kierowca autobusu

Jazda samochodem sprawia Ci przyjemność? Nie męczy Cię siedzenie za kółkiem przez wiele godzin każdego dnia? Miejskie korki nie robią na Tobie wrażenia, a zagraniczne trasy tylko zachęcają, aby je odkryć? Kontakt z ludźmi przekonuje do dalszej pracy, a nadmiar stresu motywuje, zamiast przeszkadzać? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy kierowcy autobusu – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem! Przekonaj się czy profesja kierowcy autobusu jest dla Ciebie!

Kierowca autobusu – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kierowca autobusu praca – jak nim zostać?

Interesuje Cię posada kierowcy autobusu? W zależności od tego jaki rodzaj przewozu wybierzesz (miejski czy turystyczny) praca ta będzie wyglądać trochę inaczej. Łączy ją jednak jeżdżenie po tych samych lub podobnych trasach, a także długie godziny spędzone za kierownicą. Wiąże się z tym jednak pewna satysfakcja – to dzięki Tobie pasażerowie dotrą w te miejsca, do których zmierzają. Jeśli chcesz zostać zatrudniony na takim stanowisku, musisz sprostać określonym wymaganiom. 

Praca kierowca autobusu kat D

Pierwszym i najważniejszym wymaganiem jest uzyskanie prawa jazdy kat. D. Ten podstawowy dokument nadaje uprawnienia do prowadzenia autobusu i zarabiania na przewozie. Aby zdobyć możliwość przystąpienia do kursu musisz zadbać o wydanie Ci numeru PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). 

Praca kierowcy autobusu – jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania numeru PKK?

 1. Orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia – lekarz musi stwierdzić czy Twój stan zdrowia pozwala na prowadzenie pojazdów. Podczas ubiegania się o prawo jazdy kat. D konieczne będą także badania psychologiczne.
 2. Wniosek o wydanie prawa jazdy.
 3. Zdjęcie – musi ono być aktualne, kolorowe, dobrej jakości (ostre). Należy je wykonać na jasnym, jednolitym tle. Jego wymiary powinny wynosić 35×45 mm. W przypadku zdjęcia pojawiają się wymagania dotyczące także twojej postawy i tego, co na nim widnieje. Podstawowe zasady to wykonanie zdjęcia od przodu tak, aby nic nie utrudniało rozpoznania Cię (np. ciemne okulary). 
 4. Dowód osobisty lub paszport.
 5. Prawo jazdy – jeśli już jakieś posiadasz (innej kategorii).
praca kierowcy autobusu

Gdzie wpisać prawo jazdy w CV?

W chwili uzyskania numeru PKK możesz przystąpić do kursu. Pojawiają się tu jednak dwie możliwości. Wybierz tę, która jest dla Ciebie bardziej odpowiednia. 

Praca kierowca D – jakie są drogi?

Pierwsza możliwość dotyczy zapisania się zarówno na kurs teoretyczny, jak i praktyczny, do szkoły jazdy. W tej sytuacji musisz przygotować numer PKK, pójść z nim do szkoły jazdy i zapisać się na kurs. Na początku weźmiesz udział w kursie teoretycznym, a następnie w praktycznym. Na egzamin teoretyczny możesz się zapisać w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego jest zaliczenie części teoretycznej. Oba egzaminy odbywają się w tym samym miejscu, czyli w WORD.

Możliwość druga umożliwia pominięcie kursu teoretycznego. W tej sytuacji musisz jednak przygotować się samodzielnie z wiedzy, która jest na nim przekazywana. Drogę do zdobycia prawo jazdy rozpocznij od zapisania się na egzamin teoretyczny. Pamiętaj, że musisz mieć przy sobie numer PKK. Gdy zdasz pierwszą część – zapisz się na kurs praktyczny. Wiedzy z tego zakresu nie nabędziesz samodzielnie – kurs jest zatem jedyną możliwością. Po ukończeniu tego etapu możesz zgłosić się na egzamin. 

Prawo jazdy możesz odebrać w urzędzie za odpowiednią opłatą. Wydanie go kosztuje aktualnie 100 zł 50 gr. Samo zdanie egzaminów nie uprawnia Cię jeszcze prowadzenia pojazdu. Musisz poczekać na uzyskanie dokumentu, który nadaje Ci te uprawnienia.

praca kierowca kat D

Praca kierowca kat D – jakie są wymagania do uzyskania prawo jazdy?

Jak podaje gov.pl: “Prawo jazdy może uzyskać każdy, kto mieszka w Polsce przynajmniej od 185 dni”.

Bardzo ważnym ograniczeniem jest wiek, który wpływa na możliwość uzyskania konkretnej kategorii prawa jazdy. W przypadku kategorii D musisz mieć ukończone 24 lata. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady:

 1. Możesz zapisać się na kurs, gdy ukończysz 23 lata i 9 miesięcy. 
 2. Posiadasz możliwość uzyskania prawo jazdy kat. D, jeżeli masz ukończone 21 lat i posiadasz już prawo jazdy kat. B. W tej sytuacji dokument ten będzie jednak nakładał na Ciebie pewne ograniczenia. Co więcej – wymaga to wykonania tzw. kwalifikacji wstępnej pełnej. Jeżeli się na to zdecydujesz – po ukończeniu 23 roku życia możesz wyrobić kwalifikację wstępną przyspieszoną, co umożliwi Ci pracę jako kierowca autobusu bez wcześniejszych ograniczeń. 
 3. Niższy limit wiekowy umożliwia zdobycie pełnych uprawnień w niektórych sytuacjach, np. gdy jesteś funkcjonariuszem służb mundurowych. 

Jak się dostać do wojska?

Kierowca kat D – jakie pojazdy może prowadzić?

Kategoria D bez ograniczeń uprawnia do prowadzenia:

 • autobusu;
 • zespołu pojazdów złożonego z autobusu oraz z lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg);
 • pojazdu z kategorii AM;
 • ciągnika rolniczego – tylko w Polsce;
 • pojazdu wolnobieżnego (na przykład walec) – tylko w Polsce;
 • zespołu pojazdów złożonego z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce;
 • zespołu pojazdów złożonego z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce.
kierowca kat d

Kierowca autobusu – ile wynosi cena kursu i ile on trwa?

Kurs na prawo jazdy kat. D kosztuje zazwyczaj około 4-5 tysięcy. Konkretna cena jest zależna od szkoły jazdy oraz aktualnej sytuacji na rynku, która dynamicznie się zmienia w ostatnim czasie. Ma ona też związek z tym, czy już masz jakieś uprawnienia i prawo jazdy z innej kategorii. Fakt posiadania go może bowiem obniżyć cenę kursu. Jeżeli zaczynasz od początku i nie masz jeszcze żadnych uprawnień, umiejętności i wiedzy – cena może wynieść nawet około 8 tysięcy złotych. 

Czas trwania kursu to minimum 20 godzin przeznaczonych na teorię i 60 godzin praktyki. 

Po ukończeniu kursu możesz przystąpić do egzaminu państwowego w WORD. Zdanie egzaminu i uzyskanie prawa jazdy nie umożliwia jeszcze zarobkowego przewozu osób. Musisz do tego wyrobić wspomnianą wcześniej kwalifikację wstępną przyspieszoną. 

Kwalifikacja wstępna przyspieszona jest dodatkowym kursem, z którego powinni skorzystać wszyscy posiadacze prawo jazdy kat. C, C+E, a także D, D+E, którzy chcą w najbliższej przyszłości rozpocząć pracę jako kierowca samochodu ciężarowego lub autobusu. Umożliwia ona bowiem kolejno: przewóz rzeczy oraz przewóz osób. Po ukończeniu go i zaliczeniu z pozytywnym wynikiem otrzymuje się Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Zyskuje się tym samym wpis kodu 95 w prawie jazdy, a z nim uprawnienia do zawodu. 

Zobacz, jakie znaczenie mają kwalifikacje zawodowe

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ile zarabia kierowca autobusu?

Zastanawiasz się, ile zarabiają kierowcy autobusów? Według portalu wynagrodzenia.pl zarobki kierowców autobusów przedstawiają się następująco. Mediana zarobków, czyli wartość uśredniona, wynosi 4 340 zł brutto. Najgorzej zarabiający kierowcy autobusów otrzymują miesięcznie mniej niż 3 640 zł brutto. Najlepiej zarabiający mogą z kolei liczyć na kwotę powyżej 5 230 zł brutto.

Należy tu jednak wziąć pod uwagę fakt, że to, ile zarabia kierowca autobusu miejskiego, będzie się różniło od stawki, którą otrzymają kierowcy autokarów turystycznych. Jest to związane z wymiarem godzin pracy, określoną dostępnością czasową, a także rodzajem trasy i formą odpoczynku. Kierowcy turystyczni mogą zazwyczaj liczyć na wyższe stawki.

 • Ile zarabia kierowca autobusu MPK?kierowca MPK zarabia ok. 4400 zł netto (oczywiście wszystko zależy od miasta, w którym pracuje).
 • Ile zarabia kierowca autokaru turystycznego? – ok. 4500 zł netto

Warto zauważyć, że kierowca autobusu turystycznego może liczyć na najwyższe zarobki. Decyduje o tym system ich pracy – zmiany często trwają nawet kilka dni, a kierowcy zwykle pracują w parach i zmieniają się za kierownicą co kilka godzin (szczególnie w transporcie międzynarodowym). Trasy dalekobieżne są uciążliwe i oznaczają kilkudniową nieobecność w domu, stąd też zarobki kierowców autobusów turystycznych są najbardziej atrakcyjne.

Ile wynosi średnia krajowa? Sprawdź!

kierowca autobusu zarobki

Kierowca autobusu zarobki – ile zarabia kierowca autobusu w Niemczech?

Jakie są zarobki kierowcy autobusu za granicą? Zarobki za granicą nie różnią się aż tak bardzo od zarobków Polskich, o ile oczywiście mówimy o stałym mieszkaniu w danym państwie. Gdy jednak polski kierowca autobusu postanawia wyjechać i pracować za granicą przez jakiś czas, ale zarobki musi przeliczyć na złotówki, to różnica staje się znacznie większa. Miesięczne zarobki mogą wynosić około 3 000 euro brutto, co daje nam nawet 15 000 zł. Na taką stawkę możesz liczyć, jeśli podejmiesz zatrudnienie w Niemczech. Jest to tym samym jedno z wyższych wynagrodzeń na stanowisku kierowcy autobusu. 

Jak znaleźć pracę za granicą?

Praca kierowca autobusu – gdzie szukać ofert?

Najlepszym sposobem na znalezienie idealnej propozycji pracy jest skorzystanie z internetu. Samo wpisanie w wyszukiwarce “kierowca bus” może jednak nie być najlepszym rozwiązaniem. W ten sposób pracy będzie szukać większość ludzi, przez co wyświetlające się oferty będą miały największe obłożenie kandydatów. Oczywiście możesz spróbować z nimi konkurować – lepszą decyzją będzie jednak znalezienie takich pracodawców, którzy nie mają już stosu CV do przejrzenia. Dzięki temu wzrośnie Twoja szansa na zdobycie wymarzonej posady, jako kierowca autokaru.

Jak i gdzie szukać pracy?

Praca kierowca autokaru – zajrzyj na strony przewoźników

Spróbuj poszukać ofert pracy na stronie konkretnego przewoźnika, u którego chcesz się zatrudnić lub na portalu, gdzie znajdują się propozycje głównie dla kierowców. Dobrym hasłem do wyszukiwarki może być przykładowo: “kierowca autobusu sindbad” lub “flixbus praca dla kierowcy”, “kierowca autokaru turystycznego praca”. Skieruje Cię to bowiem bezpośrednio na odpowiednią stronę. Znajdź rubrykę, w której zamieszczane są informacje jak można aplikować lub kogo aktualnie szukają. 

Jeżeli rozglądasz się za zatrudnieniem jako kierowca autobusu turystycznego, możesz szukać propozycji bezpośrednio na portalach biur podróży. Możesz też dołączyć do grup na mediach społecznościowych, które zrzeszają kierowców i pracodawców, aby zapoznać się z ofertami ze swojej branży. 

Jak znaleźć pracę?

Kierowca autobusu – jak napisać CV i list motywacyjny?

Jeśli planujesz rozpocząć karierę kierowcy, najważniejsze są Twoje umiejętności praktyczne i uprawnienia, takie jak chociażby prawo jazdy kat. D. Możesz jednak spotkać się z wymogiem przesłania życiorysu. Istotne w takiej sytuacji będzie odpowiednie przygotowanie go, ponieważ źle zrobione Curriculum Vitae może skreślić Twoje szanse na zdobycie pracy. Jak zatem je przygotować, aby było dobrą wizytówką i zachęcało do zatrudnienia właśnie Ciebie?

Pisząc CV musisz pamiętać o zawarciu w nim najważniejszych elementów. Są to przede wszystkim:

Przykładowe CV dla kierowcy – zobacz!

List motywacyjny nie jest aż tak często wymagany przez pracodawców, jak CV. Warto jednak dostarczyć go do przełożonego mimo wszystko. Będzie to świadczyło o dużym zaangażowaniu z Twojej strony. Napisz w nim informacje, które dopełnią życiorys – nie powielaj go jednak. Warto zawrzeć też fragment, w którym wyjaśnisz dlaczego zależy Ci na pracy w tym właśnie miejscu.

Znajdź więcej przydatnych informacji:
Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?
Call center praca – jak wygląda praca w call center?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Działalność nierejestrowana 2023
Barman – jak zostać barmanem? Na czym polega praca barmana?
Ekwiwalent za urlop 2023 – jak obliczyć ekwiwalent za urlop?
CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących
Trener personalny – ile zarabia trener personalny i jak nim zostać? 
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Aneks do umowy – jak napisać aneks do umowy o pracę? Aneks do umowy – wzór
Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?
Team leader – ile zarabia team leader?
Praca dodatkowa – jak dorobić?
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?