praca Anglia

Brexit całkowicie zmienił plany emigracyjne wielu z nas. Nic dziwnego, ponieważ jego efektem są dodatkowe formalności i utrudnienia. Zarówno Polacy, jak i pozostali obywatele Unii Europejskiej przywykli do swobody poruszania się między krajem ojczystym a Wielką Brytanią. Teraz koniecznością stało się zalegalizowanie pobytu lub ubieganie się o wizę. Czy praca w Anglii jest jeszcze możliwa i czy w ogóle się opłaca? Zobacz, jak aktualnie wyglądają wyjazdy do Anglii.

Wyjazd do Anglii – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wyjazd do Anglii po Brexicie czy jest możliwy?

Anglia przez lata była jednym z ulubionych kierunków migracji zarobkowej Polaków. Duże zapotrzebowanie brytyjskiego rynku pracy, otwartość, tanie połączenia lotnicze, a przede wszystkim wysokie zarobki – zachęcały do podjęcia tam zatrudnienia. Wyjeżdżali nie tylko lekarze i inżynierowie, ale także pracownicy budowlani oraz osoby z branży gastronomicznej (kelner, barman, kucharz). 

Wyjazd do Anglii nadal jest możliwy, jednak Brexit niewątpliwie oznacza wiele zmian – zarówno dla osób poszukujących zatrudnienia w Anglii, jak i tych wybierających się w celach turystycznych. Z całą pewnością ten kierunek nie jest już w pierwszej trójce najchętniej wybieranych przez naszych rodaków, szukających lepszego życia i zatrudnienia za granicą. Na czele stoją Niemcy, Holandia i Szwecja.

Życie w Anglii po Brexicie – status osiedlonego

Dla osób, które przed Brexitem mieszkały i pracowały w Anglii przez co najmniej 5 lat – nic się nie zmieniło. Otrzymały status osiedlonego, tzw. settled, który stanowi podstawę do ubiegania się w przyszłości o obywatelstwo brytyjskie. 

Co z osobami, które pracowały krócej niż 5 lat? Otrzymały one status pre-settled. Po 5 latach mogą jednak ubiegać się o status osoby osiedlonej – bez tego przebywanie w UK po Brexicie nie jest możliwe. Choć termin składania wniosków upłynął 30.06.2021 roku, wciąż jest możliwość uzyskania statusu osiedleńca, gdy:

 • dołączasz do bliskiego członka rodziny;
 • ubiegasz się o status dla swojego dziecka;
 • jesteś członkiem rodziny obywatela Wielkiej Brytanii.

Wyjazd do UK po Brexicie 2023

Jak widzisz, dla osób przebywających w Anglii przed Brexitem, niewiele się zmieniło. Znacznie inaczej sytuacja wygląda dla obywateli Unii Europejskiej, którzy pracę w Wielkiej Brytanii rozpoczęli tuż po Brexicie lub dopiero o tym myślą. Dokładnie 31.12.2020 roku zakończył się swobodny przepływ ludzi między Anglią a Unią Europejską. Co się zmieniło?

 1. Zaczęły obowiązywać wizy.
 2. Został wdrożony punktowy system imigracyjny. Oznacza on, że priorytetowo traktowane są osoby chętne do pracy, które posiadają wymagane kwalifikacje zawodowe.
praca w Anglii

Wyjazd do Wielkiej Brytanii – system punktowy

Punktowy system imigracyjny (UK’s points-based immigration system) – system ten wyżej stawia kompetencje danej osoby niż jej kraj pochodzenia. Jego celem jest ograniczenie napływu nisko wykwalifikowanej siły roboczej przy jednoczesnym umożliwieniu dostępu do brytyjskiego rynku pracy specjalistom w danej dziedzinie. Dodatkowo zrównuje on szanse podjęcia zatrudnienia przez obywateli państw UE, Szwajcarii, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (strefa wolnego handlu dla państw Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) oraz pozostałych państw.

Praca Wielka Brytania – wiza do Anglii 2023

Jak pisaliśmy wyżej, wszyscy ci, którzy planują aktualnie swój wyjazd do UK do pracy – muszą ubiegać się o wizy. 

Nie mieszkasz w UK, ale interesuje Cię praca w Wielkiej Brytanii? Chcąc ubiegać się o pozwolenie na pracę w UK, musisz złożyć odpowiedni wniosek wizowy, który znajdziesz na stronie: gov.uk. Dodatkowo niezbędne są następujące dokumenty:

 • certyfikat potwierdzający chęć brytyjskiego przedsiębiorcy do zatrudnienia osoby ubiegającej się o wizę tzw. certficate of sponsorship;
 • dokument potwierdzający poziom znajomości języka angielskiego;
 • paszport biometryczny lub paszport z miejscem na wizę;
 • działający adres mailowy.

