testy psychologiczne

Przed przystąpieniem do wykonywania pewnych zawodów, niezbędne jest badanie psychologiczne. Zwykle są to profesje, w których wykorzystuje się szczególne cechy psychiczne. Konkretne wymagania dotyczą najczęściej wojskowych czy też pracowników poruszający się samochodem w ramach obowiązków służbowych. W wielu osobach takie testy psychotechniczne mogą wywoływać stres, ponieważ nie do końca wiadomo, na czym mają polegać i jak będą przebiegać. Podstawowe informacje wystarczą, aby zminimalizować towarzyszące temu zdenerwowanie. Nasz artykuł pomoże Ci ograniczyć niepotrzebną tremę.

Testy psychologiczne – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kto musi wykonać testy psychologiczne?

Lista zawodów, których pracownicy obligatoryjnie muszą przejść badania psychologiczne przed przystąpieniem do wykonywania swoich obowiązków służbowych, znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Warto się z nią zapoznać, jednak należy pamiętać, że także pracownicy spoza listy, na prośbę pracodawcy, mogą zostać objęci takim obowiązkiem.

Testy psychologiczne do pracy – przykłady zawodów:

 • osoby zatrudnione na etacie kierowcy (kurierzy, dostawcy, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, samozatrudnieni prowadzący działalność w zakresie transportu, kierowcy w firmach typu Uber);
 • instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy;
 • operatorzy maszyn i urządzeń (koparek, dźwigów, wózków widłowych);
 • górnicy;
 • motorniczy tramwaju i maszyniści;
 • pracownicy ochrony;
 • sędziowie;
 • wojskowi;
 • detektywi;
 • kandydaci na strażników miejskich;
 • piloci.

Badania psychotechniczne, na czym polegają i dlaczego należy je robić?

Nie trudno zauważyć, że osoby zajmujące wyżej wymienione stanowiska, muszą być skupione na swojej pracy i opanowane, nie mogą też ulegać emocjom, mimo, że szybkie reakcje i podejmowanie racjonalnych decyzji jest w tych zawodach wskazane. Często od ich prawidłowej postawy może zależeć zdrowie lub życie innych ludzi, dlatego kandydat musi być kompleksowo przebadany, również pod kątem psychologicznym. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, osoby spoza listy też często zobligowane są do zrobienia badań psychologicznych. W ten sposób sprawdzana jest ich kreatywność, koncentracja, umiejętność pracy pod presją czasu, umiejętności współpracy w grupie czy rozwiązywania konfliktów. 

Zobacz też: umiejętności miękkie i twarde

Badania psychologiczne z reguły są powtarzane co jakiś czas (okres ich ważności ustalany jest np. w aktach prawnych), ponieważ z wiekiem poziom niektórych zdolności może się obniżać – trzeba się więc przekonać czy mimo to, dana osoba jest w stanie nadal efektywnie wykonywać swoje zadania. Masz ważne badania psychologiczne i zmieniasz pracę? Może się okazać, że mimo zatrudnienia na tym samym stanowisku, pracodawca zażąda ponownego przeprowadzenia takich badań.

testy psychotechniczne

Jak wyglądają badania psychotechniczne?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że badania psychologiczne różnią się między sobą. Najczęściej jednak składają się z dwóch części:

 • testowej – badana jest odporność na stres, typ osobowości czy sprawność intelektualna;
 • sprawnościowej – badana jest szybkość reakcji, sprawność oraz koordynacja wzroku i słuchu;
 • niekiedy zdarza się także rozmowa z psychologiem.

Testy osobowości nie są skomplikowane, zwykle to ustosunkowanie się do pewnych twierdzeń na zasadzie TAK/NIE lub NIGDY/ ZAWSZE. Część sprawnościowa przeprowadzana jest w specjalnym pomieszczeniu z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń. Dzięki nim można badać szybkość reakcji, widzenie po zmroku czy koordynację wzrokowo-ruchową.

Czy do badań można się przygotować?

Najważniejsza rzecz, o którą dobrze jest zadbać przed badaniami, to wypoczynek. Odsuń od siebie niepotrzebny stres – testy psychologiczne często są tylko formalnością, a w przypadku negatywnego wyniku, istnieje możliwość odwołania. Pamiętaj też, aby dnia poprzedniego nie spożywać alkoholu, nie przeciążać wzroku, a w dniu badań pamiętać o okularach, jeśli je nosisz. Na pytania odpowiadaj zgodnie z prawdą, tylko wtedy mają one sens, a ich wynik będzie całkowicie wiarygodny. Nie zaznaczaj tego, jaki chciałbyś być, ale jaki jesteś naprawdę.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Testy psychologiczne dla kierowców

