maszynista

Zamiłowanie do kolei bardzo często pojawia się w dzieciństwie, kiedy najmłodsi podziwiają wagony i lokomotywy pędzące po torach, a pierwsze podróże wiążą się z wielkimi emocjami. To czas, gdy pojawia się pomysł, żeby z zawodem maszynisty związać swoją przyszłość. Oczywiście, plany mogą się one wielokrotnie zmieniać, ale jeśli ktoś wytrwa w tym postanowieniu, zapotrzebowanie na osoby kierujące pociągami nadal istnieje. W niniejszym artykule opowiadamy, jak zostać maszynistą PKP? Jakich zarobków można się spodziewać? I czym właściwie zajmuje się osoba na tym stanowisku?

Z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kim jest maszynista pociągu?

Maszyniści kierują pociągami i odpowiadają za to, aby bezpiecznie dowieźć pasażerów z punktu A do punktu B. Każda podróż powinna odbyć się w ściśle określonym czasie, według ustalonego wcześniej rozkładu jazdy. W praktyce zdarza się wiele nieprzewidzianych sytuacji, przez które jazda znacząco się opóźnia. Najpopularniejszym pracodawcą wśród maszynistów są Polskie Koleje Państwowe, ale zatrudnienie można znaleźć też u innych przewoźników.

Praca maszynista kolejowy – czym się zajmuje?

Dowożenie pasażerów do stacji docelowej zgodnie z przepisami i rozkładem jazdy to nie jedyne zadanie maszynisty. Spoczywa też na nim odpowiedzialność za stan techniczny pojazdu oraz odpowiednie sprzęgnięcie ze składem pociągu. Musi też przestrzegać zasad BHP, wszelkich instrukcji oraz utrzymywać czystość w swojej kabinie i w przedziałach maszynowych, dbać też o czystość szyb czołowych, zewnętrznej części podwozi oraz reflektorów, a dodatkowo zapewnić ogrzewanie pociągu w zimowych miesiącach. 

Jak zostać maszynistą pociągu? 

Przeglądając oferty pracy, prawdopodobnie zauważyłeś, że wśród wymagań często znajduje się wykształcenie średnie techniczne. Tak naprawdę nie jest to ściśle przestrzegane kryterium, a do pracy w zawodzie maszynisty dostają się również osoby po szkole zawodowej. Mimo wszystko warto zauważyć, że wiedza techniczna może bardzo pomóc przyszłemu pracownikowi, np. w zrozumieniu budowy pojazdu i usuwaniu ewentualnych usterek. Istotniejszym wymaganiem jest ukończony 20. rok życia oraz zaświadczenie o niekaralności. 

Jedną z ważniejszych kwestii jest zdrowie potencjalnego pracownika, które musi być wręcz perfekcyjne. Jako przyszły maszynista będziesz zobowiązany poddać się szczegółowym badaniom wzroku i słuchu, sprawdzony zostanie także Twój refleks, podzielność uwagi i zdolność koncentracji. Do tego dochodzą testy psychologiczne oraz narkotesty. Weź pod uwagę, że z pracy w tym zawodzie mogą wykluczyć Cię choroby przewlekłe np. cukrzyca lub nadciśnienie. Maszynista to odpowiedzialny zawód, każdego dnia odpowiada za bezpieczeństwo setek ludzi. Dlatego, zanim ktokolwiek powierzy Ci prowadzenie pociągu, musisz zostać odpowiednio sprawdzony.  

ile zarabia maszynista

Maszynista – kurs

Szkolenie na maszynistę podzielone jest na 2 etapy i obejmuje:

 • licencję maszynisty;
 • szkolenie praktyczne na pojazdach trakcyjnych.

Aby zdobyć licencję, maszynisty musisz odbyć 2-miesięczny kurs, podczas którego poznasz przepisy ruchu kolejowego, sygnalizację, budowę pojazdów oraz zasady BHP. Takie szkolenie kończy się egzaminem. Jeśli go zdasz, zdobędziesz licencję maszynisty i możesz podejść do części praktycznej.

Szkolenie praktyczne trwa 16 miesięcy, podczas których czekają Cię:

 • zajęcia teoretyczne, podczas których poznasz dokładną budowę maszyn czy schematy obwodów elektrycznych;
 • zajęcia w warsztacie, gdzie będzie poznawał pociąg od środka, czyli smarował, dokręcał itp.;
 • jazda na symulatorze, podczas której poznasz różnorodne sytuacje, które mogą zdarzyć się w czasie pracy maszynisty;
 • obserwacje, które będą trwały aż 500 godzin- 300 godzin spędzisz na elektrowozach, a 200 na spalinowozach. W tym czasie będziesz miał okazję podpatrzeć, jak pracuje maszynista. 

Ta część szkolenia również kończy się egzaminem, po którym będziesz mógł usiąść za pulpitem maszyny. Pamiętaj, uprawnienia maszynisty możesz zdobyć jedynie odpłatnie!

Kurs maszynisty – cena

Kandydat na maszynistę musi pokryć cały koszt szkolenia wraz z kosztem badań lekarskich. Ceny wahają się od 4000 zł do 6000 zł. Dla przykładu kurs oferowany przez Koleje Mazowieckie kosztuje 5000 zł + 460 zł za badania. 

Praca maszynista – jak znaleźć?

Jeśli spełniasz wymogi i zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje, spróbuj zostać maszynistą. Na początku sprawdź aktualne oferty na stronach:

 • praca w PKP Cargo;
 • PKP IC oferty pracy;
 • Polregio oferty pracy;
 • praca PKP PLK.

Lub po prostu zajrzyj na popularne portale z ogłoszeniami, takie jak pracuj.pl, indeed czy OLX.

Poniżej znajdziesz listę wszystkich przewoźników państwowych oraz prywatnych:

 1. Polskie Koleje Państwowe (PKP)
 • PKP Intercity
 • PKP Cargo
 • PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa
 1. Przewozy Regionalne
 2. Koleje Mazowieckie
 3. Koleje Dolnośląskie
 4. Koleje Śląskie
 5. Koleje Wielkopolskie
 6. Szybka Kolej Miejska w Warszawie
 7. Szybka Kolej Miejska  w Trójmieście
 8. Warszawska Kolej Dojazdowa
 9. Arriva RP
 10. CTL Logistics
 11. Orlen KolTrans
 12. DB Schenker Rail Polska
 13. Lotos Kolej
 14. Rail Polska
 15. Freightliner PL
 16. East West Railways
 17. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe
 18. ITL Polska
 19. PKP Polskie Linie Kolejowe
 20. Infra Silesia
 21. UBB Polska
praca maszynista

Gdy znajdziesz odpowiadającą Ci ofertę, musisz wysłać CV oraz list motywacyjny. Jak przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne? Praktyczne wskazówki znajdziesz w dalszej części artykułu.

Maszynista/ maszynistka – stwórz CV w kilka chwil

CV jest pierwszym kontaktem z pracodawcą, dlatego powinno być treściwe oraz  estetyczne. Jeśli chcesz uniknąć wielogodzinnego tworzenia CV w edytorach tekstu lub skomplikowanych programach graficznych – skorzystaj z naszego Kreatora CV. Stworzone przez specjalistów wzory z łatwością dopasujesz do swoich preferencji. Zadbaj o przejrzysty układ sekcji, profesjonalne zdjęcie oraz konkretną treść, a pracodawca z pewnością zwróci uwagę na Twoją kandydaturę. Co powinno znaleźć się w Curriculum Vitae?

 • Dane osobowe – imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu w zupełności wystarczą;
 • podsumowanie zawodowe – krótki opis tego kim jesteś, jakie posiadasz doświadczenie i które umiejętności wyróżniają Cię na tle innych, należy umieścić na samym początku dokumentu;
 • doświadczenie – poszczególne miejsca pracy umieść w kolejności odwrotnie chronologicznej, pamiętaj też o podaniu zakresu wykonywanych obowiązków na poszczególnych stanowiskach;
 • umiejętności – najlepiej rozbić je na kompetencje twarde i miękkie;
 • wykształcenie – podaj jedynie ostatnio ukończoną szkołę;
 • opis zainteresowań – może przesądzić o Twoim zatrudnieniu, szczególnie jeśli pokażesz, że praca jest też Twoją pasją.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli w ofercie nie jest wymagane przesłanie listu motywacyjnego, to nie warto go przygotowywać. Takie myślenie często okazuje się błędne. Dobrze napisany list motywacyjny pozwala pracodawcy lepiej Cię poznać. Ważna zasada jest taka, aby nie powielać w liście treści CV, a raczej starać się ją rozbudować o ciekawe przykłady z życia zawodowego. Dzięki temu zyskasz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji. 

Poszerz swoją wiedzę z Ciekawym CV:

Jak się dostać do wojska?
Co to jest public relations i jak wygląda praca w PR?
Przykładowe CV
Wniosek o mieszkanie socjalne
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Szablony CV
Jak napisać CV lekarza?
Jak powinno wyglądać i co powinno zawierać idealne CV?
Program do pisania CV

Zawód maszynista – jakie jest zapotrzebowanie na pracowników?

Aktualnie można zaobserwować wzrost zapotrzebowania na maszynistów. Ponieważ wielu przedstawicieli tego zawodu przechodzi na emeryturę, zwalniają się miejsca pracy, które trudno zapełnić. Rekrutacje prowadzone są na dużą skalę. Dobre zdrowie i wykształcenie są ważne, ale liczy się też wiedza na temat kolei i zaangażowanie.

zarobki maszynisty

Na czym polega praca jako maszynista?

Pracując w kolei swoje obowiązki musisz wykonywać bez względu na pogodę, w niedziele i święta, a nawet w dzień i w nocy. Zdarzy się, że pociąg będziesz prowadził nawet przez 12 godzin. 1054 km to najdłuższy odcinek w Polsce, czyli trasa pociągu Intercity z Przemyśla do Świnoujścia. Po takiej wyprawie należy Ci się 48 godzin wolnego. Zaletą pracy maszynisty jest możliwość odwiedzania różnych części kraju lub Europy. 

Praca maszynisty to zajęcie wymagające skupienia i stałej uwagi, jednak przebiega w komfortowych warunkach. Poza tym warto dodać, że pociąg stanowi najbezpieczniejszy rodzaj transportu na świecie, a polskie koleje są coraz nowocześniejsze i wygodniejsze.

Jakie są zarobki maszynisty?

Zarobki na kolei są bardzo zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od rodzaju przewoźnika, kategorii prowadzonych pociągów, kapitału firmy, stażu pracy, regionu zatrudnienia. Sami maszyniści niechętnie wypowiadają się na temat swoich pensji, jednak portal wynagrodzenia.pl podaje, że mediana ich wynagrodzeń wynosi 6820 zł brutto, a 25% najlepiej opłacanych przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenia powyżej 8240 zł brutto. Można więc wywnioskować, że zarobki w tej branży są naprawdę przyzwoite. Dodatkowo kierujący pociągami otrzymują dodatki do pensji między innymi za pracę w niedziele i święta.

Zobacz też: Najlepiej płatne zawody w Polsce

praca maszynista kolejowy

Kto pracuje na kolei? Pozostałe stanowiska:

Konduktor

Praca konduktora polega na sprawdzaniu biletów i legitymacji, pomaganiu pasażerom, rozwiązywaniu konfliktów, a czasem nawet na byciu kierownikiem pociągu. Aby zacząć pracę w tym zawodzie, musisz posiadać zaświadczenie o niekaralności i przejść psychotesty oraz badania lekarskie. Na samym końcu odbywasz szkolenie zawodowe i zdajesz egzamin. Atutem niewątpliwie będzie znajomość języków obcych w Twoim CV, ponieważ często spotkasz również zagranicznych pasażerów. Mediana zarobków konduktora to 3970 zł brutto. 

Dyspozytor trakcyjny

Do jego głównych zadań należy planowanie składów oraz sprawowanie kontroli nad pociągiem od chwili jego uruchomienia do momentu aż skład przybędzie na stację końcową. Dyspozytor trakcyjny odpowiada także za pracę pociągu zgodną z rozkładem jazdy i na bieżąco monitoruje ruch pociągów. Rekrutacja na to stanowisko zwykle prowadzona jest wewnętrznie tzn. kandydat wybierany jest spośród osób, które mają już jakieś doświadczenie na innych stanowiskach w kolei. 

Rewident taboru

Głównym zajęciem rewidenta taboru jest przeprowadzanie kontroli technicznych pojazdów. Używa przy tym specjalnej aplikacji PKP Intercity, w której znajdują się wszystkie informacje  o ewentualnych zdarzeniach i usterkach, wpisywanych przez kierownika pociągu w czasie przejazdu. Rewidenci decydują też o tym, co trzeba naprawić, aby pociąg mógł wyruszyć w trasę. Do pracy w tym zawodzie wymagane jest dwuletnie szkolenie zakończone egzaminem. Kandydatów często wyłania się spośród innych pracowników kolei. 

Mechanik/ Elektronik/ Elektromonter

Na tych stanowiskach wymaga się średniego wykształcenia technicznego w konkretnych specjalnościach: mechatronicznej, elektrycznej lub elektromechanicznej.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca w pociągu – podsumowanie

pkp praca maszynista

Maszynista to odpowiedzialny zawód. Od jego zachowania na trasie zależy nie tylko bezpieczeństwo wszystkich podróżujących pociągiem, ale też pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dlatego nie każda osoba marząca o tej pracy ma możliwość zatrudnienia w kolei. Jeśli natomiast posiadasz predyspozycje fizyczne, ukończysz odpowiedni kurs, jesteś zaangażowany i gotowy do pracy- przygotuj profesjonalne CV i aplikuj na wybraną przez siebie ofertę. 

Zadbaj o merytoryczną treść i estetyczny wygląd swojego CV i listu motywacyjnego. Sprawdź dokumenty pod kątem poprawności językowej, interpunkcyjnej oraz ortograficznej. Zwróć szczególną uwagę na ewentualne literówki w danych osobowych. Nawet najmniejszy błąd może uniemożliwić pracodawcy kontakt z Tobą i pozbawi Cię szansy zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Chcesz ułatwić sobie zadanie? Skorzystaj z naszego kreatora CV. To intuicyjna aplikacja, dzięki której tworzenie CV jest banalnie proste. Wystarczy, że poszczególne sekcje uzupełnisz informacjami o sobie. Sprawdź, jak to działa!

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz poniżej:

CV kierowca – Jak napisać CV dla kierowcy?
Jak napisać list motywacyjny do urzędu? – CV do urzędu
Gotowe wzory CV do wypełnienia – Zobacz 24 szablony CV do pobrania
Jak napisać profesjonalne CV dla prawnika? CV i list motywacyjny do kancelarii
Urlop macierzyński 2023 – ile trwa urlop macierzyński?
Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
CV kucharz: porady, które pomogą Ci stworzyć profesjonalny list motywacyjny i CV dla kucharza
Jak napisać CV i dopasować je do konkretnej oferty pracy?
Barista/ baristka – kto to jest barista i jak wygląda jego praca + profesjonalne CV baristy
Pierwszy dzień w nowej pracy – jak go przeżyć i jak pokonać stres przed nową pracą