O wizę możesz się starać już na 3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 3 tygodnie. Co ważne, wizy zostały podzielone na kilka kategorii, zależnych od umiejętności i kwalifikacji pracownika. 

wiza pracownicza UK

Wiza pracownicza dla wykwalifikowanych pracowników (Skilled worker visa)

Taka wiza pracownicza do UK umożliwia przyjazd w celu wykonywania pracy u zatwierdzonego pracodawcy. Wydawana jest na 5 lat i mogą z niej korzystać przedstawiciele kilkuset zawodów. Jak się o nią ubiegać?

 • Musisz wykonywać pracę, która znajduje się na liście zawodów kwalifikowanych;
 • musisz pracować dla brytyjskiego pracodawcy zatwierdzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych;
 • musisz otrzymywać minimalne wynagrodzenie (wysokość tej kwoty zależy od rodzaju wykonywanej pracy);
 • musisz otrzymać od pracodawcy tzw. “zaświadczenie o sponsorowaniu” z informacją o stanowisku, które Ci zaoferowano w Wielkiej Brytanii.

Wiza dla high net-worth individuals

Wyróżnia się 3 rodzaje tego typu wiz:

 • Wiza Global talents – skierowana do osób wyróżniających się wyjątkowymi kwalifikacjami w dziedzinie badań, sztuki i kultury oraz technologii cyfrowej. Najważniejsze to mieć ukończony 18. rok życia.
 • Wiza dla inwestorów – nie można już ubiegać się o nową wizę inwestorską, ale nadal możesz wnioskować o przedłużenie poprzedniej (jeśli ją masz lub miałeś w ciągu ostatnich 12 miesięcy i była to Twoja ostatnia wiza).
 • Wiza dla startupów – o taką wizę mogą ubiegać się osoby, które chcą założyć w Wielkiej Brytanii innowacyjną firmę, inną niż wszystkie inne istniejące na rynku.

Wiza studencka

Tak zwana student visa umożliwia rozpoczęcie nauki w Wielkiej Brytanii. Warunkiem jej uzyskania jest ukończenie 16. roku życia oraz biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie. Długość pobytu na takiej wizie zależy od długości edukacji. Co po studiach? Jeśli masz ukończone 18 lat, zazwyczaj możesz przebywać w Wielkiej Brytanii do 5 lat.

Zobacz też, najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

praca w Wielkiej Brytanii

W jakich sytuacjach wizy nie obowiązują?

Konieczność posiadania wiz znacząco komplikuje podróże do Anglii, jednak nie jest ona wymaga w każdym przypadku, a jedynie w określonych sytuacjach. Wszystko zależy od celu Twojej podróży. Nie musisz mieć wizy, jeśli wybierasz się na wyspy:

 • w celach turystycznych, jeśli pobyt w kraju nie przekracza 6 miesięcy;
 • w odwiedziny do rodziny lub znajomych mieszkających na terenie UK (w tym przypadku również nie możesz przebywać dłużej niż 6 miesięcy);
 • w celach służbowych, takich jak wyjazd na spotkanie, konferencję lub delegację (taki pobyt również nie może przekroczyć 6 miesięcy).

Praca w UK – jak wygląda nostryfikacja dyplomu?

Jeśli posiadasz polski dyplom, ale chcesz, aby Twoje kwalifikacje były formalnie uznawane w Wielkiej Brytanii, powinieneś postarać się o jego nostryfikację. Niestety sam dokument w wersji polskojęzycznej nie jest wystarczającym potwierdzeniem Twoich umiejętności. Właśnie dlatego tak ważne jest potwierdzenie ich przez NARIC (National Recognition Information Centre), czyli Główny Wydział Uznawalności Wykształcenia w Wielkiej Brytanii. 

Sam proces nostryfikacji polega na złożeniu kopii oryginalnego dokumentu (matury, dyplomu ukończenia studiów itp.) oraz kopii tłumaczenia uwierzytelnionego do NARIC. Dodatkowo należy wypełnić aplikację online, wydrukować ją oraz dołączyć list intencyjny. Usługa jest płatna (od 55,20 do 108 funtów), ale jedynie takie zaświadczenie potwierdzi, że nie brak Ci odpowiednich kompetencji i zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Na czym polega praca w korporacji?

Praca sezonowa Anglia

Mimo wszystko na wyspach wciąż brakuje rąk do pracy. Całkiem niedawno rząd Wielkiej Brytanii ogłosił przedłużenie tymczasowego programu wizowego dla zagranicznych pracowników sezonowych do końca 2024 roku. Oznacza to, że wciąż można przyjeżdżać do  UK w charakterze pracownika sezonowego, ale będzie to trudniejsze niż przed Brexitem. Podobnie, jak w innych przypadkach, niezbędna będzie wiza.

praca-w-uk

Wiza pracownicza do Anglii 2023

T5 – Temporary – Seasonal Worker visa – tak nazywa się wiza do pracy sezonowej. Pozwala ona na półroczny pobyt w UK osobom pracującym na roli, przy zbiorach lub w gospodarstwach.

Składając wniosek o wizę T5, musisz spełnić poniższe kryteria:

 • mieć ukończone 18 lat;
 • znaleźć pracodawcę (firmę zarejestrowaną jako “licencjonowany sponsor”);
 • posiadać numer referencyjny zaświadczenia o sponsorowaniu od firmy z Wielkiej Brytanii;
 • dysponować kwotą wystarczającą do utrzymania się w Wielkiej Brytanii (najczęściej jest to co najmniej 1270 funtów, czyli ponad 6 tys. złotych).

Jak wygląda praca w Anglii po Brexicie?

Nie da się ukryć, że ofert pracy w Anglii jest mniej. W związku z nowymi przepisami imigracyjnymi tamtejsi pracodawcy rezygnują z zatrudniania pracowników z UE. Wielu z nich obawia się wydłużonego i bardziej kosztownego procesu rekrutacji. Jak łatwo zauważyć – nowe przepisy są problematyczne nie tylko dla przyjezdnych, ale również dla tamtejszych przedsiębiorstw. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca w UK po Brexicie – gdzie szukać?

Dotychczas oferty pracy w Anglii bez znajomości języka łatwo można było znaleźć na dedykowanych portalach i serwisach ogłoszeniowych np.

 • praca-anglia24.pl
 • praca-produkcja24.pl
 • pracujnaprodukcji.pl

Propozycje zatrudnienia pojawiają się nadal, jednak w ograniczonej ilości. Większe natężenie można zaobserwować w sezonie wakacyjnym, kiedy to poszukiwane są osoby do pracy przy zbiorach owoców lub w gospodarstwach rolnych.

Zdecydowanie warto przejrzeć także serwis Poloniusz UK i inne popularne portale ogłoszeniowe, takie jak: OLX, Pracuj.pl lub Indeed.

Twoja znajomość języka jest na wysokim poziomie? Potrafisz swobodnie się komunikować i nie masz problemu odnaleźć się w innym kraju? Sprawdź również listę stron z ofertami pracy w języku angielskim:

praca Wielka Brytania
 • monster.co.uk
 • jobsite.co.uk
 • britishjobs.co.uk
 • topjobs.co.uk
 • jobs4network.co.uk

Możesz też szukać pracy w konkretnych miastach:

 • praca w Londynie
 • praca Manchester
 • praca Glasgow
 • praca Luton
 • praca Leeds
 • praca Peterborough

Zanim zdecydujesz się na wyjazd do Anglii 2023 – poszukaj informacji. Praktyczne wskazówki pomogą Ci przygotować się do podróży i lepiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Wiele przydatnych treści na temat Polonii w Wielkiej Brytanii znajdziesz tutaj:

 • londynek.net 
 • emito.net
 • goniec.com
 • mojawyspa.co.uk
 • polemi.co.uk

Potrzebujesz więcej praktycznych wskazówek? Zajrzyj: jak i gdzie szukać pracy?

Anglia praca przez agencję zatrudnienia

Choć wyjazd do UK dla wielu oznacza nowe perspektywy i szanse na wyższe zarobki – wiąże się z pewnym ryzykiem. Znalezienie zaufanego pracodawcy nie zawsze jest łatwe. Trzeba poświęcić sporo czasu na weryfikację ogłoszenia i firmy, którą wstępnie byłbyś zainteresowany. Dlatego bezpiecznym rozwiązaniem jest współpraca z agencją pracy. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o jej wyborze – sprawdź wiarygodność takiej polskiej agencji. Pomoże Ci w tym Krajowy rejestr agencji zatrudnienia (KRAZ), czyli spis legalnie działających pośredników pracy. 

Agencje pracy w Anglii dla Polaków

Możesz też skorzystać z usług agencji pracy w Anglii, pamiętaj jednak o kilku ważnych kwestiach:

 1. aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, zarejestruj się w kilku agencjach pracy;
 2. przygotuj profesjonalne CV po angielsku;
 3. dokładnie opisz w CV swoje umiejętności twarde i miękkie;
 4. dodaj do CV odbyte kursy;
 5. poproś poprzednich pracodawców o referencje w CV.

