portfolio

W branżach kreatywnych samo CV może nie wystarczyć, aby zdobyć zatrudnienie. Często to portfolio odgrywa kluczową rolę w procesie rekrutacji. Pozwala w praktyce zaprezentować umiejętności, które można ocenić właśnie na podstawie takiej “próbki talentu”. Z naszego artykułu dowiesz się, jak napisać portfolio dla poszczególnych branż. Otrzymasz też wiele praktycznych wskazówek i porad. Sprawdź!

Portfolio – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Portfolio co to?

Co to portfolio? Portfolio najczęściej kojarzy się z teczką wypełnioną pracami i często tak właśnie jest. Na przykład studenci Akademii Sztuk Pięknych muszą złożyć swoje prace w fizycznej formie, ale również modele lub modelki przygotowują tego typu portfolio, aby zaprezentować je na castingach.

W dzisiejszych czasach portfolio wymagane jest także w wielu innych zawodach: project manager, model, grafik, architekt – to tylko część profesji, w których jest ono mile widziane. Ogólnie mówiąc, portfolio stanowi zbiór prac artysty, grafika czy fotografa. Prezentuje dokonania kandydata, a przy tym jego wiedzę i doświadczenie. Celem takiego dokumentu jest wgląd w umiejętności danej osoby w konkretnej dziedzinie.

Po co nam portfolio zawodowe?

Portfolio służy przede wszystkim pracodawcy lub zleceniodawcy. Na jego podstawie może ocenić jakość Twoich prac i umiejętności oraz sprawdzić, czym zajmowałeś się do tej pory. Dzięki temu upewnia się, że to właśnie tej osobie chce powierzyć dany projekt. Dobrze zbudowane portfolio jest więc dla Ciebie szansą na dodatkowe zyski, a także na nowe wyzwania.

Jak wygląda portfolio?

Przykładowe portfolio to taka mała galeria prac. Raczej próżno szukać w nim treści (chyba że mówimy o portfolio redaktora lub copywritera). Pełne jest przede wszystkim elementów wizualnych: zdjęć, rysunków, szkiców, projektów – w zależności od tego, jaką branżę reprezentuje kandydat. Ponadto portfolio może przybrać formę fizyczną lub cyfrową. Rozwiązań jest naprawdę wiele: portfolio graficzne, portfolio www, portfolio pdf, książka czy prezentacja. Pamiętaj jednak, że jeśli aplikujesz na dane stanowisko, niezbędne jest także dołączenie profesjonalnego CV i listu motywacyjnego.

jak wygląda portfolio

Jak zrobić portfolio?

Zanim zaczniesz tworzyć portfolio, spróbuj odpowiedzieć sobie na trzy kluczowe pytania:

 1. Do kogo kierujesz swoje portfolio?
 2. Dlaczego chcesz, aby dana osoba przejrzała Twoje portfolio?
 3. Co chcesz przekazać odbiorcy poprzez swoje portfolio?
jak zrobić portfolio

Tworzenie portfolio to nie lada wyzwanie. Każdy chce wypaść jak najlepiej i w możliwie najbardziej kreatywny sposób zaprezentować swoje umiejętności. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić w żadną ze stron. Przede wszystkim pokaż swoje prace skupiając się na ich jakości, a nie na ilości. Czy uważasz, że warto zawrzeć zdjęcia lub rysunki sprzed kilku lat, które niekoniecznie są dobrej jakości? Odbiorcy przeglądają zwykle kilka projektów, które najbardziej ich interesują. Aby portfolio było czytelne i przejrzyste warto stworzyć spis treści. Dodaj też kilka kluczowych informacji na temat swojego doświadczenia zawodowego, zdobytych certyfikatów, ukończonych kursów i uczelni czy też planów zawodowych.

Współczesne technologie otwierają przed twórcami wiele sposobów na pokazanie własnych dokonań. Format portfolio może być drukowany lub cyfrowy, można też zaprezentować prace na własnej stronie internetowej. Właśnie ten ostatni sposób cieszy się największym powodzeniem, ponieważ świadczy o profesjonalizmie i poważnym podejściu do pracy. Pamiętaj jednak o aktualizowaniu swojego zbioru prac. Jeżeli zleceniodawca/ pracodawca zauważy, że ostatni projekt został dodany kilka lat temu, może oznaczać, że autor nie wykonuje już zleceń, albo całkowicie zakończył swoją karierę.

Warto również pomyśleć o referencjach od poprzednich klientów – pozytywne opinie zawsze zachęcają do podjęcia współpracy. Przydatne będą także krótkie opisy do prac, dzięki temu staną się one bardziej zrozumiałe i lepiej oddadzą sens przedstawionych projektów. Nie zapomnij też o zakładce z danymi kontaktowymi – w przeciwnym wypadku portfolio okaże się bezużyteczne.

Jak stworzyć portfolio online?

Portfolio możesz stworzyć zakładając stronę internetową lub bloga. Istnieje wiele możliwości, które pozwolą Ci to zrobić szybko i bez zbędnych komplikacji np. Behance, WIix czy Issuu. Najważniejsze to posiadać próbki swojej twórczości i w umiejętny sposób je zaprezentować. 

Behance jak działa?

Behance to medium społecznościowe, które oferuje firma Adobe. Pozwala stworzyć profil, na którym zaprezentujesz światu swoją twórczość. Behance jest obecnie standardem w środowisku kreatywnym.

Portfolio Adobe

Program oferuje szablony portfolio, które można łatwo przekształcać i edytować. Taka usługa jest bezpłatna dla użytkowników subskrypcji Creative Cloud.

Portfolio WordPress

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową z portfolio, wykorzystaj do tego WordPressa. Przydadzą Ci się specjalne wtyczki, które są całkowicie darmowe, np.

 • Visual Portfolio, Photo Gallery & Posts Grid;
 • WordPress Portfolio Builder – Portfolio Gallery.
portfolio online

Zobacz też:
Szablony CV
Wzory CV
Przykładowe CV

Portfolio przykłady:

Portfolio fotografa

Przykładowe portfolio fotografa to nic innego, jak zbiór zdjęć. Tak naprawdę to od kandydata zależy, które fotografie uzna za udane i warto zobaczenia. Przede wszystkim pochwal się wszelkimi publikacjami w prasie, a tym bardziej nagradzanymi pracami. Co powinno zawierać portfolio fotograficzne?

 • Galerię Twoich zdjęć (warto podzielić je tematycznie);
 • typy fotografii (portrety, ślubne, reportaże);
 • znajomość programów (Photoshop, Lightroom);
 • link do branżowych profilii (Instagram, Pinterest).

Przykładowe CV fotografa

Portfolio grafika

Przykładowe portfolio grafika zawiera zbiór realizowanych projektów, szczególnie tych dla ważnych i rozpoznawalnych firm. Nie musisz datować swoich prac, ponieważ dla potencjalnego klienta najważniejsze są Twoje umiejętności. Co powinno znaleźć się w takim portfolio?

 • Zrealizowane projekty (zdjęcia, skany, makiety);
 • proces tworzenia prac (notatki czy filmiki);
 • obsługiwane programy (Photoshop, Illustrator);
 • link do branżowych portali np. Behance.

Zobacz przykładowe CV grafika

Portfolio fotomodelki / portfolio modela

W modelingu portfolio to absolutna podstawa. Co ważne, nie zawiera ono wyłącznie zdjęć, ale również informację o wieku i wymiary kandydatki/ kandydata (wzrost, obwód talii i bioder). Należy też wspomnieć o naturalnym kolorze włosów i koniecznie zamieścić zdjęcie bez makijażu. Portfolio przykład – co zawrzeć?

 • Twoje portrety (szkice, zdjęcia);
 • materiały zza kulis;
 • link do platform z Twoimi pracami (Pinterest, Instagram).

Portfolio programisty/ projektanta stron internetowych

Dla osób związanych z branżą IT portfolio jest wręcz idealnym rozwiązaniem. Specjaliści decydują się zwykle na online portfolio, które pozwala im w łatwy sposób przekierować użytkowników np. do stworzonej przez nich strony. Jak zrobić portfolio programisty? Zawrzyj przede wszystkim:

 • znane Ci języki programowania (JavaScript, CSS);
 • Twoje kluczowe projekty (strony www, aplikacje);
 • zdobyte certyfikaty;
 • adres do Twojego repozytorium.

Programista – jak zostać programistą i co robi programista? – Sprawdź!

Portfolio copywritera

Portfolio copywritera zdecydowanie wyróżnia się na tle poprzednich, bowiem zamiast wizualnych elementów zawiera zbiór tekstów. Najczęściej jest to po prostu blog, ale część copywriterów tworzy również strony internetowe, na których zamieszcza próbki artykułów lub treści pisane dla konkretnych klientów. Jeżeli pracujesz jako wolny strzelec, czyli freelancer – portfolio to podstawa. Nikt nie powierzy Ci zlecenia, jeżeli nie pozna Twoich umiejętności. Dlatego koniecznie zamieść w swoim portfolio:

 • Twoje prace (linki lub screeny);
 • tematykę, w której się specjalizujesz (np. artykuły blogowe);
 • link do branżowych profili, bloga lub innego miejsca z Twoimi pracami.

Stwórz CV copywritera

Portfolio firmy

Nie tylko pracownicy tworzą portfolio, ale również firmy, które prezentują w ten sposób swoją ofertę, realizacje i dokonania. Taki dokument w formie katalogu, prospektu produktów czy opisu technologii pozwala:

 • zdobyć zaufanie odbiorców – widząc udokumentowanie efekty Twojej pracy chętniej nawiązują współpracę;
 • pokonać konkurencję – portfolio to sposób na promocję, który wykorzystuje niewiele firm, dlatego masz szansę się wyróżnić;
 • zbudować silną i rozpoznawalną markę – umieszczając link do portfolio w mediach społecznościowych czy rozsyłając go klientom, skutecznie zwiększasz swoją rozpoznawalność i trafiasz do nowych odbiorców.

Przeczytaj również:

Ekwiwalent za urlop 2023 – jak obliczyć ekwiwalent za urlop?
CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących
Trener personalny – ile zarabia trener personalny i jak nim zostać? 
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Aneks do umowy – jak napisać aneks do umowy o pracę? Aneks do umowy – wzór
Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?
Team leader – ile zarabia team leader?
Praca dodatkowa – jak dorobić?
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?
Praca w warunkach szkodliwych – jakie zawody są uważane za szkodliwe?
Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?
Umowa na czas określony – ile umów na czas określony 2023?
Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV