, to prawdopodobnie status Twojego życia będzie na dobrym poziomie. Oczywiście konkretne zarobki będą zależne od stanowiska, na które zostaniesz zatrudniony.

Praca dodatkowa – jak dorobić? – dowiedz się więcej!

Praca Czechy – jak działają przepisy przeciwko dyskryminacji?

W Czechach bardzo dużą wagę przywiązuje się do ochrony przed dyskryminacją – zarówno bezpośrednią, jak i pośrednią. Dyskryminacja jest zakazana pod względem:

 • rasy;
 • płci;
 • języka;
 • wyznania;
 • poglądów politycznych;
 • pochodzenia (etnicznego lub społecznego);
 • zdrowia;
 • wieku;
 • stanu cywilnego lub rodzinnego;
 • członkostwa w związkach zawodowych.
przeprowadzka do Czech

Prawo i mentalność Czechów zdecydowanie zniechęca do jakichkolwiek form dyskryminacji. Nie można zatem w żaden sposób prześladować innych także z powodu: zarobków, świadczeń pieniężnych czy też stopnia zaawansowania w danym zawodzie i możliwości awansu.

Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika? Dzięki naszym poradom lepiej przygotujesz się do poszukiwania zatrudnienia!

Wyjazd do Czech jest zatem stosunkowo łatwym krokiem z perspektywy prawnej. Możesz ubiegać się o różne stanowiska – w zależności od Twojego wykształcenia i doświadczenia. Pamiętaj jednak, że najczęściej wyjazdy za granicę w celach zarobkowych wiążą się z objęciem niższych stanowisk (przynajmniej na początku). Niewątpliwą zaletą, która przemawia za takim wyjazdem, jest mentalność Czechów. Pamiętaj zatem, aby nie pozwalać sobie na żadną dyskryminację w stosunku do innych ludzi. Przemyśl czy taka wyprawa jest odpowiednim pomysłem dla Ciebie. Jeśli tak – zacznij szukać pracy już dziś!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Sprawdź również:

Ile zarabia psycholog? Jak zostać psychologiem?
Kierowca autobusu – ile zarabia kierowca autobusu? Jak wygląda praca kierowcy autobusu?
Umowa na okres próbny –  czy okres próbny jest płatny?
Team leader – ile zarabia team leader?
Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?
Jak zostać taksówkarzem? Ile kosztuje licencja taxi?
Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?
Praca na akord – jak obliczyć akord?
Umowa zlecenie – czym charakteryzuje się umowa zlecenie 2023?
Ewidencja czasu pracy 2023 – Ile godzin pracy w miesiącu?
Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?
Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Bon turystyczny – do kiedy jest ważny? Jak aktywować bon turystyczny?
Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?
Praca dla niepełnosprawnych – Jak wygląda praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności?