staż a praktyki

Jesteś studentem? Z pewnością wiesz, że znalezienie pracy w dzisiejszych czasach nie jest zbyt łatwe. Pracodawcy często oczekują minimum dwuletniego doświadczenia. Taki zapis w ofercie pracy szybko zniechęci osobę, która jeszcze się uczy lub dopiero co zakończyła naukę. Jak wejść na rynek pracy, gdy nikt nie chce Cię zatrudnić? Czy jest uniwersalna odpowiedź na pytanie jak uzupełnić dziennik praktyk? Mamy na to odpowiedzi! Czym się różni staż od praktyk i dlaczego warto wziąć je pod uwagę? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, aby mieć lepszy start!

Staż a praktyki – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Staż a praktyka – czym się różnią?

Wcześniejsze zdobycie doświadczenia jest konieczne, aby otrzymać w przyszłości wymarzoną posadę. Zarówno staż, jak i praktyki, umożliwiają rozwój oraz zdobycie odpowiednich umiejętności. Czym się różnią? 

Praktyki a staż – czy czas trwania jest inny?

Praktyki nie są tym samym, co staż. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że różnią się one czasem trwania oraz liczbą godzin, które przeznaczysz na pracę każdego dnia. 

Praktyki są bezpośrednio powiązane z nauką. Czas pracy powinien zatem być elastyczny, aby obowiązki nie kolidowały z zajęciami na uczelni czy w szkole. Okres praktyk trwa nie dłużej niż 3 miesiące. Zazwyczaj mogą one odbywać się w wakacje, co ułatwia rozplanowanie czasu, który możesz na nie poświęcić.

Staż z kolei wiąże się z dłuższym okresem pracy. Może to być pół roku czy rok. Tryb pracy zazwyczaj przewiduje pełen etat lub przynajmniej mniejszą elastyczność godzinową.

Staż a praktyki – do kogo są kierowane?

Praktyki są najczęściej kierowane bezpośrednio do uczniów lub studentów. Często zobowiązani są do odbycia ich w konkretnym wymiarze i określonym czasie. Stanowi to warunek zaliczenia danego etapu edukacji. Staże odbywa się po ukończeniu studiów. Absolwenci mają większą dostępność czasową. Staż, w przeciwieństwie do praktyk, jest dobrowolny, a zatem odbywają go tylko zainteresowani. Może on mieć jednak znaczenie przy późniejszych rekrutacjach – odbycie go pozytywnie wpłynie na Twoje doświadczenie zawodowe i umiejętności.

Płatne staże dla studentów – czym się różnią praktyki od stażu?

Jeszcze się uczysz i zaskoczył Cię fakt, że obowiązkowe praktyki mogą być bezpłatne? Co więcej – okazuje się, że w większości przypadków taka forma zatrudnienia jest traktowana jako możliwość rozwoju i zdobywania wiedzy, a nie sposób zarobku.

Inaczej jest w przypadku stażu – zazwyczaj jest płatny. Wysokość wynagrodzenia może być niższa, niż przy standardowym zatrudnieniu, ale daje większe możliwości niż praktyki. Wiąże się to z większą dostępnością i pełnym wykształceniem stażysty. 

Praktyki i staże – czy określa się w nich zakres obowiązków do wykonania?

Praktykant jest osobą, która dopiero uczy się wykonywania wszystkich obowiązków. Zatrudnia się go do wykonywania zadań pod okiem opiekuna. Nie ma z góry określonej listy rzeczy do zrobienia. Obowiązki, które zostają powierzone praktykantowi, nie mogą jednak wykraczać poza jego pole kształcenia się i branżę, w jakiej ma się specjalizować. Pracodawca nie może ponadto oddelegować praktykanta do samodzielnego wykonywania określonych zadań, ponieważ przyszedł on do danego zakładu, aby zdobyć doświadczenie. Jak sama nazwa wskazuje – praktyki studenckie skierowane są do osób, które wciąż się uczą. Z założenia mają się one skupić na edukacji, a nie pracy.

Pobierz gotowe podanie o praktyki!

Stażyści z kolei posiadają już określone wykształcenie. Można zatem zlecić im do wykonania określone zadania. Różnica między stażystą a praktykantem polega też na odpowiedzialności. Ten pierwszy traktowany jest bardziej jako pracownik, a zatem musi on przestrzegać regulaminu firmy i samodzielnie wykonywać zlecone mu zadania. 

Praktyka a staż – jaki jest sposób oceniania?

Zakończenie stażu i praktyk różni się od siebie. W przypadku tego pierwszego otrzymuje się ocenę. Taka ocena zawiera w sobie informacje o tym, jak stażysta poradził sobie na danym stanowisku. Uwzględniane są zatem takie informacje, jak:

 • stopień zaangażowania w wykonywane zadania;
 • umiejętność pracy w grupie lub samodzielnie;
 • chęć rozwoju;
 • zdolność do rozwiązywania powstałych problemów i pokonywania trudności w pracy.

Ocena stażysty może okazać się przydatna przy poszukiwaniu kolejnej pracy. 

W przypadku praktyk sytuacja wygląda inaczej. Student, który je odbywa, jest zobowiązany do uzupełnienia dziennika praktyk. Stanowi on dokument potwierdzający zrealizowanie ich, co z kolei jest podstawą do zatwierdzenia tego etapu w programie nauczania. Na zakończenie praktyk można uzyskać także referencje. Mogą one wpłynąć na przyszłe zatrudnienie. Sama karta praktyk jest jednak wystarczającym udokumentowaniem, pozwalającym studentowi zaliczyć wymagane praktyki.

praktyka a staż

Staże dla studentów – strony umowy

Biorąc pod uwagę, że praktyki są zazwyczaj zlecane przez szkołę lub uczelnię – może zostać spisana umowa na wykonanie ich. W takiej sytuacji pojawiają się trzy strony – instytucja edukacyjna, firma, w której odbywają się praktyki oraz konkretny uczeń/ student. 

 • Staż nie jest zlecany przez uczelnię, zatem w umowie nie pojawi się o niej żadna wzmianka. Istnieje jednak możliwość, aby odbyć staż, zaliczając jednocześnie praktyki. Musisz w takiej sytuacji wypełnić odpowiedni wniosek. Zanim jednak samodzielnie podejmiesz decyzję o takim działaniu – skontaktuj się z osobą, która odpowiada za rozliczanie praktyk na Twojej uczelni i zapytaj, czy taka opcja jest dopuszczalna. 

Zobacz nasze przykładowe CV:

Staż vs praktyki – czy coś je łączy?

Wbrew pozorom praktyki i staże nie różnią się od siebie aż tak bardzo. Mają one część wspólną – jest to cel, dla którego się odbywają. Osoby rozpoczynające staż lub praktyki posiadają już określoną wiedzę, jednak brak im doświadczenia i praktycznego działania w danej branży. Obie formy zatrudnienia przewidują, że kandydat zdobędzie podczas nich odpowiednie umiejętności do CV i dowie się, jak dana praca wygląda w rzeczywistości. Obie powyższe możliwości prowadzą do zdobycia doświadczenia i łatwiejszego startu przy późniejszym wejściu na rynek pracy. 

Praktyki a staż – co powinieneś wybrać?

Wybór pomiędzy stażem a praktykami jest zależny od wielu czynników. Przede wszystkim musisz określić, czy spełniasz wymagania potrzebne przy danej formie zatrudnienia. Na co zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji? Przede wszystkim na te kwestie, którymi różnią się obie możliwości. 

