wniosek o urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy jest jednym z uprawnień rodzicielskich dla osób zatrudnionych, zagwarantowanych przez kodeks pracy. Może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec nowo narodzonego dziecka. Oczywiście nie jesteś zmuszony do przebywania na urlopie wychowawczym. Jest to jedynie uprawnienie, które umożliwi Ci opiekę nad maluchem. Jeśli jednak chcesz z niego skorzystać, przygotuj odpowiedni wniosek o urlop wychowawczy 2022. Zobacz gotowy wzór!

W tym artykule przeczytasz:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Urlop wychowawczy wniosek – kiedy złożyć?

Warunkiem niezbędnym do otrzymania urlopu wychowawczego jest przygotowanie przez zainteresowanego stosownego wniosku. Najlepiej, aby dokument został złożony na piśmie. Oczywiście nie oznacza to, że musi zostać w całości napisany odręcznie, wystarczy własnoręczny podpis na wydrukowanym dokumencie. Formą pisemną wniosku o urlop wychowawczy będzie także dokument elektroniczny opatrzony elektronicznym podpisem.

Wniosek o wychowawczy należy złożyć najpóźniej 21 dni przed planowanym urlopem. Nie możesz iść na wychowawczy z dnia na dzień. Twój pracodawca potrzebuje 3 tygodni, aby przygotować się na Twoją dłuższą nieobecność. Wniosek na urlop wychowawczy można złożyć aż 5 razy i masz na to czas do momentu, aż Twoje dziecko ukończy 6 lat. Jeśli jest niepełnosprawne – na urlop wychowawczy możesz udać się do ukończenia przez niego 18. roku życia. Gotowe pismo powinieneś złożyć bezpośrednio u swojego pracodawcy lub w dziale HR firmy, w której pracujesz. Ważna informacja jest taka, że pracodawca nie może odrzucić Twojego wniosku, chyba że podanie złożysz później niż 3 tygodnie przed planowanym urlopem, wtedy będziesz musiał opóźnić jego rozpoczęcie o taką liczbę dni, o jaką się spóźniłeś.

Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego?

Urlop wychowawczy udzielany jest maksymalnie na 36 miesięcy. Pracownik musi go wykorzystać najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko osiągnęło wiek 6 lat, a ilość części tego urlopu ustalana jest na podstawie liczby złożonych przez pracownika wniosków.

Sprawdź nasze poradniki:

Co powinien zawierać wniosek o urlop wychowawczy (druk)?

Wniosek urlop wychowawczy to formalne pismo, które powinno zawierać wszystkie podstawowe elementy:

  • miejscowość i datę;
  • dane osobowe pracownika (imię i nazwisko);
  • dane pracodawcy, do którego kierujesz pismo;
  • zwroty grzecznościowe na początku i na końcu wniosku;
  • podpis.

Dodatkowo nie może w nim zabraknąć prośby o udzielenie urlopu, imienia i nazwiska dziecka, którym będziesz się opiekować, a także terminu, w którym chcesz skorzystać z wolnego. Wniosek o urlop wychowawczy musi też zawierać informację o tym czy jakaś część urlopu została już wykorzystana przez któregoś z rodziców oraz oświadczenie drugiego rodzica o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego w tym samym czasie, co wnioskodawca. 

urlop wychowawczy wniosek

Wniosek o urlop wychowawczy 2022 – wzór:

.…………………………………………
(miejscowość i data)

…………………………………….…
(dane pracownika)

.………………………………………….
(dane pracodawcy)

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego

Na podstawie art. § 1 i § 7 k.p. składam wniosek o udzielenie mi urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad moim dzieckiem ………………… (imię i nazwisko dziecka) ur. ………………………. (data urodzenia) w wymiarze ……………………….… (dni/miesiące/lata) począwszy od dnia ………………….do dnia ………………………….

Do tej pory nie wykorzystałem urlopu wychowawczego przysługującego mi na ………………………. (imię i nazwisko dziecka).

Załączam stosowne oświadczenie matki dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany w moim wniosku.

Z poważaniem,

………………………………………..……….
(podpis pracownika)

urlop wychowawczy 2021

Jak wypełnić wniosek o urlop wychowawczy, gdy wcześniej wykorzystałeś jego część?

…………………………………..….
(miejscowość i data)

……………………………………..…..
(dane pracownika)

………………………………..……..
(dane pracodawcy)

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego

Na podstawie art. § 1 i § 7 Kodeksu pracy składam wniosek o udzielenie mi urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad moim dzieckiem ………………… (imię i nazwisko dziecka) ur. ………………………. (data urodzenia) w wymiarze ……………………….… (dni/miesiące/lata) począwszy od dnia ………………….do dnia ………………………….

Do tej pory wykorzystałem ……………. miesięcy/dni urlopu wychowawczego przysługującego mi na opiekę nad dzieckiem …………………….. (imię i nazwisko dziecka).

Załączam stosowne oświadczenie matki dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany w moim wniosku.

Z poważaniem,

………………..
(podpis)

Pamiętaj, że każdy wydrukowany wniosek musisz własnoręcznie podpisać.

Poszerz swoją wiedzę z zakresu rekrutacji:

Jak napisać CV i dopasować je do konkretnej oferty pracy?
Freelancer – kim jest freelancer i jak zacząć?
CV pielęgniarka – jak napisać CV i list motywacyjny pielęgniarki?
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Jak napisać CV lekarza?
Gotowe wzory CV
Programista – jak zostać programistą i co robi programista?
Jak napisać list motywacyjny do urzędu? – CV do urzędu

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dodaj komentarz