Podczas szukania pracy i brania udziału w różnych procesach rekrutacyjnych niewiele osób myśli o tym, żeby po odbytej rozmowie kwalifikacyjnej wystosować dodatkowo podziękowanie za udział w rekrutacji. Czy taka wiadomość jest w ogóle potrzebna? Czy mail po rozmowie kwalifikacyjnej daje jakieś korzyści? Jak napisać podziękowanie za spotkanie? Do kogo je zaadresować? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

W artykule znajdziesz informacje o:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Podziękowanie po rozmowie kwalifikacyjnej: czy jest potrzebne?

Wielu rekruterów twierdzi, że wysyłanie maila z podziękowaniem za odbytą rozmowę kwalifikacyjną zwiększa szanse kandydata na zdobycie oczekiwanej posady. Taka wiadomość ze strony kandydata jest uznana za pewnego rodzaju dopełnienie całego procesu rekrutacji. 

Dlaczego podziękowanie za spotkanie stanowi istotny element, który może mieć wpływ na decyzję o przyjęciu Cię do pracy? Odpowiednio napisany list z podziękowaniem przypomina o danym kandydacie, jego umiejętnościach i zaangażowaniu. Jest to dobry sposób na wyróżnienie się spośród wielu innych zainteresowanych daną posadą. 

Podziękowanie za spotkanie rekrutacyjne: z jakich elementów się składa?

Zanim zaczniesz proces pisania maila z podziękowaniem, skoncentruj się na samej rozmowie kwalifikacyjnej. W jej trakcie zwróć uwagę na kilka istotnych informacji, które później pomogą ci w napisaniu dobrego i skutecznego maila. 

Postaraj się zauważyć i dokładnie zapamiętać następujące informacje: 

 • czy i kiedy będzie miał miejsce drugi etap rekrutacji,
 • kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji,
 • gdzie najlepiej śledzić aktualne informacje dotyczące procesu rekrutacji,
 • nazwę stanowiska służbowego osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną.

Zwróć uwagę również na to, aby:

 • podziękować rekruterowi za spotkanie,
 • podkreślić chęć pracy na danym stanowisku,
 • jeśli to możliwe, wziąć wizytówki rozmówców.

Te czynności pomogą Ci dowiedzieć się, jak długo będzie trwał proces rekrutacji, kiedy najlepiej wysłać wiadomość oraz do kogo ją zaadresować, czyli ułatwią napisanie maila z podziękowaniem. 

Po rozmowie kwalifikacyjnej warto jest sobie zanotować pytania i uwagi, jakie padły podczas spotkania, oraz poruszane na nim zagadnienia i tematy. Każda informacja zapamiętana z przebiegu rozmowy może okazać się potem pomocna.

Nie wiesz, jakie mogą pojawić się pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Zobacz, jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi!

Podziękowanie za zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną – kiedy pisać?

To zagadnienie może wywoływać wątpliwości, na szczęście obowiązują proste reguły. W przypadku podziękowania za rozmowę kwalifikacyjną kieruj się takimi zasadami jak przy każdym innym podziękowaniu. Najlepiej wysłać maila 1-2 dni po spotkaniu. Pamiętaj, że nie powinieneś zwlekać zbyt długo. Zrób to w momencie, kiedy rekruter dobrze pamięta Waszą rozmowę- później może nie skojarzyć Twojego nazwiska z Twoją osobą ze względu na dużą ilość kandydatów. Dodatkowo, jeśli będziesz czekał zbyt długo, może zostać to źle odebrane, ponieważ będziesz sprawiać wrażenie osoby, która wysłała maila przy okazji, nie przywiązując do niego większej uwagi. 

By jeszcze lepiej zaprezentować swoją kandydaturę – przygotuj list motywacyjny oraz interesujące CV.

List po rozmowie kwalifikacyjnej: wzór

Krótkie podziękowania będą najlepszą opcją. Konkretny i rzeczowy mail jest odpowiedni, aby pokazać swoje zainteresowanie ofertą pracy i zaangażowanie

Temat:

Temat powinien być jednym, krótkim zdaniem, w którym zamieścisz informacje o treści maila. Może być to np. “Podziękowanie za rozmowę rozmowę rekrutacyjną na stanowisko…”.

Wstęp: 

Już we wstępie możesz zaznaczyć, że jesteś wdzięczny za czas poświęcony na rozmowę kwalifikacyjną. Przypomnij, o jakie stanowisko się ubiegasz oraz kiedy miała miejsce rozmowa kwalifikacyjna, w której uczestniczyłeś.

Możesz zacząć np. “Chciałbym serdecznie podziękować za rozmowę rekrutacyjną na stanowisko…”, “Dziękuję za możliwość wzięcia udziału…”, Bardzo dziękuję za poświęcony czas…”.

Rozwinięcie:

W tej części nawiąż do rozmowy kwalifikacyjnej, np. poruszanego na rozmowie tematu dotyczącego Twoich umiejętności i możliwości ich wykorzystania w pracy. Możesz podać konkretny przykład przydatności Twoich kompetencji lub wiedzy. Dodatkowo możesz krótko zaprezentować inne, wartościowe umiejętności i doświadczenia, których nie przedstawiłeś na rozmowie. Zastanów się, dlaczego to Ty jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko i uzasadnij to dobrymi argumentami. 

Szukasz CV? – Zobacz przykładowe CV

Przykładowe wyrażenia: 

“Jak zaznaczyłem podczas rozmowy, zależy mi na rozwijaniu się na stanowisku…”, “Uważam, że moje doświadczenie w zakresie…czynią mnie dobrym kandydatem na stanowisko…”, “Moje umiejętności i doświadczenie na podobnym stanowisku oraz chęć dalszego rozwoju sprawiają, że…”.

Zakończenie:

W zakończeniu warto powtórzyć podziękowania oraz poprosić o kontakt oraz informację zwrotną z wynikami rekrutacji. 

Np. “Dziękuję za poświęcony czas…”, :Było mi bardzo miło uczestniczyć w procesie rekrutacji…”, “Będę bardzo wdzięczny za poinformowanie mnie o wynikach rekrutacji, z niecierpliwością czekam na odpowiedź…”.

Poznaj też inne zwroty grzecznościowe w mailu

Druga rozmowa kwalifikacyjna

Niektóre procesy rekrutacyjne składają się z wielu etapów. Jeśli wybierasz się na drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej, pamiętaj że może być przeprowadzona przez inną osobę, np. pracownika na wyższym stanowisku. W takiej sytuacji maila z podziękowaniem za rozmowę możesz wysłać zarówno do osoby prowadzącej pierwszy, jak i drugi etap rekrutacji. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy obie rozmowy prowadził jeden pracownik/ rekruter. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jakich błędów unikać w tworzeniu maila z podziękowaniem po rozmowie rekrutacyjnej?

Jeśli zdecydujesz się na napisanie wiadomości do rekrutera z podziękowaniem za przybycie na spotkanie, zwróć szczególną uwagę na to, aby nie popełnić żadnych błędów. Niedbale napisana wiadomość może przynieść odwrotny skutek niż zamierzony i zepsuć dobrą opinię o kandydacie. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę i czego nie umieszczać w swoim podziękowaniu.

 1. Nie proś o przysługi, nie żądaj niczego od rekrutera. Takie zachowanie zostanie odebrane negatywnie, a autor takiego maila może zostać uznany za nachalnego, zdesperowanego albo niecierpliwego. Wywołane wrażenie na pewno nie będzie pomocne w pozytywnym rozpatrzeniu Twojej kandydatury.
 1. Twój list nie może zawierać wymówek i usprawiedliwień, nawet jeśli rozmowa kwalifikacyjna nie poszła po Twojej myśli. Nie umieszczaj w nim lepszych (Twoim zdaniem) odpowiedzi na pytania postawione przez rekrutera podczas rozmowy. Usprawiedliwianie się w mailu na pewno nie zrekompensuje błędów popełnionych podczas spotkania. 
 1. Jeśli chcesz skomplementować osobę, która przeprowadzała z Tobą wywiad, nie używaj banalnych, ogólnych pochwał (np. była miła, przyjazna). Takie komentarze nic nie wnoszą. Możesz pomyśleć nad sprecyzowanym, profesjonalnym i konkretnym komplementem, który rzeczywiście będzie zwracał uwagę na pozytywną cechę charakterystyczną osoby przeprowadzającej z Tobą rozmowę kwalifikacyjną. 
 1. W mailu do przyszłego pracodawcy nie umieszczaj swoich oczekiwań co do wynagrodzenia. Nie najlepszym pomysłem będzie również wymienianie uwag i życzeń dotyczących urlopów/benefitów/opieki zdrowotnej. W sytuacji, gdy nie jesteś pewien, czy dostałeś pracę, takie wymagania działają na Twoją niekorzyść, ponieważ będziesz sprawiał wrażenie osoby roszczeniowej.
 1. Nie przepraszaj za swoje błędy popełnione podczas rozmowy. Niezależnie od tego, jak poszła Ci sama rozmowa, nie warto wspominać pomyłek i braków (np. w doświadczeniu). Podziękowanie ma uwypuklać Twoje dobre strony, nie przypominaj rekruterowi, co w rozmowie poszło źle. 
 1. Sprawdź, czy nie popełniłeś w pisaniu listu/maila żadnych błędów ortograficznych, stylistycznych, językowych itp. Również taka pomyłka może mieć wpływ na opinię rekrutera o Tobie. Postaraj się sprawdzić tekst pod względem błędów przynajmniej raz. Możesz odłożyć napisany przez Ciebie tekst na jakiś czas, by później ponownie go sprawdzić. Jest szansa, że, z perspektywy czasu, będziesz w stanie zauważyć to, co na początku przeoczyłeś.

Dowiedz się więcej:

Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną: przykład

Poniżej znajdziesz krótkie podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną- wzór.

“Szanowna Pani…/Szanowny Panie…,

Chciałbym serdecznie podziękować za rozmowę rekrutacyjną na stanowisko… w firmie…, która odbyła się dnia… .

Nasza rozmowa była bardzo wartościowa i upewniła mnie, że jestem na to stanowisko odpowiednim kandydatem. Moje doświadczenie na podobnym stanowisku oraz szczera chęć dalszego rozwoju sprawią, że dobrze się odnajdę w Państwa firmie. Szczególnie zaciekawił mnie…(np. wspomniany na rozmowie projekt lub przedsięwzięcie firmy) wspomniany przez Pana/Panią na spotkaniu. 

Jeszcze raz bardzo dziękuję za poświęcony mi czas i możliwość zaprezentowania się Państwa firmie. Będę bardzo wdzięczny za poinformowanie mnie o przebiegu mojej rekrutacji. W przypadku jakichkolwiek pytań, jestem chętny do kontaktu. 

Z wyrazami szacunku,

…(Twoje imię i nazwisko)”

Szukasz pracy? Sprawdź też, jak napisać podanie o pracę?

List, czy mail? W jakiej formie wysłać podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną?

Podziękowanie za udział w rekrutacji możesz wysłać na dwa sposoby: pocztą elektroniczną lub odręcznie napisanym listem. Niezależnie, którą metodę wybierzesz, pamiętaj, żeby Twoje podziękowanie było konkretne i dobrze napisane, podobnie jak mail z CV– trzymało się wyżej wymienionych wskazówek, a na pewno zrobisz to bezbłędnie. 

Jak zwiększyć swoją szansę na pozytywne rozpatrzenie kandydatury?

Chcąc zdobyć swoją wymarzoną pracę, musisz postarać się zrobić dobre wrażenie od samego początku, tzn. od dnia rozmowy kwalifikacyjnej. Podziękowanie w formie maila lub listu, wysłane do osoby rekrutującej, będzie dobrym elementem budowania dobrej opinii wśród nowych pracodawców. 

Zobacz, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej: jak się ubrać na rozmowę? Oraz jakie pytania zadać?

Przygotuj też CV, które Cię wyróżni!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Więcej porad dla osób szukających pracy znajdziesz w naszych pozostałych artykułach:

Jak znaleźć pracę? – Dowiedz się jak znaleźć pracę
Wymiar czasu pracy 2021 + liczba godzin 1/2 etatu, 3/4 etatu i pełny etat
Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?
Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?
Pokolenie Z – Kim są i co ich charakteryzuje?
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon
Klauzula CV czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych