video cv

Już wiele lat temu rekruterzy przewidywali, że wideo CV zdominuje aktualne formy aplikacji i wyprze papierowe życiorysy. Sytuacja jest jednak inna, a w procesach rekrutacji wciąż dominują wersje tradycyjne – chociaż wcale nie wyklucza to innych możliwości. W ofertach pracy, szczególnie w branżach kreatywnych, można spotkać się z prośbą o przesłanie kreatywnego CV lub multimedialnego CV. Jak stworzyć taką aplikację? Co powiedzieć, żeby dobrze wypaść? I jak poradzić sobie z kwestiami technicznymi? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Nowoczesne multimedialne CV – czy warto?

Tak bardzo zależy Ci na pracy, że za wszelką cenę chcesz wyróżnić się na tle konkurentów? Postanawiasz więc, że przygotujesz CV w formie prezentacji. Brzmi dobrze, ale czy na pewno taki sposób autoprezentacji pozwoli Ci zdobyć zatrudnienie? Niektórzy twierdzą, że życiorys w formie filmu doskonale pokazuje kompetencje miękkie kandydata. Biorąc pod uwagę, że video resume jest reżyserowane, a ujęcia wielokrotnie powtarzane – trudno zgodzić się z taką opinią. Przecież każdy wybiera wersję, w której wyszedł najkorzystniej.

Pozostaje jeszcze kwestia oszczędności czasu. Mówi się, że dobre, multimedialne CV powinno trwać około minuty. Co ważne, rekruterzy poświęcają wyłącznie kilka sekund na zapoznanie się z konkretną aplikacją przesłaną w wersji papierowej. Co oznacza, że te przesłane w formie filmu, mogą utrudniać przebieg całego procesu.

video curriculum vitae

Coraz więcej dużych firm, selekcję kandydatur rozpoczyna od wykorzystania specjalnego oprogramowania komputerowego tzw. systemu ATS, który skanuje dokument pod kątem określonych słów kluczowych. Jak to działa? Jeśli pracodawcy zależy na zaawansowanej znajomości Google Analytics, każde CV, które jej nie zawiera, zostaje od razu wykluczone bez dogłębnej analizy. CV film nie jest plikiem tekstowym, co za tym idzie, nie zostanie zeskanowane, więc możliwe, że pracodawca nawet nie dowie się o jego istnieniu.

Nie da się tak po prostu porównać tradycyjnego CV z wersją audiowizualną. Aby to zrobić, rekruter musiałby wynotować z filmu wszystkie kluczowe dla niego informacje, jak doświadczenie zawodowe czy umiejętności – co oczywiście jest zbyt czasochłonne.

Zobacz przykładowe CV i wybierz życiorys dopasowany do Twoich oczekiwań!

CV film – jakich błędów nie popełniać?

Niestety, większość video CV jest po prostu słabej jakości, a  jak wiesz szansa na zrobienie dobrego wrażenia, jest tylko jedna – rozpikselowany filmik może je skutecznie popsuć. Pamiętaj o jeszcze jednej ważnej rzeczy – nigdy nie czytaj z kartki! Zdecydowanie nie jest to profesjonalne podejście i nie będzie dobrze postrzegane. Zanim więc przystąpisz do nagrania, zadbaj o:

 • profesjonalne kamery, które zarejestrują wysokiej jakości obraz lub dosyć nowy smartfon (najlepiej, aby nagrywał w jakości HD);
 • wysokiej jakości mikrofon, aby dźwięk był czysty, pozbawiony trzasków i szumów – nasza wskazówka: dobry mikrofon krawatowy kupisz już za ok. 100 zł, dlatego warto w niego zainwestować;
 • odpowiednie oświetlenie, przy którym będzie Cię dobrze widać (światło dzienne lub lampa pokojowa mogą nie wystarczyć); w sieci znajdziesz wiele niedrogich lampek przeznaczonych dla vlogerów, które doskonale sprawdzą się w tym przypadku.
cv film

Jak wybrnąć jeśli nie masz profesjonalnego sprzętu? Przygotować tradycyjne, dobre CV. Na naszym blogu znajdziesz wiele cennych poradników, które pozwolą Ci stworzyć wyróżniający dokument i uniknąć najczęściej popełnianych błędów w CV.

Kiedy video Curriculum Vitae się sprawdzi?

Nie da się ukryć, że video nie sprawdzi się wszędzie. CV prawnika czy CV księgowej w takiej formie może nie przekonać pracodawcy. Kiedy w takim razie warto je przygotować?

 • Gdy jest taki wymóg w ogłoszeniu;
 • gdy starasz się o zatrudnienie w mniejszych firmach, które dokładnie poznają kandydatów;
 • gdy firma, do której aplikujesz, jest nieszablonowa;
 • gdy aplikujesz na kreatywne stanowisko lub takie, które wymaga umiejętności filmowych i aktorskich.

Ciekawostka – video CV możesz wykorzystać w serwisach społecznościowych takich jak LinkedIn. To platforma pozwalająca pracownikom docierać do pracodawców i na odwrót. Być może w taki sposób zainteresujesz pracodawcę, który ceni niesztampowe rozwiązania. 

Jak stworzyć CV w formie filmu?

