powrót do pracy po macierzyńskim

Polskie prawo zapewnia kobietom ochronę zatrudnienia w czasie ciąży, a także gwarantuje możliwość powrotu do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Przez ostatnie miesiące byłaś całkowicie skupiona na opiece nad dzieckiem? Pewnie zastanawiasz się, co po urlopie macierzyńskim? Jak przygotować się na powrót z urlopu macierzyńskiego? Jakie warunki trzeba spełnić? Zostań do końca, a rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Powrót do pracy po macierzyńskim – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co po macierzyńskim?

Młode matki często zastanawiają się, co po urlopie macierzyńskim? Wrócić od razu do pracy czy zająć się jeszcze maluchem? 

Po urlopie macierzyńskim nie musisz od razu wracać do pracy!

Powrót po macierzyńskim – jakie urlopy kobieta może wykorzystać po porodzie?

 • Urlop macierzyński, który trwa do 37 tygodni;
 • urlop rodzicielski, który trwa do 34 tygodni;
 • urlop wychowawczy, który trwa do 36 miesięcy.

Długość urlopu macierzyńskiego może być różna, wszystko zależy od liczby urodzonych dzieci. Ile trwa urlop macierzyński?

 • 20 tygodni po urodzeniu 1 dziecka;
 • 31 tygodni po urodzeniu 2 dzieci;
 • 33 tygodnie po urodzeniu 3 dzieci;
 • 35 tygodni po urodzeniu 4 dzieci;
 • 37 tygodni po urodzeniu 5 lub większej liczby dzieci.

Co ważne, jeśli zdecydujesz się rozpocząć urlop macierzyński przed porodem (maksymalnie 6 tygodni), zostanie on odliczony od przysługującej Ci puli.

W trakcie urlopu macierzyńskiego kobiecie przysługuje 100 proc. wynagrodzenia. 

Długość urlopu rodzicielskiego również jest zależna od liczby urodzonych dzieci. Ile trwa urlop rodzicielski?

 • 32 tygodnie po urodzeniu jednego dziecka;
 • 34 tygodnie po urodzeniu 2 lub większej liczby dzieci.

W trakcie urlopu rodzicielskiego kobiecie przysługuje  60 proc. wynagrodzenia.

Jest jeszcze inna możliwość, czyli połączenie urlopu macierzyńskiego z rodzicielskim. Jeśli zdecydujesz się na taką ewentualność – będziesz otrzymywała 80 proc. wynagrodzenia za czas trwania urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.  

Co po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim?

Nawet po zakończeniu urlopu rodzicielskiego nie musisz jeszcze wracać do pracy – przysługuje Ci dodatkowo urlop wychowawczy. 

Urlop wychowawczy trwa 36 miesięcy (czyli 3 lata). Jest on jednak całkowicie bezpłatny.

Pobierz gotowy wniosek o urlop wychowawczy

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – poznaj swoje prawa

Powrót do pracy po dłuższej przerwie często rodzi w nas obawy np. że zostaliśmy już zastąpieni inną osobą. 

Powrót do pracy po macierzyńskim jest jeszcze bardziej stresujący, w końcu nieobecność trwała kilka miesięcy i naprawdę wiele mogło się zmienić w tym czasie.

Pamiętaj jednak, że młode mamy wracające do pracy po urlopie macierzyńskim chroni prawo. Co obejmuje taka ochrona po macierzyńskim?

Powrót po urlopie macierzyńskim – jakie masz prawa?

Prawa matki po urlopie macierzyńskim:

 • Przysługuje Ci 12-miesięczny okres ochronny po urlopie macierzyńskim, co oznacza, że pracodawca musi dopuścić Cię do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. W przeciwnym razie możesz dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
 • Powrót z macierzyńskiego musi odbywać się z zachowaniem warunków obowiązujących przed urodzeniem dziecka. Oznacza to, że pracodawca nie może Cię zdegradować czy też zmniejszyć pensji. Co prawda istnieje możliwość objęcia innej funkcji (zgodnej z Twoimi kwalifikacjami), ale za takie same lub wyższe wynagrodzenie.
 • Składasz wniosek o urlop wypoczynkowy? Pracodawca ma obowiązek go podpisać.
 • Jeśli pracowałaś w danej firmie przynajmniej 6 miesięcy pracodawca nie może odmówić Ci urlopu wychowawczego.
 • Nie każda kobieta wie o tym, że jeśli pracuje ponad 6 godzin dziennie, przysługują jej dwie półgodzinne przerwy na karmienie. Możesz nawet je połączyć i kończyć pracę godzinę wcześniej. Jeśli pracujesz od 4 do 6 godzin dziennie przysługuje Ci jedna 30-minutowa przerwa. Z kolei w przypadku większej liczby dzieci możesz skorzystać z 2 przerw po 45 minut. 
 • Jeśli zdecydujesz się na urlop wychowawczy możesz w tym czasie pracować na niepełny etat np. na pół etatu. Pracodawca musi wyrazić na to zgodę, jednak pod warunkiem, że czas pracy nie będzie niższy niż połowa Twojego pełnego wymiaru czasu pracy.
 • Niestety w skrajnych przypadkach po powrocie z macierzyńskiego możesz otrzymać wypowiedzenie, jednak w uzasadnionych przypadkach (łamanie prawa pracy, brak możliwości zatrudnienia Cię na stanowisku odpowiadającym Twoim kwalifikacjom za taką samą pensję).

Powyższe zasady obowiązują jedynie, gdy w momencie porodu byłaś zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

powrót po urlopie macierzyńskim

Jak wrócić do pracy po macierzyńskim?

Koniec macierzyńskiego co dalej? Czy towarzyszy Ci ta myśl? Obawiasz się zmian w miejscu pracy? Pogorszenia relacji ze współpracownikami? A może rozłąki z nowo narodzonym dzieckiem?

jak wrócić do pracy po macierzyńskim

Powrót do pracy po macierzyńskim powinien być przede wszystkim dobrze zaplanowany. Poniżej znajdziesz praktycznie porady, które pozwolą Ci uniknąć dodatkowego stresu.

 • Po pierwsze musisz zdecydować czy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to na pewno dobra decyzja? Czy chcesz wracać do pracy i w pełni poświęcić się swoim zawodowym obowiązkom? Czy jesteś gotowa na to, aby rozstać się z dzieckiem?
 • Zadbaj o swój komfort psychiczny – powrót po macierzyńskim to wydarzenie, do którego musisz przygotować się także psychicznie. Mimo że jest to dość stresująca sytuacja większość młodych mam pragnie rozwijać się zawodowo.
 • Kwestia opieki nad dzieckiem to kluczowa kwestia – przed powrotem do pracy koniecznie o to zadbaj. Czy podczas Twojej nieobecności dzieckiem zajmie się Twój partner, dziadkowie, czy potrzebujesz opiekunki? Przez ile godzin w tygodniu będziesz potrzebowała niani? Jaki jest jej koszt? Czy ktoś może Ci polecić osobę godną zaufania? A może zdecydujesz się na żłobek?
 • Zaplanuj dojazdy do pracy – jeżeli zdecydowałaś się na żłobek uwzględnij odwiezienie dziecka do placówki. Sprawdź aktualne rozkłady i możliwe remonty lub utrudnienia, aby z wyprzedzeniem wiedzieć, jak długo będzie trwała podróż do firmy.
 • Dobrym pomysłem jest umówienie spotkania z przełożonym jeszcze przed pierwszym dniem w pracy. Będzie to okazja, aby omówić zasady waszej dalszej współpracy. 
 • Pod żadnym pozorem nie tłumacz się z przerwy w zatrudnieniu. Zapewnij, że zależy Ci na pracy i poziom wykonywania obowiązków nie zmniejszy się przez opiekę nad dzieckiem.
 • Pokaż przełożonemu, że jesteś dobrze zorganizowana, ale z drugiej strony nie obiecuj rzeczy, których nie jesteś w stanie zrealizować np. zagwarantowanie pełnej dyspozycyjności.
 • Być może w Twojej firmie jest możliwość pracy zdalnej? Porozmawiaj o tym z pracodawcą i spróbujcie znaleźć jakiś kompromis np. 2 dni pracy w biurze i 3 dni pracy z domu.

Pamiętaj, że nikt nie oczekuje od Ciebie, że już pierwszego dnia po powrocie z urlopu macierzyńskiego w 100 proc. odnajdziesz się w pracy – zarówno współpracownicy, jak i przełożony z pewnością okażą wyrozumiałość. Daj sobie czas na przypomnienie dotychczasowych zadań i obowiązków.

Wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – jak napisać?

Świeżo upieczona mama może zrezygnować z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego (jeśli wykorzysta co najmniej 14 tygodni urlopu) na rzecz:

 • pracującego ojca
 • ubezpieczonego ojca, który przerwał swoją działalność zarobkową na rzecz opieki nad dzieckiem.

W takiej sytuacji musi złożyć wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i złożyć go najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem pracy.

Podanie o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (wzór)

Taki dokument powinien zawierać:

 • Datę i nazwę miejscowości;
 • Imię i nazwisko pracownicy;
 • Dane firmy;
 • Powód, dla którego wraca wcześniej do pracy;
 • Planowany termin powrotu do pracy;
 • Podpis pracownicy;
 • Opis załączników.

Do wniosku należy dołączyć odpowiedni załącznik, czyli:

 • kopię wniosku pracownika (ojca dziecka) o udzielenie pozostałej części urlopu macierzyńskiego

lub

 • kopię oświadczenia ubezpieczonego (ojca dziecka) o przerwaniu działalności zarobkowej na rzecz sprawowania opieki nad dzieckiem na czas, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego.

Pobierz również gotowy wniosek o urlop macierzyński

Choć Twoim obowiązkiem jest poinformowanie pracodawcy o chęci powrotu do pracy jedynie z 7-dniowym wyprzedzeniem – warto zrobić to szybciej. Dzięki temu przełożony będzie mógł przygotować się odpowiednio do Twojego powrotu.

wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Koniec urlopu macierzyńskiego – najczęściej zadawane pytania:

Czy na macierzyńskim można pracować?

Pracownica pozostająca w stosunku pracy może podjąć u swojego pracodawcy dodatkową pracę na podstawie umowy o pracę, jednak dopiero w trakcie urlopu rodzicielskiego, a więc po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jeśli natomiast w trakcie urlopu macierzyńskiego chcesz dorobić sobie u innego pracodawcy – nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń, a zasiłek macierzyński nie zostanie z tego powodu pomniejszony.

Koniec zasiłku macierzyńskiego i co dalej?

Kobiety objęte ubezpieczeniem społecznym mogą liczyć na przywileje związane z macierzyństwem m.in. zasiłek macierzyński. Co w sytuacji, gdy urlop macierzyński dobiega końca? Młoda mama może zdecydować się na powrót do pracy lub skorzystać z dodatkowych urlopów związanych z rodzicielstwem (urlop rodzicielski, urlop wychowawczy).

Czy można zwolnić pracownika na urlopie wypoczynkowym po urlopie macierzyńskim?

Pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim zachowuje prawo do urlopu wypoczynkowego za ten czas. Obowiązkiem pracodawcy jest dopilnowanie, aby zaległy urlop został wykorzystany. Zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy pracodawca ma także prawo rozwiązać umowę o pracę po zakończonym urlopie macierzyńskim z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Jak wygląda zmniejszenie etatu po macierzyńskim?

Zgodnie z regulacjami wymiar czasu pracy wolno obniżyć maksymalnie do ½ etatu. W tej kwestii możliwe są różne rozwiązania – częstym wyborem jest zmniejszenie wymiaru pracy do ⅞ etatu. Zmniejszenie etatu ma jednak ograniczenia czasowe – nie może trwać dłużej niż 35 miesięcy.

Czy zwolnienie po macierzyńskim jest zgodne z prawem?

W czasie trwania urlopu macierzyńskiego pracownica jest chroniona, w związku z czym przysługuje jej prawo powrotu do pracy na takich samych zasadach. Po zakończeniu urlopu ochrona przestaje obowiązywać, a więc pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę lub zmienić jej warunki na zasadach ogólnych.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

To również może Cię zainteresować:

Ustawa o ochronie danych osobowych – co to jest ochrona danych osobowych i na czym polega RODO?
Jak opisać sekcję “o mnie” w CV? Co napisać o sobie w CV?
Umowa zlecenie a emerytura – czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury i stażu pracy?
Praca sezonowa w Polsce 2023 i praca sezonowa za granicą
Badania medycyny pracy – jakie badania do pracy? Kiedy trzeba wykonać badania lekarskie do pracy?
Rodzinne 2023 – ile wynosi rodzinne? Jakie dokumenty do zasiłku rodzinnego?
Jakie są rodzaje umów o pracę? Poznaj typy umów o pracę
Umiejętności do CV – co wpisać w umiejętnościach w CV?
Kwestionariusz osobowy – kwestionariusz osobowy dla pracownika 2023
Dni wolne od pracy 2023 – sprawdź kalendarz świąt 2023 i pozostałe dni ustawowo wolne od pracy
Ile zarabia psycholog? Jak zostać psychologiem?
Kierowca autobusu – ile zarabia kierowca autobusu? Jak wygląda praca kierowcy autobusu?
Straż Graniczna zarobki – jak dostać się do Straży Granicznej? Straż graniczna praca – na czym polega?
Zwolnienie od psychiatry – ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?
Umowa na okres próbny –  czy okres próbny jest płatny?
Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?