Szacuje się, że rekruter na przejrzenie jednego CV przeznacza zaledwie kilkanaście sekund. W krótkim czasie potrafi wstępnie przeanalizować wszystkie sekcje w CV i ocenić czy kandydat spełnia oczekiwania pracodawcy. Warto przygotować dokument aplikacyjny w taki sposób, żeby wszystkie kluczowe informacje znalazły się w widocznym miejscu. Możesz do tego wykorzystać pole cel zawodowy/podsumowanie zawodowe. Z poniższego artykułu dowiesz się: czym są cele zawodowe, jak je opisać i na co szczególnie zwrócić uwagę przy ich prezentacji.  Zapraszamy do lektury!

Cel zawodowy w CV – z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czym są cele zawodowe w CV?

Pierwszą sekcję CV warto wykorzystać do przedstawienia swojej osoby pracodawcy. Możesz umieścić w niej cele zawodowe, określić swój profil zawodowy lub stworzyć podsumowanie zawodowe– wszystkie trzy spełnią podobny cel. Będzie to jedna z najważniejszych sekcji w CV. To rozwiązanie jest powszechnie stosowane w krajach zachodnich, gdzie już dawno stało się obowiązkowym elementem każdego CV. W Polsce niestety nadal pamięta o niej tylko niewielki procent aplikujących. Jest to doskonały sposób, by wyróżnić się spośród kandydatów i zwrócić uwagę–  profil zawodowy CV będzie pierwszą rzeczą, którą o Tobie przeczyta!

Co to jest cel zawodowy?

Cel zawodowy (CV) – to krótki opis, zawierający najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy informacje o kandydacie. Może uwzględnić podsumowanie dotychczasowego doświadczenia, ale przede wszystkim prezentuje plany na przyszłość związane z dalszym rozwojem kariery. Profil zawodowy CV w pewnym sensie streszcza informacje zawarte w pozostałych sekcjach CV. Pokazuje motywacje i priorytety kandydata. Jest dowodem na to, że zarządza on swoją karierą zawodową w pełni świadomie.

Cel w CV jest rodzajem autoreklamy, która ma na celu wyróżnić Twoją kandydaturę, dlatego powinien być chwytliwy, inteligentny oraz nienachalny.

Unikaj stosowania nadmiaru przymiotników wartościujących, jak np.: 

 • wspaniałe sukcesy zawodowe,
 • niebywale doskonałe doświadczenie,
 • najwspanialszy kandydat.

Dzięki informacji, do czego dążysz w pracy, pracodawca ma szansę ocenić czy stanowisko, które ma do zaproponowania, będzie spełniało Twoje oczekiwania oraz czy będzie dla Ciebie satysfakcjonujące i pozwoli Ci się rozwijać w odpowiednim kierunku.

Jakich zwrotów powinieneś użyć opisując w CV profil?

 • podejmowanie wyzwań,
 • wdrażanie rozwiązań,
 • usprawnienie funkcjonowania,
 • chęć rozwoju,
 • doskonalenie umiejętności.

Podsumowanie zawodowe CV– kwestie edytorskie

W którym miejscu powinno znajdować się podsumowanie? Jak je napisać, by było atrakcyjne i przykuwało uwagę? Kilka wskazówek technicznych znajdziesz poniżej:

 • cel pracy powinien znajdować się na górze dokumentu; nie umieszczaj go w dalszym miejscu CV;
 • powinien zawierać od 50-200 słów;
 • optymalna długość tekstu wynosi  3-4 zdania;
 • nie używaj zbyt długich, rozbudowanych i złożonych zdań;
 • uważaj na błędy stylistyczne, ortograficzne, literówki;
 • zastosuj pogrubienia dla kluczowych informacji, osiągnięć czy nazw firm;
 • unikaj ogólników, bądź konkretny.

Jak napisać podsumowanie zawodowe?

Zastanawiasz się, co napisać w podsumowaniu zawodowym, żeby mieć pewność że maksymalnie wykorzystałeś jego możliwości? Poniżej podpowiadamy pytania, na które warto odpowiedzieć  w tej sekcji CV:

 • Kim jesteś? czyli kilka słów o sobie w CV. Napisz, czym zajmujesz się zawodowo, gdzie pracowałeś, jakie masz wykształcenie.
  Przykład: Jestem absolwentem kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Warszawskim, 2 lata pracowałem na stanowisku redaktora merytorycznego ogólnopolskiego dziennika „Rzeczpospolita”.
 • Jakie są Twoje największe osiągnięcia? pochwal się sukcesami, z których jesteś dumny i które mogą zrobić wrażenie na rekruterze. Unikaj ogólników, podawaj fakty i liczby. Warto, żeby osiągnięcia o których piszesz były w jakiś sposób udokumentowane.
 • Jakie są Twoje plany zawodowe? Twój cel zawodowy w CV, czyli w jakim kierunku chcesz się rozwijać?
  Przykład: Obecnie szukam zatrudnienia na stanowisku specjalisty ds. obsługi sklepu internetowego w branży motoryzacyjnej, gdzie mógłbym rozwijać swoje pasje i jednocześnie spełniać się zawodowo.
 • Dlaczego aplikujesz do tej firmy i co do niej wniesiesz? pokaż pracodawcy co może zyskać, jeżeli zatrudni właśnie Ciebie.
  Przykład: Przez ostatni kwartał osiągałem najwyższe wyniki sprzedażowe w zespole. Obecnie nadal chce rozwijać się w kierunku sprzedaży produktów. Poszukuję pracy w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, dlatego chętnie dołączę do Państwa zespołu.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV cel zawodowy – na co zwrócić uwagę?

Na dopasowanie do stanowiska/oferty pracy – cele zawodowe do CV powinny być przede wszystkim dopasowane do charakteru pracy, jaką miałbyś wykonywać na stanowisku, na które aplikujesz. Zacznij od dokładnego przeczytania ogłoszenie o pracę. Szczególną uwagę zwróć na wymagania i obowiązki związane z tym konkretnym stanowiskiem. Na tej podstawie wypisz w CV cele zawodowe, które będą zbieżne z oczekiwaniami pracodawcy i z kierunkiem rozwoju firmy. Dzięki temu pracodawca odniesie wrażenie, że jesteś idealnym kandydatem na proponowane przez niego stanowisko. Nie wysyłaj masowo tego samego CV do każdej firmy i pamiętaj o tym, by stosować zwroty grzecznościowe w mailu. Odrobina wysiłku na pewno zaprocentuje!

Cel zawodowy – przykłady dopasowane do ofert pracy:

Wymagania: Copywriter

 • doświadczenia w pisaniu tekstów dla klienta – bazy/portfolio, na podstawie którego można ocenić umiejętności kandydata;
 • lekkiego pióra, czyli łatwości i swobody w pisaniu;
 • doskonałej znajomości ortografii, interpunkcji i zasad pisania artykułów;
 • mile widziane zainteresowanie tematyką portalu (branża beauty, fryzjerstwo, kosmetologia, moda);
 • dostępności od zaraz.
Podsumowanie zawodowe: Copywriter

Jestem absolwentką kosmetologii i copywriterem z 3-letnim doświadczeniem. Przez ostatnie 2 lata współpracowałam z firmą X, dla której przygotowywałam teksty na bloga dotyczące trendów kosmetycznych, co zaowocowało 15%-owym wzrostem sprzedaży produktów. Obecnie szukam zatrudnienia na stanowisku, na którym mogłabym rozwijać swoją pasję do pisania i jednocześnie wykorzystywać wiedzę zdobytą na studiach. Myślę, że moje cele doskonale wpisują się w zakres obowiązków na proponowanym przez Państwa stanowisku.

Wymagania: Pracownik banku

 • minimum 2-letnie doświadczenie w sprzedaży i obsłudze klienta;
 • wykształcenie min. średnie;
 • umiejętność pracy w stresie i pod presją czasu;
 • umiejętność efektywnej organizacji pracy;
 • systematyczność.
Podsumowanie zawodowe: Pracownik banku

Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Warszawie. Mam 2-letnie doświadczenie na stanowisku Doradca Klienta w banku PKO BP, gdzie kilkukrotnie wygrywałem konkursy Lidera Jakości oraz Lidera Sprzedaży. Obecnie szukam pracy, która umożliwi mi dalszy rozwój w bankowości. W Państwa firmie chciałbym doskonalić przede wszystkim swoje umiejętności analityczne i sprzedażowe, co z pewnością szybko przełoży się na wyniki placówki.

Cele zawodowe uniwersalne

Wiesz już, że Twój profil w CV powinien być zgodny z profilem działalności firmy, a Twoje plany zawodowe możliwe do zrealizowania na stanowisku, które oferuje firma. Istnieje jednak kilka celów zawodowych, które są wspólne dla praktycznie wszystkich stanowisk pracy i branż. Jeśli zastanawiasz się, o czym warto napisać w swoim CV, poniżej prezentujemy cele uniwersalne, które prawdopodobnie będziesz mógł wykorzystać.

Przykłady uniwersalnych celów zawodowych:

 • realizowanie swoich pasji związanych z daną branżą;
 • zdobywanie nowych umiejętności i doskonalenie dotychczasowych;
 • poznawanie nowych narzędzi pracy;
 • chęć rozwoju w danym kierunku;
 • wpływ na rozwój firmy i zwiększenie jej dochodów;
 • udział przy wdrażaniu nowych rozwiązań, procesów w danej branży;
 • możliwość realizacji własnych pomysłów.

Posługiwanie się faktami – najlepiej, jeżeli podsumowanie w CV będzie zawierało konkretne dowody na to, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Tworząc profil zawodowy zadbaj o umieszczenie jak największej ilości mierzalnych informacji, czyli cyfr, procentów czy nazw firm w których pracowałeś. Chwal się konkretnymi sukcesami. Unikaj ogólników. Nie podawaj jednak danych, które mogą być tajemnicą firmową Twojego poprzedniego pracodawcy.

Dowiedz się więcej z naszych pozostałych artykułów:

Jak i gdzie szukać pracy?
Przebranżowienie i przekwalifikowanie
Zarabianie przez internet w 2023
Poziomy znajomości języka w CV
Jak napisać CV po angielsku?
Czym się charakteryzuje pokolenie Z?

Jak napisać podsumowanie zawodowe – przykłady:

Cel zawodowy – Specjalista HR

Specjalista HR z ponad 4-letnim doświadczeniem w prowadzeniu rekrutacji dla największych polskich marek, tj. MCD, Aphore, SeeH. W tym czasie przeprowadziłem blisko 70 procesów rekrutacyjnych, które zawsze kończyły się zatrudnieniem idealnego kandydata. W 2018r. zdobyłem II miejsce w konkursie Siła przyciągania. Moim celem jest zapobieganie rotacji pracowników w Państwa firmie i tworzenie silnego, zmotywowanego zespołu.

Cel zawodowy – Grafik komputerowy

Grafiką zajmuję się od 6 lat. Do tej pory pracowałem głównie w strategiach BTL i ATL. W swoim portfolio posiadam ponad 130 grafik, z czego 60 było wykorzystane w mediach społecznościowych, 20 to identyfikacje wizualne, 15 to katalogi sprzedażowe- pozostałe to grafiki wykonane hobbystycznie w ramach doskonalenia obsługi programu GIMP. Obecnie swoje umiejętności chciałbym wykorzystać w Państwa firmie przy tworzeniu jej wizualnej identyfikacji.

Cele zawodowe CV – Jak napisać cel zawodowy jeśli nie mam doświadczenia?

Co wpisać w celu zawodowym, jeśli jeszcze nie pracowałem i nie mam żadnego doświadczenia?

Cel zawodowy studenta– wskazówki:

 • Napisz, na jakim kierunku i uczelni studiowałeś. Podaj specjalizację, którą ukończyłeś. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoje wykształcenie jest zgodne z branżą, w której chcesz pracować.
 • Pochwal się swoją dodatkową działalnością studencką i najważniejszymi sukcesami.
 • Jeżeli masz już za sobą praktyki studenckie lub staże zawodowe, wspomnij o nich w tym miejscu.
 • Jeżeli masz jakieś pasje, które w jakiś sposób wiążą się ze stanowiskiem/branżą, w której chcesz pracować, napisz o nich.
 • Wyjaśnij pracodawcy, jakie będzie miał korzyści ze współpracy z Tobą.

Dowiedz się też, jak napisać pierwsze CV!

Cel zawodowy bez doświadczenia – Student

Jestem studentem ostatniego roku dziennikarstwa i nowych mediów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2 lat organizuje cyklu uczelnianych spotkań o roli social mediów w kreowaniu wizerunku przedsiębiorstwa. Jeden semestr studiów spędziłem na programie Erasmus w Stanach Zjednoczonych, gdzie doskonaliłem język angielski. Hobbystycznie prowadzę bloga motoryzacyjnego. Sądzę, że umiejętności które posiadam, świetnie sprawdzą się na stanowisku redaktora w Państwa firmie.

