bon turystyczny do kiedy

Rząd przedłużył możliwość wykorzystania bonu turystycznego. W związku z tym ważność bonu turystycznego upłynie 31 marca 2023 r., można jednak opłacić nim np. tegoroczne wakacje pod warunkiem, że płatność zaliczki nastąpi przed podaną datą (31 marca 2023 r.) Przysługuje on rodzinom posiadającym dzieci w wieku poniżej 18. roku życia. Temat od samego początku rodzi wiele pytań – poznaj więc odpowiedzi na najważniejsze z nich.

Bon turystyczny – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czym jest bon turystyczny?

Bony turystyczne są rządowym narzędziem, którego celem jest finansowe wsparcie polskich rodzin, a jednocześnie branży turystycznej – osłabionej w wyniku pandemii. COVID-19 wyraźnie nadszarpnął ten sektor gospodarki, całkowicie pozbawiając dochodów wielu hotelarzy. Bon turystyczny ma więc zachęcić Polaków do wypoczynku na terenie kraju, oferując im wsparcie w wysokości 500 zł na każde dziecko lub 1000 zł, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. 

Dla kogo bon turystyczny?

Bon turystyczny przeznaczony jest dla osób, które:

 • mają prawo do świadczenia wychowawczego, tzw. 500+;
 • mają prawo do dodatku wychowawczego – dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego, przysługującego na dzieci umieszczone w:
  • rodzinie zastępczej lub u osoby, która prowadzi rodzinny dom dziecka;
  • placówce opiekuńczo-wychowawcze (typu socjalizacyjnego, interwencyjnego, specjalistyczno-terapeutycznego), w placówce opiekuńczo-terapeutycznej, w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym;
  • placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego. 

Co ważne, bon turystyczny nie podlega żadnym ograniczeniom finansowym, tzn. przysługuje każdej rodzinie, bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów.

Becikowe 2023 – dla kogo becikowe?

bon turystyczny

Aktywacja bonu turystycznego – co zyskasz?

 • Bon o wartości 500 zł na każde dziecko;
 • dodatkowe świadczenie 500 zł (w formie bonu) na dziecko niepełnosprawne – łącznie 1000 zł;
 • 250 zł w formie bonu dla każdego rodzica, który na przemian z drugim rodzicem (z powodu rozwodu, separacji lub rozłączenia) opiekuje się dzieckiem w porównywalnych i powtarzających się okresach;
 • rodzicowi wychowującemu na przemian z drugim rodzicem dziecko niepełnosprawne przysługuje bon w wysokości 250 zł oraz dodatkowy bon 250 zł (łącznie 500 zł).

Bon turystyczny – aktywacja

Zastanawiasz się, jak pobrać bon turystyczny? Musisz najpierw zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). (Do pobierania świadczenia 500+ także korzystasz z tej strony). Jak wyglądają dalsze kroki?

jak aktywować bon turystyczny
 1. Zaloguj się;
 2. wybierz zakładkę Ogólny (na górze ekranu);
 3. wybierz zakładkę Polski Bon Turystyczny (po lewej stronie, na dole);
 4. kliknij Mój bon;
 5. następnie na ekranie zobaczysz wszystkie dane dotyczące Twojego bonu, czyli numer, wartość oraz aktualne saldo;
 6. aktywuj bon przyciskiem Aktywuj bon;
 7. uzupełnij puste pola numerem telefonu i adresem e-mail;
 8. ponowne kliknij Aktywuj bon;
 9. na ekranie pojawi się komunikat o pomyślnej aktywacji bonu;
 10. korzystaj z bonu w wybranych przez siebie miejscach.

Jeśli nadal nie jesteś pewny czy sobie poradzisz, skorzystaj z wideo przygotowanego przez ZUS, które krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces. 

Zobacz też: Jak założyć Profil Zaufany?

Jak płacić bonem turystycznym?

Jeśli chcesz zapłacić bonem turystycznym, osobie przyjmującej płatność, musisz podać kod obsługi płatności (otrzymasz go podczas aktywacji bonu) oraz jednorazowy kod potwierdzający płatność (zostanie on przesłany SMS-em na numer telefonu). Poniżej kilka przydatnych wskazówek:

 • pomyliłeś się i podałeś błędny kod obsługi płatności – osoba przyjmująca płatność może wpisać go ponownie;
 • pomyliłeś się i podałeś błędny kod potwierdzający płatność, czyli ten, który otrzymałeś w SMSie – płatność zostanie anulowana, musisz więc ponownie podać kod obsługi płatności (z e-maila lub z PUE ZUS), a następnie podać kod potwierdzający (otrzymany w SMSie);
 • usługa, za którą płacisz przekracza wartość bonu – brakującą część możesz zapłacić gotówką, kartą lub przelewem (stan wykorzystanych środków sprawdzisz na PUE ZUS).

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ważna informacja: bonu turystycznego nie możesz wymienić na gotówkę, bądź inne środki płatnicze. Nie wykorzystasz go też w sklepach i restauracjach. Jest on przeznaczony wyłącznie do pokrywania kosztów noclegów i wyjazdów turystycznych rodzin z dziećmi. 

Przygotuj profesjonalny wniosek o wczasy pod gruszą

Gdzie można płacić bonem turystycznym?

Bon turystyczny wykorzystasz wyłącznie w Polsce. Możesz płacić nim za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę POT (Polska Organizacja Turystyczna). Dokładnie chodzi o pobyt w hotelu, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym, które zdecydowało się dołączyć do programu. Jest to ponad 18 tysięcy placówek, a nowe wciąż dołączają. Aktualną listę podmiotów, w których można wykorzystać bon, znajdziesz na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.pl. 

bon turystyczny 2022

Według stron rządowych bonem turystycznym można płacić także w parkach rozrywki. Pamiętaj jednak, że wszystkie te usługi muszą być realizowane na rzecz dziecka. Jeśli wybierasz się na wakacje bez dzieci – nie możesz skorzystać z bonu. Co jeśli przedsiębiorca turystyczny nie zrealizuje usługi lub jest niewypłacalny? Wtedy nastąpi zwrot środków na rachunek bankowy Polskiej Organizacji Turystycznej, a Ty będziesz mógł ponownie je wykorzystać w formie bonu. 

Urlop wypoczynkowy – jak obliczyć?

Bon turystyczny dla przedsiębiorców – jak dołączyć do programu?

Podobnie, jak polskie rodziny, również przedsiębiorcy mogą dołączyć do programu za pośrednictwem PUE ZUS.

 1. Wejdź w zakładkę Podmiot turystyczny;
 2. naciśnij przycisk Zarejestruj podmiot turystyczny na liście POT (wniosek zostanie przesłany do Polskiej Organizacji Turystycznej, która włączy Cię do programu);
 3. wypełnij formularz, podpisz oświadczenie PBT (Oświadczenie Przedsiębiorcy Turystycznego) i wyślij z elektronicznym podpisem.
bon turystyczny do kiedy ważny

Bon turystyczny 2023 – ważne pytania:

Do kiedy bon turystyczny?

Bon turystyczny obowiązuje do 31 marca 2023 roku.

Czy wymagany jest wniosek o bon turystyczny?

Nie trzeba składać żadnego wniosku – wystarczy po prostu aktywować bon na stronie ZUSu, według opisanych wcześniej wskazówek.  

Czy istnieje bon turystyczny dla emerytów?

Pomimo zapowiedzi rządu dotyczącej bonu turystycznego dla emerytów, przygotowania ustawy i przegłosowania jej przez senat – sejm porzucił jej procedowanie. Według obietnic bon turystyczny dla emerytów miał obowiązywać od 1 września 2021 roku, jednak obecnie nie przysługuje on emerytom. To forma wsparcia skierowana wyłącznie do rodzin z dziećmi. 

Czy można płacić bonem kilkakrotnie?

Tak, bon można wykorzystać wielokrotnie – aż do wyczerpania jego wartości.

Gdzie można otrzymać pomoc w sprawie bonu?

Pod numerem telefonu 22 11 22 111 lub mailowo, wysyłając zapytanie na adres: bon@zus.pl.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Poszerz swoją wiedzę z naszymi poradnikami:

Urlop macierzyński 2023 – ile trwa urlop macierzyński?
Profesjonalne CV i list motywacyjny dietetyk – podstawowe zasady tworzenia dokumentów aplikacyjnych
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Najniższa krajowa 2022 – ile wynosi minimalne wynagrodzenie?
CV kucharz: porady, które pomogą Ci stworzyć profesjonalny list motywacyjny i CV dla kucharza
List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego
Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?
Praca na statku – jak zostać marynarzem?
Karta MultiSport – co to jest karta MultiSport i jak ją zdobyć?