fluktuacja pracowników

Jeszcze kilka lat temu popularny był pogląd, że praca w jednym miejscu przez kilkadziesiąt lat jest dobrą praktyką. Aktualnie naturalna jest fluktuacja kadr, czyli inaczej rotacja pracowników, a więc odchodzenie jednych i zastępowanie ich przez nowych. Poziom fluktuacji można mierzyć, co pozwala zyskać kontrolę nad równowagą zatrudnienia w danej firmie. Co to jest fluktuacja pracowników i kiedy do niej dochodzi? Więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu.

Fluktuacja pracowników – z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Fluktuacja co to?

Fluktuacja kadr to po prostu przemieszczanie się pracowników w danej firmie. Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się z odejściem kolegi z zespołu, zatrudnieniem nowej osoby czy awansem na wyższe stanowisko. Fluktuacja pracowników w dzisiejszych czasach jest całkowicie naturalna, szczególnie wśród osób w wieku 25-35 lat, którzy miejsce pracy zmieniają średnio co 4 lata. Starsi pracownicy pozostają w jednej firmie dwukrotnie dłużej.

Fluktuacje kadr nie są niczym złym. Często szukamy nowych perspektyw kierowani ambicją, prestiżem innych firm czy lepszymi zarobkami. Niekiedy zmusza nas do tego trudna sytuacja przedsiębiorstwa czy branży, w której pracujemy, Poza tym, warto co jakiś czas próbować swoich sił w nowych miejscach, aby rozwijać się zawodowo, poszerzać kompetencje i zakres obowiązków oraz zmieniać środowisko.  

Problem może się pojawić, gdy w firmie zbyt często dochodzi do zmiany personelu. Dlaczego? Jakie negatywne konsekwencje może mieć fluktuacja pracowników?

Fluktuacja zatrudnienia – jakie są skutki dużej fluktuacji pracowników?

Zbyt duża fluktuacja kadr to przede wszystkim konsekwencje finansowe, a sam proces też trochę trwa. Znalezienie nowego pracownika zajmuje przeciętnie ponad miesiąc. Trzeba uwzględnić czas niezbędny na odbycie rozmów kwalifikacyjnych, przygotowanie teczek akt osobowych czy okres wdrożeniowy nowej osoby.

Jak poprosić o podwyżkę? Rozmowa o podwyżkę + argumenty do podwyżki

To główne powody, dla których pracodawcom opłaca się dbać o swoich pracowników, szczególnie tych, którzy dobrze sprawdzają się na zajmowanych stanowiskach. Często koszty ich zastąpienia mogą okazać się bardzo wysokie.

Jakie jeszcze mogą być skutki dużej fluktuacji pracowników?

 • Utrata doświadczonych i wyszkolonych pracowników;
 • mniejsza produktywność nowozatrudnionych (często potrzebują długiego onboardingu, aby odpowiednio wdrożyć się w swoje obowiązki);
 • mniej zgrane zespoły.
fluktuacja zatrudnienia

Jak obliczyć wskaźnik rotacji pracowników?

Wskaźnik fluktuacji kadr jest ważnym miernikiem w firmie – na jego podstawie można stwierdzić czy dane przedsiębiorstwo jest dobrym pracodawcą. Dodatkowo pozwala ocenić np. w jakich miesiącach dochodzi do największej liczby odejść z pracy (co jest ważne w przypadku prac sezonowych).

Rotacja pracowników wzór:

Aby obliczyć wskaźnik rotacji pracowników wystarczy liczbę pracowników, które w ostatnim czasie odeszły z firmy podzielić przez średnią liczbę osób zatrudnionych w firmie. 

Najczęściej do takich obliczeń wykorzystuje się okresy roczne, ale niekiedy także okresy półroczne, kwartalne, a czasem nawet miesięczne. 

Im niższy wynik takiego równania, tym bardziej stabilna jest sytuacja firmy. 

Warto uwzględnić również fakt, że występują różne powody fluktuacji pracowników:

 • fluktuacja dobrowolna, czyli rotacja pracowników, którzy odeszli z własnej woli;
 • fluktuacja niedobrowolna, czyli rotacja zwolnionych pracowników;
 • fluktuacja pożądana, czyli rotacja pracowników spowodowana zwolnieniami osób, którzy wykazywali słabe wyniki i niewielkie zaangażowanie;
 • fluktuacja niepożądana, czyli rotacja pracowników mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie firmy i morale zespołu;
 • fluktuacja możliwa do uniknięcia, czyli rotacja pracowników, na którą firma ma wpływ.
 • fluktuacja nieunikniona, czyli rotacja pracowników w związku z przejściem na emeryturę, chorobami, macierzyństwem czy zmianami miejsca zamieszkania.
rotacja pracowników

Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić pracę bez stresu?

Dlaczego dochodzi do fluktuacji kadr?

Przyczyny fluktuacji kadr mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od indywidualnych preferencji pracownika, charakterystyki branży czy też sytuacji firmy. 

fluktuacja kadr

Wśród częstych przyczyn wymienia się między innymi:

 • znalezienie pracy na lepszych warunkach (wyższe wynagrodzenie, atrakcyjne premie, możliwość awansu, prestiż firmy, większa samodzielność, możliwość podejmowania decyzji);
 • niezadowolenie z dotychczasowej pracy;
 • niekorzystne warunki oferowane przez pracodawcę;
 • wypalenie zawodowe;
 • kryzys, z którym boryka się pracodawca;
 • redukcje etatów;
 • śmierć pracownika;
 • osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego;
 • zły stan zdrowia pracownika uniemożliwiający zatrudnionemu dalsze wykonywanie pracy.

Jak ograniczyć fluktuacje pracowników?

Aby ograniczyć zjawisko fluktuacji kadr pracodawcy powinni nie tylko mierzyć wskaźnik fluktuacji, ale również dowiedzieć się:

 • którzy pracownicy odchodzą?
 • w jakim momencie pracownicy dochodzą?
 • dlaczego pracownicy odchodzą?

Warto podejmować różnorodne działania zapobiegające zwolnieniom. Co pomaga ograniczać rotację pracowników?

 • Opracowanie strategii zatrudnienia – warto, aby firma miała konkretne wytyczne, według których zatrudnia pracowników. Dobrze jeśli pracownicy byli dopasowani do kultury organizacji firmy.
 • Konkurencyjność – pracowników przyciągają przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenia i udogodnienia, takie jak elastyczne godziny pracy czy możliwość zdalnego wykonywania swoich obowiązków.
 • Jasna ścieżka awansu – część firm przygotowuje jasny plan awansu, dzięki czemu pracownicy mogą planować swój rozwój zawodowy.
 • Dialog z pracownikami i rozumienie ich potrzeb – można to robić poprzez badanie poziomu zadowolenia z pracy za pomocą ankiet lub rozmów z managerem czy team leaderem.
 • Wprowadzanie benefitów pracowniczych i nagród stażowych, takich jak np. karta Multisport czy bezpłatne obiady.
  • Regularne podwyżki motywacyjne – jeśli pracownik wie, że może liczyć na systematyczne podwyżki chętniej pozostanie w danym miejscu zatrudnienia.
  • Budowanie relacji na linii podwładny – pracodawca – pracodawcy czy managerowie zespołów powinni motywować i wspierać swoich podwładnych. Wszelkie zachowania ocierające się o mobbing są niedopuszczalne.
  • Organizowanie integracji i eventów – co pozwala pracownikom lepiej się poznać i tworzyć bardziej zgrany zespół.
  • Dofinansowanie szkoleń i kursów zawodowych – firma oferująca swojej kadrze możliwość poszerzania kwalifikacji zawodowych pokazuje, że dba o swój zespół.
  jak ograniczyć fluktuację pracowników

  Fluktuacja kadr wskaźnik – średni poziom fluktuacji pracowników w Polsce

  Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez raportplacowy.pl ogólny wskaźnik fluktuacji w Polsce w 2021 roku wyniósł 17 proc. i był nieznacznie wyższy niż w latach poprzednich (2020 – 14 proc., 2019 – 15 proc.). 

  W tym przypadku ogromną rolę odegrała pandemia koronawirusa i ogólna sytuacja gospodarcza w kraju. 

  Należy zaznaczyć, że podczas pandemii pracownicy w obawie o brak stabilności zatrudnienia pozostawali na swoich dotychczasowych stanowiskach, z kolei wysoka inflacja zadziałała w drugą stronę. Zatrudnieni oczekiwali kolejnych podwyżek, aby skutki wzrastających cen były, jak najmniej dotkliwe – jeśli firmy nie było na to stać, pracownik szukał innego pracodawcy oferującego wyższe wynagrodzenie.

  Potrzebujesz CV?

  Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

  Stwórz CV

  Sprawdź też:

  Zaświadczenie o dochodach oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – wzór
  ATS system do rekrutacji – czym jest?
  Zdjęcie biznesowe damskie a zdjęcie męskie – po co je robić? Czym się charakteryzuje?
  Headhunter – kto to? Czym się zajmuje? Ile zarabia?
  Multitasking – o co chodzi? Czy wielozadaniowość jest efektywna?
  Networking – co to? Jak stworzyć sieć kontaktów?
  Wzory CV
  Etyka zawodowa co to? Poznaj podstawowe zasady etyki zawodowej
  Życiorys – jak napisać życiorys i jak wygląda wzór życiorysu?
  Odprawa emerytalna 2023 – jak liczyć? Ile odprawy emerytalnej?
  Przykładowe CV
  Choroba zawodowa – Czy należy Ci się odszkodowanie za chorobę zawodową?
  Jakie osiągnięcia w CV? Jak je wpisać? 
  Okresowa ocena pracownika + metody oceniania pracowników
  Ustawa o ochronie danych osobowych – co to jest ochrona danych osobowych i na czym polega RODO?
  Elementy CV – jaka jest odpowiednia budowa CV?
  Szablony CV
  Jak się nie stresować? Poznaj sprawdzone sposoby na stres!