cv recepcjonistka

Interesuje Cię praca jako recepcjonistka? Na tym stanowisku nie ma mowy o nudzie. Choć nie potrzebujesz specjalistycznego wykształcenia czy studiów wyższych – jest to zawód, który wiąże się ze sporym zakresem obowiązków oraz dużą odpowiedzialnością. Od recepcjonistek wymaga się zorganizowania i umiejętnego radzenia sobie w trudnych i stresujących sytuacjach. Zainteresowanie tego typu pracą jest duże, a na biurka rekruterów codziennie spływają dziesiątki aplikacji. Jeśli jesteś na etapie planowania CV recepcjonistki, poświęć chwilę, aby poznać najważniejsze zasady dotyczące tworzenia skutecznego dokumentu. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz.

CV recepcjonistki/ recepcjonisty – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Recepcjonista/ recepcjonistka – zakres obowiązków

Tak naprawdę trudno jednoznacznie określić zakres zadań recepcjonistki. Jest on różny, w zależności od tego czy mówimy o hotelu, czy dużej firmie, gdzie recepcja stanowi miejsce pierwszego kontaktu z klientem. Obowiązki recepcjonistki w biurze są podobne do zadań sekretarki. Często umawia spotkania, zarządza korespondencją, organizuje podróże służbowe, obsługuje centralę telefoniczną, ale zaopatruje też biuro w niezbędne artykuły, odpowiada za dokumenty, a przede wszystkim wita gości i udziela im pomocy, przez co staje się wizytówką firmy i dba o jej pozytywny wizerunek.

Recepcjonistka/recepcjonista w hotelu również odpowiada za pierwsze wrażenie gości, ale zajmuje się głównie obsługą rezerwacji i noclegów, ewidencją pokoi, meldowaniem gości, przyjmowaniem płatności i wystawianiem rachunków oraz faktur, a także nadzorem nad stanem technicznym i wyposażeniem pokoi. 

Recepcjonista/ recepcjonistka CV – na czym warto się skupić?

Profesjonalne CV recepcjonistki powinno zawierać historię zatrudnienia oraz podkreślać umiejętności przydatne na tym stanowisku. Z pewnością ważna jest wielozadaniowość, skuteczność w radzeniu sobie z obowiązkami biurowymi i administracyjnymi czy też profesjonalizm w zapewnianiu odpowiedniej obsługi klienta. W tym przypadku pójście na skróty może się nie sprawdzić. Warto zainspirować się przykładowymi CV lub skorzystać z profesjonalnego kreatora, ale kopiowanie gotowych treści z internetu, nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Aby pokazać pracodawcy, że jesteś właśnie tym kandydatem, którego poszukuje, postaraj się najwięcej miejsca poświęcić informacjom, na których zależy pracodawcy, a nieco mniej tym, które nie zostały zawarte w ogłoszeniu o pracę. CV recepcjonistki/recepcjonisty powinno budować Twoją wartość. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces tworzenia życiorysu. Dzięki naszym sprawdzonym wskazówkom opracujesz doskonałe CV, które już na wstępie przyciągnie uwagę rekrutera.

cv recepcjonistki

Praca recepcja – podsumowanie zawodowe

Pierwszym elementem, który powinien znaleźć się w CV, są dane osobowe. Ważne, aby metryczka była zwięzła i zawierała jedynie najważniejsze informacje, takie jak imię i nazwisko, adres mailowy, miejsce zamieszkania oraz numer telefonu. Tuż pod nią warto zamieścić podsumowanie zawodowe. Takie rozwiązanie nie jest jeszcze popularne w Polsce, dlatego jeśli umiejętnie opiszesz swoją kandydaturę, masz szansę wyróżnić się na tle innych.

Przykładowe CV recepcjonistki

Podsumowanie zawodowe – najważniejsze informacje

Podsumowanie zawodowe przede wszystkim powinno być krótkie, ale nasycone tym, co najważniejsze, czyli doświadczeniem zawodowym oraz jego długością, kluczowymi umiejętnościami, a także dotychczasowymi sukcesami i osiągnięciami. Dobrze jest też wspomnieć o tym, co chcesz osiągnąć w nowej pracy i jak widzisz swój dalszy rozwój. Każdemu z tych elementów poświęć mniej więcej jedno zdanie. W ten sposób stworzysz wartościowy dla pracodawcy profil zawodowy. Jeśli odpowiadasz oczekiwaniom zawartym w ofercie pracy – możesz spodziewać się zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Przykład podsumowania zawodowego:

Od ponad 3 lat pracuję na recepcji w hotelu Vivaldi w Poznaniu. Jestem osobą świetnie zorganizowaną i opanowaną, co pomaga mi skutecznie rozwiązywać stresujące sytuacje. Komunikacja w języku angielskim nie sprawia mi żadnych problemów, dzięki czemu doskonale dogaduję się z zagranicznymi gośćmi hotelu. Swój dalszy rozwój wiążę ze stanowiskiem recepcjonistki w pięciogwiazdkowym hotelu.

Praca recepcjonistka/ recepcjonista – jak dobrze opisać doświadczenie zawodowe?

Opisując swoje doświadczenie zawodowe, staraj się unikać ogólnikowych haseł, jak “obsługa sekretariatu”. Dla pracodawcy znacznie ważniejsze jest, na czym dokładnie taka obsługa polegała. Z tego powodu używaj liczb, nazw i wybieraj jedynie konkrety. Dodatkowo poszczególne miejsca pracy wypisz w kolejności odwrotnie chronologicznej i zadbaj o to, aby przy każdym z nich znalazła się nazwa firmy oraz okres zatrudnienia na danym stanowisku. 

praca recepcjonistki

Dobrze postrzeganym elementem CV jest sekcja “osiągnięcia”, która podobnie, jak podsumowanie zawodowe, nie jest w Polsce jeszcze popularna. Pochwalenie się tym, co przyczyniło się do poprawy kondycji firmy, jej wizerunku, czy zwiększenia zysków finansowych, uzmysłowi potencjalnemu pracodawcy, że zatrudnienie Ciebie może być dla niego bardzo korzystne.

Podobnie, jak w przypadku podsumowania zawodowego, również tworząc sekcję “doświadczenie”, warto dokładnie przeanalizować ofertę pracy i na podstawie zaprezentowanych wymagań określić zakres obowiązków czy wybrać odpowiednie umiejętności. 

Przykładowa oferta hotelu:

Opis stanowiska:

Wymagania:

 • doświadczenie w branży hotelarskiej oraz obsłudze klienta;
 • dobra znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, (znajomość innych języków mile widziana);
 • wysoka kultura osobista;
 • dobra prezencja;
 • nastawienie na najwyższą jakość obsługi;
 • naturalna otwartość i umiejętność wyszukiwania i rozwiązywania potrzeb gości;
 • elastyczność, gotowość do pracy w systemie zmianowym 7 dni w tygodniu, także w święta (Standardowe zmiany 12h: 7:00-19:00, 19:00 – 7:00);
 • samodzielność;
 • umiejętność podejmowania decyzji;
 • umiejętność pracy z klientem;
 • znajomość branży HoReCa mile widziana, 
 • znajomość programu REHOT 2 będzie dużym atutem
przykładowa oferta hotelu

Recepcjonista obowiązki – wzór doświadczenia w hotelu:

05.2018 – 08.2021 – Hotel Vivaldi w Poznaniu
Stanowisko: Recepcjonista

Główne obowiązki recepcjonisty:

 • profesjonalna obsługa gości hotelowych, również w języku angielskim i niemieckim;
 • udzielanie informacji gościom, przyjmowanie rezerwacji i reagowanie na bieżące potrzeby;
 • praca z systemem ReHot 2;
 • prowadzenie bieżącej ewidencji pokoi;
 • informowanie o lokalnych atrakcjach
 • przyjmowanie płatności gotówkowych i bezgotówkowych oraz wystawianie faktur
 • sporządzanie raportów.

Osiągnięcia:

100% pozytywnych opinii w ankiecie badającej poziom satysfakcji gości hotelowych.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV
recepcja praca

Przykładowa oferta biura:

Nasze oczekiwania:

 • pierwsze doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku (praktyki, staż lub praca zawodowa);
 • praktyczna umiejętność obsługi programu Ms Word i Excel;
 • samodzielność i umiejętność organizacji pracy własnej;
 • odpowiedzialność i zaangażowanie w wykonywane zadania;
 • umiejętności interpersonalne;
 • pozytywna energia i proaktywność.

Jak opisać doświadczenie recepcjonistki do biura?

06.2012 – 10.2017 – Kancelaria Adwokacka Kwiatkowscy
Stanowisko: recepcjonistka

Obowiązki:

 • sporządzanie sprawozdań oraz nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentacji w firmie;
 • telefoniczna obsługa klientów;
 • organizowanie służbowych wyjazdów pracowników;
 • obsługa zagranicznych gości;
 • prowadzenie kalendarza spotkań biznesowych;
 • odbiór korespondencji przychodzącej.

Osiągnięcia:
Propozycja wprowadzenia nowego systemu planowania, który zwiększył dokładność o 34%.

recepcjonistka w hotelu
CV recepcjonistka bez doświadczenia

Każdy od czegoś zaczynał, dlatego jeśli jesteś na początku swojej kariery zawodowej, postaraj się odwrócić uwagę rekrutera od braku doświadczenia poprzez odpowiednie przedstawienie umiejętności i potencjału, jaki posiadasz. Wymień aktywności, których podejmowałaś się w trakcie studiów, a które są związane z pracą recepcjonistki.

Dowiedź się jak stworzyć CV bez doświadczenia

Jakie umiejętności powinna posiadać recepcjonistka?

Sekcja “umiejętności” jest ważna, dlatego powinna znaleźć się tuż pod historią zatrudnienia. Szczególnie jeśli nie posiadasz doświadczenia, możesz być pewna, że pracodawca dokładnie je przeanalizuje. Opisz tę rubrykę możliwie najbardziej szczegółowo. Bardzo dobra znajomość pakietu MS Office (głównie Excela i PowerPointa), brzmi lepiej niż biegła obsługa komputera. Inne specjalistyczne umiejętności to np. znajomość Google Docs, znajomość programów pocztowych (Outlook Express, Mozilla Thunderbird, Windows Live Mail) czy obsługa urządzeń biurowych.

Znajomość języków obcych w zawodzie recepcjonistki, to często jedno z najważniejszych wymagań. Dlatego koniecznie o tym wspomnij, najlepiej uwzględniając poziom znajomości języka obcego. Możesz to zrobić stosując opis słowny bądź oparty na skali A1, A2, B1, B2, C1, C2.

Recepcjonista/recepcjonistka powinna również posiadać kompetencje miękkie, takie jak:

 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów;
 • umiejętność pracy pod presją czasu;
 • odpowiedzialność;
 • dobra organizacja pracy;
 • samodzielność;
 • wysoki poziom kultury osobistej;
 • komunikatywność.

Zobacz też, jak stworzyć CV dla innych zawodów:

CV psycholog
CV grafika komputerowego
CV fizjoterapeuty
CV i list motywacyjny dietetyk
CV managera
CV lekarza
CV i list motywacyjny logistyka
CV dla kucharza

Opis wykształcenia – jak zrobić go poprawnie?

Tworząc opis wykształcenia, skup się jedynie na ostatnio ukończonej szkole (studia, szkoła policealna), chyba że wcześniejsze szczeble edukacji można powiązać ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Najważniejsze informacje, jakie powinny znaleźć się w tej sekcji to:

 • lata nauki;
 • nazwa uczelni/ szkoły;
 • kierunek studiów lub specjalność;
 • uzyskany tytuł.

Jeśli jesteś w trakcie edukacji, przy dacie rozpoczęcia nauki dopisz “w trakcie”. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział, że nie możesz pozwolić sobie na pełną dyspozycyjność.

Kursy i certyfikaty w CV

Wszelkie odbyte staże, ukończone kursy i zdobyte certyfikaty świadczą o zaangażowaniu i chęci rozwoju potencjalnego pracownika, dlatego przełożeni zwracają uwagę na tę sekcję. Jeśli możesz pochwalić się szkoleniami, to koniecznie to zrób. Pamiętaj jednak, aby nie wpisywać niczego, co nie ma związku ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Jakie kursy może ukończyć recepcjonistka?

 • Standaryzacja obsługi hotelu;
 • Nowoczesny marketing dla restauracji i hoteli;
 • Asystentka zarządu z podstawami kadr i księgowości;
 • Rola recepcji w skutecznym funkcjonowaniu firmy;
 • Zarządzanie czasem i efektywna organizacja czasu pracy;
 • Radzenie sobie ze stresem i presją czasu.

Zainteresowania w CV recepcjonistki/recepcjonisty

Wiele osób uważa, że zainteresowania w CV są zbędne, zupełnie nie zwracając uwagi na potencjalne korzyści dla kandydatury, szczególnie jeśli są one powiązane z pracą. W tym przypadku warto wspomnieć o obsłudze klienta, pracy z ludźmi czy socjologii. Jeśli Twoją pasją jest sport, także warto o tym napisać, podając konkretną dyscyplinę. Sport uczy wytrwałości, determinacji i systematyczności, a taki zestaw cech z pewnością jest mile widziany. Poza tym pracodawcy dbają o tzw. team building i miłą atmosferę w pracy, a hobby może być dobrym tematem na początek rozmowy kwalifikacyjnej. 

CV recepcjonistka/recepcjonista po angielsku

Szukasz pracy w międzynarodowej firmie? Przygotuj CV po angielsku. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać.

 • Sekcja dane osobowe w angielskim CV powinna zawierać wyłącznie imię i nazwisko oraz dane kontaktowe (numer telefonu, adres email);
 • CV po angielsku nie zawiera zdjęcia;
 • wszelkie nazwy własne powinny zostać zamieszczone w języku polskim;
 • w przeciwieństwie do polskojęzycznej wersji dokumentu, CV po angielsku nie musi zawierać klauzuli RODO.
 • anglojęzyczna wersja dokumentu powinna zawierać referencje.
obowiązki recepcjonistki

List motywacyjny recepcjonistka/ recepcjonista

Aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, samo CV może nie wystarczyć. Świetnym wsparciem w procesie rekrutacji okaże się list motywacyjny, szczególnie jeśli nie masz jeszcze oświadczenia. 

List motywacyjny powinien być przede wszystkim dopasowany do oferty pracy. Ma podkreślać umiejętności, doświadczenie i dotychczasowe zadania kandydata, w taki sposób, aby rekruter odniósł wrażenie, że spełniasz wszystkie kryteria i idealnie wpisujesz się w oczekiwania. Dobrze jest też podać konkretne powody i korzyści, dla których warto Cię zatrudnić. Może świetnie posługujesz się językami obcymi, dzięki czemu firma będzie mogła podjąć współpracę z zagranicznymi kontrahentami? Albo znasz przydatne programy komputerowe, które zoptymalizują czas pracy? Umiejętne zaprezentowanie zalet wpłynie na Twoją korzyść. 

Poza treścią ważna jest również forma

 • zadbaj o przejrzystość graficzną dokumentu;
 • używaj pogrubień, aby podkreślić najważniejsze informacje;
 • jednolity blok tekstu nie będzie zachęcał do czytania, dlatego warto go rozbić na mniejsze sekcje;
 • stosuj akapity i odstępy między wierszami;
 • sprawdź treść pod kątem stylistyki, gramatyki i ortografii.

Recepcjonista/ recepcjonistka praca dzięki profesjonalnemu CV – podsumowanie

Jeśli chcesz dostać pracę marzeń, musisz pamiętać o profesjonalnych dokumentach aplikacyjnych, które odpowiadają za Twój “pierwszy kontakt” z pracodawcą i stanowią przepustkę do rozmowy kwalifikacyjnej. O czym należy pamiętać?

 • O odpowiednim szablonie graficznym, który pozwoli wyróżnić się na tle innych;
 • CV ma stanowić odpowiedź na konkretne ogłoszenie, dlatego nie wysyłaj tego samego dokumentu do wielu firm;
 • języki w CV powinny zostać opisane za pomocą uniwersalnej skali;
 • dobre CV recepcjonisty/recepcjonistki musisz zawierać klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych;
 • list motywacyjny pozwoli Ci jeszcze lepiej uwydatnić Twoje zalety;
 • przed wysłaniem przeczytaj ponownie treść CV oraz listu motywacyjnego i przeanalizuj ją pod kątem błędów.

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dowiedz się więcej:

List motywacyjny geodeta – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?
Urlop wypoczynkowy – Jak obliczyć urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego?
Urlop macierzyński 2021 – ile trwa urlop macierzyński?
Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV
Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi
Jak napisać podanie o pracę?
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon
Graficzne CV – oryginalne spojrzenie na życiorys zawodowy
Wymiar czasu pracy 2021 + liczba godzin 1/2 etatu, 3/4 etatu i pełny etat