praktyki a staż
 1. Zarobki – masz możliwość odbycia stażu, zamiast bezpłatnych praktyk, więc uważasz za oczywiste, która z opcji jest lepsza? Dobrze się zastanów! Czasami najlepsza oferta na rynku będzie pochodziła od znanej firmy, a nie od pracodawcy, który Ci zapłaci. Rozważ różne opcje. Weź pod uwagę też takie zmienne, jak swoją sytuację finansową. Czy możesz sobie pozwolić na zdobywanie doświadczenia bez jednoczesnego zarobku? Jeśli nie, postaw na odpowiednie wynagrodzenie. Jeśli tak – zdecyduj pod kątem doświadczenia.
 1. Czas – zanim wybierzesz formę zatrudnienia i zdobywania doświadczenia określi, ile czasu możesz na nią przeznaczyć. Nadal się uczysz i potrzebujesz elastycznego grafiku? Czy masz możliwość spędzenia całego roku w jednym miejscu, czy sprawy osobiste wymuszają na Tobie wcześniejszą przeprowadzkę? Skorzystaj z okazji odpowiedniej dla swojej sytuacji – wybierz szybkie praktyki i wpis do Curriculum Vitae, który pozwoli Ci na szybsze znalezienie się na rynku pracy lub dłuższy staż, który wymaga czasu, ale opłaci się w perspektywie długoterminowej.

Czy jednak musisz decydować się na jedno z dwóch: praktykę lub staż? Jeśli nadal się uczysz, możesz połączyć obie opcje i rozważyć staż studencki! Chcesz się dowiedzieć o nim więcej? Wyjaśnimy to w dalszej części artykułu.

Staż studencki – czym charakteryzują się staże studenckie?

Praktyka studencka może być rozliczana na różne sposoby. Jednym z nich jest staż studencki. Co go wyróżnia i sprawia, że studenci chętnie korzystają z tej opcji? Większość z nich opiera się na charakterystyce stażu ogólnie. Przekłada się to zatem na następujące korzyści:

 • większe prawdopodobieństwo otrzymania wynagrodzenia;
 • lepsze przygotowanie do zawodu (dłuższy czas trwania);
 • większa możliwość na późniejsze zatrudnienie w miejscu odbywania stażu.

Musisz się liczyć też faktem, że nawet staż studencki nie polega na wykonywaniu zadań pod okiem opiekuna. Dostaniesz obowiązki, za które będziesz odpowiedzialny samodzielnie.

Zapytaj w dziekanacie swojej uczelni, czy takie zaliczenie praktyk jest możliwe. Jeśli tak – śmiało skorzystaj z tej szansy!

Sprawdź też, czym jest staż z urzędu pracy

Praktyka studencka – gdzie ją odbyć? Jak zorganizować praktyki?

Niektóre uczelnie wdrażają podpisywanie umów z określonymi firmami, dzięki czemu mogą oni zapewniać miejsce praktyk dla studentów. Jeśli jednak Twoja uczelnia nie daje takich możliwości, lub po prostu chciałbyś wykorzystać ten czas na praktyki w innym miejscu, niż te podane na uczelnianej liście, zorganizuj praktyki samodzielnie! Pamiętaj jednak, że każda z tych opcji niesie ze sobą zarówno wady, jak i zalety!

Nie mogę znaleźć praktyk – skorzystaj z listy uczelnianej!

Nie lubisz formalności i papierkowej roboty? Praktyka studencka to dla Ciebie nudny obowiązek? A może zawsze marzyłeś o zatrudnieniu w jednej z firm, która aktualnie współpracuje z Twoją uczelnią? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! Wybór jednego z pracodawców z listy uczelnianej ułatwi Ci cały proces i zorganizowanie praktyk! Skorzystaj z tej opcji i zdobądź odpowiednie doświadczenie bez trudności w szukaniu!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co to praktyka – to Twoja szansa na lepszą przyszłość!

Nie odpowiada Ci żadna firma, którą proponuje uczelnia? Traktujesz praktyki jako szansę na rozwój i sam chcesz wybrać zakład pracy, w którym się one odbędą? Poszukaj miejsca odbywania praktyk samodzielnie! Wiąże się to jednak z bardziej skomplikowaną drogą i większą ilością formalności. Przede wszystkim musisz uzyskać zgodę, aby Twoja praktyka studencka odbyła się u wybranego przez Ciebie pracodawcy. Wypełnij odpowiedni wniosek – każda z uczelni posiada określony przez siebie wzór. Pracodawca może z kolei wymagać podania o przyjęcie na praktyki. Nie wszyscy uznają to za konieczność – warto jednak, abyś wiedział, że może Cię to spotkać. 