Celem testów psychologicznych dla kierowców jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeśli ubiegasz się o prawo jazdy kat. B do prywatnego użytku – nie musisz ich wykonywać. Jeśli jednak prowadzenie samochodu ma stać się częścią Twoich obowiązków zawodowych, takie badanie będzie konieczne. Psychotesty na kierowcę trwają od 30 minut do 1.5 godziny i składają się z kilku etapów:

psychotesty na kierowcę
 • Badanie osobowości, poziomu koncentracji, uwagi, umiejętności radzenia sobie pod presją czasu – wykonuje się za pomocą kwestionariuszy. Znajdziesz w nich między innymi: konieczność odpowiedzi na pytania (np. Czy lubisz szybką jazdę?) oraz zadania np. przyporządkowanie liczb czy dopasowanie do siebie różnych figur.
 • Badanie sprawności przeprowadzane jest za pomocą specjalistycznej aparatury, dobieranej w zależności od wymagań na danym stanowisku. Testy sprawnościowe pozwalają określić czas reakcji kierowcy, pole widzenia w ciemności, postrzeganie prędkości i odległości oraz reakcję na olśnienie. 
 • Wywiad psychologiczny – podczas rozmowy z psychologiem poruszane są tematy pracy, cech charakteru, zdrowia i doświadczeń w kierowaniu samochodem.

Gdzie wpisać prawo jazdy w CV? – Sprawdź i zwiększ swoje szanse na zatrudnienie

Jak zdać psychotesty dla kierowców?

Przede wszystkim badanie to nie egzamin. Należy przyjść wypoczętym i zabrać ze sobą skierowanie na badanie psychologiczne (jeśli je otrzymałeś), jeden z dokumentów tożsamości i okulary, w sytuacji, gdy nosisz je na co dzień. Pamiętaj też, aby w sezonie letnim nie przychodzić w klapkach (obuwie do prowadzenia auta powinno posiadać piętę i być na płaskim obcasie).

psychotesty

Jak często powtarzać testy psychologiczne kierowców?

Ważność badań psychologicznych kierowców zależy od wieku:

 • osoby poniżej 60. roku życia – co 5 lat;
 • osoby powyżej 60. roku życia – co 30 miesięcy.

Chcesz zostać kierowcą zawodowym? Zacznij od stworzenia CV kierowcy

Testy psychologiczne do wojska

Nie da się ukryć, że żołnierze są grupą szczególnie narażoną na stres i ekstremalne sytuacje. Z pewnością nie jest to praca dla każdego, a kandydaci zostają poddani specjalnym procedurom, do których należą między innymi psychotesty do wojska, poprzedzone badaniami ogólnomedycznymi.

Testy psychologiczne do wojska obejmują psychotesty ukierunkowane na specyfikę pracy w wojsku, badanie aparatowe oraz wywiad psychologiczny. Ten ostatni przeprowadza się w obecności psychologa i psychiatry. Po zakończonych badaniach tego samego dnia powinieneś otrzymać orzeczenie psychologiczne, na podstawie którego zostanie podjęta decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu Twojej kandydatury do wojska.

testy psychologiczne do wojska

Testy psychologiczne wojsko – negatywny wynik

Jeśli wynik badań psychologicznych wskazuje, że istnieją przeciwwskazania do pełnienia przez Ciebie czynnej służby wojskowej – możesz odwołać się od takiego orzeczenia. Masz na to 14 dni od daty jego otrzymania, wtedy badanie zostanie wykonane po raz drugi. Co jeśli to nie pomogło?  Po roku istnieje możliwość ponownego przystąpienia do badań.

Dowiedz się więcej – jak dostać się do wojska?

Testy psychologiczne do pracy – podsumowanie

Na badania psychologiczne składa się grupa procedur pozwalających na określenie sprawności psychofizycznej pacjenta. Ich wykonanie możliwe jest po otrzymaniu skierowania od pracodawcy lub lekarza. Najnowsze badania psychologiczne prowadzi się z wykorzystaniem kilku różnych technik, a na podstawie ich wyniku wystawia się orzeczenie o zdolności lub przeciwwskazaniach do wykonywania danej pracy. Należysz do grupy zawodowej, która musi wykonać psychotesty? Zadbaj o odpoczynek i pozytywne nastawienie. Pamiętaj, aby zawsze odpowiadać zgodnie z prawdą. Badania psychologiczne to nie egzamin, a test pozwalający określić Twoją osobowość.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dzięki Ciekawemu CV dowiesz się więcej:

Jak napisać dobre cv? – Najczęstsze błędy podczas pisania CV
Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – jak napisać maila po rozmowie rekrutacyjnej?
Programista – jak zostać programistą i co robi programista?
CV sprzątaczka – Sprawdź co powinno zawierać CV dla osoby sprzątającej
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
List motywacyjny geodeta – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?
Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?
Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?
Świadczenie postojowe – jak złożyć wniosek o postojowe?
Czym zajmuje się hostessa? Jak stworzyć CV hostessy?