jaka czcionka do CV

Czy czcionka w CV może mieć znaczenie podczas procesu rekrutacyjnego? Zdecydowanie nie jest ona najważniejszą rzeczą w życiorysie, ale pomaga zwiększyć jego czytelność. To pozwoli pracodawcy wnikliwiej zapoznać się z przesłaną aplikacją i dokładniej prześledzić Twoją drogę zawodową. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Jaką czcionką pisać CV? Postawić na klasykę czy może lepiej poeksperymentować? Nasz poradnik pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Jaka czcionka do CV? Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dlaczego czcionka do CV jest istotna?

Każdego dnia na biurka rekruterów spływa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt aplikacji. Tak, jak większość czytelników – najczęściej skanują oni tekst wzrokiem w poszukiwaniu konkretnych informacji. Jeśli chcesz otrzymać pracę swoich marzeń, postaraj się ułatwić im to zadanie. Czcionka CV powinna być przede wszystkim czytelna. Wybieraj więc bardziej minimalistyczne fonty pozbawione wielu ozdobników, które skutecznie zaburzają czytanie. W ten sposób rekruter nie straci cennych sekund, które mógłby poświęcić na znalezienie ważnych informacji.

Niektórzy uważają nawet, że czcionka do pisania CV może mieć psychologiczny wpływ na czytającego:

 • oryginalna czcionka do CV świadczy o kreatywności;
 • prosta i standardowa czcionka jest z kolei najlepsza dla stanowisk, gdzie dużą rolę odgrywa skrupulatność.

Tworzysz kreatywne CV? Pamiętaj, że choć szata graficzna takiego dokumentu powinna być zaskakująca i oryginalna – najlepiej wybrać prostą czcionkę.

Jaka czcionka do dokumentów? Podział czcionek

Edytory tekstów oferują użytkownikom szeroki wachlarz czcionek (inaczej fontów). Na przykład niektóre czcionki word są bardziej klasyczne i formalne, inne artystyczne, a jeszcze inne przypominają pismo ręczne. Dodatkowo czcionki można podzielić według trzech różnych kategorii:

 1. Występowanie szeryfów – szeryfy to poziome kreseczki, które zdobią końcówki liter. W zależności od tego, czy dana czcionka je posiada czy nie – dzieli się je na szeryfowe i bezszeryfowe;
 2. Odstępy pomiędzy znakami – w tym przypadku można mówić o fontach proporcjonalnych ( odstępy między literami są zmiennie i zależą od danego znaku) oraz o fontach stałych (posiadają równie odstępy między każdą literą;
 3. Grubość fontu – w przypadku, gdy wszystkie linie tworzące jedną literę mają taką samą grubość mówi się o czcionce jednoelementowej. Co jeśli w jednej literze występują dwie różne grubości? Wtedy nazywa się ją czcionką dwuelementową.
jaka czcionka do dokumantów

Chcesz stworzyć nowoczesne CV w kilka chwil? Postaw na nasz kreator CV! To intuicyjne i proste w obsłudze narzędzie, które pozwoli Ci wygenerować życiorys zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Wybierz szablon CV, wypełnij go informacjami o sobie i dostosuj do indywidualnych preferencji. Generator umożliwia dobór czcionki – innej dla nagłówków oraz innej dla pozostałej treści. Koniecznie sprawdź!

CV  jaka czcionka? Jak dobrać czcionkę do życiorysu?

Jeśli przygotowujesz CV, potraktuj je jako swoją kartę przetargową. To dzięki życiorysowi pracodawca ma okazję poznać Twoje doświadczenie, wykształcenie i umiejętności, ale także osobowość. Czytelny, schludny i odpowiednio zorganizowany życiorys, a do tego prosta czcionka biznesowa podkreślą Twój profesjonalizm i poważne podejście do procesu rekrutacyjnego.

Najlepsza czcionka do CV – jakie czynniki warto wziąć pod uwagę?

CV czcionka a typ stanowiska

Nie każde stanowisko jest tak samo sformalizowane, co często widać w ogólnym wyglądzie życiorysu, a także doborze czcionki. Aplikując na stanowisko księgowej, prawnika czy dyrektora finansowego zdecydowanie lepiej użyć fontu, które prezentuje się profesjonalnie i poważne. Najlepsze czcionki w tym wypadku to te klasyczne, biznesowe.

W branżach kreatywnych związanych z reklamą, PR czy marketingiem możesz pozwolić sobie na bardziej niestandardowy wybór. Pamiętaj jednak o czytelności fontu – czcionka powinna podkreślać kreatywność i wyobraźnię, ale nadal być przejrzysta i łatwa w odbiorze.

najlepsza czcionka do CV

Najlepsza czcionka do CV a rodzaj firmy

Zanim dobierzesz czcionkę do CV, zwróć uwagę na specyfikę firmy, do której aplikujesz. Zapoznaj się z jej stroną internetową oraz branżą, w której działa. Weź pod uwagę, że tradycyjne i poważne przedsiębiorstwa zajmujące się finansami czy bankowością wymagają formalnego podejścia. Z kolei młodsze firmy czy startupy działające w nowoczesnych branżach pozwalają na większą swobodę.

Najpopularniejsze czcionki a język pisania życiorysu

Język polski niewątpliwie należy do tych specyficznych. Nagromadzenie znaków specjalnych, takich jak: ą, ę, ć, ł, ń, ż, ó – zdecydowanie nie ułatwia zadania. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie czcionka do CV pozwala na ich zapisanie. 

Czcionka do dokumentów a wydruk

Musisz wziąć pod uwagę fakt, że kreatywne czcionki zaczerpnięte z internetu często wyglądają fajnie, ale tylko w cyfrowej wersji dokumentu. Po wydruku mogą okazać się nieczytelne, a to dlatego, że niekiedy programy komputerowe czy drukarki po prostu ich nie rozpoznają, a więc nie ma szans na poprawny wydruk.

Czcionka do CV a list motywacyjny

Zdecydowałeś się na dołączenie do swojej aplikacji listu motywacyjnego? Zadbaj o to, aby oba dokumenty były napisane tą samą czcionką. Dzięki temu całość będzie spójna, a Ty stworzysz wrażenie osoby zorganizowanej. 

Jaka czcionka do CV sprawdzi się najlepiej?

Jaka czcionka do dokumentów? Postawić na kreatywne czy bardziej standardowe rozwiązanie? 

Skutecznie CV naszych użytkowników w większości napisane są czcionką Lato. To bezszeryfowa czcionka stworzona przez naszego rodaka Łukasza Dziedzica. Została zaprojektowana na zlecenie jednego z dużych banków. Projekt ostatecznie nie został sfinalizowany, a czcionka została udostępniona szerszemu gronu odbiorców. Jej największą zaletą jest oczywiście czytelność.

Dla urozmaicenia – domyślną czcionką nagłówków w naszych szablonach CV jest czcionka Montserrat. To jeden z najbardziej reprezentatywnych krajów pisma. Towarzyszy wielu markom i ważnym projektom graficznym.

Jaka czcionka w CV również dobrze się sprawdzi?

Czcionka Arial

Czcionka Arial to klasyczny i bezpieczny wybór. Spełnia zalecane warunki, a więc jest proporcjonalna, jednoelementowa i bezszeryfowa. To najczęściej wybierana, ale też najbardziej oficjalna czcionka do CV. Tekst napisany tym fontem jest czytelny, nawet przy mniejszych wielkościach liter. Musisz wiedzieć, że prawdopodobnie większość życiorysów zostanie napisana tą właśnie czcionką. Jeśli chcesz się wyróżnić na tle innych – przemyśl wybór innego fontu.

czcionka arial
czcionka word czcionka calibri

Czcionka word – Calibri czcionka

Równie estetyczna i profesjonalna co Arial. Litery napisane tym fontem są nieco mniejsze niż w poprzednim przypadku, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku dłuższych CV. Jest to jednak czcionka używana przez Word, jako czcionka domyślna, a więc wiele życiorysów zostanie nią napisane.

Fajna czcionka do pisania CV – Verdana

Verdana wygląda podobnie do czcionki Arial, jednak w tym przypadku litery są nieco większe i zajmują więcej miejsca. Jaki z tego wniosek? Ta bezszeryfowa czcionka świetnie sprawdzi się do CV bez doświadczenia, ponieważ ułatwia wypełnienie pustego miejsca.

fajna czcionka do pisania cv verdana
czcionka georgia

Czcionka Georgia

Georgia to przykład fontu szeryfowego, którego niewątpliwym atutem jest elegancja. Jeśli aplikujesz na wyższe lub bardziej tradycyjne stanowisko – będzie to propozycja idealna. Ciekawostka – czcionka Georgia stosowana jest w internetowej wersji gazety New York Times.

Jakie jeszcze podstawowe czcionki warto rozważyć?

 • Garamond;
 • Helvetica;
 • Tahoma;
 • Roboto.

Jakich czcionek do CV lepiej unikać?

Istnieją takie czcionki, które mimo swej popularności mają niewiele wspólnego z oficjalnym tonem życiorysu. Które z nich nie sprawdzą się w CV?

Times New Roman

Ta czcionka szeryfowa charakteryzuje się wąskim rozstawieniem liter, a więc znacznie traci na czytelności. Wiele osób uważa ją za przestarzałą i po prostu nudną – z pewnością nie sprawdzi się w nowoczesnym CV.

times new roman
comic sans

Comic Sans

To z pewnością najpopularniejsza czcionka, jednak zdecydowanie nie sprawdzi się w CV. Jest bowiem stylizowana na ręczne, koślawe litery, można wręcz uznać, że dziecinne. Chcesz wypaść profesjonalnie? Koniecznie unikaj tego fontu.

Impact

To rodzaj czcionki, który można wykorzystać w CV, ale jedynie w nagłówkach. Czytanie dłuższych tekstów napisanych tych fontem jest męczące dla oczu. Co z pewnością już zauważyłeś.

impact
courier

Courier

Czcionka ta daje wrażenie tekstu napisanego na starej maszynie do pisania. Duże odstępy między literami i blady wygląd sprawiają, że nie jest to odpowiedni font do CV.

Jakich jeszcze czcionek unikać?

 • Vivaldi;
 • Trajan;
 • Bradley Hand.

Jaki rozmiar czcionki w dokumentach aplikacyjnych?

Ze względu na czytelność zaleca się, aby rozmiar czcionki do pisania CV oscylował między 10 a 12. Oczywiście musisz uwzględnić przy tym, jak obszerny jest Twój życiorys i postaraj się zmieścić na dwóch stronach A4. Z drugiej strony miej na uwadze, że czcionka o rozmiarze mniejszym niż 9 będzie nieczytelna i zniechęci do zapoznania się z treścią Twojego CV. Zbyt duża – z kolei – sprawi wrażenie, że dokument zawiera mało wartościowych treści.

Nie zapomnij, że polskie życiorysy wymagają dodania Klauzuli CV. Element ten dla oszczędności miejsca pisze się mniejszą czcionką np. 9 oraz kursywą, a następnie umieszcza na samym dole dokumentu.

Jaka czcionka do nagłówków?

Każdy życiorys podzielony na sekcje posiada nagłówki, które powinny zostać napisane nieco większą czcionką np. 14. Taka struktura dokumentu pozwala zachować przejrzystość. Dopuszcza się także zastosowanie w nagłówkach  innego rodzaju czcionki niż w reszcie tekstu. Aczkolwiek nie można też przesadzić – nie stosuj więcej niż 2-3 rodzajów czcionek w jednym dokumencie.

Najładniejsza czcionka – jaki kolor?

Nie możemy zapomnieć, że CV to poważny, formalny dokument, dlatego zdecyduj się na ciemny kolor czcionki. Domyślny jest oczywiście czarny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyróżnić się kolorem granatowym, ciemnozielonym czy też szarym. Ważne, aby całość tworzyła spójną i łatwą w odbiorze kompozycję.

jaka czcionka

Jak powinno wyglądać i co powinno zawierać idealne CV?

Czy odstępy między wierszami mają znaczenie?

Jeśli kierujesz się zasadą czytelności, z pewnością wiesz, że odpowiednie odstępy pomiędzy poszczególnymi linijkami tekstu to podstawa. Domyślny odstęp wynosi 1,15, co jest wystarczające.

Nie chcesz zastanawiać się nad każdym elementem? Zobacz nasze wzory CV i przekonaj się, że tworzenie życiorysu może być naprawdę proste. Szablony zostały zaprojektowane przez specjalistów ds. rekrutacji, a więc spełniają wszystkie aktualne wymogi. Zadbano o odpowiedni układ i rozmieszczenie poszczególnych sekcji, dzięki czemu każdy z nich prezentuje się w pełni profesjonalnie.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jaka czcionka do CV?

Nikt nie zagwarantuje Ci zatrudnienia ze względu na odpowiednio dobraną czcionkę, czy wygląd CV. Musisz jednak wiedzieć, że aspekt wizualny odgrywa dla pracodawcy ogromne znaczenie podczas wyboru kandydata do pracy.

Sprawdź też:

Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Barman – jak zostać barmanem? Na czym polega praca barmana?
Ekwiwalent za urlop 2023 – jak wyliczyć ekwiwalent za urlop 2023?
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?
Praca dodatkowa – jak dorobić?
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?
Umowa na czas określony – ile umów na czas określony 2023?
Okres wypowiedzenia – jak się liczy okres wypowiedzenia?
Jak przygotować CV magazyniera? 
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się do niej przygotować?
Czym się zajmuje i ile zarabia fizjoterapeuta? 
Urlop okolicznościowy śmierć bliskiej osoby
Praca na akord – jak obliczyć akord?
Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?
Wypowiedzenie umowy zlecenia – jak rozwiązać umowę zlecenie?
Benefity pracownicze – na jakie benefity możesz liczyć?