Do takiego podania możesz dołączyć swoje CV. Nie przejmuj się, jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia – praktyki zostały stworzone do zdobycia go! Przygotuj CV studenta i przejdź do kolejnego etapu organizowania praktyk na własną rękę! Dokładnie omów zasady współpracy z przyszłym przełożonym oraz uzgodnij kwestie ubezpieczenia. Zadbaj o podpis z uczelni, jeśli pracodawca będzie tego wymagał i rozpocznij praktyki w swoim wymarzonym miejscu!

Opinia o praktykancie czy ocena z praktyk jest istotna?

Dziennik praktyk studenckich – jak wypełnić dziennik praktyk zawodowych?

Zorganizowałeś już wszystkie formalne kwestie związane z odbywaniem praktyk i jedyne, co zostało, to wypełnienie dziennika praktyk studenckich? Najlepszym pomysłem będzie prowadzenie go w trakcie odbywania praktyk. Dzięki temu będziesz pewien, że o niczym nie zapomnisz. Czy istnieje jeden wzór i co dzienniczek praktyk studenckich musi zawierać?

Dzienniczek praktyk wzór wypełnienia

Nie ma jednego wzoru na uzupełnienie dziennika praktyk. Każda firma, branża czy nawet stanowisko, generują inne informacje, które warto zawrzeć w karcie praktyk. Dodatkowo musisz pamiętać, aby była ona w pełni zgodna z zawodem, którego się uczysz. Dodatkowo – każda uczelnia posiada swój własny wzór tego dokumentu, więc jeśli zadajesz sobie pytanie jak wypełnić dzienniczek praktyk – nie zawsze uzyskasz taką samą odpowiedź.

Są jednak dane, które zawsze znajdują się w tym dokumencie. Co wpisać w dziennik praktyk? Przede wszystkim takie informacje, jak:

 • data oraz miejsce odbywania praktyk;
 • tematykę zadań, którymi się zajmowałeś;
 • konkretny zakres obowiązków, które wykonywałeś;
 • ilość godzin praktyki, jakie odbyłeś w konkretnym czasie;
 • podpis opiekuna praktyk.
dzienniczek praktyk wzór

Jak zaliczyć praktyki studenckie – czy wystarczy dziennik praktyk studenckich?

Okazuje się, że wypełnianie dziennika praktyk to nie wszystko! Aby zaliczyć praktyki studenckie, musisz dostarczyć także wypełnione zaświadczenie o odbyciu praktyki studenckiej. Taki dokument przygotowuje pracodawca. Dostarcz wszystkie dokumenty i zapytaj opiekuna praktyk czy na pewno wszystko zostało poprawnie wypełnione. Zauważ, że każda z uczelni zastrzega sobie swoje własne karty praktyk, więc wymagania też mogą się różnić.

Praktyka dla studenta – od czego zacząć poszukiwania?

Zastanawiasz się jak znaleźć staż lub praktyki? Zacznij od sprawdzenia, jakie firmy współpracują z Twoją uczelnią. Wybór jednej z nich oszczędzi Ci wielu formalności. Jeśli nie zadowalają Cię możliwości, które proponuje uniwersytet, musisz zacząć szukać na własną rękę. Co zrobić na początek?

Przede wszystkim dokładnie przejrzyj oferty, które są umieszczane w internecie. Strony z propozycjami zatrudnienia zawierają nie tylko umowy o pracę pełnoetatową na wyższych stanowiskach, możesz wśród nich znaleźć także praktyki czy staże. Przejrzyj dokładnie firmy, które publikują tam swoje ogłoszenia.

Kolejną możliwością, nadal angażującą internet, jest znalezienie grup w mediach społecznościowych, które zrzeszają studentów i pracodawców, szukających praktykantów. Z pewnością odnajdziesz się w takim miejscu. Nawet jeśli nie uda Ci się podpisać umowy i znaleźć idealnego stażu – możesz się zorientować czego szukają inni i jakie szanse pojawiają się na rynku.

Jak i gdzie szukać pracy Gdzie szukać ofert pracy?

Dalej szukasz? W internecie nie znalazłeś ofert, które by Cię zainteresowały lub po prostu nie odpowiada Ci taka forma poszukiwań? Wybierz się na targi pracy skierowane do studentów! Wystawi się tam z pewnością wielu przedsiębiorców, którzy poszukują praktykantów lub stażystów. Bardzo prawdopodobne, że to właśnie w tym gronie znajdziesz swoje wymarzone miejsce do pracy. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić targi pracy, pamiętaj, że prawdopodobnie będzie tam wielu ludzi. Wybierz tę drogę tylko wtedy, jeśli nie przeszkadzają Ci tłumy.

Nie chcesz szukać? Zależy Ci na dostaniu się na staż do konkretnej firmy? Udaj się bezpośrednio do niej! Możesz sprawdzić na stronie internetowej czy posiadają programy stażowe lub po prostu szukają kogoś na niższe stanowisko – do przyuczenia. Skontaktuj się koniecznie z tym miejscem. Może akurat potrzebują pracownika.

Zobacz przykładowe CV bez doświadczenia

Jak znaleźć staż – gdzie warto rozważyć staże dla studentów?

Zdecydowałeś, że zaliczysz praktyki w ramach stażu. Zastanawiasz się jednak w jakim miejscu będzie to najbardziej opłacalne? Nie masz na oku konkretnej firmy, więc starasz się zebrać ogólne informacje? Na miejsce stażu wybierz takie, które Ci odpowiada – może się przecież okazać, że spędzisz tam cały rok. 

jak znaleźć staż
 1. Start-up, czyli nowa działalność

Jeżeli zamierzasz odbyć swój staż w start-upie, musisz się liczyć z tym, że taka firma nie posiada jeszcze stałych i pewnych przychodów. Bardzo prawdopodobne, że nie otrzymasz żadnego wynagrodzenia za swoją pracę. Obserwowanie, jak tworzy się nowa działalność, pomoc i wcielanie w życie kolejnych pomysłów mogą okazać się jednak bardzo wartościowym doświadczeniem. Będą miały znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy sam planujesz w przyszłości zakładać własną firmę. Zobaczysz na własne oczy, jak wyglądają początki. 

 1. Średnia firma

Średnie firmy posiadają już pozycję oraz przychody. Istnieje zatem większa szansa, że otrzymasz wynagrodzenie za swoją pracę. Takie działalności zazwyczaj nie prowadzą programów stażowych, więc musisz się samodzielnie postarać o dostanie do zespołu.

 1. Duża firma (o ugruntowanej pozycji na rynku)

Duże firmy i korporacje ułatwiają zdobycie stażu – prowadzą często specjalne programy, a co więcej – spośród najlepszych stażystów wybierają najlepsze osoby, którym po ukończeniu danego okresu czasu proponują pracę na dłużej. Jest to duża szansa, jednak niesie za sobą pewien wymóg. Tak duże przedsiębiorstwa znajdują się przede wszystkim w większych miastach. Jeżeli planujesz mieszkać w mniejszej miejscowości – musisz zdecydować się na inną z opcji lub rozważyć dojazdy do pracy. Weź to pod uwagę podczas podejmowania decyzji.

Staż za granicą, staż zdalny czy staże wakacyjne – jak wiele jest możliwości i którą z nich wybrać?

Decydując się na odbycie stażu musisz rozważyć, jaka forma najbardziej Ci odpowiada. Zastanów się dokładnie nad poniższymi kwestiami, aby dobrać idealną ofertę dla siebie!

Zobacz też, jak znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?

Staż za granicą / w Polsce

Masz prawo do wyboru miejsca, w którym odbędziesz staż. Oznacza to, że nie musi on przebiegać w Polsce. Możesz wykorzystać czas jego trwania na wyjazd za granicę. Poznanie nowej kultury przy jednoczesnym zdobywaniu doświadczenia zawodowego będzie z pewnością ciekawym przeżyciem. Warto wziąć taką opcję pod uwagę. Przed wyjazdem zastanów się jednak czy branża, w której chcesz pracować, dobrze się rozwija za granicą. Ponadto konieczna będzie dobra znajomość języka obcego, aby sprawnie komunikować się z resztą społeczeństwa. Musisz wziąć pod uwagę też fakt, że taka decyzja niesie ze sobą wymóg rozstania z bliskimi. Dobrze to przemyśl – nie wyjeżdżaj pod wpływem emocji, a racjonalnej analizy, czy staż za granicą to na pewno droga dla Ciebie.

Możesz też przygotować angielskie CV – sprawdź, jak!

Staż zdalny / stacjonarny

Podczas epidemii często pojawiały się oferty pracy zdalnej. Chociaż rzeczywistość wraca już do normy – oferty zdalne nadal są popularne. Zastanów się, czy zależy Ci na zaliczeniu praktyk, czy także na pozyskaniu nowych znajomości i zobaczeniu, jak dana praca wygląda w praktyce. W przypadku wykonywania obowiązków zdalnie odczuwasz większy spokój – jesteś w końcu u siebie. Mimo, że wykonujesz te same zadania, każdy człowiek preferuje inny system pracy. Zastanów się, czy staż zdalny byłby dobrym wyborem dla Ciebie.

Praca zdalna – jak znaleźć pracę zdalną?

staż za granicą

Staż wakacyjny / w trakcie roku akademickiego

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na odbycie praktyk lub stażu? Masz do wyboru wakacje lub rok akademicki? Oczywiście, o ile zdecydujesz się na coś dłuższego – wakacje mogą nie wystarczyć. Jeśli jednak zmieścisz się w tym okresie – co wydaje się być lepsze? Staż wakacyjny to szansa dla tych, których grafik w ciągu roku akademickiego jest zbyt napięty.

Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Staż a praktyki – kiedy jest najlepszy czas na praktyki lub staż?

Wakacje wiążą się z dużą ilością czasu wolnego. Z tego powodu uczelnie często wybierają lub polecają ten okres na odbycie obowiązkowych praktyk. Nie każdy jednak chce poświęcać okres letni na pracę. Jeśli z jakiegoś powodu wolałbyś poświęcić ten czas na inne zajęcia – możesz spróbować odbyć staż w trakcie roku akademickiego. W tym przypadku musisz jednak wziąć pod uwagę więcej składowych:

 • studia stacjonarne – musisz mieć elastyczny grafik;
 • studia niestacjonarne – możesz pracować w tygodniu, ale musisz mieć wolne weekendy.

Zastanów się, która z opcji bardziej odpowiada Twojemu stylowi życia i zdecyduj. Pamiętaj jednak, że czas odbywania praktyk czy stażu musi się zgadzać z wytycznymi uczelni oraz pracodawcy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zajrzyj też do naszych pozostałych artykułów:

Analiza SWOT – analiza SWOT firmy, szanse i zagrożenia
NIP – Ile cyfr? Kto nadaje? Gdzie znaleźć swój NIP?
Własna działalność – jak założyć firmę? Jak otworzyć działalność jednoosobową?
CV naukowe – jak napisać życiorys naukowy?
Kompetencje kluczowe – jakie kompetencje są kluczowe według Rady UE?
Outsourcing co to? Wady i zalety + rodzaje outsourcingu
Sabbatical – co to znaczy? Czym jest urlop sabatowy?
Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić pracę bez stresu?
Zaświadczenie o dochodach oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – wzór
Wzory CV
ATS system do rekrutacji – czym jest?
Headhunter – kto to? Czym się zajmuje? Ile zarabia?
Networking – co to? Jak stworzyć sieć kontaktów?
Szablony CV
Prawnik – ile zarabia prawnik? Co robić po prawie?
Work life balance – jak osiągnąć równowagę w życiu?
Choroba zawodowa – Czy należy Ci się odszkodowanie za chorobę zawodową?
Okresowa ocena pracownika + metody oceniania pracowników