Musisz również wiedzieć, że agencje pracy dzielą się na:

 • High Street Recruitment – znajdziesz w nich pracę do określonego pułapu wynagrodzenia (ok. 30 tys. funtów rocznie);
 • Specialist Recruitment – to agencje szukające pracowników dla konkretnych branż;
 • Executive Search (agencje headhunterskie) – wyszukują specjalistów na wysokie stanowiska na zlecenie klientów.

Zarobki w Anglii 2023

National Minimum Wage to minimalna kwota, którą powinno się otrzymać za godzinę pracy w UK. Umowy o pracę poniżej minimalnej stawki nie są prawnie wiążące. Warto wiedzieć, że w UK wyróżnia się kilka stawek minimalnych zależnych od wieku pracownika oraz od tego czy się jeszcze uczy bądź studiuje. W 2023 kształtują się one następująco:

 • Osoby po 23. roku życia – 9,50 £;
 • osoby w wieku 21-23 lata – 9,18 £;
 • osoby w wieku 18-20 lat – 6,83 £;
 • osoby poniżej 18 lat (bez statusu osoby uczącej się) – 4,18 £;
 • osoby poniżej 18 lat (ze statusem osoby uczącej się, w ramach praktyk zawodowych) – 4,81 £.

Stawka minimalna nie przysługuje jednak wszystkim – nie otrzymują jej:

 • osoby poniżej 16. roku życia;
 • wolontariusze;
 • studenci na stażu;
 • osoby zatrudnione jako self-employed;
 • osoby uczestniczące w programach Unii Europejskiej;
 • więźniowie.

Sprawdź też, czym się różni umowa zlecenie od umowy o pracę?

Anglia po Brexicie – jaki jest koszt życia?

Życie w Anglii, a szczególnie w dużych miastach jest dość drogie. Najwięcej trzeba zapłacić za komunikację miejską i wieczorne wyjścia. Gdyby jednak porównać obowiązujące ceny do zarobków – ludzi na pewno stać na więcej niż w Polsce.

 • Posiłek w taniej restauracji – 12 £ (ok. 64 zł);
 • coca-cola butelka – 1.40 £ (ok.7.30 zł);
 • kawa espresso – 2.00 £ (ok. 11 zł);
 • litr mleka – 0.91 £ (ok. 4.90 zł);
 • chleb – 0.97 £ (ok. 5.20 zł);
 • butelka wina średniej klasy – 6.00 £ (ok. 32 zł);
 • ziemniaki – 0.92 £ (ok.4.90 zł);
 • pierś z kurczaka – 5.20 £ (ok. 28 zł);
 • paczka papierosów – 12 £ (ok. 64 zł)
 • bilet miesięczny na komunikację miejską – 73 £ (ok. 389 zł);
 • litr benzyny – 1.50 £ (ok. 8.20 zł).  
wyjazd do Anglii

Czy praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie się opłaca?

Na przestrzeni lat zmienia się rzeczywistość rynków pracy – zapotrzebowanie pracodawców, a także oczekiwania pracowników. Wyjazd za granicę wciąż się jednak opłaca. Zagraniczni pracodawcy często nie mają wygórowanych wymagań, a stawki są znacznie wyższe niż w Polsce. Anglia także jest dobrym kierunkiem, jednak dla osób chcących się rozwijać zawodowo w międzynarodowym środowisku. Praca dorywcza lub na niższych stanowiskach – jest już praktycznie niedostępna.

zarobki w Anglii

A jak wygląda praca w Szkocji?

Mimo że Szkoci byli niechętni Brexitowi (aż 72% z nich w referendum przeprowadzonym w 2016 roku opowiedziało się za pozostaniem w Unii Europejskiej) nowe zasady związane z zatrudnianiem pracowników dotyczą również ich. Podobnie, jak innych części Zjednoczonego Królestwa.

Jeszcze do niedawna mogłeś pracować w Szkocji jako:

Tygodniowy wymiar czasu pracy w Szkocji, może różnie się kształtować:

 • 35 h płatnych + 1h lunch niepłatny (łącznie 40 h pracy);
 • 37,5 h płatnych + 30 minut lunch niepłatny (łącznie 40 h pracy);
 • 40 h płatnych, w tym lunch (długość lunchu zależy od pracodawcy).

Szkocja praca – gdzie szukać?

Oferty pracy w Szkocji znajdziesz na takich portalach, jak:

 • emito.net;
 • talentscotland.com;
 • jober.pl;
 • epracazagranica.pl;
 • scottishjobtoday.co.uk.
praca w Szkocji

Skomplikowana sytuacja Irlandii

Jednym z najbardziej znaczących skutków Brexitu dla Irlandii jest Protokół Irlandii Północnej, który pozwala uniknąć twardej granicy na wyspie Irlandii, po tym, jak Wielka Brytania wystąpiła z UE. Protokół funkcjonuje jako trwałe i stabilne rozwiązanie mające chronić gospodarkę całej wyspy oraz integralność jednolitego rynku UE. Nowy system umożliwia więc swobodny przepływ towarów do Irlandii Północnej, która pozostaje częścią obszaru celnego Zjednoczonego Królestwa.

Brexit niesie za sobą też pozytywne konsekwencje dla Irlandii. Wraz z odejściem Wielkiej Brytanii, kraj ten jest obecnie jedynym, anglojęzycznym państwem w UE o dodatkowo silnych relacjach gospodarczych ze Stanami Zjednoczonymi. Może więc przyciągać firmy anglojęzyczne z Wielkiej Brytanii, które będą chciały uzyskać do rynków UE.

Anglia po Brexicie

Jak przekłada się to na możliwości zatrudnienia? Tamtejszy rynek pracy oferuje możliwości zatrudnienia w branży usługowej, hotelarskiej oraz gastronomii. Mile widziani są także specjaliści IT, inżynierowie oraz pracownicy opieki zdrowotnej (lekarze czy pielęgniarki). Znalezienie pracy w Irlandii może być jednak dość trudne, głównie ze względu na ogromną konkurencję (przyjeżdżają tam ludzie z całego świata). Najlepiej szukać ofert w zawodach, w których brakuje rąk do pracy. Zajrzyj na popularne, polskie portale ogłoszeniowe, oraz irlandzkie strony, takie jak:

 • Acca
 • Careerjet
 • Green Jobs 
 • Irish Jobs
 • Jobs.ie
 • My Job
 • Reed.co.uk

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wyjazd do Anglii (jak wyjechać do Anglii po Brexicie?) – najważniejsze informacje

Anglia to jeden z ulubionych kierunków wyjazdów zarobkowych Polaków. Młodzi ludzie przez kilkanaście ostatnich lat wybierali to miejsce w celu poszukiwania swojej życiowej szansy. W związku z tym w Wielkiej Brytanii mieszka na stałe ponad 700 tys. naszych rodaków. Do tej pory podróżowanie do tej części Europy było bardzo proste, wystarczał dowód osobisty, aby móc swobodnie przekroczyć granicę (W UK zdarzały się kontrole graniczne, ponieważ nie należała do Strefy Schengen), a na lotniskach paszport. Brexit, czyli wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE ograniczyło swobodny przepływ ludzi. O czym należy pamiętać organizując wyjazd do UK po Brexicie?

wyjazd do UK
 1. Osoby planujące wyjazd do Anglii do pracy muszą ubiegać się o odpowiedni rodzaj wizy (w zależności o rodzaju zatrudnienia, które chcą podjąć). Wniosek o wizę wraz z niezbędnymi załącznikami należy złożyć na stronie gov.pl, ok. 3 miesiące przed planowaną podróżą.
 2. W Anglii wprowadzono punktowy system imigracyjny, który ocenia kwalifikacje kandydata do pracy. Im większe kwalifikacje, tym większe szanse na zdobycie pracy.
 3. Praca sezonowa w Anglii wciąż jest dostępna, jednak wymaga specjalnej wizy T5 (obowiązującej pół roku).
 4. Turyści, osoby odwiedzające rodzinę i pracownicy na wyjazdach służbowych nie muszą posiadać wizy.
 5. W UK obowiązują minimalne stawki godzinowe, ich wysokość jest zależna od wieku pracownika.

Zapraszamy do naszych pozostałych poradników:

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Okres ochronny przed emeryturą – ile lat przed emeryturą jest okres ochronny?
Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?
Staż pracy – Co wlicza się do lat pracy? Jak liczyć staż pracy?
Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska – kto musi zdawać psychotesty?
Jak stworzyć profesjonalne video CV? Czy CV multimedialne pomaga zdobyć pracę?
Emerytury stażowe – kiedy emerytury stażowe wejdą w życie? Zobacz najnowsze informacje o emeryturach stażowych
Wypalenie zawodowe – czy można otrzymać zwolnienie na wypalenie zawodowe? Jakie są najczęstsze objawy wypalenia zawodowego?
Dodatek za godziny nocne – ile wynosi dodatek za pracę w nocy? Jak liczyć godziny nocne?
Wypłata wynagrodzenia – na konto czy do ręki? Co jeśli na koncie brak wypłaty?