Stwórz profesjonalne CV bez doświadczenia:

Cel zawodowy – najczęstsze błędy

Cel zawodowy– czego unikać, by nie zrazić do siebie rekrutera już na wstępie?

 • Motto – podsumowanie zawodowe to nie miejsce na cytaty lub motta, które przyświecają Ci w zawodowym życiu. Umieszczane w nim informacje powinny dotyczyć bezpośrednio Ciebie;
 • Przywitanie się – jest zbędne, podsumowanie zawodowe to nie list motywacyjny;
 • Nadmiar przymiotników wartościujących;
 • Ogólniki– brak konkretów dotyczących wykształcenia i doświadczenia, sformułowania typu: „Jestem pracowity, ambitny i szybko się uczę”;
 • Zbyt długi tekst – cel zawodowy nie jest streszczeniem listu motywacyjnego, dlatego nie używaj długich, rozbudowanych i skomplikowanych zdań;
 • Umieszczenie celu w dalszej części CV;
 • Brak celu zawodowego w CV

Poznaj też najczęstsze błędy podczas pisania CV

Cel pracy – przykład źle napisanego podsumowania zawodowego:

Dzień dobry, nazywam się Daniel Kowalczuk. Moje motto zawodowe to: „Nie to, co osiągasz, ale to, co przezwyciężasz, definiuje Twoją karierę”. Lubię wyzwania i szybko się uczę. Skończyłem studia na kierunku finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Po studiach pracowałem w firmie X, gdzie prowadziłem dokumentację firmową oraz przygotowywałem raporty i sprawozdania. Następnie podjąłem pracę na stanowisku młodszego księgowego w firmie Y, a po roku zostałem samodzielnym księgowym w firmie Z. W pracy jestem bardzo skrupulatny i zorganizowany. Myślę, że jestem najlepszym kandydatem na proponowane przez Państwa stanowisko. Jestem punktualny, kulturalny i zawsze dotrzymuję terminów. Dzięki zatrudnieniu mnie, Państwa firma zyska najwspanialszego pracownika, a ja będę mógł dalej rozwijać się w kierunku księgowości.

Cele zawodowe pracownika – przykłady dla różnych zawodów

Cel zawodowy – Sprzedawca

Jestem sprzedawcą z 3-letnim doświadczeniem w branży budowlanej. W ciągu ostatniego pół roku w firmie X osiągałem najwyższe wyniki sprzedażowe w zespole. Obecnie chcę podjąć współpracę z firmą o ugruntowanej pozycji na rynku, gdzie mógłbym zgłębiać swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Chętnie dołączę do Państwa zespołu.

Dobre CV sprzedawcy pomoże Ci zdobyć wymarzoną pracę!

Sprawdź przykładowe CV sprzedawcy:

Cel zawodowy – Pracownik biurowy

Jestem absolwentką administracji i pracownikiem biurowym z 6-letnim doświadczeniem. Potrafię zarządzać dokumentacją firmową i dbać o sprawny obieg informacji w przedsiębiorstwie. Moim kolejnym celem zawodowym jest efektywne zarządzanie sekretariatem dużej firmy, dlatego chętnie podejmę się współpracy z Państwa firmą na stanowisku Office manager.

Podsumowanie – CV żołnierza zawodowego

Jestem absolwentem bezpieczeństwa narodowego na specjalizacji zarządzanie kryzysowe. Już w trakcie studiów podjąłem się pracy dorywczej w ochronie jednej z warszawskich galerii handlowych. Następnie przez 1,5 roku pracowałem w firmie Xsecurity, gdzie zgłębiałem swoje kompetencje z zakresu ochrony osób i mienia. Moim celem zawodowym jest służyć w Wojsku Polskim i działać na rzecz Rzeczpospolitej Polskiej.

Ciekawe CV to duża dawka wiedzy dla osób poszukujących pracy:

Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy
Jak znaleźć pracę? – Dowiedz się jak znaleźć pracę
Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej
Graficzne CV – oryginalne spojrzenie na życiorys zawodowy
Jak napisać CV nauczyciela i list motywacyjny do pracy w szkole? – porady
Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony (wady i zalety)?
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady