nie mogę znaleźć pracy

Bezrobocie nie czyni Cię gorszym od innych. Wiemy, że taka sytuacja jest trudna, ale staraj się myśleć pozytywnie – bezrobocie jest najczęściej przejściowym etapem, który szybko minie, dzięki odrobinie zaangażowania. Poświęcasz mnóstwo czasu na przeglądanie ofert i wysyłanie aplikacji, a mimo wszystko sytuacja nie ulega zmianie? Warto ją przeanalizować i sprawdzić, w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy?

Życie bez pracy nie jest łatwym zadaniem. Nie umiem znaleźć pracy – to Twój wniosek w związku z bezowocnymi poszukiwaniami? Zanim całkowicie skreślisz swoje szanse na rynku pracy, zastanów się nad przyczynami tej sytuacji. Być może z wielu popełnianych błędów nie zdajesz sobie nawet sprawy. 

  1. Nieprzemyślane poszukiwania. Choć codziennie przeglądasz oferty pracy – nie filtrujesz ich odpowiednio. Jaki jest tego skutek? Widzisz ogłoszenia z każdej branży i aplikujesz na stanowiska kompletnie rozbieżne z Twoim doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami.
  2. Nie dbasz o swój wizerunek w internecie. Pracodawcy poszukują osób o nienagannym wizerunku. Aby mieć pewność, że wybrali odpowiedniego kandydata – często sprawdzają jego obraz w sieci. Włącz zatem okno incognito w przeglądarce, wpisz swoje imię oraz nazwisko i zobacz, co potencjalny przełożony może znaleźć na Twój temat. Jeśli pojawia się profil na Facebooku, zadbaj o to, by nie zawierał kontrowersyjnych treści. Z drugiej strony, warto zaznaczyć swoją obecność w serwisach takich, jak GoldenLine czy LinkedIn.
  3. Nie masz sprecyzowanych oczekiwań. Najłatwiej posłużyć się stwierdzeniem: nie ma pracy i kropka, ale czy wiesz dokładnie jakiej pracy szukasz? Przeglądasz oferty, ale tak naprawdę nie określiłeś swoich oczekiwań i zainteresowań, a więc CV wysyłasz tak naprawdę wszędzie. To bardzo częsty powód trudności w znalezieniu zatrudnienia. Spróbuj określić branżę, w której chcesz pracować, a najlepiej stanowisko. Dzięki temu Twoje dokumenty trafią do odpowiedniej grupy odbiorców.

Brak pracy – co robić?

Znasz już podstawowe błędy popełniane przez osoby poszukujące pracy. Sprawdź, w jaki sposób możesz pokonać trudności w znalezieniu zatrudnienia.

Zobacz też artykuł: Jak znaleźć pracę?

Nie tylko portale ogłoszeniowe

Każda osoba poszukująca pracy zaczyna od przejrzenia popularnych portali ogłoszeniowych. To dobra droga, ale są jeszcze inne! Warto w tym przypadku wykorzystać potencjał mediów społecznościowych. Już niemal dla każdej branży powstały tematyczne portale i grupy na Facebooku, gdzie pracodawcy i kandydaci zamieszczają swoje ogłoszenia. Możesz też aplikować bezpośrednio do firmy, która Cię interesuje. Wystarczy zajrzeć na stronę www i wejść w zakładkę “praca” lub “o nas”. Tam znajdziesz informacje dotyczące aktualnie prowadzonych rekrutacji.

Sprawdź, spis nazw zawodów w Polsce i znajdź pracę idealną dla siebie

Rekomendacje i polecenia – pamiętaj o swoich znajomych

Bezrobocie jest dla wielu wstydliwym tematem, o którym staramy się nie mówić. Okazuje się jednak, że warto! Wszyscy Twoi znajomi powinni wiedzieć, że poszukujesz aktualnie zatrudnienia. Poinformuj każdego, kto ma pracę. Wspomnij też znajomym spoza branży – nigdy nie wiesz, kto poleci Cię na nowe stanowisko.

brak pracy

Media społecznościowe – LinkedIn i Goldenline

Nie masz jeszcze profilu w tych serwisach? Koniecznie je stwórz! A jeśli masz – dodaj w swoim opisie informację o tym kim jesteś i że aktualnie szukasz pracy. W żadnym wypadku nie pisz nie mam pracy nie mam co robić, czy jestem bezrobotny. Zrób to umiejętnie – podsumuj swoje osiągnięcia i umiejętności. Dobrze sprawdzą się frazy, takie jak: “poszukuje nowych możliwości rozwoju”, “poszukuje nowych wyzwań”, “poszukuje nowego pola działania” i określ branżę, w której chcesz pracować. Dzięki temu zostaniesz zauważony!

Nie mam pracy co robić? Postaw na samorozwój

Zastanawiasz się, co robić na bezrobociu? Poświęć wolny czas na podnoszenie swoich kompetencji. Oczywiście świetnie sprawdzi się udział we wszelkiego rodzaju kursach, ale jeśli brakuje Ci funduszy – korzystaj z internetowych szkoleń, czytaj książki i poradniki. Jeśli chcesz pracować, jako copywriter, zacznij pisać bloga. A może szukasz pracy jako fotograf? Poszerzaj swoje portfolio, organizując różnego rodzaju sesje zdjęciowe. Rekruterzy chętniej wybierają osoby pełne pasji i zainteresowań, które zaangażowane są w swoją pracę oraz rozwój – zarówno zawodowy, jak i osobisty.

nie ma pracy

Przerwa w zatrudnieniu – wolontariat, a może staż?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, prawdopodobnie padnie pytanie o przerwę w zatrudnieniu. Jak z tego wybrnąć? Przede wszystkim szczerością, ale jeśli chcesz zaprezentować się jeszcze lepiej – podczas bezrobocia zdecyduj się na wolontariat. Potencjalny pracodawca z pewnością doceni fakt, że efektywnie spędziłeś ten czas i poświęciłeś go na swój rozwój. To jeden ze sposobów na zdobycie nowych doświadczeń, a także kontaktów. Realizacja ciekawych projektów, z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Zobacz też: Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony?

Innym rozwiązaniem, które przynosi podobne korzyści, co wolontariat – są praktyki i staże. Doskonałym wyjściem jest staż z urzędu pracy. Pozwala podnieść kwalifikacje zawodowe, zdobyć nowe umiejętności, a dodatkowo jest płatny. To propozycja dla osób w każdym wieku, długotrwale bezrobotnych, posiadających wyższe lub niższe wykształcenie.

nie mam pracy

Profesjonalne dokumenty aplikacyjne

W Polsce nie ma pracy? A może jest, ale Ty jej nie dostajesz? Nie można całej winy zrzucać na sytuację rynkową, choć tak jest najłatwiej. Myślisz, że wszyscy dostają pracę po znajomości, albo mają wyższe kwalifikacje od Ciebie? Pamiętaj, że nie każdy potrafi je odpowiednio zaprezentować. Popracuj nad swoim nastawieniem i dokumentami aplikacyjnymi.

Duża część przesłanych życiorysów nie spełnia podstawowych wymogów rekrutacyjnych, nie jest dopasowana do oferty pracy, bądź nie przykuwa uwagi rekrutera. A przecież to CV odpowiada za pierwszy kontakt z pracodawcą. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę czasu, skorzystaj z naszego kreatora. Zobacz przygotowane przez nas szablony CV i zainspiruj się do stworzenia życiorysu, który nie tylko świetnie wygląda, ale dodatkowo podkreśli Twoje kompetencje. Idealne CV uwydatni Twoje mocne strony i odwróci uwagę od niewielkich braków. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak stworzyć wyjątkowe i nowoczesne CV? Zobacz przykładowe CV dla konkretnych profesji i zyskaj praktyczne wskazówki:

Project manager – kim jest i jaki ma zakres obowiązków?
Bon turystyczny – do kiedy jest ważny? Jak aktywować bon turystyczny?
Świadectwo pracy 2023 i zaświadczenie o pracy – najważniejsze informacje
Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska – kto musi zdawać psychotesty?
Praca zdalna – jak znaleźć pracę zdalną?
Praca w korporacji – na czym polega praca w korporacji?
Wypłata wynagrodzenia – na konto czy do ręki? Co jeśli na koncie brak wypłaty?
Szkolenia BHP – kogo w zakładzie obowiązuje szkolenie w zakresie BHP?
Zawody przyszłości – jakie branże mają przyszłość?
Maszynista: jak zostać maszynistą? Ile zarabia maszynista?
Barista/ baristka – kto to jest barista i jak wygląda jego praca + profesjonalne CV baristy