Wideo CV ma zapewnić Ci rozmowę kwalifikacyjną, dlatego podejdź poważnie do tego tematu.  

cv w formie prezentacji

Zacznij od przygotowania scenariusza

Jak w każdym innym filmie, również w CV, scenariusz jest niezbędny. Zastanów się, co chcesz przekazać, w jakiej formie oraz w jakiej kolejności. Najlepiej spisz wszystko w punktach i oczywiście naucz się tekstu na pamięć. Jeśli masz kilka pomysłów, możesz każdą wersję przećwiczyć przed lustrem, aby popracować jednocześnie nad mową ciała i wybrać taką formę, która najbardziej Ci odpowiada. To również dobry sposób, aby opanować stres i poczuć się swobodnie przed kamerą.

Dobra jakość kluczem do sukcesu

Nie każda osoba posiada w swoim domu profesjonalny sprzęt filmowy. Ale może się uda wykorzystać urządzenia, które masz w zasięgu ręki? Sprawdź, które z nich rejestruje lepszej jakości obraz – smartfon, a może lustrzanka lub bezlusterkowiec. Następnie zadbaj o stabilizację nagrania, umieszczając kamerę lub aparat na statywie. I pamiętaj też o oświetleniu, unikaj cieni na twarzy oraz półmroku. 

Kolejna kwestia to tło. Chyba nie musimy mówić, że niepościelone łóżko lub sterta naczyń za plecami nie wypadną dobrze? Najlepiej jeśli ustawisz się na jednolitej, gładkiej ścianie. Inną alternatywą jest zakup dużego, białego arkusza papieru, który również sprawdzi się jako tło.

Dowiedz się również na czym polega praca w korporacji

cv multimedialne

Skup się na oczekiwaniach pracodawcy

Choć forma multimedialnego CV jest oryginalna warto, aby standardowe treści zostały w nim zachowane. Zacznij od przedstawienia się, używaj krótkich, ale treściwych zdań i staraj się jak najwięcej o sobie powiedzieć.

Video CV – co powiedzieć?

Skoncentruj się na:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zadbaj o profesjonalny wygląd

W procesie rekrutacji wygląd ma ogromne znaczenie. Dlatego zwróć uwagę na to, żeby na nagraniu wyglądać schludnie, podobnie, jak podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Potarganym włosom, mocnemu makijażowi, czy dresom – mówimy nie! 

Jeśli szukasz praktycznych wskazówek – sprawdź nasz artykuł: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady.

Klauzula w CV

Aby Twoja aplikacja została wzięta pod uwagę w procesie rekrutacji, klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych musi się w niej znaleźć. O ile większość osób wie, jak uwzględnić ją w dokumencie pisanym, to w wersji filmowej może pojawić się problem. Jak to zrobić? Wystarczy, że na końcu nagrania wspomnisz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych do procesu rekrutacji.

Video CV tips – przydatne wskazówki:

video cv co powiedzieć
 • Ogranicz czas trwania swojego filmu do jednej minuty.
 • Za dużo gestykulujesz? Masz słabą dykcję? Nagrywaj do skutku, aż efekt finalny Cię w pełni zadowoli.
 • Zminimalizuj ilość informacji – najlepiej jeśli przeanalizujesz ofertę pracy i skupisz się na konkretnych wymaganiach w niej zawartych.
 • Zachowuj się swobodnie i naturalnie – zbyt duże emocje sprawią, że pracodawca wyczuje odgrywanie jakiejś roli.

Jak zmontować video CV?

Scenariusz gotowy, materiał nagrany – teraz trzeba go zmontować. W sieci znajdziesz wiele edytorów video w wersji testowej. Tak naprawdę nie ma najlepszego programu, ponieważ każdy odpowiada innym preferencjom. Możesz wypróbować kilka i sam zdecydować, w którym pracuje Ci się najlepiej. Wśród najpopularniejszych wymienia się: Final Cut, Adobe Premiere, Sony Vegas, DaVinci Resolve. Podczas montażu filmu przyda Ci się cierpliwość. Takie programy posiadają wiele różnych opcji, z którymi warto na początku się zapoznać (możesz też korzystać z tutoriali na YouTube). Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić trochę czasu, spróbuj nagrać film w całości, aby nie było potrzeby montowania. Efekt finalny Cię zadowala? Co dalej?

wideo cv

CV YouTube

Wiele osób zastanawia się, w jakiej formie przesłać swoje CV. Najlepiej opublikować je na YouTube, gdzie każdy użytkownik serwisu ma taką możliwość. Wystarczy kliknąć ikonkę kamery i wybrać opcję Prześlij film, a następnie zdecydować czy ma on być publiczny dla wszystkich, czy jedynie dla osób mających link. Taki link do video CV Youtube możesz później załączyć w mailu lub formularzu rekrutacyjnym.

Autoprezentacja w formie filmu może też stanowić doskonałe urozmaicenie tradycyjnego CV. Wystarczy, że w rubryce dane osobowe wkleisz aktywny link do swojego materiału. Nowoczesny wzór CV również zainteresuje pracodawcę – sprawdź nasze propozycje.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Szukasz praktycznych wskazówek? Zajrzyj również do innych artykułów:

CV dla ucznia – jak napisać przykładowe CV ucznia?
Czym zajmuje się hostessa? Jak stworzyć CV hostessy?
CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?
Jak napisać CV w 2023 roku?
Pierwszy dzień w nowej pracy – jak go przeżyć i jak pokonać stres przed nową pracą
Becikowe 2023 – dla kogo becikowe i jak wypełnić wniosek o becikowe 2022 + wzór
Jak napisać wniosek do sądu o nabycie spadku?
Jak napisać podanie o urlop okolicznościowy? Praktyczne porady i gotowy wzór wniosku
Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia? Wzór podania o podwyżkę w pracy
List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego